12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Co by měl znát každý člověk v moderním světě? ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď na tuto nesnadnou otázku v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Peterson dokáže být vtipný a překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jaký hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, který je pomstychtivý, nenávistný a arogantní; a proč bychom měli pohladit každou kočku, kterou potkáme na ulici. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha; pouští se do překvapivých odboček a zase se vrací a destiluje poznání o lidském charakteru a osudu do dvanácti navenek jednoduchých pouček, za kterými se skrývají hluboké poznatky a dalekosáhlá poučení o tom, jak vést správný život. Rozbíjí otřepané poučky týkající se vědy, víry a lidské přirozenosti a proměňuje a povznáší mysl i ducha svých čtenářů. Autor bývá vnímán jako protivník soudobé genderové agendy, ale mnohem spíš než něčí odpůrce je Peterson obhájcem: zastáncem těch nejtradičnějších hodnot – zodpovědnosti za vlastní život i svět kolem sebe, víry v lidské společenství, zodpovědnosti vůči nadosobním hodnotám a vůči Bohu. Jordan B. Peterson vyrostl a dospěl v muže v promrzlých pustinách severní Alberty; létal s akrobatickým letadlem; zkoumal s astronauty meteorický kráter v Arizoně; vyučoval mytologii právníky, lékaře a obchodníky; byl konzultantem generálního tajemníka OSN; pomáhal svým pacientům zvládat deprese, obsesivně-kompulzivní poruchu, úzkost či schizofrenii; byl poradcem v nejvyšším vedení velkých kanadských firem a hojně přednášel po celé severní Americe i Evropě. Působil na Harvardu a v současnosti na Torontské univerzitě, je autorem či spoluautorem více než stovky odborných článků, které proměnily moderní chápání osobnosti; jeho kniha Maps of Meaning: The Architecture of Belief od základu proměnila psychologii náboženství. Autor žije v Torontu, čtenářům jsou k dispozici jeho webové stránky www.jordanbpeterson.com, na YouTube mohou sledovat kanál Jordan Peterson Videos či záznamy Petersonových veřejných vystoupení. Ohlasy ze zahraničních médií: „Nekompromisní kniha, která vám bez servítků křičí do obličeje, abyste se nechovali jako malí, ale především je to pokus dovést nás zpět k tomu, co Peterson považuje za pravdivé, krásné a dobré – tj. k Bohu.“ Bryan Appleyard, The Times „Autorovi není vlastní jen lidskost a humor, ale taky skutečná hloubka a závažnost. Petersonův intelekt je skutečně kosmopolitní a všežravý, ale je si vědom toho, že věci musí být ukotveny ve známé půdě, aby se daly smysluplně uchopit. Krom toho, že je zábavný, má v sobě i vroucí upřímnost, kterou by zpochybňoval jen ten nejokoralejší cynik.“ The Spectator. „Nebuď jako malé dítě, postav se na vlastní nohy, vzkazuje nám Peterson. V tom, jak zdůrazňuje potřebu soběstačnosti, slušného chování, sebezdokonalování a individualismu se možná odráží jeho dětství prožité na kanadském venkově v 60. letech. Autor si uchovává stopu této kovbojské filozofie, i když byl profesorem na Harvardu a nyní působí na Torontské univerzitě.“ Melanie Reid, The Times Pokud by svět psychologie měl svoje rockové hvězdy, byl by Jordan B. Peterson bezpochyby jednou z nich. Jeho youtubový kanál Jordan Peterson Videos má téměř dva miliony sledujících, a milionové publikum mají i záznamy Petersonových veřejných vystoupení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409635/12-pravidel-pro-zivot-protilatka-pt-bls-409635.jpg 4.292
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Argo

12 Rules For Life – An Antidote to Chaos, 2018

Kniha 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu

Palorizek85

Bravo! Pan Psycholog s velkým P. Rád sleduji jeho přednášky a podle mě je to jeden z předních psychologů západního světa. Jeden z mála, který se nebojí říct pravdu do očí a říct ji takovou jaká je, bez toho, aniž by se snažil podlézat současným trendům a postmodernímu populicionalismu, který vede k degradaci všech základních hodnot naší společnosti. Jistě, ne všem se musí líbit...není jednoduché podívat se pravdě do očí.

