Starověké báje a pověsti

Starověké báje a pověsti

K nejznámějším dílům prof. Rudolfa Mertlíka patří kniha Starověké báje a pověsti, která poprvé vyšla na konci 60. let. V té době se stala bestsellerem, který zprostředkoval tisícům, především mladých, čtenářů antický literární odkaz, jeden ze základních kamenů evropské kultury. Knížka je stále populární i v dnešní době....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28844/staroveke-baje-a-pov-28844.jpg 4.493
Pro děti a mládež, Pověsti
Vydáno:, Svoboda

KaRei

Výborná kniha. Líbí se mi uspořádání mýtů přibližně podle dějové chronologie, takže posloupnost mýtů má hlavu a patu. Příběhy se dobře čtou, akorát konce mýtů jsou občas poněkud odbyty jednou nebo dvěma větami shrnující zbytek hrdinova života, což je trochu škoda. Nevadilo by mi, kdyby i zde šel autor do podrobnějšího vyprávění, i za cenu, že by se kniha natáhla na více svazků. Kniha i tak obsahuje velké množství informací a i když místy není psána tak popisně, přesto nepřekračuje hranici, kdy by ztrácela na poutavosti.

Paulus.1987

Naprostá spokojenost, kniha splnila mé očekávání. Když jsem naposledy četl Petiškovy Staré řecké báje a pověsti, ke kterým mám citový vztah, musel jsem chtě nechtě uznat, že se přece jen jedná o zestručněné zpracování pro děti, ve kterém toho spoustu chybí. Proto jsem hledal alternativu a sáhl po Mertlíkových Starověkých bájích a pověstech. Tyto jsou mnohem obsáhlejší a podrobnější, vyskytuje se v nich mnohem víc postav (až by se v těch jménech jeden ztratil), děj bájí je košatější a vše je psáno krásnou češtinou. Kniha mi rozšířila obzory, objasnila mi původ některých symbolů (např. Asklépiova hůl - znak lékařství) a slov (např. arachnofobie). Ostatním ji mohu s přehledem doporučit.

Atanone
06.05.2017

Jedna z knih,kterými to pro mě začalo-myslím tím zájem o starověk,který mě drží dodnes.

A souhlas se Sandikem

haki34
19.11.2016

Krome oblibenych a znamych me potesili baje a povesti rimske..

fojtikjirik
09.10.2016

Řecky báje a pověsti rozhodně patří do každé knihovny. Obsahují základ Evropské kultury, většina příběhů obsahuje poučení i pro současného člověka.

Blancheerka
07.07.2016

Líbí se mi, že autor nevynechává detaily, které např. Petiška, zaměřen na své dětské čtenáře, záměrně vynechává (např. incest, brutalitu bitev, znásilňování a ne vždy dobré konce příběhů). U těchto nádherných bájí mě mrzí doslova zprzněné filmové verze, jež by se (podle mě) ponecháním původního děje, staly mnohokrát i zajímavějšími :)

RH faktor
15.06.2016

...jsem z té knihy rozpačitá. Kdo se chce opravdu něco dozvědět a třeba i trochu víc, tak jednoznačně doporučuji Gravese, zde v knize pana Mertlíka jsou mnohdy značně chudé, očesané verze jinak košatých bájí...

ipe
05.03.2016

Pro mě krásné čtení, překlad R. Mertlíka se mi líbil mnohem víc než převyprávění Petiškovo, zdá se mi srozumitelnější a tím i poutavější. Krásné čtení pro klidný večer nebo čtěte a večer se stane krásným.

Sandik
03.03.2016

Velmi věrné přetlumočení řeckých a do jisté míry i římských bájí a pověstí. V zásadě je to kniha využitelná pro základní orientaci například i pro studenty dějin umění. Naprosto se ale nehodí pro četbu dětem, protože je to místy až neuvěřitelně kruté. V tomhle případě nezbývá, než se přidržet "starého a dobrého" Eduarda Petišky. Celkový dojem: 75%

Tazz1
19.02.2016

Nejlépe zpracované staré řecké báje a pověsti co jsem kdy četl. Dostal jsem tuto knihu jako malý a mám ji do dnes. Četl a hltal jsem několikrát.

decemlineata
22.01.2016

Četla jsem ji v dětství vícekrát a díky Petiškovi a hlavně Mertlíkovi mám dobrý přehled o starořeckém božstvu.

Grafoy
09.11.2014

K této knize mám zvláštní vztah, četla jsem ji mnohokrát a považuji za nejlépe zpracované pověsti.

Babouš
13.09.2014

Propracovanější a věrnější než Petiškovy Staré řecké báje a pověsti, ale přitom neméně čtivé. V dětství jsem ji přelouskal několikrát a čas od času si přečtu jenom třeba jednu báji. Je pravda, že některé mýty jsou pro českého čtenáře "rozmělněny", snad aby ho nepohoršovaly, další provokativní pro jistotu chybí, ale veskrze jde o skutečně kvalitní knihu s touto tematikou.

