fojtikjirik fojtikjirik komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Děsivé a poutavé zároveň. Do knihy jsem se začetl už na samém začátku. Představte si, jak by vypadal svět, kdyby v důsledku katastrofy nepředstavitelných rozměrů najednou většina lidstva oslepla. Těch málo lidí, jejichž zrak zůstal ušetřen, bude postaveno před těžkou volbou. Mají se pokusit pooci nevidomým nešťastníkům, přestože tím jen dokáží naprostou beznadějnost celé situace? To ale není vše. Největší hrozbou se stanou chodící lidožravé rostliny, uměle vytvořené člověkem, které využijí oslabení lidského druhu a začnou postupně ovládat planetu.
Den trididů je kniha s varovným poselstvím. Zahrávání si s přírodou nás všechny může přijít draho.

12.09.2017 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Dodnes v téměř každé obci stojí minimálně jeden památník posetý jmény občanů, kteří zahynuli v prvoválečných zákopech jen kvůli neschopnosti lidí dorozumět se normálně beze zbraní. Mnozí vojáci byli přitom mladí muži s věkem kolem dvaceti let. O těch právě vypráví román Na západní frontě klid. Autor si jistě zaslouží obdiv za to, že dokázal všechny ty hrůzy, co prožil, sepsat do formy knihy a se vším seznámit veřejnost.

19.11.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jestli jsem 451 stupňů Fahrenheita označil za velmi děsivou knihu, tak 1984 už byl opravdu pořádný nářez. Vize státu, ve kterém neexistuje vůbec žádné soukromí a kde je jakýkoliv pokus o individuální myšlení perzekuován, mě pořádně vyděsila. Nejvíce se mnou ale pohnula představa, že by takový režim dokázal dokonce ovládat přírodní zákony. Bože, dopřej, aby tahle kniha zůstala sci-fi a nestala se sci-re.

07.11.2016 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nechápu ty, kterým se tato kniha nelíbí.

28.10.2015 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Po knize 1984 jsem musel sáhnout i po autorově dalším slavném díle.
Nejdříve musím říct, že mi těch zvířat bylo vyloženě líto. Chtěla získat svobodu, vyhnala proto své lidské pány z farmy. Bohužel příliš věřila prasatům, takže stav před vyhnáním lidí se stejně nakonec vrátil zpět.
Farma zvířat skvěle popisuje, jak končí snahy o nastolení společenských změn, když se iniciativy chopí jen úzká skupina lidí.
K závěru musím ovšem zmínit, že dpor zvířat k lidem rozhodně nebyl bezdůvodný. To nemusím zdůrazňovat. Dělejme vše, aby k povstání celé živočišné říše proto člověku jednou nedošlo i v realitě.

22.05.2017 5 z 5

Starověké báje a pověsti Starověké báje a pověsti Rudolf Mertlík

Řecky báje a pověsti rozhodně patří do každé knihovny. Obsahují základ Evropské kultury, většina příběhů obsahuje poučení i pro současného člověka.

09.10.2016 5 z 5

Jedovatá houba Jedovatá houba Ernst Hiemer

Tak to byl upřímně děs! Publikace je místy nasáklá neuvěřitelnou pověrečností. Vydavatelovo neustálé zaštiťování se studijním materiálem je obyčejná výmluva, na jedné straně si totiž můžete pod čarou všimnout poznámky odkazující na otevřeně antisemitský web Národně vzdělávací institut. Ilustrace, nad nimiž se tady kdosi kochal, jsou stejný hnus jako samotný text. Nejděsivější ovšem byly pasáže naznačující další plány nacistické vlády s židovským obyvatelstvem, které pak SS začala plně realizovat jen pár let po vydání této knihy.

16.03.2020 odpad!

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Je neuvěřitelné, kolik toho stará sci-fi mohou říct i současnému člověku.
R.U.R. je knihou skutečně nadčasovou. Dala světu slovo robot, které se dnes užívá úplně běžně. Čtenáře z 21. staletí při četbě tohohle dramatu asi na samém začatku zarazí podoba samotných robotů, kteří zde kupodivu nejsou žádné ocelové stroje s hranatými hlavami a svítícíma očima, ale dokonalé kopie lidí. Přesto je představa, že před téměř sto lety někdo přemýšlel o umělé inteligenci, fascinující. Každopádně autor lidstvu představil, co se stane, pokud ta umělá inteligence bude v budoucnu přemýšlet sama o sobě a jednoho dne začne lidstvo vnímat jako nepřítele. Bude zle.

28.09.2017 5 z 5

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Když si tuto divadelní hru přečtete, budete se pořádně smát. Jakmile ale zhlédnete večerní zprávy, úsměv vám z tváře zmizí . Kniha je bohužel do dnešních dnů stále aktuální, ač už skoro 200 let uplynulo od jejího vzniku.

