ferdada

VděkVděkDelphine de Vigan

Útlý svazek velmi emotivního vyprávění. - Těší mě, že jsem nemusela spořádat nastavovanou kaši zbytečných slov. Dojem mi však zkazila (já to tušila od začátku, že se to tam nějak narve!) zas ta povinná zmínka o národu vyvoleném - ten milý příběh by se totiž velmi dobře obešel i bez téhle kličky. No, budiž, dnešní doba si to žádá, aby kniha vyšla, film se natočil, prostě se to prodávalo (a mně to leze krkem neb když mi kdokoli cokoli velmi vnucuje, produkuje ve mně pocity spíše nelibé. No a stáří je takové, jaké je. A, ano, oddalujme jej, jak chceme, ztráty nevyhnutelně přináší. Pozvolné. Malé či větší, obrovské. Jsou tu. Mám před očima vlastní rodiče, vidím, jak ztrácejí - a přitom je miluji víc než v jejich mladším nebo zralém věku. Za knihu děkuji - a překladatelka též odvedla pěkný kus práce.

23.10.2021

Příběh Arthura TruluvaPříběh Arthura TruluvaElizabeth Berg

Knihu jsem dostala letos v srpnu od dcery k narozeninám. Neměla jsem nijak velká očekávání. Říkala jsem si - nějaký výstřelek, či nadhodnocená záležitost. Ale teď… Děkuji. Děkuji ze srdce. Příběh mě pohladil, udělal léčivé "půůůůůů" nad vším posledním, co jsem četla a žila. Ano, tohle jsem potřebovala nasát. Žádné převraty a úžasnosti a přitom je v příběhu všechno. Jako když jedeme tím naším "obvodem", kde vlastně dohromady nic není a přitom námi vnímaná krajina se svými něžnými detaily dokáže poklidit paseku v duši.

18.10.2021

Chata ve ŠvýcarskuChata ve ŠvýcarskuJulie Caplin

Sedmý díl série používá stejný scénář jako díly předešlé, mění se jen kulisy. Kniha dobrá pro ty, kteří MUSÍ číst, ale potřebují vypnout, odpočívat. Tak jsem ji použila i já. Řekla bych, že pro čtenáře rozhodně nenásilné maličké seznámení se švýcarskou čokoládou - a, ano, vybavily se mi de facto shodné příjemné vzpomínky na naši výpravu za čokoládou a sýry do švýcarských destinací. Přidaný recept knihu mile uzavírá, čímž se také vyhneme podrobnému vypisování, jak to všechno dopadlo, a že šťastně. :-)

02.10.2021

RekonstrukceRekonstrukceViktorie Hanišová

Velmi dobře napsaný uvěřitelný příběh. Kniha mne nenechala chladnou, není to jen krmivo (rozuměj - bytostně musím číst, tak jako musím jíst), ale zážitek. Je to už pár dní, co mám dočteno, ale stále ji mám v hlavě, přemýšlím o různých pasažích, střípcích.

20.09.2021

SlibSlibJiří Kratochvil

Nečekaně příjemný čtenářský zážitek z této knihy… Postav a vypravěčů víc, jak na orloji, přesto jsem neměla pocit, že se ztrácím. Realita minulého režimu snoubící se s fantaziemi. Vše jaksi slovně hravé, záživné. Už pokolikátý jsem si řekla, že si při čtení budu dělat výpisky. A ještě pořád to nedělám! Teď mám jasno, že knížku budu muset pročítat znovu, listovat, abych na jejích stránkách znovu našla momenty, které mě zaujaly, překvapily. Nebylo jich málo. (A taky proto, abych objevila to, co mi uteklo.)
Druhá část knihy si pohrává se scifi, to je pro mě mínus, scifi (ač jsem učinila pokusy - alespoň o smír) ráda nemám.

