ferdada

Přečtené 437Šikmý kostel 2
? - leden 2022
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická


Bylinář - Zdraví, krása a radost
? - leden 2022
Bylinář - Zdraví, krása a radost 2003, Lesley Bremness


Jak se dělá keramika
? - leden 2022
Jak se dělá keramika 2004, Steve Mattison


Vděk
květen - říjen 2021
Vděk 2019, Delphine de Vigan

Útlý svazek velmi emotivního vyprávění. - Těší mě, že jsem nemusela spořádat nastavovanou kaši zbytečných slov. Dojem mi však zkazila (já to tušila od začátku, že se to tam nějak narve!) zas ta povinná zmínka o národu vyvoleném - ten milý příběh by se totiž velmi dobře obešel i bez téhle kličky. No, budiž, dnešní doba si to žádá, aby kniha vyšla, film se natočil, prostě se to prodávalo (a mně to leze krkem neb když mi kdokoli cokoli velmi vnucuje, produkuje ve mně pocity spíše nelibé. No a stáří je takové, jaké je. A, ano, oddalujme jej, jak chceme, ztráty nevyhnutelně přináší. Pozvolné. Malé či větší, obrovské. Jsou tu. Mám před očima vlastní rodiče, vidím, jak ztrácejí - a přitom je miluji víc než v jejich mladším nebo zralém věku. Za knihu děkuji - a překladatelka též odvedla pěkný kus práce.


Příběh Arthura Truluva
říjen 2021 (14.-18.)
Příběh Arthura Truluva 2021, Elizabeth Berg

Knihu jsem dostala letos v srpnu od dcery k narozeninám. Neměla jsem nijak velká očekávání. Říkala jsem si - nějaký výstřelek, či nadhodnocená záležitost. Ale teď… Děkuji. Děkuji ze srdce. Příběh mě pohladil, udělal léčivé "půůůůůů" nad vším posledním, co jsem četla a žila. Ano, tohle jsem potřebovala nasát. Žádné převraty a úžasnosti a přitom je v příběhu všechno. Jako když jedeme tím naším "obvodem", kde vlastně dohromady nic není a přitom námi vnímaná krajina se svými něžnými detaily dokáže poklidit paseku v duši.


Přej si opatrně
říjen 2020 - říjen 2021
Přej si opatrně 2020, Hallie Ephron


Chata ve Švýcarsku
? - říjen 2021
Chata ve Švýcarsku 2021, Julie Caplin

Sedmý díl série používá stejný scénář jako díly předešlé, mění se jen kulisy. Kniha dobrá pro ty, kteří MUSÍ číst, ale potřebují vypnout, odpočívat. Tak jsem ji použila i já. Řekla bych, že pro čtenáře rozhodně nenásilné maličké seznámení se švýcarskou čokoládou - a, ano, vybavily se mi de facto shodné příjemné vzpomínky na naši výpravu za čokoládou a sýry do švýcarských destinací. Přidaný recept knihu mile uzavírá, čímž se také vyhneme podrobnému vypisování, jak to všechno dopadlo, a že šťastně. :-)


Rekonstrukce
? - září 2021
Rekonstrukce 2019, Viktorie Hanišová

Velmi dobře napsaný uvěřitelný příběh. Kniha mne nenechala chladnou, není to jen krmivo (rozuměj - bytostně musím číst, tak jako musím jíst), ale zážitek. Je to už pár dní, co mám dočteno, ale stále ji mám v hlavě, přemýšlím o různých pasažích, střípcích.


Slib
září 2021 (02.-12.)
Slib 2009, Jiří Kratochvil

Nečekaně příjemný čtenářský zážitek z této knihy… Postav a vypravěčů víc, jak na orloji, přesto jsem neměla pocit, že se ztrácím. Realita minulého režimu snoubící se s fantaziemi. Vše jaksi slovně hravé, záživné. Už pokolikátý jsem si řekla, že si při čtení budu dělat výpisky. A ještě pořád to nedělám! Teď mám jasno, že knížku budu muset pročítat znovu, listovat, abych na jejích stránkách znovu našla momenty, které mě zaujaly, překvapily. Nebylo jich málo. (A taky proto, abych objevila to, co mi uteklo.) Druhá část knihy si pohrává se scifi, to je pro mě mínus, scifi (ač jsem učinila pokusy - alespoň o smír) ráda nemám.


