12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu

Co by měl znát každý člověk v moderním světě? ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď na tuto nesnadnou otázku v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Peterson dokáže být vtipný a překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jaký hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, který je pomstychtivý, nenávistný a arogantní; a proč bychom měli pohladit každou kočku, kterou potkáme na ulici. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha; pouští se do překvapivých odboček a zase se vrací a destiluje poznání o lidském charakteru a osudu do dvanácti navenek jednoduchých pouček, za kterými se skrývají hluboké poznatky a dalekosáhlá poučení o tom, jak vést správný život. Rozbíjí otřepané poučky týkající se vědy, víry a lidské přirozenosti a proměňuje a povznáší mysl i ducha svých čtenářů. Autor bývá vnímán jako protivník soudobé genderové agendy, ale mnohem spíš než něčí odpůrce je Peterson obhájcem: zastáncem těch nejtradičnějších hodnot – zodpovědnosti za vlastní život i svět kolem sebe, víry v lidské společenství, zodpovědnosti vůči nadosobním hodnotám a vůči Bohu. Jordan B. Peterson vyrostl a dospěl v muže v promrzlých pustinách severní Alberty; létal s akrobatickým letadlem; zkoumal s astronauty meteorický kráter v Arizoně; vyučoval mytologii právníky, lékaře a obchodníky; byl konzultantem generálního tajemníka OSN; pomáhal svým pacientům zvládat deprese, obsesivně-kompulzivní poruchu, úzkost či schizofrenii; byl poradcem v nejvyšším vedení velkých kanadských firem a hojně přednášel po celé severní Americe i Evropě. Působil na Harvardu a v současnosti na Torontské univerzitě, je autorem či spoluautorem více než stovky odborných článků, které proměnily moderní chápání osobnosti; jeho kniha Maps of Meaning: The Architecture of Belief od základu proměnila psychologii náboženství. Autor žije v Torontu, čtenářům jsou k dispozici jeho webové stránky www.jordanbpeterson.com, na YouTube mohou sledovat kanál Jordan Peterson Videos či záznamy Petersonových veřejných vystoupení. Ohlasy ze zahraničních médií: „Nekompromisní kniha, která vám bez servítků křičí do obličeje, abyste se nechovali jako malí, ale především je to pokus dovést nás zpět k tomu, co Peterson považuje za pravdivé, krásné a dobré – tj. k Bohu.“ Bryan Appleyard, The Times „Autorovi není vlastní jen lidskost a humor, ale taky skutečná hloubka a závažnost. Petersonův intelekt je skutečně kosmopolitní a všežravý, ale je si vědom toho, že věci musí být ukotveny ve známé půdě, aby se daly smysluplně uchopit. Krom toho, že je zábavný, má v sobě i vroucí upřímnost, kterou by zpochybňoval jen ten nejokoralejší cynik.“ The Spectator. „Nebuď jako malé dítě, postav se na vlastní nohy, vzkazuje nám Peterson. V tom, jak zdůrazňuje potřebu soběstačnosti, slušného chování, sebezdokonalování a individualismu se možná odráží jeho dětství prožité na kanadském venkově v 60. letech. Autor si uchovává stopu této kovbojské filozofie, i když byl profesorem na Harvardu a nyní působí na Torontské univerzitě.“ Melanie Reid, The Times Pokud by svět psychologie měl svoje rockové hvězdy, byl by Jordan B. Peterson bezpochyby jednou z nich. Jeho youtubový kanál Jordan Peterson Videos má téměř dva miliony sledujících, a milionové publikum mají i záznamy Petersonových veřejných vystoupení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/409635/12-pravidel-pro-zivot-protilatka-pt-bls-409635.jpg 4.325
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Argo