13.09.2021

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Úplnou náhodou jsem narazila na tuto skvěle napsanou knihu. Přečetla jsem ji, promiňte mi toto otřelé výrazivo, jedním dechem. Ó, jak přeútěšné - nenalézám zde žádné dnešní povinné téma - ani náznak!, absence chyb, či stylistických přehmatů. Smekám před autorkou. Příběh jsem skutečně prožívala a jitřila jej ve snech, tím se dojem z Houbařky ještě více umocnil. Zas jednou, stal se zázrak, postavy byly uvěřitelné a dováděly mne k různým emocem...
Ano, stačí mít šťastnou ruku nebo dobrý den a člověk potká knihu, která nebyla psána zbytečně. Teď si dám asi pauzu, protože příběh bude ještě doznívat. A tyhle chvíle na čtenářství miluju.

27.08.2021

Příběh opravdové vášněPříběh opravdové vášněBlanka Milfaitová

Knihu jsem si koupila proto, že mě zaujala reklama na ni, těšila jsem se. Tuto recenzi píši s velkým odstupem. A to je dobře. Protože to mi umožní nebýt hnusná. Spíš shovívavá. A vlastně vidím, že ani to nejde. Když se zamýšlím, i ta chtěná shovívavost jde do kopru. Zakomplexovaná negativní ukřivděná paní Blanka... A já jí to nevěřím. I když bych vlastně chtěla. Něco tu páchne. Nějaký záměr. A říkám si, pryč od toho všeho. Šup s knihou do knihobudky, ať soudí ostatní a já se jdu očistit. Brr.

17.08.2021

Geniální přítelkyněGeniální přítelkyněElena Ferrante

Konečně, jsem vděčna, že jsem našla knihu (nebo ona mne) z neobvyklého prostředí. Zaujalo, chvílemi nadchávalo, chvílemi trošinku nudilo. Celkové hodnocení hvězdnaté. A, vlastně, uvědomuji si zavádějící, respektive hravý název knihy. Která z nich to je - první nebo ta druhá? Nebo jsou geniální obě?

11.08.2021

Almužna jen pro bohatéAlmužna jen pro bohatéH. M. Körnerová (pseudonym)

Kniha není úplně ten top, ale opět velmi čtivá, s nečekanou zápletkou, tedy žádné klišé. Líbí se mi, jakým způsobem paní Körnerová píše, její rozestřené příběhy jsou pro mne zdrojem radosti, nepodobají se sobě (jak se to říká o vejcích třeba), vždy něčím překvapí. A nenechávají čtenářovu mysl ležet ladem, ponoukají a stimulují. Na příště plánuji, že knihy, které mám v úmyslu přečíst budu nejspíš vždycky prokládat nějakým titulem od H. M. K. :-)

09.06.2021

Med ve vlasechMed ve vlasechJiří Suchý

Neuvěřitelný. Je to borec, p. Suchý. Obdiv, obdiv, obdiv. Co jsem zhlédla film Lehce s životem se prát, jsem p. Suchým dookouzlena naprosto.

20.05.2021

Česká poezie dvacátého stoletíČeská poezie dvacátého století* antologie

Byla jsem tehdy velmi šťastna, když se mi ji podařilo zakoupit. V knihovně ji mám doteď, obstála při velmi zevrubné probírce všerůzných titulů. Vskutku, moc pěkná a obohacující publikace o básnické kultuře. Díky za ni.

Papírové růžePapírové růžeJiří Žáček

Číst Žáčkovy verše je pro mě zážitek zážitků. Je v nich všechno, co jsem chtěla a chci najít, slyšet, žít. Jsou velmi dobře stravitelné - takové hravé dobrůtky, přitom hluboké a živé - žádná prapodivná konstrukce…

Trocha poezieTrocha poezieJiří Suchý

Řekla bych, že genialita s pracovitostí p. Suchého je nepopiratelná.

20.05.2021

Kupte si štěstí v bazaruKupte si štěstí v bazaruKarel Sýs

Velmi povedená publikace. Tenkrát jsem byla moooc ráda, když jsem ji sehnala.

Blues: Blues pro bláznivou holkuBlues: Blues pro bláznivou holkuVáclav Hrabě

Mládí dávno v čoudu, ale tenhle z pokladů v mé knihovničce je pořád po ruce a to je dobře. Vzpomínka na časy, kdy jsem ještě nevěděla, co vlastně chci, nevěděla jsem, co se stane, co přijde, všechno bylo na začátku. V knížce je pořád schovaná ta radost, okouzlení, chutě TĚCH okamžiků. Kouzlo!

