flanky flanky komentáře u knih

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Tak tohle je skvělá pecka. Vrchol post-apo sci-fi. I když se příběh postupně dostává odhadnutelným směrem, nakonec mě překvapil zvrat úplně na konci knihy. Je to zážitek.

05.01.2023 5 z 5

6 hvězdiček z 5. Dokonalá kniha, která ukazuje zapomínání starého člena rodiny s nevídaným pochopením, přesto velice citlivě a reálně. Tato kniha vás neuvěřitelným způsobem chytne za srdce. Stručně řečeno - plakal jsem, smál jsem se, zamiloval jsem se .

21.04.2018 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Z Backmanových knih se stal už pojem. Jeho největší díla zná postupně každý, ale tohle dílko k nim bohužel patřit nebude. Kniha je krátká, plochá, postav je málo (max. dvě postavy) a navíc ani nejsou příliš popsány. Ostatně na postavách stojí a padá Backmanovo dílo. Na začátku odsoudíte chování hlavního hrdiny, postupně si k němu nacházíte cest, až se stane, že si ho zamilujete. To tady prakticky nehrozí. A tím se celá kniha a příběh vlastně odsoudily k neúspěchu. Když se navíc podíváte na velkou reklamu a publicitu, kterou tato kniha má, pak si určitě budete klást otázku, jestli takovýto minivýtisk stojí za vaše peníze a jestli to opravdu není jen způsob, jak z lidí nějakou tu kačku vylákat na dobré jméno autorovo. Příště budu určitě obezřetnější.

08.12.2019 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

První věc ke knize - je to Backman a tohohle autor mám strašně rád. Proto jsem se poměrně dlouho s touto knihou trápil, resp. hodně na Backmana kolísala v poměru - skvělý X usínám. Nicméně závěr vše převážil a já věděl, že se vyplatilo vydržet až do konce. Perfektní vrchol knihy, která tak z průměrného scénáře vystoupala hodně vysoko (nebojím se říct, že právě závěr knihy tuto knihu zachraňuje).

JEDEN TIP PRO ČTENÁŘE: Doporučuji si nejprve přečíst tuto knihu a až poté knihu Tady byla Britt-Marie. Jednak proto, že chronologicky by to tak mělo hodně mírně na sebe navazovat, jednak proto, že až v druhé knize pochopíte, co byla Britt-Marie skutečně zač. Já jsem z neznalosti volil opačné pořadí a neužil jsem si tuto knihu tolik, neboť tu "příšernou" Britt-Marii jsem znal už z úplně jiného pohledu.

04.01.2019 4 z 5

100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život - ...a jak s tím přestat! 100 způsobů, kterými si zbytečně komplikujeme život - ...a jak s tím přestat! Dušan Kadlec

Proč takto nízké hodnocení? Upřímně netuším, co slovenští hodnotitelé, kteří rozhodli, že tohle bude Kniha roku 2017 na Slovensku, četli, ale mám velké pochybnosti. Pravidla sice mají honosné názvy, které zaujmou, ale samotný text je až příliš lidový (občas používá i vulgarismy - hovno, prdel), chvílemi to působí, že si autor dělá reklamu na své stránky, mnohdy i zesměšňuje čtenáře (když píše v nějakém bodě o tom, že je potřeba dát oběť, úplně zbytečně "vysvětluje", že nepůjde o oběť ovce, nýbrž osobní oběť - to by napadlo asi každého, když se mu do knihy dostane motivační kniha, ne?). A to jsem knihu ani nedočetl, pouze jsem přečetl asi 15 pravidel a zbytek pouze nadpisy, i tak mi to stačilo. Silně nedoporučuji, nestojí to za ty peníze.

02.10.2018 1 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Nádherná kniha o ženě, která je naprosto skeptická a předpojatá pomalu vůči všemu, a to do doby, než ji život postaví před něco, co nečekala. Miluju tyhle Backmanovy postavy morousů, kteří se vlivem okolností mění k lepšímu a čtenáři i sobě toho dají opravdu hodně.

31.05.2018 5 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Nenápadná kniha, která svým jednoduchým zpracováním mocně zapůsobí na každého citlivějšího člověka. Autor neskutečným způsobem dokázal popsat život člověka, který žije na samotě, společností je poměrně intenzivně (leč ne absolutně) izolován a který si prošel i 2. světovou válkou a následným několikaletým vězněním v ruském zajateckém táboře. Citlivost, s jakou autor podává jednotlivé kapitoly, vyvolají v člověku soucit s hlavním hrdinou, který toho od života příliš nedostal, nicméně nikdy si nestěžoval. S čistým svědomím mohu knihu doporučit k uvolnění i zamyšlení se nad životem.

