Gabetka Gabetka komentáře u knih

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Tak jsem dočetla poslední díl a je mi trochu smutno, že tento svět opustím. Série prošla zásadní proměnou od prvního dílu, který vypadal jako nenáročné čtení pro dívky s klasickým milostným trojúhelníkem, přes trochu těžkopádný druhý díl až ke třetímu, kde Celeana odkrývá svou pravou podstatu a svět kolem ní se začíná postupně zaplňovat novými postavami, které jsou sympatické tím, že projdou značným osobním vývojem, musí se smířit s tím, kým jsou a přijmout i své temné stránky. A i záporné postavy jsou plastické a dokážete pochopit jejich motivy a touhy. Autorka dokáže skládat věty tak, že vám při čtení běhá mráz po zádech, při četbě prostě prožíváte velkolepé osudy hlavních hrdinů. Zaujala mě i skvěle vymyšlená, úderná a dobře znějící jména. A za mě mají palec nahoru i obálky knih.

17.06.2020 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Na knihu jsem se těšila kvůli tématu knihomolství. Často se mi to nestává, ale místy jsem se při čtení nudila. Vše, včetně postav, bylo takové povrchní, plytké, prostoduché, nikde autorka nešla do hloubky. Nejdřív celý život vypadal katastrofálně, pak se vše vyřeší, ale z ničeho jsem necítila žádné drama, změnu. K čtenářskému zážitku je potřeba trochu víc, kniha neurazí, ale bohužel ani nenadchne. Ty tři hvězdičky jsou za hrdinku, která miluje knihy, a za úvodní slovo autorky, které bylo vtipnější a čtivější než celá kniha. Autorčino shrnutí, kde všude a jak moc efektivně se dá číst, mě vážně pobavilo.

17.06.2020 3 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Velmi emotivní kniha o tom, jakými různými způsoby se lidé vyrovnávají se smutkem ze ztráty blízkých, a jak obtížné může být vyjádření pocitů obzvlášť ve zranitelném pubertálním věku. Hlavní hrdinové mi přišli na svůj věk vyspělí a zároveň se občas chovali jako malé děti. Postupné poznávání se v dopisech, tak rozdílné od reality, mě bavilo a líbilo se mi, jak se jejich myšlení díky náhledu toho druhého dokázalo posunout. Čtivé, dojemné a k zamyšlení. Zajímavě vykreslené byly i vedlejší postavy a jejich charaktery.

27.05.2020 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Autor dokázal udržet napětí přesně dávkovanými informacemi na konci každé kapitoly. Vždy vás to nutilo otáčet stránky a číst dál. Časem už se ale dal vývoj postav i jejich příběhových linií odhadovat právě kvůli těmto šokujícím závěrům jednotlivých kapitol. Spárované dvojice byly netypické a zajímavé, každá příběhu dodávala jiný námět k zamyšlení. Autor celkem nenápadně a nenásilně nastínil několik etických otázek. Na knihu jsem natrefila téměř náhodou a jsem tomu ráda. S potěšením si přečtu i další u nás vydané knihy.

27.05.2020 4 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Jsem ráda, že jsem to nečetla v třeskuté zimě. Atmosféru dokáže autorka popsat opravdu výstižně (tíseň, zima a beznaděj), děj mi však přišel spíše rozvleklý a opakující stejný motiv stále dokola, dokud se nerozběhla poslední třetina, ve které se toho najednou událo až příliš mnoho. Nejhorší pro mě bylo to, že každá sebemenší radost hlavní hrdinky byla vyvážena hromadou toho zlého a celkově to prostě působilo většinu času hlavně beznadějně. Čím dál žijete od civilizace, tím spíš uvěříte v nepřízeň osudu.

21.04.2020 4 z 5

Pochybnost Pochybnost C. E. Tobisman

Tak tohle pro mě bylo nečekaně milé překvapení. Očekávala jsem spíš drama ze soudního prostředí, ale tohle byl čtivý a docela akční thriller. Občas až příliš rychle prolítnuté situace působily nedotaženě a sem tam mě napadlo, jak je něco z toho možné, proč to nikdo neřeší apod. Odpovědi mi dal překvapivý závěr. Ač jsem se nad některými situacemi opravdu pozastavovala, tohle mě nenapadlo. Jestli vyjde pokračování, rozhodně si ho přečtu a můžu říct, že se těším. Caroline byla zase jednou příjemná a chytrá postava.