Domácí přítelDomácí přítelJiří Žáček

Verše mi začaly zpříjemňovat čas dospívání a vydrželo jim to až doteď, jsou mými průvodci už napořád. Velmi obohacující duševní i češtinářský zážitek.

20.05.2021

Hlas kukačkyHlas kukačkyH. M. Körnerová (pseudonym)

Velmi dobře a čtivě napsaná kniha. Konečně něco, co má hlavu, patu a nepaskvil mezi nimi.
I když vlastně… No i tady je příběh sešíván (ne vyšíván) povinnou nití. Bez těchto švů by dnes asi kniha nesměla vyjít.
Autorčino vyjadřování a formulace jsou živé, přirozené a na úrovni. A to je prima.
Děkuji za krásné čtení.

19.05.2021

Kdo šije u Podolské?Kdo šije u Podolské?Lucie Hlavinková

Když jsem zjistila, že existuje Kdo šije u Podolské, pojala jsem ke knížce jistá velmi příjemná očekávání (neboť se jedná o prostředí, které mi příliš známé není).
Ta však nebyla naplněna. Je to jen takový letmý příběh rozstřípkovaný přes pár postav. Dovedu si představit, že by mi jej vyprávěla neznámá spolusedící při dlouhé cestě vlakem.
Co se mi zde líbilo: vhodně vybrané a vložené citace dobových autorů od Pujmanové přes… až…
Nejsem si jista (jsem!), že autorka pečlivě nastudovala tematiku doby, do které zasadila příběh.
V knize je však zřetelně zachycen vývoj od elegance, kvality, vkusu ke "svobodě, úrovni a luxusu".

21.04.2021

Čajovna v TokiuČajovna v TokiuJulie Caplin

Byly jsme s dcerou zvědavé na další pokračování. Mě už tedy nezaujalo, nepřekvapilo, snad jen povzbudilo můj zájem o Japonsko. To je určitě přínos. Jinak oddech, spíš nuda. Je dobré, že po Čajovně můžete sáhnout i bez znalosti předchozích dílů - propojení s postavami nehraje roli.
Nechci být za chytráka, Všeználka a negativistu - uznávám, že knížky této klasifikace se v různých obdobích můžou hodit. Člověk potřebuje útěchu a tu jistotu, že nakonec všechno dobře dopadne. Takže - proč si ji nepřečíst, když máte čas (třeba při čekání na poště, u lékaře nebo na NĚCO)?

21.04.2021

Ke Gogolovi a zpátkyKe Gogolovi a zpátkyRomana Riba-Rollingerová

Třetí kniha od RRR. Když jsem zjistila, že je na světě, měla jsem velikou radost. Od poslední vydané pár let uplynulo a já mám pocit, že i autorka nějak víc dospěla. Či snad vyspěla. Styl psaní je ještě víc košatější, důmyslnější. Autorka se důstojně, bohatě a neotřele vyjadřuje a jsem schopna věřit tomu, že některým čtenářům toto může být překážkou.
Při čtení jako bych se vrátila do těch let - nástup na VŠ. Všechno to nové, poznávané, obávané, objevné, svobodné. Naprosto odlišný život od toho středoškolského zabezpečeného blízkostí rodiny.
Jo, na chvilky čtení jsem se těšila a i ve snaze si ji šetřit, jsem knížku zbaštila hladově v krátkém čase. Jo, moc jsem vzpomínala na tu dobu, vybavilo se mi zasunuté a jsem za to ráda.

20.03.2021

Věci, na které nastal časVěci, na které nastal časPetra Soukupová

Knížka mě zaujala. Dost. Život, tak, jak je. Ambice, zvyky, pazvyky, chtění a touhy, nuda. Zaběhlé rutiny, i bezmoc a odpovědnost. Náhody i řízený osud. Autorčin styl psaní je věrohodný, ať mluví za ženu, muže, chlapce i dívku.