MikulášV

Skvělé. J. B. Petersona sleduji již delší dobu, takže jsem tušil co od knihy čekat. I tak mě dokázal překvapit. Kniha je to skutečně důležitá. Něco co by si měl pro vlastní rozvoj přečíst každý mladý člověk. Série pravidel obohacená o životní zkušenosti z dětství, studíí, klinické praxe, univerzitní kariéry a otcovství. Peterson nepřichází s nějakým ezoterickým novým lékem na naše životní strati, ale se souborem pravidel, která všichni alespoň podvědomně známe, ale nikdy je nedokážeme takhle souhrně formulovat.
Peterson není člověk, kterého si naše společnost a generace zaslouží, ale člověk, kterého potřebuje.
Škoda, že můžu dát jen 5*

DreamerX9

Souhlasím že to není kniha na oddech ale skutečně k zamyšlení a na další dobu. V něčem s autorem souhlasím a v něčem naopak vůbec. Nepřišlo mi to až tak přínosné jako spíš k zamyšlení nad chováním lidstva a společností jako takovou. Zajímavé

Betyska

Přečteno v el.podobě, doporučuji přečíst zejména pravidlo 10, s autorem naprosto souhlasím, Jordan zveřejňuje na internetu svoje velmi zajímavé přednášky - stojí za shlédnutí!

Blaník8

Musela jsem se do toho trochu ,,zabrat,, a k pár kapitolám a odstavcům se vracet, abych myšlence dobře porozumněla, možná za čas dám knížku ještě jednou:-),. Ale líbily se mi velmi možná podrobné, ale vysvětlující souvislosti a odkazy na Bibli a historii národů, které myšlenky autora podpoří ?doplní ?hezky se to pospojovalo. To mám ráda, když věci ,,doklapnou,, Některé věci vidím jinak, něco se mnou rezonovalo hodně a něco se ke mně dostalo už dřív odjinud. I tak prima zamyšlení nad životem...jak bylo....a jak bude...a jak by mohlo být....když budeme chtít....:-)

DeathTheKid

Knihu jsem si koupil jen díky "slávě", které se Petersonovi v nedavné době dostalo. Baví mě filosofovat a přemýšlet nad různými věcmi z různých pohledů (ne že bych v tom byl dobrý) a tato kniha přesně tohle nabízí.

Autor vám nic nevnucuje, prostě jen píše a co vy si z toho vezmete, je čistě na vás. Všechny pravidla rozebírá do niterných podrobností, což mi mnohdy činilo problémy textu plně porozumět. Je to místy hutné, či složité čtení a vágní popis, který Peterson tu a tam používá, čtenářovi v porozumnění taky moc nepomůže. Ale stále je v knize spousta pochopitelné moudrosti. Ať už historické, univerzální nebo nabyté z osobní zkušenosti. Pokud byste se rozhodli řídit se těmito pravidly za cestou ke smysloplnému životu, určitě bych většinu pravidel doporučil a ke čtení bych vám přihodil i tužku a sešit, protože kniha je zajímavými poznatky nasáklá a pojmout vše najednou je nemyslitelné. I pro místní borce.

Není to tak, že by člověk byl hloupý a mnoho těchto zřejmých pravd nevěděl, sám Peterson to píše na konci, něco ve stylu "spousta věcí víte, jen nevíte, že je víte". Třešničkou na dortu této knihy je fakt, kde Peterson zmiňuje, že cílem konfliktu nemá být vítězství, ale mír. Komentující s úmyslem ponížit jeho knihu a prokázat svou pravdu jen sami poukazují na své nedostatky. Ačkoli to pro mě bylo místy složité čtení, tak jsem se mnohdy zamyslel nad, ať už známými nebo nově získanými, myšlenkami.

Uterox

Na tuto knihu musí mít člověk vyloženě chuť. Obsahově je to opravdu dosti výživné. Byť autor redukuje 12 základních pravidel pro život do jednotlivých kapitol, a tak člověk má příležitost, nasát dané pravidlo do hloubky v několika kapitolách dle libosti, proto se lze k této knize vracet. Doporučuji i jako audioknihu. Jsou to filozofické úvahy o stavu dnešního světa, kdy si člověk může též nad tím zapřemýšlet. Knížka určitě vyčnívá-takovéto literatury se příliš nepíše. Ale jak jsem říkal, člověk na ni musí mít hlavně chuť, jinak to nemá význam ani smysl.

ikul

Tak tohle opravdu není čtení pro sobotní večer pod lampičkou. Každá kapitola mě donutila zamyslet se nad sebou a nad svým životem. Úžasně popsané stavy a jevy, se kterými se člověk potýká, které vnitřně zná, ale nedokáže je správně uspořádat. Srovnání s Biblí pro mě ateistu bylo velmi poučné. Chvílemi jsem měla pocit, že si musím běžet pro tužku a zatrhávat si některé pasáže knihy. Ke knize se určitě budu vracet.

Jak získávati přátele a působiti na lidi
Jak získávati přátele a působiti na lidi