Fallenyard Fallenyard komentáře u knih

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Vynikající zpracování klasického příběhu, vztahy a jejich rozvoj je popsaný s citem a vkusem, nic není nedotažené. Nemám výhrady ani vůči rychlejšímu závěru; dynamika příběhu nebyla lineární a gradovala naprosto přirozeně. Posledních 50 stran ze mě dokonce vymáčklo pár slz :') Hvězdičku musím ovšem strhnout za "detail" Achillovy smrti - existuje i ustálený pojem "Achillova pata", máme Achillovy šlachy, to vše právě protože legendární Achilles měl jedinou slabinu, a to patu! A v knize mu šíp probodne srdce? Asi to měla být metafora, nicméně namáčení v řece Styx tam nebylo zmíněno ani jednou a celkově to nedává smysl. Nechápu, proč se tak autorka rozhodla učinit. Každopádně jinak skvělé!

EDIT: Tak prý skutečně měla autorka namysli jedinou slabostí právě slabost pro jiného muže.

25.11.2022 4 z 5

Bohové a monstra Bohové a monstra Shelby Mahurin

Poslední díl mi dal zabrat, měla jsem ho rozečtený snad věčnost a mezitím přečetla několik jiných knih. Jediným důvodem byl rozvláčný styl psaní. Paní autorka je jedním z autorů, kteří zjevně nemají v oblibě škrtání, ale někdy je méně skutečně více. Nemyslím, že je nutné jednu zásadní událost rozepisovat na bez nadsázky sto stran. Začátek se vleče, závěr taky a kdyby vyndala celou nekonečnou část o mořských pannách, nikdo by si toho ve výsledku nevšiml. Docela mě to mrzí, protože navzdory rozvláčnosti jsem si tuhle sérii určitým způsobem oblíbila a nakonec mi postavy přirostly k srdci.
Některé pasáže mě skutečně dostaly a neubránila jsem se smíchu nebo slzám, ale prokousat se k nim skrz hromady naprosto zbytečných popisů myšlenkových pochodů byl teror.

20.08.2022 3 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

V první polovině jsem měla nepříjemný pocit, jestli to nebude jen dvousetstránková reklama na Endalu. Od druhé půlky už to ale byla svižnější četba. Nemůžu říct, že bych se dozvěděla něco úplně nového, mám už načtené i některé knihy, které pan doktor Vojáček zmiňuje, a nakoukané besedy u pana Duška, nicméně pár neznámých titulů si ráda seženu. Závěrem pan doktor říká, že cílem knihy bylo seskládání informací (které už třeba i máme) do určité mozaiky a čtenář si z ní má odnést klid, dobrý pocit a naději - a v mém případě se to nakonec vlastně splnilo.

30.05.2022 3 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Zrovna tento případ mě moc nenadchnul. Bylo to místy vtipné, ty vikářovy hlášky mě fakt bavily, ale samotný příběh byl dost nuda...

19.04.2022 3 z 5

Zlatí vlci Zlatí vlci Roshani Chokshi

Velké zklamání. Těšila jsem se, zaujala mě recenze přirovnávající Zlaté vlky k mixu Šesti vran se Šifrou mistra Leonarda. Jaké překvapení, když jsem v reálu dostala něco mezi Indiana Jonesem a crossover fanfikcí, podivný mišmaš všeho možného od Šesti vran po Mechanického anděla. Typ magie, tzv. "tepectví" mi přijde nesmírně originální a spolu s nádechem orientálního mysticismu má úžasný potenciál, který však zaniká v důsledku mizerného vysvětlení jeho fungovaní v kontextu "našeho" světa, takže ve výsledku nepůsobí ani trochu uvěřitelně. Nepřesvědčil mě ani děj - každá stránka je přeplácaná překotným sledem událostí, které mě jako čtenáře zahltily. Kdyby se místo nonstop akce jako ve Star Wars od Disney soustředila na pár věcí a ty dobře rozvinula, udělala by autorka daleko lépe. Možná by se pak nestalo, že se pro překotný děj člověk začne prostě a jednoduše nudit.

Další zádrhel pro mě byly postavy - kolik jim je vůbec let? Působí strašně dětinsky, přitom mají být např. věhlasná tanečnice nebo patriarcha klanu. Proč patriarcha klanu skuhrá, že chce být něčí kamarád? Dokud pil víno a se všemi flirtoval, měl aspoň nějaký názor. Z knihy cítím křečovitou snahu vtisknout postavám originální charaktery a odlišit je od sebe, což se do velké míry daří, nicméně například Severin je pro mě zcela necharismatický lídr, který se kdovíproč občas chová úplně zcestně. Prošel si řadou traumat, přesto dobré tři čtvrtiny knihy působí zcela vyrovnaně, nemastně a neslaně, aby na závěr předvedl pár prapodivných úletů. Všechny postavy mají svoje zvláštnosti, ale víc než jako všehoschopní baddies proti zbytku světa působí jako skupina žalostně nekompetentních děcek.

Určitě nedoporučuju, pokud hledáte silné charaktery, uvěřitelný svět a vážíte si svého času. Pak je tu spousta daleko lepších knih.

