Gigy Gigy komentáře u knih

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Knihu jsem měla přečtenou asi tak za den, byla jsem šíleně zvědavá, kdo je tím vrahem. Dokonce jsem si sama nedokázala ani tipnout pachatele. Z tohohle hlediska byla kniha pecka. Neotřelé prostředí psychiatrické léčebny, série vražd bez zdánlivé souvislosti a zajímavé, i když na můj vkus trochu moc "ujeté" rozuzlení. Nicméně zpočátku jsem měla trochu problém se do knihy začíst, spíše než autorce to ale kladu za vinu překladatelce. Některé věty zkrátka působily kostrbatě. Ale potom jsem se do příběhu natolik začetla, že jsem si těchto drobností přestala všímat.

10.01.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla - obzvláště pak ze současné české literatury. Příběh Hany i malé Miry Vás zasáhne a ještě dlouho na něj budete myslet. Zpočátku budete sympatizovat s ochotnou Ivanou, která nabídne Miře útočiště a budete vrtět hlavou nad její podivínskou tetou Hanou. Potom ale ještě rádi obrátíte a budete hltat každou další část Hanina příběhu. Jazyk je tak nádherný, že byste si nejradši každou větu pověsili nad krb. Dokonalá kniha. Rozhodně si přečtu i další autorčina díla.

07.01.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Knihu jsem dočetla včera a mám z ní tak trochu smíšené pocity. Nejprve jsem si myslela, že se jedná o detektivku (i proto jsem si knihu pořídila, zbožńuji detektivky), záhy jsem ale zjistila, že tomu bude trochu jinak. Nicméně nebyla jsem zklamaná. Líbila se mi pochmurná atmosféra, která prostupovala celým příběhem a zaujaly mě i pohnuté osudy hlavních hrdinů, kterých je v knize hned několik. Nejvíce mě zaujala postava Milady, její vykreslení mi přišlo naprosto geniální, i když mi často byla svým chováním až protivná. Možná má domnělá vražda daleko hlubší význam, třeba jsme tak nějak všichni "vrahem" něčeho, jako je Milada téměř vrahem své dcery nebo Diviš strůjcem Miluščina neštěstí. Nakonec dávám 4 hvězdičky a nechávám autorce prostor k tomu, aby mě ještě více uhranula.

02.01.2018 4 z 5

Zbláznila ses? Zbláznila ses? Jana Jirásková

Mně se kniha zkrátka líbila. Bylo to něco jiného, bylo svěží, svižné, čtivé. Pět hvězdiček jsem nedala, protože mi trochu vadil otevřený a "nedořešený" konec. Jinak mi kniha přišla nápaditá, místy vtipná a celkově si myslím, že přiměje čtenáře k zamyšlení. A líbily se mi i sny. Autorka v nich krásně popustila uzdu fantazii, klobouk dolů :)

25.12.2017 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Dobře napsaná kniha, která měla pár "mušek" ze strany překladatele a redaktora. Příběh je až do konce napínavý, rozuzlení je nečekané a rozhodně se máte na co těšit :)

19.12.2017 4 z 5

Průměrná kniha, která poslouží spíše jako oddechová četba. Místy jsem se pobaveně smála, místy jsem se pozastavovala nad poněkud primitivním druhem humoru. Více mě bavili pasáže psané D. Landsmanem, byly čtivější a humornější. Doporučuji číst u vína za dlouhých zimních večerů. Náročnější čtenáři by měli jít o dům dál.

27.11.2017 3 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Garantuji Vám, že jste nikdy nic podobného nečetli a možná už ani číst nebudete. Zpočátku Vám možná bude činit problémy to, že Barcelóna a tamní reálie jsou pro nás celkem "španělská vesnice", protože přeci jen žijeme v trochu jiném kulturním okruhu, ale neznalost v tomto případě omlouvá a děj lze pochopit i bez hlubších vědomostí. Navíc překladatelka si dala tu práci a na konci knihy připravila pro hloubavé čtenáře bohaté vysvětlivky, které Vám pomohou orientovat se v historických událostech i v jejich aktérech. Chvilku bude trvat, než se ponoříte do děje. Na začátku knihy je Daniel ještě mladý chlapec, ale společně s tím, jak dospívá, začne nabírat celý příběh na obrátkách a nakonec budete mít problém se od knihy odtrhnout. Kromě tajuplné atmosféry pohřebiště knih na Vás dýchne dobrodružství, láska, ovane Vás menší závan hororu a nakonec se ztratíte v Zafónově dějové spleti, která Vás pohltí a nepustí až do poslední strany.

