Domácí přítel

Domácí přítel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125751/domaci-pritel-125751.jpg 4 26 6

Výběr z cyklů Přítel na života na smrt aneb Časová tíseň, Přítel věrný a nevěrný aneb Milostná statistika, Přítel dětí aneb Veselo na Loch Nessu, Přítel na cesty aneb Lyrický bedekr, Přítel múz aneb Hodina poetiky, dále typografické básně a epigramy. Vybral, uspořádal a doslov napsal Vladimír Macura. Vydání první ve Výběrové řadě Klubu přátel poezie.... celý text

Lenka4
06.09.2022 3 z 5

Zatímco hříčky a říkanky pro děti nadchnou vtipem a lehkostí, vážnou poezii lze hodnotit pouze jako průměrnou.

Pravda vítězí! Pravil Pyrrhos

ferdada
20.05.2021 5 z 5

Verše mi začaly zpříjemňovat čas dospívání a vydrželo jim to až doteď, jsou mými průvodci už napořád. Velmi obohacující duševní i češtinářský zážitek.

Anna 13
31.03.2021 5 z 5

Nebylo básně, která by se mě nedotkla.
Která by ve mně něco neotevřela, neuvrhla mě v úžas či mě nezranila, aby mě následně zhojila.

Každičkou stránku bych si chtěla vtisknout do paměti.

Žáček kouzlí.
Vytváří krásu.
Maluje slovy.
Dotýká se a hladí...

Děkuji. Ze srdce, které plápolá láskou k literatuře,
k papíru,
ke slovům...

"Teprve k ránu, kdy se slova vrací, tvé rty z mých odletí jak vyplašení ptáci..."

ZÓNA
24.03.2021 5 z 5

Jaká to hra slov, nápadů a sdělení.
Žáček píše tak lehce a svěžím tempem, že ani jedna z básní nepostrádá atmosféru a spád.
Socialistická sbírka, přesto nadčasová, o životě jaký se žije v jakémkoliv režimu po celém světě.
Vtipné, veselé, nekomplikované verše.
A doslov od Vladimíra Macury. Velice fundovaný, poutavý a přesný. Sám iniciátor této sbírky nám Žáčka popisuje jako génia lehkosti a hravosti se slovy a rýmy.
Navíc. Žáčkova poezie baví. Opravdu. Je natolik lidská, že vám jakoby svými verši ťuká na okno. A vyzývá k dobré náladě... Alespoň já ji, spolu s mistrem Žáčkem, mám vždy a za všech okolností...

intelektuálka
02.07.2018 5 z 5

Výběr z básní Jiřího Žáčka :

Když prvně víčka otevřela
v den prvý toho příběhu
zůstala jí jen loutna těla
pro prsty muže pro něhu

A jemu zbyly prázdné dlaně
a srdce sevřené jak pěst
Z děr noci cize civěl na ně
prastarý vesmír mrtvých hvězd

Objal ji něvěda kde složí
to křehké břímě z rukou svých
Opodál řvala havěť boží
a výše hřímal boží smích

Adam a Eva

jolii
31.03.2016 4 z 5

Četla jsem již před mnoha lety, ale bavila mě moc.

česká poezie

Jiří Žáček