gab72 gab72 komentáře u knih

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Asi jako dítě bych jí ocenila více. Ale pro děti naprosto skvělá. Plná fantazie, spravedlivý svět versus nespravedlivý a jak se k tomu postavit. Kouzla, čáry....jiný svět :).

02.11.2021 4 z 5

Tokijské květy Tokijské květy Aleš Palán

Krásná kniha, o mě dosud neznámém Ludvíku Armbusterovi. Jeho pohledy na víru, na život z hlediska filozofie, teologie...prohlubují vnímání, navozují další otázky. Úžasné. Kniha je pojata jako rozhovor, kde velká část otázek se zabývá Armbrusterovým pobytem v Japonsku. Celá kniha je prodchnuta milým přístupem, nadhledem ....Krásné

20.08.2021 5 z 5

O duchovní zralosti O duchovní zralosti Ludvík Armbruster

Maličká a velmi výživná knížečka. Krátké texty, zamyšlení nad vírou, nad Ježíšem, modlitbou.... . texty vycházejí z duchovních cvičení, které pan Armbruster vedl. Skoro každý text je zakončen otázkou, která vlastně prostor otevírá. Narozdíl od definice, jenž prostor uzavírá. Krátké texty mají co říci ....

20.08.2021 5 z 5

Irčák Finn Irčák Finn Alec John. Dawson

Jako dítě jsem bohužel knihu nečetla, ale určitě by mě vzala za srdce daleko více než teď. Nicméně příběh je velice poutavě napsán, povaha vznešeného Finna vykreslena do nejmenších podrobností. To stejné se dá říci i o lidském zlu. Velmi pěkně jsou vykresleny pohnutky Finna při rozhodování či co cítil v dané situaci. Je v nich vidět velikost ducha irského vlkodava. Pocity jeho pána, když ho musel prodat jsou ještě hlubší než je popsáno, protože popsat takovou zkušenost asi ani nejde. I to když se shledal s Finnovou matkou a zjistil, že jí nemůže zpět koupit. A pak ta radost, když mu byla darována ..... Nádhera.

05.08.2021 4 z 5

Stopy ve sněhu Stopy ve sněhu Farley Mowat

Velice pěkná kniha pro dětské dobrodružné duše :)

03.08.2021 4 z 5

Vlci Vlci Farley Mowat

Vtipné a poučné pozorování vlků ve volné přírodě na dalekém severu. F.Mowat nezklamal.
Nevím proč tato kniha, která se v originálu jmenuje "Never cry wolf", byla původně vydána u nás pod názvem "Nedělejte poplach" a po jazykové korektuře, opět vydána pod názvem "Vlci". Dost matoucí. V první verzi byla anglická jména přeložena do češtiny (jak milé) a v druhém vydání už bohužel ponechána v angličtině. Překladatelka stejná.

Bílá kánoe Bílá kánoe Farley Mowat

Kniha plná příběhů o dalekém severu. F.Mowat krásně vykresluje život, postoje eskymáků i jako biolog život zvířat. Opět se objevuje věčné téma - chamtivost a rozpínavost bělochů versus skromnost domorodců, které se táhne napříč celým světem. Některé příběhy jsou opravdu smutné. Kniha nenápadná, velmi čtivá.

Pan Wolodyjowski Pan Wolodyjowski Henryk Sienkiewicz

Poslední výborný díl trilogie. Pro mě méně poutavý, protože na začátku je široce popisováno emoční rozpoložení pana Wolodyjowského, po úmrtí jeho snoubenky. Nicméně asi od půlky se opět děj rozeběhne se stejnou vervou jako v minulých dílech. Opět velmi napínavé, výborně vykreslené, prostě nádhera. H.S. vás vtáhne do 17 stol. ani nevíte jak. Bohužel už poslední díl a zbydou otázky typu... co se stalo s mladičkou ženou pana Wolodyjowského...? Tři tlusté knihy, opravdu tlusté....stojí za to, je přečíst.

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

V minulých komentářích je snad vše :). Výborná kniha, která je prvním dílem trilogie, jež musela v Polácích zažehnout vlastenectví a odvahu bránit svou vlast. Bravurně napsáno, popsány lidské charaktery, touhy, chtění, úzkosti atd. Nechybí milostná zápletka. Ta je vlastně ve všech třech dílech. To však k rytířským dobám patří.