14.09.2019 4 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Koukám, že z knihy mám jiné pocity než většina ostatních čtenářů. Úvod mi rozhodně nepřišel rozvleklý, ale chytil v podstatě od první stránky. Originálně zpracovaná první kapitola, kdy autor střídavě popisuje podobným stylem a podobnými slovy dvě hrdinčina odlišná poprvé, je skvělým začátkem celé knihy. Při poznámkách pod čarou jsem si s nostalgií zavzpomínala na mé čtenářské začátky s panem Pratchettem a jeho Zeměplochou. Poznámky byly čtivé, zábavné a občas i potřebné pro děj knihy. Nechápu čtenáře, co se tu veřejně chlubí tím, že je prostě nečetli.
Učení v Rudé církvi mi opravdu evokovalo Bradavickou školu, ale v temnějším hávu. Kniha rozhodně není pro děti, ale pro dospívající mládež, čemuž odpovídá věk hrdinů. Dle mého vyžaduje i pár čtenářských zkušeností, pro začátečníky je forma komplikovanější a může odradit. Ale za mě je to rozhodně důstojné čtení i pro dospělé čtenáře se zájmem o žánr. Popsaný svět lehce založený na starověkém Římu a na egyptském náboženství je zajímavý se svým věčným světlem tří sluncí. Schopnosti hlavní hrdinky, o kterých můžeme zatím jen tušit, že mohou být velkolepé, jsou správným způsobem temné.
Knihovna v centru Rudé církve, ta je pro knihomoly třešničkou na dortu. A závěrem se musím zmínit o výborné obálce, která mě na první pohled zaujala. Po dočtení doporučuji podrobně prozkoumat, najdete detaily související s textem.
Těším se na pokračování.

04.09.2019 5 z 5

Dobrá matka Dobrá matka Sinéad Moriarty

Podle názvu a anotace je vám vcelku jasné k jaké pointě román směřuje. Autorka píše čtivě, postavy jsou plastické a oblíbíte si je i s jejich chybami, protože jsou prostě uvěřitelné. Vzhledem ke zvolenému tématu rovnou očekáváte, že půjde o emoční smršť, a proto na mě všechny ty dojemné rozhovory a vše okolo působilo jaksi prvoplánově.
Rozhodně bych si však od autorky přečetla i další knihu, abych zjistila, zda dokáže dojmout i při méně depresivním námětu.

31.08.2019 4 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Díky této sérii jsem svůj omezený pohled na komiksy musela přehodnotit. To, co si obvykle přečtete, je zde vyjádřeno povedenou kresbou, až mě to překvapilo, co všechno se dá na tak malém prostoru vyjádřit obrázky. Všechny svazky jsou kvalitní, série je celá napínavá a kupodivu i přes žánr dost realistická. Bylo mi líto, že jsem došla na konec, klidně bych v dobrodružstvích rodiny Zámkových pokračovala. A možná bych si o nich i přečetla klasickou knihu :-)
Pokud na komiksy nahlížíte trochu skepticky, ale chtěli byste přece jen nějaký zkusit, ať víte, co na tom všichni mají, tuhle sérii vám vřele doporučuji!

29.07.2019 5 z 5

Vernon Bůh Little Vernon Bůh Little DBC Pierre (p)

Trochu jsem se čtení bála, ale v rámci výzvy jsem se do ní pustila a nelituji. Děj vnímáme z pohledu teenagera, jehož úvahy jsou vyjadřovány sice velmi nespisovnou formou, ale na druhou stranu s takovou bohatou slovní zásobou a nekonečným počtem trefných příměrů, že by mu mohl každý dospělý závidět. Vernonovo mlčení ohledně katastrofických událostí z něj udělají dokonalého spolupachatele a obětního beránka, kterého i vlastní matka nechá napospas. Vše, co Vernon pod tlakem událostí udělá, jen okolí utvrzuje o jeho vině. Až když ani nedoufáme, dojde k vysvětlení. Všechny dospělé osoby vnímané nedospělým jedincem zde vypadají jen jako absurdní karikaturní figurky prolezlé všemi myslitelnými hříchy, z nichž vrchovatě odkapává sobeckost.

17.04.2019 4 z 5

Něco skutečného Něco skutečného Erin Watt

Bylo to až neskutečně sladké, ale také vtipné a milé. Žádné drama, správná oddechovka pro pobavení a zasnění.

06.07.2018 4 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Opravdu mi bylo líto, že jsem dočetla a musím opustit postavy, které jsem si oblíbila. Mile a s citem popsané problémy obyčejných lidí z obyčejné vesnice někde v podhůří, kde je život a spokojenost obyvatel závislá na rozmarech počasí, a každý ví téměř vše o svých sousedech. Ocenila bych také pokračování zaměřené na osud Idy a Rózy.

07.06.2018 4 z 5

Ztracený dopis Ztracený dopis Jillian Cantor

Knize chyběl šmrnc, který by mě přiměl dát jí vyšší hodnocení. Příběh zajímavý, ale rozhodně ne originální, a zpracování takové nijaké, ničím nezaujalo. Hned na začátku je několik vodítek, které hodně napoví o osudu minimálně jedné postavy, a to je možná hlavní nedostatek celé knihy. Na podobné téma nejspíš existují lépe napsané.