28.02.2017 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Kniha vás dokonale zbaví iluzí, pokud si myslíte, že Němci za války netrpěli. I oni tehdy zažívali těžké časy. Dokonce se i mezi nimi našli lidé ochotni riskovat život pro pomoc perzekuovaným. A popis lidské tragédie očima Smrti je hodně originální. Mi osobně se dílo četlo výborně.
Včera jsem na Primě zhlédl filmové zpracování, které bylo podle mě velmi povedené.

29.12.2016 5 z 5

Mít, nebo být? Mít, nebo být? Erich Fromm

Mít, nebo být? obsahuje velkou zásobu zajímavých myšlenek. Je pravda, že některé vize hraničí s utopismem a ne se všemi názory se jde ztotožnit, ale přesto se stojí za to nad mnohými postřehy zamyslet. Nikoho nejspíš nepřekvapí autorův pesimistický pohled na současný stav západní civilizace. Vydělávání co největšího množství peněz se stalo hlavní náplní života pro velkou část lidstva.

03.12.2017 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Tohle byl neskutečně drsný příběh. Že nepůjde o žádnou odpočinkovou četbou plnou optimismu, jsem samozřejmě věděl již ve chvíli, kdy jsem si knihu půjčoval z knihovny (díky fotce na přední straně obalu), ale něco tak drsného jsem nečekal. Podrobný a realistický (až naturalistický) popis každodenního života narkomana, drogami zotročeného a nuceného v lepším případě k prostituci, v horším případě k páchání trestných činů, činí z My děti ze stanice ZOO děsivé varování před nebezpečím skrytým v omamných látkách. Proč si lidé jen proto, aby vypadali drsně, dobrovolně ničí zdraví? A dýlerům hanba není? Tyhle dvě otázky si někdy určitě položil každý.

05.08.2017 4 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Dosti drsný příběh odehrávající se v subsaharské Africe v době, kdy v těchto končinách ještě nevymizel obchod s otroky. Na druhou stranu čtenář prakticky na každé stránce žasne nad kuráží patnáctiletého hlavního hrdiny.

10.03.2020 5 z 5

Ústava ČR, Listina základních prav a svobod Ústava ČR, Listina základních prav a svobod * antologie

Rozhodně není na škodu přečíst si nejvyšší zákon České republiky. Ústava ovlivňuje životy nás všech a kdo chce vědět, na jakých základech stojí náš stát, tomu ji určitě lze doporučit k prostudování.

26.01.2018 5 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Po Tajném životě stromů jsem neodolal a musel jsem si přečíst i Citový život zvířat, autorovu druhou knihu.
Wohlleben opět nezklamal a stejně jako ve své první knize předkládá čtenáři další zajímavé informace. Znovu vychází ze svých vlastních zkušeností i z nejnovějších vědeckých studií. Snaží se nám ukázat, kolik toho vlastně máme se zvířaty společného. Jak už někdo psal níže, tohle by měla být povinná četba ve školách.

16.09.2017 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Jedinečná kniha, s jejíž pomocí se změní váš pohled na stromy.
Více v mě recenzi:

23.07.2017 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Pianista je jedním z těch děl, která popisují lidskou krutost v její plné síle. Opět jde o příběh prožitý a popsaný samotným autor. Přiložené zápisky Wilma Hosenfelda dokazují, že dokonce i mezi samotnými nacisty se našly osoby pohrdající Třetí říší i nesmyslným vražděním.

11.03.2017 5 z 5

Denník Anny Frankovej Denník Anny Frankovej Anne Frank

Tuto knihu by měli přečíst všichni ti hlupáci s Himmlerem na profilovkách.

24.01.2016

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

V dětství mě Verne minul. Po přečtení Tajuplného ostrova nechápu proč. Od začátku do konce jsem byl jako na trní. Autor skoro na každé stránce udržuje čtenáře v napětí. Popisy prací kolonistů na ostrově nijak neubírají knize na záživnosti, spíše naopak.

03.07.2019 5 z 5

Rozhodně zajímavý náhled do dějin lidského druhu. Harari nastínil dějiny člověka od začátku až do současných dnů. Rozebírá vývoj civilizace, popisuje postupné sjednocování lidstva, které začalo již ve starověku vznikem velkých státních útvarů, dále se zaobírá novými vědeckými objevy z období novověku i rozvojem průmyslu a ekonomiky v 18. a 19. století. V poslední části knihy věnuje i úvahám o naší budoucností. Ano, některé informace z knihy je třeba brát s rezervou. Zvláště začátek a konec se opírá z velké části o spekulace, autor navíc nevystupuje úplně nestranně, své vlastní postoje před čtenářem neskrývá. Udivil mě třeba jeho názor na vznik zemědělství. Ale jinak je Sapiens dobrá populárně naučná publikace.

05.05.2018 5 z 5