Potopa II. Potopa II. Henryk Sienkiewicz

Opravdu Pan Spisovatel! Na historických událostech bravurně popsaná doba z polsko-švédské války. Po dlouhé době jsem porušila pravidlo a listovala dopředu, jak to s panem Kmicicem dopadne. Nejen kvůli Olence, ale i kvůli jemu samotnému. :). Čtivé, napínavé, s hlubokou moudrostí psané.

15.02.2021 5 z 5

Hovory s Bohem II. – Neobvyklý dialog Hovory s Bohem II. – Neobvyklý dialog Neale Donald Walsch

Něco osloví něco ne a tak je kniha zamýšlena. Za mě velmi dobrá, s tím, že člověk jí bude brát jako téma k přemýšlení ne jako dogma. Ono stejně asi dost věcí pak člověku dojde, že to je pravda:).

20.01.2021 4 z 5

Deník venkovského faráře Deník venkovského faráře Josef Beránek

Velice dobrá kniha o opravdové víře a lásce k bližnímu a i k sama sobě. Když člověk lásku sám nemá nemůže dávat dál :). Trochu zarážející informace o vedení církve jako takové. Pro mě osobně už ne tolik podstatné, hierarchie církve je pro mě složitá, co je však důležité je víra, naděje a láska a jejich skutky. Doporučuji i nevěřícím :). Pan Rybář je nejspíše farář s lidským přístupem.

20.01.2021 5 z 5

Fantom staré pevnosti Fantom staré pevnosti Zora Beráková

průměrné, rychle se čte. Jsou však lepší.

08.12.2020 2 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Zajímavý a detailní pohled na svět z pekla. Všímá si všech možných klopýtnutí člověka. Je k podivu, že zkušený ďábel klade důraz na hříchy, které člověk dělá např.ze své pýchy, ale neuvědomuje si to plně. Je dobré, být k sobě kritický a nebrat se vážně, jedno z doporučení, které si z dopisů můžeme vzít.

16.11.2020 4 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

výborně vykreslené tehdejší Rusko. Neuvěřitelný postřeh autora a ještě vyjádřený slovy. Velká škoda, že není kniha dokončená.

16.11.2020 4 z 5

Čarodějná mošna Čarodějná mošna Jiří Horák

Výborná, úžasná pohádková kniha. Kniha mého dětství, z které si pamatuji bohužel jen Trnkovi obrázky a teď, když jí opět čtu již svým velkým dětem tak všichni nad krásou pohádek jen žasneme. Pohádky jsou posbírané po celé naší zemi. Nikdo je jen tak nevymyslel, mají své kouzlo. V knize v dodatku je mnoho zajímavých informací ke zdrojům pohádek. V dnešní době covidí je to pohlazení po duši.:)

30.10.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Výborně napsaná. Jako povinná četba by mě asi v -nácti letech nenadchla, nyní ano. Krásně vykreslené postavy, láska, rozhled atd. Skvělá.

29.09.2020 5 z 5

Dívka se žirafím krkem Dívka se žirafím krkem Corinne Hofmann

Celé čtivé, pak již víceméně stejné. Konec dobrý, kdy se dává opět dohromady se svým otcem, a začíná ho chápat a přijímat.

29.09.2020 2 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Lehké pokračování odkazu Dračích jezdců. Za mě dobré, jednak jsem se těšila na pokračování a to co jsem si od knihy slibovala to bylo. Jen mě mrzí, že tento díl byl přeložen někým jiným než tetralogie. Kdyby aspoň dotyčný překladatel si přečetl předešlý díl a ctil do češtiny přeložené názvy a jména. To jediné mi vadilo.

29.07.2020 5 z 5

Odkaz Dračích jezdců – komplet de luxe (omnibus) Odkaz Dračích jezdců – komplet de luxe (omnibus) Christopher Paolini

Velice pěkný fantasy příběh. Prvně jsem ho četla kvůli synovi, moc se mu líbil, pak jsem se začetla sama :). Je krásně vidět, že tetralogii píše mladý autor. S každým dalším dílem se prohlubují myšlenky i motivy hrdiny ( k lepšímu :)). Nevěřila bych, že mě takový příběh, tak moc nadchne :). Parádní dílko.

21.07.2020 5 z 5