31.01.2022 2 z 5

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Ještě lepší, než první díl, nedokázala jsem se od knihy odtrhnout! Intrikování v pozadí mi sedlo daleko víc, než divoké bojové scény (i když ani tady o ně nejsme ošizeni), dostáváme odpovědi na mnoho otázek, ale další nové vyvstávají. Odhalení střídá odhalení a děj byl pro mě tak zajímavý, že jsem knihu přečetla na jeden zátah. Velký plus jsou vtípky, kterými je celá kniha prošpikovaná, často jsem se zasmála nahlas a to mě jen tak něco nedostane :)

14.11.2021 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu nebyla úplně nudná a nemůžu říct, že bych se do čtení musela nutit, ale na druhou stranu nemám pocit, že se toho na více než osmi stech stranách moc dělo. Méně je někdy více, a u Pomerančovníku to platí dvojnásob. Příliš mnoho postav s krkolomnými jmény, které jsou popisovány zbytečně obsáhle vzhledem k faktu, že v příběhu nehrají nijak výraznou roli. Geopolitice a náboženství byl věnován prostor na úkor podnětů, které šly rozvést daleko zajímavěji - například intriky královské poručnice, pozadí některých postav... Mapa občas neseděla s vyprávěním a místo postupného budování napětí přišly jen nekonečné, často až rušivé popisy míst. Příběh se mi líbil, LGBT linky v pohodě, ale nic nečekaného, svět vymyšlený též dobře, ovšem provedení dost ubírá na celkovém dojmu. Přirovnání k Pánovi prstenů je úplně mimo, nevěřte tomu.

06.10.2021 3 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Zajímavá kniha, tomuhle retellingu klasické pohádky rozhodně nelze upřít originalitu. Přečetla jsem si ji na základě velmi pozitivních recenzí, ale musím konstatovat, že až tak moc mě nenadchla. Lehké pěkné originální čtení, posledních sto stran bylo dokonce tak napínavých, že jsem je hltala a nemohla přestat číst. Originální, napínavé, hlavní hrdinka velmi v pořádku. Ale něco mi tam chybělo :)

16.09.2021 4 z 5

Děs sídla Wake's End Děs sídla Wake's End Michelle Paver

Nechápu nízké hodnocení, kniha má hlavu i patu, dobře se čte a ačkoli je dost předvídatelná, považuju ji za ideální odpočinkové čtení. Jedinou výhradu mám k řazení do žánru horor, je to spíš velmi lehký psycho-thriller.

11.09.2021 5 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Navzdory prvotnímu nadšení se bohužel nemohu přidat k nadšeným recenzím. Film jsem neviděla, takže jsem ke knize přistoupila bez předsudků, zato s očekáváními. Nebylo to špatné, kniha od druhé čtvrtiny začíná svižně utíkat a má řadu napínavých pasáží, je prošpikovaná humorem, který dělá poměrně dost, a přítomnost graficky zobrazených rébusů je také vcelku milá. Bohužel jsem ale čekala od zápletky víc. Závěr byl na můj vkus vyloženě divný a neuvěřitelný, najednou mi propojení dvou dějových linek o dvou knihách přišlo úplně mimo a kostrbaté. Mírné zklamání, ale určitě si najdu něco od Dumase.

25.08.2021 3 z 5

Strážci brány Strážci brány Jan Urban

Když smícháme všechno, co je dobré, docela pravděpodobně z toho vzejde něco nedobrého. A to je přesně případ Pragocalypsy.
Během čtení jsem nabyla dojmu, že jsem si právě přečetla jeden z veřejných deníčků - na téměř tři sta stranách se postupně dozvídáme, jaké má autor rád filmy, knihy, hudbu, dívky, oblečení a alkoholické nápoje. Narážky na pop-kulturu se objevují s až rušivou frekvencí a ke konci se začínají opakovat. Neustálá přirovnání k X-men, Harry Potterovi, Knight Riderovi, Batmanovi a Neovi navíc vyvolávají dojem, že autor vlastně nevymyslel krom jména Vyvyan nic originálního. Ostatně postavy si jsou charakterově podobné jako vejce vejci, chrlí všechny ty samé hlášky, o kterých autor nikdy nezapomene poznamenat, že jsou "ironické" a "sarkastické", kdyby to náhodou někomu uniklo.
Abych ale jenom neprudila :) Některá přirovnání byla skutečně originální a nesporným kladem dílka je, že má určitý potenciál. Autor má ještě dva díly na to, aby Pragocalypsu odvrátil.

24.04.2015 2 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Od knížky jsem vzhledem k ústřednímu tématu moc nečekala, posledních pár let mě v knize rozesměje máloco, ale u Historek jsem se párkrát zasmála nahlas a jedna z hlášek mě dokonce pobaví pokaždé, když si na ni vzpomenu :D Závěrečná povídka je velmi fresh. Pokud Lucie napíše další knížku, bez obav po ní sáhnu.

