ferdada ferdada komentáře u knih

Příhody mluvící loutky Příhody mluvící loutky Tobiáš Eliáš Tisovský

Teď hodnotím maximálním počtem hvězdiček, z čiré nostalgie. Je to kniha mého dětství, kterou jsem si pořád dokola půjčovala od její majitelky, mé nejlepší kamarádky. Četly jsem ji na střídačku. Vzpomínky na ni mám opravdu krásné. (Z dnešního pohledu upjaté a nepřirozené) vyprávění nás přivedlo do vlastně stěží uvěřitelného jednoduchého světa, který měl řád a jasná pravidla - to mne tehdy asi upokojovalo (a vlastně i teď). No a nyní tento poklad hřejivých vzpomínek vlastním!!! Po letech shánění a skoro už zapomnění se kniha znovu objevila na pultě antikvariátu.

15.02.2022 5 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Útlý svazek velmi emotivního vyprávění. - Těší mě, že jsem nemusela spořádat nastavovanou kaši zbytečných slov. Dojem mi však zkazila (já to tušila od začátku, že se to tam nějak narve!) zas ta povinná zmínka o národu vyvoleném - ten milý příběh by se totiž velmi dobře obešel i bez téhle kličky. No, budiž, dnešní doba si to žádá, aby kniha vyšla, film se natočil, prostě se to prodávalo (a mně to leze krkem neb když mi kdokoli cokoli velmi vnucuje, produkuje ve mně pocity spíše nelibé. No a stáří je takové, jaké je. A, ano, oddalujme jej, jak chceme, ztráty nevyhnutelně přináší. Pozvolné. Malé či větší, obrovské. Jsou tu. Mám před očima vlastní rodiče, vidím, jak ztrácejí - a přitom je miluji víc než v jejich mladším nebo zralém věku. Za knihu děkuji - a překladatelka též odvedla pěkný kus práce.

23.10.2021 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Knihu jsem dostala letos v srpnu od dcery k narozeninám. Neměla jsem nijak velká očekávání. Říkala jsem si - nějaký výstřelek, či nadhodnocená záležitost. Ale teď… Děkuji. Děkuji ze srdce. Příběh mě pohladil, udělal léčivé "půůůůůů" nad vším posledním, co jsem četla a žila. Ano, tohle jsem potřebovala nasát. Žádné převraty a úžasnosti a přitom je v příběhu všechno. Jako když jedeme tím naším "obvodem", kde vlastně dohromady nic není a přitom námi vnímaná krajina se svými něžnými detaily dokáže poklidit paseku v duši.

18.10.2021 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Sedmý díl série používá stejný scénář jako díly předešlé, mění se jen kulisy. Kniha dobrá pro ty, kteří MUSÍ číst, ale potřebují vypnout, odpočívat. Tak jsem ji použila i já. Řekla bych, že pro čtenáře rozhodně nenásilné maličké seznámení se švýcarskou čokoládou - a, ano, vybavily se mi de facto shodné příjemné vzpomínky na naši výpravu za čokoládou a sýry do švýcarských destinací. Přidaný recept knihu mile uzavírá, čímž se také vyhneme podrobnému vypisování, jak to všechno dopadlo, a že šťastně. :-)

02.10.2021 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Velmi dobře napsaný uvěřitelný příběh. Kniha mne nenechala chladnou, není to jen krmivo (rozuměj - bytostně musím číst, tak jako musím jíst), ale zážitek. Je to už pár dní, co mám dočteno, ale stále ji mám v hlavě, přemýšlím o různých pasažích, střípcích.

20.09.2021 5 z 5

Slib Slib Jiří Kratochvil

Nečekaně příjemný čtenářský zážitek z této knihy… Postav a vypravěčů víc, jak na orloji, přesto jsem neměla pocit, že se ztrácím. Realita minulého režimu snoubící se s fantaziemi. Vše jaksi slovně hravé, záživné. Už pokolikátý jsem si řekla, že si při čtení budu dělat výpisky. A ještě pořád to nedělám! Teď mám jasno, že knížku budu muset pročítat znovu, listovat, abych na jejích stránkách znovu našla momenty, které mě zaujaly, překvapily. Nebylo jich málo. (A taky proto, abych objevila to, co mi uteklo.)
Druhá část knihy si pohrává se scifi, to je pro mě mínus, scifi (ač jsem učinila pokusy - alespoň o smír) ráda nemám.

13.09.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Úplnou náhodou jsem narazila na tuto skvěle napsanou knihu. Přečetla jsem ji, promiňte mi toto otřelé výrazivo, jedním dechem. Ó, jak přeútěšné - nenalézám zde žádné dnešní povinné téma - ani náznak!, absence chyb, či stylistických přehmatů. Smekám před autorkou. Příběh jsem skutečně prožívala a jitřila jej ve snech, tím se dojem z Houbařky ještě více umocnil. Zas jednou, stal se zázrak, postavy byly uvěřitelné a dováděly mne k různým emocem...
Ano, stačí mít šťastnou ruku nebo dobrý den a člověk potká knihu, která nebyla psána zbytečně. Teď si dám asi pauzu, protože příběh bude ještě doznívat. A tyhle chvíle na čtenářství miluju.

