Pan Wolodyjowski

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Závěrečný díl trilogie z dějin Polska. Tentokrát o bojích proti Turkům. Setkáte se tu se všemi předchozími hrdiny celé trilogie. Hlavním hrdinou je pan Michal Wolodyjowski.

Kniha byla roku 1968 zfilmována.

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4919/pan-wolodyjowskij-4919.jpg 4.3256
Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

Pan Wołodyjowski, 1888


více info...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Pan Wolodyjowski

UweKugelsack
07.11.2021

Když dnes machometi ublíží Evropanům, zapálí Evropané svíčky a jdou do průvodu demonstrovat za mír. Občas si ale říkám, že by nebylo od věci, kdyby narazili na někoho, jako je pan Nowowiejsky.
Michal s přáteli opět umně brání vlast a víru, ale tentokráte dělá historie více křoví romantickému příběhu. Proto dávám nezvykle o hvězdičku pod limit. To nic nemění na skutečnosti, že Sienkiewiczova trilogie je jedna z nejlepších věcí, při kterých jsem propotil peřiny.

gab72
01.06.2021

Poslední výborný díl trilogie. Pro mě méně poutavý, protože na začátku je široce popisováno emoční rozpoložení pana Wolodyjowského, po úmrtí jeho snoubenky. Nicméně asi od půlky se opět děj rozeběhne se stejnou vervou jako v minulých dílech. Opět velmi napínavé, výborně vykreslené, prostě nádhera. H.S. vás vtáhne do 17 stol. ani nevíte jak. Bohužel už poslední díl a zbydou otázky typu... co se stalo s mladičkou ženou pana Wolodyjowského...? Tři tlusté knihy, opravdu tlusté....stojí za to, je přečíst.


Petronelka123
23.02.2021

Příběh mne naprosto pohltil. Poté, co jsem přivykla zastaralému jazyku, jsem hltala každou stránku. A i když jsem až v průběhu čtení zjistila, že čtu vlastně poslední svazek trilogie, vůbec to nevadilo. Dlouho ve mně zůstával údiv a obdiv nad lidmi té doby, jako byl pan Wolodyjowski a hetman Sobieski, kteří dokázali tak statečně hájit naše křesťanské hodnoty.

laura
09.12.2019

I k této knize mám velmi blízký vztah. Četla jsem ji - no mockrát. Opakovaně jsem se k ní vracela, protože mě k sobě vábila svým neopakovatelným kouzlem. Svou opravdovostí. Svou autentičností.

Ten příběh byl ryzí. Bolavý, syrový, krutý. Byl i krásný, byl hluboce lidský. Byl pochopitelný a zároveň jsem to chápat někdy nechtěla. Ne, když ta krutost byla fakt šílená. A přesto, přesto... Byl prostě dech beroucí.

Krásná Krista, galantní Ketling, čestný pan Wolodyjowski a čistá, upřímná Baška - kdo by je nemiloval? Kdo by to s nimi nechtěl prožívat - stále znovu a znovu a znovu? A doufat v lepší konec, doufat, že pro všechny tam na konci čeká ta všeobjímající náruč laskavé, věrné a vášnivé lásky...

moonula
05.02.2017

Kniha nádherná a film taky.. Záviděla jsem Bašce pana Wołodyjowskiego...
Byla jsem do něj jako pubertačka zamilovaná.. :-)

sioux
30.01.2016

Četl jsem to jako kluk, miloval jsem tyto knihy H. Sienkiewicze, vyrostl jsem na nich. Je to taková krásná nostalgie mládí a rytířských časů, které jsou pryč.
Musím si to přečíst někdy ještě jednou, abych zjistil, jestli mě to ještě bude bavit nebo to bude stejné jak s Vinetuem, Gojko Mitičem, Kapitánem Klossem, Čtyři z tanku a pes, Ivanhoe a podobnými radostmi mládí.

Tsuki
06.03.2015

Na téhle knize je něco neuvěřitelného... tedy, neuvěřitelně přitažlivého. V mé domácí knihovně se válí už několik let (dědictví po dědečkovi), mnohokrát mi prošla pod rukou - nejstarší kniha, kterou vlastním (vyd. r. 1900), ale nějak se ne a ne do ní pustit. Asi mě odrazovala ta tématika. Ale byla jsem hrozně překvapená, jak moc mě vlastně zaujala. Po "přelouskání" několika prvních stránek, než jsem si zvykla na styl jazyka (značně zastaralý pochopitelně) a lehkém naťuknutí příběhu jsem propadla kouzlu starých knih. Vžila jsem se do příběhu a i když jsem musela chvílemi kroutit hlavou (hlavně nad ortodoxně-křesťanskými narážkami), pěkně to odsejpá. Je tam pár silných momentů a rozhodně mezi ně patří popis bitev a bojových scén. Myslím, že je to dobře vyvážené co do příběhu, tak do psychologického rozpoložení, přes romantiku až po tu bitevní stránku. Postavy je také poměrně jednoduché si oblíbit. Nevěřila bych tomu, ale po přečtení se přece jen hodlám pustit (pokud je někde seženu) do dalších dílů a děl autora. Jen to mě zamrzelo, že jsem si jako první vlastně přečetla poslední díl od toho všeho...

Skip
23.02.2014

Viz Ohněm a mečem.

1