11.03.2021

Poslední přáníPoslední přáníFreya North

Knihu jsem četla už před mnoha lety, teď jsem si na ni vzpomněla. Ztotožňuji se se zde uvedeným komentářem anibeni: "Příjemná, milá knížka o cestování a hledání sebe sama... Sice byla kniha dosti předvídatelná, ale to příběhu nijak neuškodilo, alespoň mě to vůbec nevadilo.."
Jo, s touhle knížkou jsem strávila velmi příjemnou část prázdnin.

23.02.2021

Jarmila Loukotková vzpomíná, vypráví a vaříJarmila Loukotková vzpomíná, vypráví a vaříJarmila Loukotková

Už jsem ji přečetla tolikrát! A je to spousta let, kdy poprvé. Pořád na ni vzpomínám a doporučuju. Zakoupila jsem několik exemplářů a s nadšením pověnovala milým kamarádkám…
Loukotková - pro mě vzácná bytost.
Ano, tahle kniha je ta, ke které se stále vracím. Kolik takových mám? Zkusím spočítat. V žebříčku číslo 1.

22.02.2021

Poslední Vánoce v PařížiPoslední Vánoce v PařížiHazel Gaynor

Zajímavý nápad psaní, ale mé nadšení nepřišlo.

16.02.2021

Deník japonské manželkyDeník japonské manželkyVeronika Ageiwa

Kniha mě zaujala, a do dvou třetin určitě pobavila. Tolik odlišností mezi našimi kulturami, že pobavit musí, což se neděje ploše, nejedná s o nějaké nastrojené smyšlené konstrukce. Střípky z života, které nás občerství. Pokud nejsem úplný trotl, musím se i zamyslet. Proč a jak, jestli bych TO takhle chtěla, jestli bych TO takhle zvládla, uměla, naučila se, měla odvahu... A co mi pak vyjde - aha?

08.02.2021

Sama sebouSama sebouJojo Moyes

Další kniha k jídlu. (Teda... to je můj zlozvyk, jíst u jídla. Tzn. u víkendové snídaně a v po - pá když přijdu z práce domů. Na to se těším.) A pro relax.
Je to týden, co jsem ji přečetla a už teď nevím, o čem se psalo. Musela jsem se podívat do anotace! Takže tak.

08.02.2021

Než jsem tě poznalaNež jsem tě poznalaJojo Moyes

Příběh vás donutí zamyslet se. Nad vlastním pohodlným, zřetelným životem, kdy jste soběstační a nejste odkázáni na pomoc druhých. A jo, je tam to dilema. Co je správné - a dle jakých měřítek? Možná je to i o těžkém umění potlačit vlastní sobectví a nechat spolutvorům možnost svobodné volby. Přesto, že nás to bude bolet. Moc bolet!
Tady se dočtete i o velké síle ducha a přejícnosti fyzicky nemohoucí osoby.
O pomíjivosti chvil a okamžiků, života samotného. O vzácných silných povahách (nevím jestli má je ze stejného ranku), kterých si moc vážím a obdivuji je.

31.12.2020

Pražské orgiePražské orgiePhilip Roth

Oh. Z toho už jsem vyrostla. A tuto větu, prosím, nechápejte, jako nějaké povyšování. Pel mládí prostě v Pryč a zkrátka - už tak nekulím vočiska.

29.12.2020

Třeskuté, nevšedně neotřelé. Moc pobavilo. Konečně, po delší době něco, co mi hodně pomohlo na náladě. Vřele doporučuju.

26.12.2020

Poslední dopis od tvé láskyPoslední dopis od tvé láskyJojo Moyes

Předvídatelné. Jako jiné knihy, jiné filmy. Je to jen můj boj, zda to apod. budu číst (koukat se) a trávit touto aktivitou drahocenný čas. Takže - k sobě se obracím a nebudu kritizovat autorku, že to napsala jak napsala, popř. nenapsala. Kdo jsem, abych tepala jiné, když se mohu samodobrovolně rozhodnout, co budu dělat. Ale asi jsem takové jednodušší čtení zrovna potřebovala, když jsem dočetla do konce. Po práci, ať už v práci :-) nebo doma nemám mnohdy tolik energie k hlubokomyslným rozborům a myšlenkové třeskutosti.

26.12.2020