08.04.2018 5 z 5

Kniha pocitů - Jak se vyznat v sobě a v ostatních Kniha pocitů - Jak se vyznat v sobě a v ostatních Ester Stará

Úžasná kniha, která je sice zacílená na děti, nicméně obsah je důležitý pro nás všechny. Často ani dospělí nedokáží popsat, jak se cítí, a pokud ano, tak nevědí, co mají s tímto pocitem dělat, jak se ho zbavit či s ním pracovat. Tahle kniha vám pomůže. Vše je jasně a srozumitelně vysvětleno. Doporučuji všem.

16.06.2022 5 z 5

Deník pražského studenta Deník pražského studenta Pavel Kos

Čekal jsem o trochu více. Ne že bych se nebavil, o tom žádná, ale musím říci, že šlo hlavně o první polovinu knihy, pak už to hodně ztrácelo a pokulhávalo.

26.09.2018 3 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Nádherná, a přitom ve své podstatě velice jednoduchá kniha, která v sobě má mnoho v minimu. Krásný, jemný příběh, ve kterém nejde o zápletku, nejde o postavy, nejde prakticky ani o děj, jde jen o lásku.

08.09.2018 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Úžasná kniha, u které se pobavíte a ještě se dozvíte mnoho informací o Japonsku. Trochu mě mrzelo, že později hodně ustupoval Kóta na úkor Veroniky. Což je pochopitelné, neboť se jedná o zápisník manželky. Ale jeho pohledů tam mohlo být klidně více. To je však pouze drobný detail.

15.07.2018 5 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Krásně napsaná dobová kniha, u které si však myslím, že je nadužívána. Samozřejmě chápu, že se mezi řádky dá nalézt mnoho informací, které lze aplikovat i dnes, a to v různých případech, nicméně dle mého názoru jsou to dobové poučky a měly by tak být i brány. Veškeré aplikace do dnešních situací jsou pouze snahy vysvětlit si názory a poučky člověka, který byl válečník a snažil se svým nástupcům vštípit pár pravidel k válčení. Nic víc, nic míň. Takže pokud někdo určité verše dokáže promítnout do vztahu, zaměstnání či výchovy, je to pouze jeho interpretace. Autor rozhodně takto nepřemýšlel a jeho motiv byl mnohem prostší.

15.04.2018 4 z 5

Honest Guide Praha Honest Guide Praha Janek Rubeš

Opravdu netradiční průvodce, kterého můžu doporučit především těm, kteří se nově přistěhovali do Prahy a chtěli by najít podniky, do kterých budou chodit s chutí i několikrát denně. Ano, určitá část se věnuje cizincům a na co by si měli dávat pozor, ale stejně ji vidím spíše pro lidi, kteří čerstvě zakotvili v Praze.

23.06.2019 5 z 5

Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Letecké katastrofy a jejich vyšetřování Lukáš Musil

Kdo zná katastrofickou a populární sérii Vteřiny před katastrofou, tohle je přesně knižní verze pro letecké nehody. Nejsou v nich všechny případy, nicméně je zde výběr z různých témat s ohledem na příčiny leteckých katastrof - lidský faktor, omyly pilotů, přírodní podmínky, špatná letadla, sestřelení letadel, havárie při přistání (při vzlétání), havárie na letišti, srážka letadel... Opravdu perfektně napsaná kniha do posledního detailu.

04.01.2019 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Reálné sci-fi, které mě naprosto uchvátilo, to je Mise Saturn. Podoba s Marťanem je zde na místě, a to nejen tematikou, ale rovněž i množstvím odborných a technických informací. Sledování několika příběhových linií je vskutku záživné a určitě si najdete několik osob, které si oblíbíte. Osobně mě nejprve vyděsila naivita Američanů (viděli jsme vesmírnou loď, postavíme si svojí a za 5 let se setkáme - jasně, oni tam na vás budou čekat...), nicméně naštěstí to autoři nezazdili, jak to zpočátku vypadalo. No a citový závěr byl naprosto úchvatný.