Karolína18
13.09.2014

Kniha velmi dobře přiblíží situaci kolem starověkých Bohů a pověstí, ale musela jsem se celkem přemlouvat, abych ji přečetla celou. Jsou zde chytlavé příběhy, ale po chvíli se mi vše začalo míchat dohromady.

joninho
05.04.2013

Nepamatuji, zda jsem tuto knihu měl jako povinnou četbu na základce či nikoliv. Faktem ale je, že jsem jí přečetl celou. A to už je úctyhodný výkon na mladého kluka, který má spoustu jiných zájmů :) Řecká mytologie nikdy nepatřila k mým nejoblíbenějším. Je přeceňovaná. Člověk se při čtení trošku ztrácí ve jménech a názvech, ale to už k takovým příběhům patří. Co mají říkat třeba čtenáři Sillmarilionu? Samozřejmě zde nechybí žádné známé báje ani pověsti. Počínaje soubojem bohů s titány, přes činy velkých reků, až třeba po Trójskou válku. Čtení jednotlivých kapitol přináší spoustu ponaučení a nepřímých odkazů na život člověka. Mám raději české pověsti, 60%

maryzka
13.05.2012

díky panu Mertlíkovi jsem přišla na chut řeckým bájím.

pet-kyval
26.03.2012

[096/11] Mytologii mám ráda. Ne, že bych ji vyloženě „studovala“, ale je to jedna z věcí, kterou, když mám příležitost, upřednostním před některými jinými tématy. Spíše ovšem než samotné příběhy mám ráda jednotlivé postavy a monstra, která dokázala v průběhu věků lidská rasa vyplodit tou svou bujnou představivostí. Kyklopové odvození od sloních lebek bez klů, které postrádající jakoukoliv svalovou hmotu z čelní strany opravdu vypadají, jako by měly jedno oko vprostřed čela. Různí draci vycházející z kosterních pozůstatků dinosaurů a křížení domácích zvířat s divokými a hrůzu nahánějícími predátory. A vlastně proč ne. Vždyť dinosauři byli a jsou takoví bájní draci a matička Příroda si určitě občas ještě ráda udělá nějaký ten genetický šprým.

Ne, že by tato sbírka legend a mýtů byla špatná, ale bohužel ji Rudolf Mertlík nedokázal pojmout více osobitě a originálně. Pouze přepisuje jednu legendu za druhou a to tak, jak se vypráví už tisíce let. Bez větší obměny a novátorského přístupu. Jistě, zachovávat klasickou podobu a dějovou kostru je v takových věcech opravdu důležité, ale rozhodně bych se nebránila různým vylepšením. Tvůrce sbírky mohl srovnávat různé autory převyprávěných pramenů a porovnat odlišnosti v jejich výkladech. Sestavit nějaký rozbor vzájemného propojení jednotlivých příběhů a zmínit se i o geografii, která by více ulehčila se zhruba orientovat ve středozemském prostoru, protože sedět s atlasem a při čtení do něj nahlížet je trošku komplikované. Navíc by určitě celé knize napomohly ilustrace, či dobové vyobrazení, které by podpořily prožitek a navíc zpříjemnily poněkud … jednotvárný(?) výklad.

Co mi vadilo asi nejvíce, byl nepřehledný přechod z přímé řeči do opětovného vypravěčského stylu. Občas jsem ztrácela nit a neorientovala se v tom, kdo ještě mluví a kdo naopak už ne. Některé pasáže byly líčeny opravdu zdlouhavě a jiné naopak nedostatečně. Většina textu na mě navíc působila dosti suše a nejednou jsem cítila nepříjemný odtah od samotné práce ze strany autora. Ovšem, nedá se panu Mertlíkovi upřít, že dokázal do knihy zařadit většinu těch nejdůležitějších bájí a legend, i když co se týče římského kultu, tam mě docela zklamal. Pokud se do něj ani moc pouštět nechtěl, neměl to jednoduše dělat. Takto nechal čtenáře pouze nahlédnout a nic moc si odnést a přitom ani Římané nebyli na své příběhy chudí, i když se jim už tolik nevěnovali.

Kniha se mi každopádně hodila k dalšímu studiu a zase jsem si zopakovala věci, které jsem už pozapomněla. Pro člověka, který si chce udělat zápočet z mytologie na vysoké škole to navíc hezky pomůže v orientaci, ale osobně si myslím, že i na toto existují i daleko lepší sbírky. Pokud ovšem člověk nechce hledat něco víc a starověkým klasikům se ještě rád vyhne, tohle je myslím dostačující. Jen mě trošku mrzí, že se jedná opravdu jen o ten z nejzákladnějších základů a celý tento svazek vlastně nepřináší vůbec nic nového. Zvláště ne na dvacáté století, kdy byla kniha sepsána.