Carolina
červen - září 2021
Carolina 2009, H. M. Körnerová (pseudonym)


Klášterní schovanka (Carolina 1.)
květen - září 2021
Klášterní schovanka (Carolina 1.) 2000, Hana Martinková


Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek
? - srpen 2021
Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek 2016, Martin Rajniš


Když v ráji pršelo
? - srpen 2021
Když v ráji pršelo 1993, Jan Otčenášek


Houbařka
srpen 2021 (26.-27.)
Houbařka 2018, Viktorie Hanišová

Úplnou náhodou jsem narazila na tuto skvěle napsanou knihu. Přečetla jsem ji, promiňte mi toto otřelé výrazivo, jedním dechem. Ó, jak přeútěšné - nenalézám zde žádné dnešní povinné téma - ani náznak!, absence chyb, či stylistických přehmatů. Smekám před autorkou. Příběh jsem skutečně prožívala a jitřila jej ve snech, tím se dojem z Houbařky ještě více umocnil. Zas jednou, stal se zázrak, postavy byly uvěřitelné a dováděly mne k různým emocem... Ano, stačí mít šťastnou ruku nebo dobrý den a člověk potká knihu, která nebyla psána zbytečně. Teď si dám asi pauzu, protože příběh bude ještě doznívat. A tyhle chvíle na čtenářství miluju.


Příběh nového jména
srpen 2021 (12.-23.)
Příběh nového jména 2017, Elena Ferrante


Příběh opravdové vášně
? - srpen 2021
Příběh opravdové vášně 2014, Blanka Milfaitová

Knihu jsem si koupila proto, že mě zaujala reklama na ni, těšila jsem se. Tuto recenzi píši s velkým odstupem. A to je dobře. Protože to mi umožní nebýt hnusná. Spíš shovívavá. A vlastně vidím, že ani to nejde. Když se zamýšlím, i ta chtěná shovívavost jde do kopru. Zakomplexovaná negativní ukřivděná paní Blanka... A já jí to nevěřím. I když bych vlastně chtěla. Něco tu páchne. Nějaký záměr. A říkám si, pryč od toho všeho. Šup s knihou do knihobudky, ať soudí ostatní a já se jdu očistit. Brr.


Geniální přítelkyně
srpen 2021 (02.-11.)
Geniální přítelkyně 2016, Elena Ferrante

Konečně, jsem vděčna, že jsem našla knihu (nebo ona mne) z neobvyklého prostředí. Zaujalo, chvílemi nadchávalo, chvílemi trošinku nudilo. Celkové hodnocení hvězdnaté. A, vlastně, uvědomuji si zavádějící, respektive hravý název knihy. Která z nich to je - první nebo ta druhá? Nebo jsou geniální obě?


Dcery
červenec 2020 - červen 2021
Dcery 2015, Kateřina Dubská


S Elvírou v lázních
? - červen 2021
S Elvírou v lázních 1972, Miroslav Kapek


Prsatý muž a zloděj příběhů
? - červen 2021
Prsatý muž a zloděj příběhů 2008, Josef Formánek


Almužna jen pro bohaté
květen 2021 (16.-31.)
Almužna jen pro bohaté 2008, H. M. Körnerová (pseudonym)

Kniha není úplně ten top, ale opět velmi čtivá, s nečekanou zápletkou, tedy žádné klišé. Líbí se mi, jakým způsobem paní Körnerová píše, její rozestřené příběhy jsou pro mne zdrojem radosti, nepodobají se sobě (jak se to říká o vejcích třeba), vždy něčím překvapí. A nenechávají čtenářovu mysl ležet ladem, ponoukají a stimulují. Na příště plánuji, že knihy, které mám v úmyslu přečíst budu nejspíš vždycky prokládat nějakým titulem od H. M. K. :-)


Med ve vlasech
? - květen 2021
Med ve vlasech 1970, Jiří Suchý

Neuvěřitelný. Je to borec, p. Suchý. Obdiv, obdiv, obdiv. Co jsem zhlédla film Lehce s životem se prát, jsem p. Suchým dookouzlena naprosto.


Česká poezie dvacátého století
červen 2012 - květen 2021
Česká poezie dvacátého století 1980, * antologie

Byla jsem tehdy velmi šťastna, když se mi ji podařilo zakoupit. V knihovně ji mám doteď, obstála při velmi zevrubné probírce všerůzných titulů. Vskutku, moc pěkná a obohacující publikace o básnické kultuře. Díky za ni.


Papírové růže
? - květen 2021
Papírové růže 2009, Jiří Žáček

Číst Žáčkovy verše je pro mě zážitek zážitků. Je v nich všechno, co jsem chtěla a chci najít, slyšet, žít. Jsou velmi dobře stravitelné - takové hravé dobrůtky, přitom hluboké a živé - žádná prapodivná konstrukce…


Trocha poezie
únor 2011 - květen 2021
Trocha poezie 1989, Jiří Suchý

Řekla bych, že genialita s pracovitostí p. Suchého je nepopiratelná.


Kupte si štěstí v bazaru
červen 2012 - květen 2021
Kupte si štěstí v bazaru 1983, Karel Sýs

Velmi povedená publikace. Tenkrát jsem byla moooc ráda, když jsem ji sehnala.


Blues: Blues pro bláznivou holku
březen 2012 - květen 2021
Blues: Blues pro bláznivou holku 1995, Václav Hrabě

Mládí dávno v čoudu, ale tenhle z pokladů v mé knihovničce je pořád po ruce a to je dobře. Vzpomínka na časy, kdy jsem ještě nevěděla, co vlastně chci, nevěděla jsem, co se stane, co přijde, všechno bylo na začátku. V knížce je pořád schovaná ta radost, okouzlení, chutě TĚCH okamžiků. Kouzlo!