27.08.2021 5 z 5

Příběh opravdové vášně Příběh opravdové vášně Blanka Milfaitová

Knihu jsem si koupila proto, že mě zaujala reklama na ni, těšila jsem se. Tuto recenzi píši s velkým odstupem. A to je dobře. Protože to mi umožní nebýt hnusná. Spíš shovívavá. A vlastně vidím, že ani to nejde. Když se zamýšlím, i ta chtěná shovívavost jde do kopru. Zakomplexovaná negativní ukřivděná paní Blanka... A já jí to nevěřím. I když bych vlastně chtěla. Něco tu páchne. Nějaký záměr. A říkám si, pryč od toho všeho. Šup s knihou do knihobudky, ať soudí ostatní a já se jdu očistit. Brr.

17.08.2021

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Konečně, jsem vděčna, že jsem našla knihu (nebo ona mne) z neobvyklého prostředí. Zaujalo, chvílemi nadchávalo, chvílemi trošinku nudilo. Celkové hodnocení hvězdnaté. A, vlastně, uvědomuji si zavádějící, respektive hravý název knihy. Která z nich to je - první nebo ta druhá? Nebo jsou geniální obě?

11.08.2021 4 z 5

Almužna jen pro bohaté Almužna jen pro bohaté Hana Marie Körnerová (p)

Kniha není úplně ten top, ale opět velmi čtivá, s nečekanou zápletkou, tedy žádné klišé. Líbí se mi, jakým způsobem paní Körnerová píše, její rozestřené příběhy jsou pro mne zdrojem radosti, nepodobají se sobě (jak se to říká o vejcích třeba), vždy něčím překvapí. A nenechávají čtenářovu mysl ležet ladem, ponoukají a stimulují. Na příště plánuji, že knihy, které mám v úmyslu přečíst budu nejspíš vždycky prokládat nějakým titulem od H. M. K. :-)

09.06.2021 4 z 5

Med ve vlasech Med ve vlasech Jiří Suchý

Neuvěřitelný. Je to borec, p. Suchý. Obdiv, obdiv, obdiv. Co jsem zhlédla film Lehce s životem se prát, jsem p. Suchým dookouzlena naprosto.

Česká poezie dvacátého století Česká poezie dvacátého století * antologie

Byla jsem tehdy velmi šťastna, když se mi ji podařilo zakoupit. V knihovně ji mám doteď, obstála při velmi zevrubné probírce všerůzných titulů. Vskutku, moc pěkná a obohacující publikace o básnické kultuře. Díky za ni.

Papírové růže Papírové růže Jiří Žáček

Číst Žáčkovy verše je pro mě zážitek zážitků. Je v nich všechno, co jsem chtěla a chci najít, slyšet, žít. Jsou velmi dobře stravitelné - takové hravé dobrůtky, přitom hluboké a živé - žádná prapodivná konstrukce…

Trocha poezie Trocha poezie Jiří Suchý

Řekla bych, že genialita s pracovitostí p. Suchého je nepopiratelná.

Kupte si štěstí v bazaru Kupte si štěstí v bazaru Jiří Žáček

Velmi povedená publikace. Tenkrát jsem byla moooc ráda, když jsem ji sehnala.

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Mládí dávno v čoudu, ale tenhle z pokladů v mé knihovničce je pořád po ruce a to je dobře. Vzpomínka na časy, kdy jsem ještě nevěděla, co vlastně chci, nevěděla jsem, co se stane, co přijde, všechno bylo na začátku. V knížce je pořád schovaná ta radost, okouzlení, chutě TĚCH okamžiků. Kouzlo!

Domácí přítel Domácí přítel Jiří Žáček

Verše mi začaly zpříjemňovat čas dospívání a vydrželo jim to až doteď, jsou mými průvodci už napořád. Velmi obohacující duševní i češtinářský zážitek.

20.05.2021 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Velmi dobře a čtivě napsaná kniha. Konečně něco, co má hlavu, patu a nepaskvil mezi nimi.
I když vlastně… No i tady je příběh sešíván (ne vyšíván) povinnou nití. Bez těchto švů by dnes asi kniha nesměla vyjít.
Autorčino vyjadřování a formulace jsou živé, přirozené a na úrovni. A to je prima.
Děkuji za krásné čtení.

19.05.2021 4 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Když jsem zjistila, že existuje Kdo šije u Podolské, pojala jsem ke knížce jistá velmi příjemná očekávání (neboť se jedná o prostředí, které mi příliš známé není).
Ta však nebyla naplněna. Je to jen takový letmý příběh rozstřípkovaný přes pár postav. Dovedu si představit, že by mi jej vyprávěla neznámá spolusedící při dlouhé cestě vlakem.
Co se mi zde líbilo: vhodně vybrané a vložené citace dobových autorů od Pujmanové přes… až…
Nejsem si jista (jsem!), že autorka pečlivě nastudovala tematiku doby, do které zasadila příběh.
V knize je však zřetelně zachycen vývoj od elegance, kvality, vkusu ke "svobodě, úrovni a luxusu".

21.04.2021 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Byly jsme s dcerou zvědavé na další pokračování. Mě už tedy nezaujalo, nepřekvapilo, snad jen povzbudilo můj zájem o Japonsko. To je určitě přínos. Jinak oddech, spíš nuda. Je dobré, že po Čajovně můžete sáhnout i bez znalosti předchozích dílů - propojení s postavami nehraje roli.
Nechci být za chytráka, Všeználka a negativistu - uznávám, že knížky této klasifikace se v různých obdobích můžou hodit. Člověk potřebuje útěchu a tu jistotu, že nakonec všechno dobře dopadne. Takže - proč si ji nepřečíst, když máte čas (třeba při čekání na poště, u lékaře nebo na NĚCO)?

21.04.2021 2 z 5