frantisek0724 frantisek0724 komentáře u knih

Železná koruna Železná koruna Václav Kaplický

Z počátku jsem měl obavy,jak si s téměř osmi sty stránkami poradím. Nakonec to ani nebolelo, vlastně vůbec. Jsem velmi mile překvapen panem Kaplickým,je to má první kniha od tohoto autora a jsem nadšen. Moc pěkně napsáno, srozumitelným jazykem. Příběh je pěkně vystavěný,jako červená nit se celým dějem táhne útisk obyčejného lidu a jejich marný boj proti nadutosti a útisku ze strany pánů. A boj je to těžký a někdy marný. Neboť jak si sám Ondřej Stelzig později uvědomí,dokud nebudou lidé svobodní ve své mysli, nikdy se nic nezmění. V mnoha ohledech je pro mne kniha nadčasová,co se dělo v té temné pobělohorské době, děje se i dnes. Jen hrabata a jinou šlechtu vystřídala šlechta novodobá, neméně záludná.
Jak již tu psal kdosi přede mnou,od této chvíle,kdy jsem dočetl poslední stránky tohoto díla,nebudu při návštěvách hradů či zámků obdivovat nahromaděné exponáty jako dříve. Poněvadž teď si o něco více uvědomuji,co za tím stojí. Každá váza, každý obraz byl vykoupen bídou a neštěstím těch dole. Někde více, jinde méně,ale karty byly rozdány jasně. Váza či honící pes měli pro pány větší cenu než lidský život.
Ondřej Stelzig byl jeden z tisíce, odvážil se říkat pravdu. Zkoušel to zas a znova,i když mu to bylo ... platný. Každá země potřebuje takové kováře, čím více, tím lépe. Krásná kniha, doporučuji!

29.04.2020 5 z 5

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Nelze jinak, než plný počet hvězd. Můj názor- nelze hodnotit jako běžnou knihu. Vždyť Anne Frank psala svůj vlastní deník, takže jak je kniha napsaná, je vedlejší. Je to deník dospívající dívky, tečka. Je to výpověď o době pronásledování a strachu,o smrti v koncentračním táboře. Jeden příběh z těch milionů dalších, jejichž deníky se nedochovaly. Každá kniha, podávající pravdivé svědectví o holocaustu, zaslouží milion hvězd.

28.04.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Docela rád bych si přečetl ještě autorův psychologický profil. Novorozeňata jsou zde zabíjena jak na běžícím pásu, mladé panny umírají v době jarních let, bují zde organizovaný obchod s lidskými orgány, mrtví ožívají a málokdo se dočká podzimu života. Čte se hezky,o kvalitě není pochyb. Nicméně jednou stačilo,horory nemusím.

27.04.2020 4 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Pro zralé ročníky nehynoucí klasika. Pro historiky blábol, který si příliš neláme hlavu se skutečným životem a zvyky pravěkých lidí. Ano, možná to tehdy bylo trochu jinak,ale co..Jako kluk jsem to prožil společně s Kopčemem a Veverčákem. Není to vrchol spisovatelského umu, ale na druhou stranu si knihu pamatuji i po letech, narozdíl od spousty jiných.

24.04.2020 4 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Krátká, jasná, čtivá jednohubka se zajímavým vyústěním příběhu. Pro mě je kniha nejvíce zajímavá tím, že byla napsána v roce 1938. Tudíž o autorčině jasnozřivosti není pochyb. Již méně souhlasím s tvrzeními, kterými je kniha doprovázena,jako např. že se jedná o nejúčinnější svědectví o nacismu, jaké se kdy v beletrii objevilo. Ano, možná v roce 38 šlo o výjimečné a jasnozřivé dílo, nicméně dnes je možné přečíst daleko více knih na toto téma. A pro mě osobně i lepších.

10.04.2020 3 z 5

Remarquova klasika,jeho nejznámější román. Remarque mě provází od mládí,je to pan spisovatel, mám rád všechny jeho díla,jeho styl je nezaměnitelný.
Rozhodně doporučuji tento příběh "ztracené generace" přečíst.

08.04.2020

Kolymské denníky Kolymské denníky Jacek Hugo-Bader

Nežli jsem začal číst knihu samotnou, nahlodávala mě obava,jak si poradím se slovenštinou. Pokud mám totiž správné informace,kniha doposud nebyla v češtině vydána. Ale obavy se ukázaly jako liché, můj mozek si s překladem poradil, aniž bych se v textu nějak zadrhával.
Knížka je zajímavým pohledem do drsné části již tak dost drsného Ruska. Kolyma, nejdelší hřbitov na světě. Setkání s lidmi, které u nás nepotkáte. Zážitky, které můžete prožít snad jen v tomto koutě světa. Autor si na nic nehraje, při čtení jako bych stál vedle něj. A přez to jsem byl rád, že jsem v teple a bezpečí domova. Spoustu míst bych rád viděl na vlastní oči,ale na Kolymskou cestu se asi nevydám.

02.02.2020 4 z 5

Jako chlapce by mě zastřelili... Jako chlapce by mě zastřelili... Jaroslava Skleničková

Autobiografie na jeden večer, napsaná jednoduchým a srozumitelným jazykem. Zakoupil jsem přímo v Památníku Lidice, zážitek z knihy byl pak dvojnásobný. Vlastně zde není co hodnotit, tento příběh se skutečně odehrál, jsou to fakta ve vzpomínkách autorky. Smutné, nicméně nutno číst a hlavně pamatovat!!!

27.12.2019 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Pěkně, čtivě napsáno. Má první kniha od autora této knihy, rozhodně nebyla zklamáním. Člověk se něco málo doví i o životě v období vlády Jana Lucemburského. Hlavní zápletka nenudí, pokračování příběhu hlavních hrdinů si nenechám ujít.