Domácí přítel
červen 2012 - květen 2021
Domácí přítel 1985, Jiří Žáček

Verše mi začaly zpříjemňovat čas dospívání a vydrželo jim to až doteď, jsou mými průvodci už napořád. Velmi obohacující duševní i češtinářský zážitek.


Kniha přísloví
březen 2009 - květen 2021
Kniha přísloví 1990, Karel Sýs


Kapesní sbírka zákonů, vět a definic
březen 2014 - květen 2021
Kapesní sbírka zákonů, vět a definic 1983, Jaroslav Čejka


Láska je kytarové sólo
červen 2010 - květen 2021
Láska je kytarové sólo 1989, Jaromír Pelc


Hlas kukačky
prosinec 2017 - květen 2021
Hlas kukačky 2019, H. M. Körnerová (pseudonym)

Velmi dobře a čtivě napsaná kniha. Konečně něco, co má hlavu, patu a nepaskvil mezi nimi. I když vlastně… No i tady je příběh sešíván (ne vyšíván) povinnou nití. Bez těchto švů by dnes asi kniha nesměla vyjít. Autorčino vyjadřování a formulace jsou živé, přirozené a na úrovni. A to je prima. Děkuji za krásné čtení.


Kdo šije u Podolské?
září 2019 - duben 2021
Kdo šije u Podolské? 2019, Lucie Hlavinková

Když jsem zjistila, že existuje Kdo šije u Podolské, pojala jsem ke knížce jistá velmi příjemná očekávání (neboť se jedná o prostředí, které mi příliš známé není). Ta však nebyla naplněna. Je to jen takový letmý příběh rozstřípkovaný přes pár postav. Dovedu si představit, že by mi jej vyprávěla neznámá spolusedící při dlouhé cestě vlakem. Co se mi zde líbilo: vhodně vybrané a vložené citace dobových autorů od Pujmanové přes… až… Nejsem si jista (jsem!), že autorka pečlivě nastudovala tematiku doby, do které zasadila příběh. V knize je však zřetelně zachycen vývoj od elegance, kvality, vkusu ke "svobodě, úrovni a luxusu".


Čajovna v Tokiu
únor - duben 2021
Čajovna v Tokiu 2021, Julie Caplin

Byly jsme s dcerou zvědavé na další pokračování. Mě už tedy nezaujalo, nepřekvapilo, snad jen povzbudilo můj zájem o Japonsko. To je určitě přínos. Jinak oddech, spíš nuda. Je dobré, že po Čajovně můžete sáhnout i bez znalosti předchozích dílů - propojení s postavami nehraje roli. Nechci být za chytráka, Všeználka a negativistu - uznávám, že knížky této klasifikace se v různých obdobích můžou hodit. Člověk potřebuje útěchu a tu jistotu, že nakonec všechno dobře dopadne. Takže - proč si ji nepřečíst, když máte čas (třeba při čekání na poště, u lékaře nebo na NĚCO)?


Ke Gogolovi a zpátky
? - březen 2021
Ke Gogolovi a zpátky 2019, Romana Riba-Rollingerová

Třetí kniha od RRR. Když jsem zjistila, že je na světě, měla jsem velikou radost. Od poslední vydané pár let uplynulo a já mám pocit, že i autorka nějak víc dospěla. Či snad vyspěla. Styl psaní je ještě víc košatější, důmyslnější. Autorka se důstojně, bohatě a neotřele vyjadřuje a jsem schopna věřit tomu, že některým čtenářům toto může být překážkou. Při čtení jako bych se vrátila do těch let - nástup na VŠ. Všechno to nové, poznávané, obávané, objevné, svobodné. Naprosto odlišný život od toho středoškolského zabezpečeného blízkostí rodiny. Jo, na chvilky čtení jsem se těšila a i ve snaze si ji šetřit, jsem knížku zbaštila hladově v krátkém čase. Jo, moc jsem vzpomínala na tu dobu, vybavilo se mi zasunuté a jsem za to ráda.


Věci, na které nastal čas
? - březen 2021
Věci, na které nastal čas 2020, Petra Soukupová

Knížka mě zaujala. Dost. Život, tak, jak je. Ambice, zvyky, pazvyky, chtění a touhy, nuda. Zaběhlé rutiny, i bezmoc a odpovědnost. Náhody i řízený osud. Autorčin styl psaní je věrohodný, ať mluví za ženu, muže, chlapce i dívku.


Babička pozdravuje a omlouvá se
? - březen 2021
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, Fredrik Backman


Kašmírový šál
? - březen 2021
Kašmírový šál 2013, R. Thomas (pseudonym)


Madame Picasso
? - březen 2021
Madame Picasso 2015, Anne Girard


1 ...