07.08.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Doporučuji všem současníkům, kteří mají dostatečně otevřenou mysl, aby byli schopni přijmout či kriticky zhodnotit informace v knize podané. Tabery ukazuje směr, jakým se česká politika může ubírat (a nutno podotknout, že se jím i ubírala, nebýt odklonu v posledních několika letech), když bude společnost kritická a otevřená. Odpověď na otázku, zda je možné, abychom se z opuštěné společnosti stali společností s cílem a odhodláním, by měl člověk hledat právě v této knize.

07.08.2018 5 z 5

Prolomení hradeb Prolomení hradeb Petr Hampl

Velká škoda, protože tahle kniha měla poměrně hluboké myšlenky. Problém je v tom, že se autor spíše svezl na nenávistné vlně dnešní společnosti. Problém s růstem byrokracie, což je dle mého zásadní problém, je asi to nejhodnotnější z této knihy. Spojitost s Islámem už je trochu spekulativní, nicméně ještě pořád lehce ověřitelná myšlenka, která se, pokud opravdu začneme více pátrat, bude hůře vyvracet než potvrzovat. Velký nedostatek však vidím v oněch krocích, které by měl člověk dnes podniknout. Autor sliboval, že čtenáři sdělí několik bodů, jak se účinně bránit islamizaci. Předložil všehovšudy pouze jeden - ozbrojit se a zakládat organizace podobně smýšlející, které se budou chystat na budoucí válku. Po sdělení těchto myšlenek na mě autor působil poměrně zakřiknutě, jako kdyby se sám sebe zalekl a pak už byl velice opatrný, což samozřejmě působilo dost nevěrohodně. Ani časté opakování stejných myšlenek (zvláště o byrokracii) na mě příliš dobrý dojem neudělalo. Zkrátka je to vše až příliš neuspořádané a potenciál knihy to poměrně vyčerpalo. Co se však musí uznat, styl autorova psaní je velice poutavý, takže alespoň to bylo čtivé.

15.07.2018 3 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Stručná, leč velice výstižná kniha o současném stavu společnosti. Ačkoli je zde pojednáváno o Americe, resp. příklady a rady jsou směřovány Američanům, kteří si zvolili Trumpa, mnoho (bohužel ale opravdu mnoho) informací se až neuvěřitelně podobá i současné české společnosti. Možná se ne každé rady dají brát doslovně (třeba ta o tom, že bychom si měli předplatit noviny, což sice u Američanů může fungovat, u nás však, s ohledem na jednoho známého česko-slovenského politika, který vlastní většinu novin, bohužel nikoli), nicméně je opravdu důležité se zamyslet nad současným stavem, který je až hrozivě podobný předválečnému Německu, Itálii či poválečnému komunistickému uspořádání v Československu.

31.05.2018 5 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Opravdu skvělá kniha o ne příliš vzdálené budoucnosti. Původně dobrý nápad se strojem, který vždy myslí na majitelovo blaho se zvrtne ve chvíli, kdy přístroj jaksi vyhodnocuje čím dál více dat od čím dál více uživatelů. Celá kniha je rozdělena do tří kapitol (Fází), a to podle toho, jak úspěšně Zrcátko zasahuje do dění kolem majitele. Poslední kapitola, tedy Epilog, naprosto vystihuje lidskou rasu. Líbily se mi ještě dvě věci - 1) autor skvěle zhodnocuje i události, ke kterým došlo nedávno a může je tak využít (problematika Googlu, Facebooku; Volkswagen gate...); 2) celkový stav podtrhuje i Doslov, kde autor sděluje události, které jsou dnes (či v nedávné minulosti) aktuální, a to zvláště s problematikou internetu, osobních údajů a ovládání a manipulování s lidmi. Dobře napsaná, skvěle čtivá, děsivě reálná.

25.05.2018 5 z 5

Pro Čechy je nebe nízko Pro Čechy je nebe nízko Mojmír Hampl

Čekal jsem od autora trochu větší kontinuálnost. Celé to bylo hodně roztěkané a neutříbené. Ty hlavní myšlenky jsou skvěle nadhozené a do detailu probrané (černé pasažérství; nedůvěra v sebe sama; vymlouvání se na dějiny - resp. na komunismus...), jen je opravdu škoda, že to není moc uspořádané. Někdy mi navíc přišlo, že si autor některé špatně či dobře české vlastnosti vybírá tak, aby mu skvěle pasovaly do právě probírané tématiky, což taky nepůsobí dobrým dojmem.

11.01.2020 3 z 5