05.11.2017 5 z 5

Hoře z rozumu Hoře z rozumu Alexandr Sergejevič Gribojedov

Dílo jsem četla jak v originále, tak v českém překladu a upřímně mě nezaujalo tak ani tak. Dalo se to čekat, protože se jedná o veršovanou divadelní hru z počátku 19. století. Když jsem si o ději a o myšlence díla načetla víc, uviděla jsem ho trochu v jiném světle - proto 3 hvězdičky. Zkuste a uvidíte.

29.09.2017 3 z 5

V plamenech V plamenech Rosamund Lupton

Kniha patří bezpochyby k tomu lepšímu, co se mi dostalo do ruky. Děj byl sice zpočátku trochu těžkopádný a nezáživný, ale s požárem se dal do pohybu a nezadržitelně gradoval a jako čtenáře mě takřka válcoval. Viník celé události zůstává v utajení až do samého konce knihy (tuším, že je odhalen až cca kolem strany 440), takže autorka zapírala a mlžila jak jen mohla - a to já ráda. Pár nedostatků jsem v knize sice našla (občas se vloudila nějaká ta gramatická či překladatelská chybička atd.), ale v poměru klady:zápory to nestojí za řeč.

10.09.2017 4 z 5

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Tohle je snad poprvé, kdy mohu s klidem prohlásit, že seriál předčil knihu. Většinou jsem byla k jakýmkoli filmovým adaptacím skeptická, ale i skeptik musí občas udělat výjimku. A já ji dělám právě teď.
Kniha je napsaná poměrně jednoduchým jazykem, chvílemi se mi dokonce zdálo, že překladatel znatelně pokulhává za originálem.

13.08.2017 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Stalker mi přišel o něco povedenější než Lovec králíků. Za mě spokojenost a vřele doporučuji. Kniha je napínavá, místy lehce strašidelná a rozuzlení je překvapující a rozhodně vám alespoň trochu vyrazí dech.

30.07.2017 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Bezkonkurenčně jedna z nejlepších knih s detektivní zápletkou, které jsem kdy četla. Klobouk dolů před autorem i před překladatelem, rozdělení kapitol bylo takřka dokonalé a děj nádherně gradoval. Vřele doporučuji k přečtení.

25.07.2017 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha není úplně marná, místy byla dokonce i celkem čtivá a zajímavá, ale rukama mi prošly i lepší kousky.

21.07.2017 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Kniha měla velmi dobrou reklamu, těšila jsem se tedy, až se do ní začtu. Po přečtení prvních stránek jsem chtěla knihu odložit, působila těžkopádně a zmatečně. Nakonec jsem se nějakým záhadným způsobem dobrala až na konec. Příběh jako takový není špatný, zápletka je zajímavá, ale asi trochu nešťastně podaná. Zkuste a uvidíte.

25.06.2017 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Nejsem si jistá, jestli forma dialogu knize spíše neuškodila. Nicméně čtení je to zajímavé, místy dokonce úsměvné a některé pasáže vás donutí pořádně se nad sebou zamyslet.

16.06.2017 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha se mi líbila, byla čtivá, místy vtipná a bavila mě.

14.06.2017 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Kniha patří nesporně mezi ty lepší kousky, nicméně jsem se nemohla ubránit pocitu, že mi zápletka lehce připomíná Dívku ve vlaku. Na můj vkus přišlo poměrně brzy i rozuzlení, zhruba v polovině napětí trochu opadlo a děj se mírně vlekl, jazyk knihy byl spíše jednodušší, ale jinak doporučuji k přečtení, kniha je čtivá a celkem napínavá se zajímavým rozuzlením.

12.06.2017 4 z 5

V každém okně Julie V každém okně Julie Stanislav Rudolf

Klasická "Rudolfovka" pro mladé dívky, pro mě už spíš taková příjemná oddechovka, která neurazí ani nenadchne.

09.06.2017 3 z 5

Noc v Lisabonu Noc v Lisabonu Erich Maria Remarque (p)

Prostě Remarque, netřeba více slov...

09.06.2017 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Na Hrdého Budžese sice nemá, ale i tak příjemně pobavila.

05.06.2017 4 z 5