01.05.2023 4 z 5

O poklad Ciboly O poklad Ciboly James S. A. Corey

Za mě zatím asi nejlepší díl série. Oproti seriálu neuvěřitelně povedené, nechápu, proč se tolik odklonil a tak zbytečně změnil některé události a postavy (prohozená Lucie a Basia více méně, absence linky Elvi x Fayez, přehnaná linka Wei x Amos), Murtry je geniálně napsaný záporák, promluví nejsilněji k lidem, kteří pracovali v korporátu. Reasoning za akcemi perfektní.

06.01.2023 5 z 5

Kvantový doktor Kvantový doktor Amit Goswami

Samá teorie a cizí výrazy, kvůli nimž text působí kostrbatě, špatně se čte a ještě hůř vstřebává. Nevím, pro koho pan Goswami knihu psal, ale buď pro své kolegy nebo jen pro sebe. Když už se poštěstí a přijde nějaký praktický příklad, na němž se teorie nejlépe vysvětlí, tak si můžete být jistí, že je na dlouho poslední. Na to, jak je kniha strukturovaná, je poměrně chaotická. Teorie se pak začíná hodně opakovat a vlastně knihu zavíráte s tím, že jste se moc nedozvěděli. Józe byl věnován jen malý odstavec a i to pouze hatha józe. Nedoporučuji.

03.10.2022 1 z 5

Abaddonova brána Abaddonova brána James S. A. Corey

Tady se seriál od knihy odklonil hodně - byla jsem překvapená, jak jiný je knižní a seriálový kapitán Ashford a dost mě zamrzelo zjištění, že seriálová Camina Drummer je vlastně výplodem scénáristů, spojujícím vícero postav :( Na druhou stranu charakterový a psychologický vývoj Clarissy Mao byl výborný, kniha nás jím detailně provází a vysvětluje. Totéž platí o postavě Anny, která je v knize sympatická (seriálová za mě působila jako dost na sílu pánbíčkářka a hysterka) a má bujnou fantazii. Vynikající čtení.

10.09.2022 4 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

Úplně mě to pohltilo, tahle série je totální pecka! Nepřestává mě fascinovat, jak dobře spolu postavy fungují, jak skvělou chemii mezi sebou dokážou mít, to se vážně musí umět. Když jsem před rokem brala do ruky první ze série Pekelných strojů, nenapadlo mě, že mě Cassandra Clare vezme na tak báječnou jízdu, že se mi nebude chtít vystoupit. Koho by odrazovalo shrnutí, že jde o svět, ve kterém řádí lovci stínů, démoni, upíři a vlkodlaci (mně to zní dost "meh" jen to píšu), nenechte se odradit!

09.05.2022 5 z 5

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Třetí závěrečný díl hodnotím asi nejkladněji - určitě ne proto, že by byl o tolik lepší, ale spíš už jsem si zvykla na překotný styl děje, na Jude-terminátora, která vydrží i úplně absurdní věci a na další šílenosti. Od okamžiku kletby (ať nespoiluju) mě to dokonce bavilo moc, epilog naopak celkem cringe, ale jsem ráda, že vím, jak to dopadlo!

12.03.2022 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Super. Od Cassie Clare jsem dřív přečetla mechanickou trilogii a ta mě naprosto rozbila, takže jsem jen doufala, že budou Nástroje smrti aspoň stejně dobré. Je to jiné, ale stejně jako v Pekelných strojích autorka dokáže báječně vytvořit zajímavé postavy, budovat jejich vztahy mnohdy brilantními dialogy a přestože kniha neskončila, jak jsem si přála, jsem velmi zvědavá na další díl!

06.03.2022 4 z 5

Věže Asperfellu Věže Asperfellu Jamie Thomas

Zajímavý příběh, nenásilně zakomponovaná některá tabuizovaná témata, ale čekala jsem trochu víc. Nepřišlo mi to ani nijak skvostně napsané, celkem průměr. Dokonce mi chvílemi přišlo, že je cílová skupina tak mezi patnácti a dvaceti lety, některé věci na mě byly trochu dětinské. Na druhou stranu musím ocenit romantickou linku mezi hlavními hrdiny, to bylo opravdu hezké a v porovnání s jinými YA knihami takové osvěžující.

28.02.2022 4 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Vidím, že půjdu proti proudu, ale já jsem spokojená. Je nutné předestřít, že autorka je bezesporu grafoman. Našla bych spoustu pasáží, bez kterých se dalo obejít (čtenář nepotřebuje tři věty po sobě nesoucí totožné sdělení). Na druhou stranu příběh dobře odsýpá a díky napínavému ději se lze dobře začíst. Líbí se mi vývoj některých charakterů, bohužel Lou je skoro po celou dobu stejně otravná jako v jedničce a její neustálé lhaní a zatajování hází vidle do plánů skupiny. Oproti tomu oceňuji vývoj vztahu Reida a jeho matky a když se ve finále dobereme k odhalení velkého moudra, že otevřená komunikace člověku usnadní vztahy i život obecně, všem se uleví. Pro mě velké překvapení, po prvním dílu jsem se dost bála, ale na třetí se už těším.

09.02.2022 4 z 5