Fidibus Fidibus komentáře u knih

Tři drsné lekce Tři drsné lekce Nikki Sloane

(SPOILER) "Ignoroval jsi moje pravidla." "... A připrav se, že tohle budu ignorovat taky. Klidně si okolo sebe postav ty svoje zdi..."
Mně to proti prvnímu dílu přišlo slabší. Zápletka už moc nová není, bonusem japonské prostředí a bdsm. Jinak jde většinou o sex na mnoho způsobů a zápletka zpestřená o závěrečné "drama" s odletem a klubem.
"Nemůžu tě přinutit, abys mi řekla, že mě miluješ. Ale můžu tě přinutit to cítit..."

19.02.2022 2 z 5

Taju pro tebe Taju pro tebe J. T. Geissinger

(SPOILER) "Upeč mi jeden z těch svých pastýřských koláčů a budu tichý jako myška."
Takhle to začalo - nový soused, známý sportovec, a holka, co miluje 10 let šéfa a myslí si, že je ošklivá a tlustá. On jí ovšem nabídne pomoc s tím, jak na chlapy, a pak už jen čekáme, který z těch dvou vyhraje. Víme, že... , ale vztahy nejsou jednoduché, včetně toho s kocourem. Vtipná oddechovka, zajímavé myšlenky a romantika k tomu.
"Bylas vždycky labuť, ty trdlo."
"Žij svou pravdu... Nelez nikomu do zadku, ale taky nebuď potvora."

Papírová labuť Papírová labuť Leylah Attar

(SPOILER) "Bože můj, ochraňuj moji duši. A dohlédni na tátu. A na MaMaLu a Estebana."
Tahle modlitba jí zachránila život a přitom jí ho zkomplikovala, protože ji zasáhla minulost a láska, která stojí proti milovanému otci. Příběh Damiána je smutný a jeho boj o lásku, dceru a normální život vás zaujme. Já už dlouho nic tak působivého nečetla. A i když to romanticky končí, nechybí drama na závěr. Nic není nikdy jisté.
"Zastřel mě, Damiane. A až to uděláš, Zastřel i sebe. Protože já tam vyběhla kvůli tobě..."
"V tomhle pokoji je malá holčička, která se mě naprosto získala. Už podruhé." (akorát ho předtím kopla do...)

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

"Říká se, že jakmile stážistka ochutná šéfův banán, už po něm nikdy nepřestane toužit."
Jednoduchá sladká zápletka, ale vtipně napsaná, takže čtivé a přitom za všechno může jeden podepsaný banán. Mezi oběma hrdiny to jiskří, konec dobrý, oddechovka. Já to takhle ráda. Super vsuvka - dialog se psem a jeho mrkev...
"Kulička pendlující mezi nenávistí a náklonností. To tedy znamená, že se Vám občas líbím?" "Taky to znamená, že vás občas nesnáším."

Jak zabít milionáře Jak zabít milionáře Nancy Martin

"A já myslel, že moje rodina je zvláštní. Vy Blackbirdové nás porážíte na hlavu."
Nořin život je poznamenán její rodinou z vyšších kruhů a ona se s tím potýká. Náhodou se stane svědkem vraždy a protože jí ten muž byl blízký včetně jeho přítelkyně, která je podezřelá, zkouší vypátrat pravdu. Zjistí, že nic není tak jednoduché, jak se zdá, a konec, tedy vrah, je překvapivý. Nechybí ani láska, tajemný, pozorný Abruzzo. Vtipná čtivá detektivka, těším se na další díl.
"Já se tě nebojím, Michaeli.""Sakra,doufal jsem, že tě brzy zastraším tak, že hupsneš do postele."

18.02.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) "Můj život byl na román. Jen kdybych ho uměla napsat."
Hezky napsaný příběh dívky a ženy, zdánlivě obyčejný, avšak s hlubokým kontextem. Vypráví o síle této ženy, která ze všeho, co jí postihlo, dokázala vytěžit to dobré... Nad vším leží vůně údolí, kam se dostala ne zcela chtěně, milovala ho, aby ho musela opustit. Smutné.
"No, řekla bych, že se v životě neztratíš. Vypadáš sice jako tichá voda, ale tam uvnitř je něco víc. Jestlipak to ten tvůj ví?"