07.06.2018 3 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Na knihu jsem narazila náhodou při hledání knihy odehrávající se v Brně pro čtenářskou výzvu. A jsem za to ráda, bez výzvy bych ji nejspíš úplně přehlédla. Začetla jsem se už od začátku, bez problémů jsem se vžila do pocitů hlavního hrdiny, který mi svými názory, chováním a vtipnými postřehy (často na svůj vrub) hodně sedl. Možná autor nepřišel s ničím úplně inovativním (kromě chování zombíků) v postapokalyptickém žánru, ale jeho počin je čtivý, napínavý, občas humorný (dlouho jsem se u čtení nahlas nepochechtávala) a také emotivní. Konec je nenadálý ve stylu ať si to každý přebere po svém. Svým způsobem je tak dokonalý. Přečteno jedním zatajeným dechem. Pro milovníky žánru dle mého nutnost.

06.04.2018

Jane - moderní příběh Jany Eyrové Jane - moderní příběh Jany Eyrové April Lindner

Myslím, že autorka je fanynkou původního příběhu Jany Eyrové, a proto se věrně držela předlohy. Během čtení tedy nepřišlo žádné překvapení, ale zavzpomínala jsem si na originál. Musím uznat, že autorka to měla promyšlené, a lehce napsané, ale některá rozhodnutí a chování hlavních postav zasazených do současnosti působilo jaksi neuvěřitelněji, než v původním příběhu. Asi bych tedy knihu doporučila spíše těm, kteří příběh Jany Eyrové znají.

09.07.2014 3 z 5

Na čem záleží Na čem záleží Emily Giffin

Až děsivně reálné. Vyprávěné z pohledu dvou žen, takže si vlastně během čtení nejste jistí, které z nich máte držet palce.

21.03.2014 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Knihu jsem začala číst na základě mnoha kladných ohlasů a během čtení jsem pořád čekala, kdy to začne být tak skvělé, jak všichni píší. Záznamy ze spisů občas unavovaly, skoky v čase někdy mátly, a přestože se jinak kniha četla velmi dobře, pořád mi tam něco k dokonalosti chybělo. Avšak ze závěru mě mrazilo a z mého pohledu dodal celé knize pořádný šmrnc, takže si všechna kladná hodnocení bezpochyby zaslouží.

29.07.2013 4 z 5

Druhá šance Druhá šance Jodi Taylor

Konec druhého dílu sliboval Tróju. Té jsme se nyní dočkali a musím říct, že popis její zkázy mě hodně vzal za srdce. Nebyla by to ale Svatá Marie, aby zůstalo u jedné výpravy. I v tomto dílu najdeme spoustu akce, vtípků a zajímavostí z historie, ale také si víc zahrává s city čtenáře. Mám tuhle bláznivou partičku s Max v čele moc ráda a vzhledem k otevřenosti konce moc doufám, že pokračování vyjde a brzy!
Mrzí mne, že jako první hodnocení schytala kniha odpad, přestože ji ten, kdo ji takto odepsal, nemá ani v přečtených. Nejspíš nesedne všem, ale doufám, že si své čtenáře, které potěší jako mě, najde i přes tak nízké hodnocení. Držím jí palce.

25.05.2023 5 z 5

Karpatský kníže Karpatský kníže Natalja Ščerba

Hlavní předností knihy je její čtivost. Bez hluchých míst svištíte příběhem a najednou je konec. Postavy jsou veskrze lidské, plné sobeckosti, chamtivosti a nerozhodnosti. Výjimkou je Táňa, která vyčnívá svou dobrosrdečností až naivitou jako bolavý prst, ale pro příběh to má své opodstatnění. Záporem je občasná zmatečnost a drobné logické nesrovnalosti, které mi při čtení skřípaly v mysli. Je možné, že jde o nedokonalý překlad, těžko říct. Třetí díl si nenechám ujít. Už jen abych se dozvěděla, v čem tkví Tánina schopnost přežít ve světě, kde jí jde téměř každý po krku/náramku.

09.03.2023 4 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Taky byste na začátku ocenili shrnutí předchozího děje? Je to nějaký čas, co jsem četla první díl, a musím přiznat, že v rozvržení místního světa jsem zpočátku trochu plavala. Je fakt, že jsem s tím měla problém už v prvním díle, ten svět je složitý, objevuje se v něm spousta různých druhů magických bytostí s různými schopnostmi, a jejich hierarchie je dost nepřehledná. Naštěstí je Mass opravdu dobrá spisovatelka a čtenáře dokáže držet i přes vleklejší pasáže, protože pak přijde zběsilá akce, napětí a spousta informací. Konec na jednu stranu hodně vysvětluje fungování tohoto světa, na druhou stranu zůstanete koukat s otevřenou pusou. No, při čekání na další díl si asi konečně přečtu Dvory.

14.11.2022 4 z 5