03.11.2019 4 z 5

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Četl jsem, kniha mne příliš nezaujala. Autor se až příliš často nechává myšlenkovými pochody zavést na vedlejší kolej, až to začne nudit, zbytečně to odvádělo mou pozornost od hlavní myšlenky. Sem tam problesklo na povrch něco zajímavého, nicméně já osobně bych uvítal přímočařejší styl psaní. Kniha se mi nečetla lehce, více se k ní vracet nebudu, posílám jí do bazaru, třeba někom poslouží lépe.

20.10.2019 3 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Neskutečný příběh tří žen,které díky své statečnosti a neuvěřitelnému odhodlání přežili peklo holocaustu. To vše umocňuje skutečnost,že si infernem Osvětimi,Freibergu a následným transportem na smrt do Mauthausenu prošli těhotné..Neuvěřitelné,nicméně skutečné..
Knize není co vytknout,je napsána srozumitelně,bez příkras a zbytečných frází. Je to záznam vzpomínek přímých účastníků,těch co přežili. Konec knihy,kdy se tři Mauthausenské děti setkají,mi vehnal slzy do očí. Doporučuji,není to zrovna "krásné" a oddychové čtení,nicméně je to součást nedávné historie,kterou je dobré znát..

10.03.2019 5 z 5

Dvakrát jsem začal číst,ani jednou jsem nedočetl do konce. Za mě jedna ze slabších autorových knih.

20.02.2019 1 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Klasika od Pana spisovatele Foglara. Četl jsem před téměř třiceti lety. O čtvrt století později jsem pak dobrodružství Rychlých šípů předčítal svému synovi. Opět jsem se ocitl ve Stínadlech,můj syn byl dějem uchvácen stejně jako kdysi já. Tudíž můžu knihu označit za nadčasovou,dokáže čtenáře oslovit i v dnešní době. My jsme jako kluci zažívali podobná dobrodružství,což je pro dnešní generaci těžko představitelné. Škoda..

02.02.2019 5 z 5

Plavčíci kapitána Bontekoea Plavčíci kapitána Bontekoea Johan Fabricius

Pokud patříte mezi ty šťastné a máte doma malého kluka,který rád čte,neváhejte a knížku mu pořiďte. Sám jsem knihu kdysi dávno přečetl na jedno nadechnutí a prožil cestu společně s hlavními hrdiny. Moře,plavba na plachetnici,cesta neznámo kam..Sen spousty kluků mé generace. Chystám se číst znova po hodně létech,jsem zvědavý,kolik toho kluka ve mně zůstalo..

02.02.2019 5 z 5

Útlá knížka,tak akorát na jeden dlouhý zimní večer. Jeden den v gulagu,bez příkras a zbytečného filozofování. Poučení? Člověk může zůstat člověkem i v těch nejkrutějších podmínkách. A chleba si vážím zase o trochu víc..

14.01.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nechci opakovat to,co zde bylo již mnohokrát napsáno. Tedy jen stručně. Román jsem přečetl za necelé tři dny,zcela stržený osudem hlavní hrdinky. Smutné,autorka mě doslova vtáhla do děje,tak nějak jako bych celý příběh prožil společně s Hanou. Věnečky,které Hana koupila své sestře k narozeninám,mě dostaly do kolen..Ale ano,celý příběh se klidně mohl stát,v tisících podobných variant se v té zlé době musel zákonitě odehrát. Co činí tuto knihu výjimečnou a podle mě lepší než většinu podobných z tohoto žánru,je způsob vyprávění,kdy mne příběh nesl sebou až do úplného konce. Tyto neuvěřitelné příběhy,které lidé opravdu prožili jsou zkrátka nej. Ve srovnání s Tatérem z Osvětimi je Hana úplně jiná liga. Inu,australané se od nás zase jednou mohou něco přiučit.

01.01.2019 5 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Pan Svěrák opět nezklamal,na stránky útlé knížky zasel špetku laskavého humoru,tak jak to umí jen on. K tomu přidal něco smutného z člověka ( ze sebe asi taky),a pak před očima čtenáře vzkvete ten laskavý,usměvavý a na srdci hřející příběh obyčejného člověka.

30.12.2018 5 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Kniha bývá označována za jeden z nejlepších válečných (protiválečných) románů. Mezi mé nejoblíbenější nepatří,nicméně za přečtení stojí.K dobru budiž knize přičtena skutečnost,že autor prožil část války jako voják wehrmachtu,když jako sedmnáctiletý narukoval,sloužil u výsadkářů,krátce i na východní frontě,kde byl zajat.Vlastní zkušenost je v takovém případě k nezaplacení,dodává románu na autentičnosti. Deziluze autora,kterou si prošel jako tisíce dalších,z díla prýští jak pramen Vřídla. Jinými často zmiňovanou propagandu chápu,je třeba si uvědomit,kdy a kde byla kniha vydána.
Závěrem- kniha mě neurazila,ale ani nenadchla. Mezi mé top válečné romány nepatří,nicméně znalcům literatury 2. světové války by uniknout neměla.

27.12.2018 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Přečetl jsem tzv jedním dechem.Hezky napsaný,poutavý román,vrcholící největší námořní tragédií v dějinách.Doporučuji.

27.12.2018 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Strhující příběh,který napsal sám život. Narozdíl od jiných "podobných" knih,věřím paní Sosnarové každé slovo. Tuto knihu bych bez váhání zařadil do učebních osnov zš. Každému,kdo velebí a s vděčností vzpomíná na minulý režim,bych knihu omlátil o hlavu..

26.12.2018