12 Rules For Life – An Antidote to Chaos (2018)

Kniha 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu

Drohtnian

I když obdivuji tohoto člověka jako řečníka a komentátora, kniha byla zklamáním.
Na knize mě zaujaly zajímavé postřehy z psychologie nebo názory, které mi v něčem otevřely oči a v něčem mě utvrdily.
Na druhou stranu jak autor sám popsal, kniha měla obsahovat několik desítek rad, které tlakem editora musel zredukovat na 12, a je to znát.
Názvy kapitol a samotný obsah kapitol měly k sobě často hodně daleko. Nerozuměl jsem, kam autor míří a ztrácel jsem se ve velikých odbočkách od hlavních tém.
Na mnoha místech vysvětloval něco, co vysvětlování nepotřebovalo a někdy se úplně zbytečně pouštěl do tvrzení, ve kterých ukázal hranice svého rozhledu.
Bylo to psané americkým stylem, pro amerického čtenáře, který má jiné chutě.
Jinak souhlasím s cubeice.

cubeice

Tak vám nevím, asi zase půjdu trochu proti proudu. Na začátku jsem si říkal, hezky to ten Jordan vysvětluje, co se to s námi v tom dnešním světě děje a jak se chovat, aby se to dělo tak nějak lépe. Ale... jsem skeptický k autorům, kteří se už v předmluvě (předehře) začnou chválit, že jsou lepší a úspěšnější než ostatní a později v tom nepokrytě pokračují (např. převýchova cizího nesnesitelného hyperaktivního dítěte během jednoho večera, když to jeho rodiče nezvládnou za celý jeho život atd.) Zkrátka po skvělé první kapitole jsem se v tom začal nějak ztrácet a to stále častěji. Interpretace biblických příběhů, na které autor klade celkem silný důraz, mi místy přišly taky silně subjektivní a mystifikační - ve smyslu přizpůsobené tomu, co chtěl autor prostě v té chvíli říct a zobecnil tedy svůj vlastní úhel pohledu, učinil jej místy dokonce univerzem (to platí o většině toho, co autor uvádí, nejen biblických textech) , a přitom to tak dle mého názoru rozhodně ve skutečně obecné rovině být nemusí a nabízí se nebo vysloveně existují i jiné výklady. Dost musím přemýšlet, jestli mi tahle kniha pro život vážně něco dala a upřímně musím říct, že si tím nejsem příliš jistý a spíše se kloním k tomu, že toho mnoho nebylo a to ani v jakémsi autorem zamýšleném sebeuvědomění vlastních chyb, přehnaných očekávání atd. podruhé. Celé mi to přijde jako když "pejsek s kočičkou vařili dort", dáme tam hodně dobrého a zajímavého, (rádoby) oduševnělého - bible, chvíli starý, chvíli nový zákon, Tolstoj, Dostojevskij, Solženicyn, Hitler, columbinští mladiství vrazi, Nietzsche, Jung, Freud, Faust, nejrůznější další díla, studie a výzkumy - spojíme to do přitažlivé formy, která se líbí nám čtenářům (přesněji však spíše jejímu autorovi) a celé to pak bude jednoznačně chutnat jako skvělý guláš. No jo, ale neměl to být původně ten dort? K tomu ještě jeden postřeh: autor vytváří 12 "jednoduchých" pravidel pro život jako protilátku proti chaosu, ale poté ta pravidla složitě na mnoha stranách a s použitím mnoha pramenů vysvětluje, rozvádí, vemlouvá a občas i omlouvá nebo ospravedlňuje a přitom právě to působí značně chaoticky, ač to má přesně být látka proti tomu. V konečném důsledku jsem vlastně ani nepochopil, komu je text vlastně určen. Pro tápající v dnešním světě není dost přímočarý, pro filozofii je nekoncepční, pro psychology málo návodný a pro obyčejného čtenáře příliš chaotický a složitý. Snad pro mladistvé intelektuály, ale ti už dnes dost možná fandí zábavnějším formám tvorby typu Velkého třesku. Za mě tedy ne více než dvě hvězdy a pokud se budu chtít o dnešním světě a našem omezeném fungování v něm něco skutečně dozvědět, desetkrát raději si přečtu nějakou z esejistických knih od Františka Koukolíka.

