Bílá kánoe

Povídky ze života eskymáků: 1. Sníh 2. Oslepnutí André Malocha. 3. Cizinec v Taransay. 4. Železní muži. 5. Dva, co byli jeden. 6. Krev v jejich žilách. 7. Pes a vlk. 8. Poutník sněžných plání. 9. Šťastnou cestu, bratře! 10.Bílá kanoe. 11. Susie a její temná odysea. Z anglického originálu The Snow Walker vydaného nakladatelstvím McClelland and Steward Limited v Torontu roku 1975 přeložil dr. Josef Poláček, CSc. Mapu nakreslil Karel Zpěvák. 232 stran textu, 12 černobílých ilustrací. 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29368/bila-kanoe-29368.jpg 4.511

The Snow Walker (1975)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Panorama

BabaJaga11

Knihu jsem získala zdarma, byla vyřazena z obecní knihovny. Jedna z těch, kterou jsem po prolistování podcenila. Vzala jsem si ji na cestu vlakem na služební cestu, s tím, že ji pak nechám v nějaké nádražní knihovně. Dovezla jsem ji ale zpět. Příběhy Eskymáků, zejména popis jejich myšlení, hodnoty, které vyznávali, jejich láska k rodné krajině – to vše mě vzalo za srdce. Tím spíš, že většina příběhů končí smutně. Prolíná se v nich již vliv bílých lidí, bohužel velmi destruktivní. Mowat byl jedním z těch mála bělochů, kdo Eskymáky považovali za sobě rovné.

zelena_zabicka

povídky inspirované eskymáckými legendami a historií. Zajímavé, čtivé, originální, i když většinou spíše dojemné až smutné.

vandalka
06.08.2016

Od lyrických povídek opěvujících arktickou přírodu a schopnost lidí žít s ní v souladu, přes neuvěřitelné příběhy, jako ztroskotání inuitského lovce na Vnějších Hebridách či ústní tradicí uchovávané vzpomínky na setkání s vikingskými mořeplavci nebo příběhy prodchnuté animistickou vírou Inuitů, po palčivé problémy soužití moderních bělochů s původními obyvateli arktických oblastí, přičemž se bílí obchodníci na Inuitech často dopouštěli tak podlého bezpráví, až srdce usedá, autor nám svým dílem umožňuje nahlédnout do fascinujícího a mnohdy krutého života na nejzazším severu amerického kontinentu.

Farley Mowat (1921-2014), kanadský zoolog, dobrodruh a spisovatel, zasvětil větší část svého dospělého života studiu severokanadské přírody, vlivu nově sem pronikající civilizace na místní ekologii a následné dopady těchto změn na způsob života domorodých obyvatel arktických oblastí. Ke jeho tvorbě jsem se dostala vlastně prostřednictví filmu The Snow Walker, jenž, jak jsem pozdějí zjistila, vznikl na motivy jedné z jeho krátkých povídek, a který podle mého názoru velice dobře zachycuje ducha Mowatových děl. Nejedná se rozhodně o nějaké dobrodružné příběhy pro mládež, jsou to spíše střípky z mozaiky, které nám dovolují si alespoň vzdáleně představit, jak dokáže být život na dalekém severu drsný a zároveň i radostný a naplňující. Celá sbírka se mi moc líbila a pokud ve vás občas dříme touha se alespoň literárně toulat divokou tundrou, neváhejte a sáhněte po Mowatových povídkách.

Bulba
27.07.2016

Pěkné, i když některé velmi smutné, povídky ze života inuitů. Je neuvěřitelné, co všechno dokáží tito lidé vydržet v mrazivé zemi.