18.02.2022 5 z 5

Poslední hvězda Poslední hvězda Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) "Kéž by se tento příběh odehrál jinak."
První díl se mi líbil víc, tady mi vadilo víc teorie na úkor čtivosti. Bylo tam hodně silných okamžiků a myšlenek, akorát nevím, co si myslet o smrti L. Uvidíme v dalším díle. Jako scifi to není špatné.
"Jekot? Nazval bych to strategickou signalizací okolním jednotkám z důvodu nejisté budoucnosti."
"Nemohl jsem ho zabít, protože pak bych se nechal přemoci stejným hněvem, který ovládal jeho."

18.02.2022 3 z 5

Pekárna s vůní skořice Pekárna s vůní skořice Ruth Kvarnström-Jones

(SPOILER) "Věrnost babičce Amélii musí stát na prvním místě."
Příběh dvou částí znepřátelené rodiny s historickou vysvětlující vsuvkou. Lovisa bojuje o svou pekárnu, občas se chová naivně a potřebuje si ujasnit, co vlastně chce. Konec není jen sladký, ať už pocitově nebo díky pekárně, dávné spory jsou vyřešeny. A kocour? Tenhle malý exhibicionista má svou misku jistou...
"Tak to dopadá, když se spí s nepřítelem."
"Je Lindgrenová." "To je mi jedno."

Houslistka z Osvětimi Houslistka z Osvětimi Ellie Midwood

(SPOILER) "My ale máme štěstí, že jste tu s námi, co říkáte?" Silný příběh reálné postavy, slavné houslistky, který stojí za přečtení i za vyhledání informací o ní. Hrdá žena, která dokáže svou vůli prosadit i v nelítostném prostředí, až po svou smrt. Opět otázka kolaborace a vedle toho dojemný příběh krátké intenzivní lásky i spousta nadčasových ideí.
"Doufal jsem, že bych vás mohl jednoho dne potkat. Asi bych měl poděkovat SS, že mi můj sen splnila."
Doktor Mengele se začal pochechtávat. "Kdy jste z dohadů se mnou udělala sport, Frau Almo? "

Muž v černém Muž v černém Sylvain Reynard

(SPOILER) "A ujistěte se, že budete ignorovat jeho jizvu." Acacia něco skrývá. Do života jí v hotelu vstoupí tajemný cizinec, který ji testuje. Ve skutečnosti je někdo jiný, citlivý, jde za pomstou za svou sestru. Zamilují se do sebe, ale do děje zasáhne dost krutě její minulost. Zocelí ji to a postaví se po jeho boku - na dramatickém konci. Přitom mu dokáže, že žít jen pomstou nelze.
"Lidé, kteří jsou pro mě důležití, oceňují to, jaká skutečně jsem"

Dítě třetí říše Dítě třetí říše Mandy Robotham

(SPOILER) "Všichni přinášíme oběti." Scifi román z války s dramatickou zápletkou, ale i smutnou láskou. Zamyšlení nad tím, co by se stalo, kdyby měla Eva Braunová dítě. Zajímavé téma včetně otázky viny, obohacené zkušenostmi porodní sestry. Chudák Dieter, pohled z 2. strany, pocity německého vojáka.
"Jsem svým způsobem taky vězeň.... Uvědomuji si, co se děje. Mám uši a oči a někdy si přeji, abych je neměl."

S láskou tě nenávidím S láskou tě nenávidím Jo Watson

(SPOILER) "... Vytáhla jsem balíček M&Ms..." "Vyndal jsem všechny modré, protože se zdá, že neprospívají tvému zdraví..." Červená knihovna s inteligentním humorem a dramatickou zápletkou, konec jasný. Spousta hezkých i vtipných scén, třeba s oběma "otci".
"Je to pašerák kalhotek... Škoda, že jsi neomdlela, takže ti nemohl dát dýchání z úst do úst..."