Kirrie

Kniha stvořená pro každého SJW, aby si přečetl. Třeba by zmoudřeli. Protože ta jejich levicová ideologie opravdu zachází do extrému. Peterson to někde řekl a já s ním zcela souhlasím: Ideologie je obecně špatná. Myšlenka jednoho člověka nemůže uspokojit všechny, vždycky tu budou ti, co budou trpět.
A Peterson v této knize nepíše, jak se stát Bohem - člověkem, co si může dovolit prosadit svou ideologii. Naopak jsou jeho pravidla spíše cesta ke skromnosti a zodpovědnosti k sobě samému a k ostatním. Život je dle jeho slov utrpení a člověk ho nemá strávit tak, že bude brečet v koutě a bude všem na obtíž. Syndrom Petera Pana je v dnešním světě častější a to plodí jen infantilní jedince, kteří se nemohou zapojit do chodu společnosti, a tak budou pouze otravovat a plodit další nádorové buňky.
Jordan je Kanaďan a je logické, že mluví k úplně jiné kultuře než té naší, ale i přes to je kniha plnohodnotná pro nás všechny. Většinu pravidel už jistě znáte, ale jak pan Peterson říká, člověk to kolikrát potřebuje vidět vizuálně, aby si v tom mohl udělat jasno.
Já jen doporučuji!

martin3683

Na první pohled to může vypadat jako kniha, která vám chce radit, jak máte žít, ale na druhý pohled ... je tomu opravdu tak. Každopádně od klasických knih osobního rozvoje to má hodně daleko. Spíše se to blíží k filozofické či populárně vědecké literatuře a to díky rozsahu témat a hloubky do jaké vždy autor jde.
I u celkem triviální rady “Mluvte pravdu a nebo alespoň nelžete” se na 35 stránkách rozepisuje z citátů z bible, zkušenosti z psychologické praxe a vědeckých poznatků z posledních let. Někdy jde tak hodně do hloubky, že se čtenář může ztrácet a nechápat, co to s danou radou má společného. Vždy to ale na posledních stránkách kapitoly poskládá dohromady.
Jsem přesvědčen, že všech 12 rad opravdu vede ke spokojenějšímu životu a dalo by se říci, že nejsou nijak objevné a každý trochu rozumný občan západního světa se jimi již dávno řídí. Pokud tomu ale u vás není a potřebujete jít jako já ve všem do hloubky a pochopit celý kontext, tak ta kniha bude pro vás jako stvořená. Pokud nemáte v podobných knihách rádi zbytečnou omáčku kolem hlavní myšlenky, tak si uberte z hodnocení jednu hvězdičku, někdy je text opravdu zbytečně rozvláčný.

afinabul

Pán Peterson vlastne spísal Tradíciu aka Paulo Coelho, ibaže vedecky, lenže kto to pochopí? Svetelným perom napíšem odpoveď: Záhradkári, Susedia, bylinkári, výrobcovia sirupov, pastieri, skutoční duchovní atď.

igor6519

Určite to nie je self-help book. Peterson objavil čosi, čo je súčasnú generáciu zabudnuté, alebo opovrhované - zmysel pre realitu v ktorej sa nachádzame a potrebu "systému", ak chceme ísť ďalej.

deirdre

Veľmi odporúčam. Táto kniha má moc zmeniť váš život.

Tyler

Nazývat tuto knihu "self-help book" by asi nebylo přesné. Peterson tu totiž nevysvětluje jak dosáhnout svých osobních cílů a "udělat díru do světa", ale jde o hodně hlouběji. Vysvětluje nezbytnost takových cílů danou podstatou naší existence.

V každém "pravidlu" jde až k jádru věci a na pomoc si bere jak evoluční biologii a psychologii, historii, výklady nábožensé mytologie a další literatuy, tak vlastní životní zkušenosti, získané například péčí o své dítě, trpící těžkou autoimunitní poruchou.

Doporučuji audio verzi, přednášenou samotným autorem.

Jak získávati přátele a působiti na lidi
Jak získávati přátele a působiti na lidi