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

(SPOILER) "Ty jsi tak hrozně ledová..." Mrázová se shodou náhod zamiluje do vesnického vidláka a je z toho Flek. Když on se objeví jako její šéf, je to překvapení pro oba. Ona reaguje jako hysterka a tvrdí, že to má s Harrym. Mráz se ovšem nedá... Spousta opravdu vtipných situací, oddechovka.
" Ty si s těma přezdívkama nedáš pokoj, viď?"
"Takže šarpej? Nevím, jestli ti mám pogratulovat, nebo se bát o tvůj psychický stav."

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

(SPOILER) "Květy odpadají, ale my si můžeme vychutnávat vzpomínky..." Oba se kdysi milovali, ale tají to, než se k tomu přiznání propracují. Ona nadšená fotografka pod bdělým dohledem matky, on životem unavený a domněle zamilovaný známý fotograf. K tomu japonské prostředí. Zpočátku trochu nudné, ale pak se mi to líbilo, a to včetně japonských reálií.
"Udělala jsem strašnou chybu!" "I opice padají že stromů."

17.02.2022 4 z 5

Letargie Letargie Antonín Mazáč

(SPOILER) "Tak jsi v tom zase až po uši, kamaráde. Znova. A stačil ti na to jeden jediný den..." Popravdě jsem nejdřív náhodou přečetla Aristokrata a pak cíleně i 1. díl. Saša mě zaujal svou lidskostí a zdravým pragmatismem, jako bývalému poldovi mu to myslí, byť střípky zapadají postupně. Zamiluje se i zažije zklamání, do toho řeší tátovu letargii a nakonec se popere o život. Zajímavé, napínavé, možná až drsný boj na konci. Plus za K. Vary. Jinak mi to připomnělo Mrtvou šelmu.
"Sluší vám to... Nejste jediná, taky se nepoznávám, musel jsem vstát z postele jinou nohou než obvykle."

Saturnin se představuje Saturnin se představuje Miroslav Macek

Oddechovka. Začátek a konec pěkné, prostředek trochu nudný. Vesměs jde o vtipné historky a různá rčení, dění tam moc není. Po studiích, která mi přišla vtipná, Saturnin střídá jednotlivá města a baví okolí. Konec už je de facto známý, akorát detailnější.
Z těch 3 dílů asi nejslabší, ale zas nejhezčí ilustrace.
"Jíme hlavně proto, abychom nepili alkohol na lačno!"

14.02.2022 1 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

(SPOILER) Došla jsem do půlky a dlouho váhala, zda pokračovat. Nestojí to zato, dle mého. Moc napětí jsem v knize nenašla, erotika spíš chladná. Jde o příběh ženy z nelehkých poměrů, která cíleně využívá vše, aby se dostala nahoru. Nepodařilo se mi do ní vůbec vcítit, i když chápu, že to neměla lehké. Ale ženská, která chladnokrevně vraždí... Myslela jsem dle anotace, že to bude o něčem jiném.

12.02.2022 odpad!

Klíč k Rebece Klíč k Rebece Ken Follett

Pěkný námět, dobré a věrohodné zpracování doplněné motivem lásky i otcovství, přesto mi tam něco chybí. Kniha mi přišla zdlouhavá, akční konec lze očekávat.

02.02.2022 2 z 5

Dalších 365 dní Dalších 365 dní Blanka Lipińska

(SPOILER) Nedala jsem to. Chápala bych manželskou krizi, ale Laura nadržuje od začátku tetovanému Nachovi. Je z ní někdo úplně jiný a neustále řeší, co na sebe. Tyhle pasáže s módou mi vadily. První dva díly série se mi líbily, třetí budu ignorovat.
Čteno v AJ.
"Black. Why are you lying?" "Because the truth is too hard. Besides, I don' t know what to tell you."

29.01.2022 odpad!

Francouzská suita Francouzská suita Irène Némirovsky

Bohužel jsem po pár stranách vzdala. Není to styl textu, který by se mi líbil, množství postav a detailů, a ani graficky se mi kniha nezamlouvá. Ale pěkná obálka a zajímavá předmluva o autorce.

23.01.2022