Eyghon Eyghon komentáře u knih

Růženky Růženky Stephen King

V celé knize je cítit typický Stephen King. Není to horor, je to spíš mysteriózní román. Četlo se to dobře, akorát to mělo mít podtitul "Manifest feminismu", protože s tím to oba Kingové drasticky přehnali - všichni chlapi jsou špatní, za všechno můžou a co je mizerné, to musel udělat muž. Možná by ženám bez nich bylo líp. Stejně tak se mi moc nelíbily opakované narážky na bělochy a černochy (někteří bílí přece bijí černé a proto se musí všichni bílí omlouvat a vnitřně trpět) - odpovídá to ale přesně dnešní situaci v USA. Jinak samotný příběh je v pohodě a rozvíjí se pomalu, ale jistě Kingovským způsobem na 600 stranách.

06.10.2020 4 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Po letech jsem si dal znovu kompletního Kulhánka a můžu říct, že Noční klub je pořád nejlepší česká kniha, kterou jsem kdy četl.

08.04.2019 5 z 5

Velmi dobré. Daniel Kalandra je něco jako vesmírný James Bond. Akce střídá akci a chudák Kalandra si nemůže na chvilku odpočinout. Vůbec bych se nedivil, kdyby za sto let bylo na Zemi podobné rozložení náboženských skupin jako v Kyšově vesmíru.

15.02.2020 4 z 5

Dědictví zkázy Dědictví zkázy Jan Urban

Fakt dobré. Když jsem četl komentáře u prvního dílu, tak jsem si říkal, jestli to mám vůbec číst. Ale stálo to za to. Třetí díl je ještě akčnější než první dva. Sem tam i splatterovitější :). Jak tady pode mnou píše Rilian, že je to kýbl nudy - tak to asi četl něco jiného. Kniha nemá moc pomalých míst a určitě není nudná. Konec je tak trochu naladěný na možný budoucí čtvrtý díl, ale i tak se to dá brát za rozumné ukončení výborné série.
P.S. Na posledních 100 stran se dá říct jedině: Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn :)

22.11.2015 5 z 5

Den mravenců Den mravenců Bernard Werber

Přímé pokračování prvního dílu. Lidská i mravenčí část jsou zajímavé, ovšem celé to sráží posledních 50 stran, které autor asi napsal "pod vlivem". Komunikace s mravenci? Dobře. Mravenec natolik inteligentní, aby rozuměl lidem? S výhradou, ale dobře. Náboženství mezi mravenci? S trochou fantazie klidně ano. Ale to, aby člověk našel konkrétního mravence v centru Paříže o rozloze desítek kilometrů? To už snad není ani sci-fi. A záchranná operace, kdy policie vykope lopatami díru o hloubce 12 metrů? To bych fakt chtěl vidět.
Autor má prostě přehnanou fantazii. Naštestí se to projevilo negativně jenom v závěru, jinak je to slušná sci-fi o mravencích a lidech.

30.10.2019 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

První dvě třetiny jsou jednoznačně za 5*, ale od okamžiku, kdy vypadne inspektor Nightingale, je děj překombinovaný a špatně čitelný. Některé dějové linky jsou tam jenom proto, aby bylo v knize víc textu. Ale i přes všechny nedostatky, je to detektivka, ve které je v hlavní roli magie, a takových je sakra málo. 1* navíc za Londýn :).

14.06.2018 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Moc filozofování, moc vaty, příběh tak na 50 stránek. Pochopil jsem poslání, které měla kniha předat a to je všechno. Zábava žádná, jediný sci-fi prvek je mechanický ohař. Zatím se mi nic od Bradburyho nelíbilo.

08.04.2017 2 z 5

Krev padlých andělů Krev padlých andělů Jan Urban

Zábavná nenáročná kniha, akční text je proložen humorem od začátku do konce. Ještě lepší než první díl.

17.11.2015 5 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Četl jsem všechno, co František Kotleta napsal a můžu jednoznačně říct, že Lovci jsou jeho nejslabší dílo. Zatímco série Bratrstvo krve a Perunova krev se mohly přiblížit Kulhánkovi nebo Žambochovi, Lovci jsou jen slabý odvar, akce v sobě nemají ten očekávaný splatter. Celkově je to jenom oddechovka na jedno odpoledne. (Pražské reálie jsou mi ukradené, stejně jako v Kopřivově detektivce Rychlopalba)

11.08.2015 3 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Velmi, velmi, velmi (a to nepřeháním) plné popisů města - minimálně třetina knihy. Samotný děj je napínavý a dobře zpracovaný, proti tomu nic. Ale ten konec je vyloženě na facku - v domnění, že to bude nějak pokračovat v dalších dílech jsem přečetl i "Jizvu" a "Železnou radu" a nic.
Kniha to není špatná, je psána jiným (novým) stylem než u většiny jiných knih, ale dala by se vyškrtat na polovinu a celkem nic by se nestalo.

30.11.-0001 3 z 5

Samarkand Samarkand Miroslav Žamboch

Typický Žamboch. Akce střídá akci, na několika místech je připomenut "Drsný spasitel". Technologie a magie se tradičně proplétají a konec není tak strašně uspěchaný jako ve "Válečníkovi". Jediné, co mi ke konci trošku kazilo čtení, byl pocit, že kniha byla původně mnohem delší a některé kapitoly byly vyškrtány.

07.03.2023 5 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

Hetešovy knihy mám rád, ale tato se k nim nepřidá. Chaotické, překombinované, zmatečné. Akce spojené dlouhými bloky, kdy se nic neděje. Závěr ani nebudu komentovat.

18.12.2022 2 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Nenáročná kotletovská oddechovka. V tomto případě hlavně upíři proti upírům, germánský kmen proti slovanskému. Aby si to člověk naplno užil, je dobré předem přečíst knihu Vlci.

18.03.2020 5 z 5

V objetí smrti V objetí smrti Miroslav Žamboch

Velmi důstojné dokončení prvního dílu. Jedna akce střídá druhou. Všechny jednotlivé děje jsou poctivě samostatně ukončené. Oba dva díly jsou vynikající.

11.05.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Nebylo to špatné, ale Kotleta to není. Je mi jedno, kdo to napsal, ale žádný z typických znaků knih, napsaných pod pseudonymem František Kotleta, se tady nevyskytuje - žádná krvavá akce, sex, ani humor. A ten mi tady chyběl nejvíc. Je to zajímavý příběh o cestě z Prahy do Brna postapokalyptickým světem. Nic víc. Přesto dávám 4*, protože to dávalo smysl a běžné akce je tam taky docela dost. (1* je za Japonce)

28.12.2016 4 z 5

Válečník Válečník Miroslav Žamboch

Pro mě nejslabší díl ze všech 4 knih (když započítám i Seržanta). V podstatě to má pořád stejné schéma - útok, pár lidí umře, jede se dál, útok, pár lidí umře, jede se dál a tak pořád dokola. Zakončení jsem vydýchával asi hodinu a moc nechybělo a dal jsem jenom 2*. Po více než 1400 stranách udělat zakončení na dvě stránky stylem "po jedenácti letech" se mi taky nijak extra nelíbilo.

14.03.2022 3 z 5

Upíří chutě Upíří chutě Andrej Olegovič Beljanin

Srovnávat tohle s Kotletou je jako srovnávat seriál Tom a Jerry s Predátorem. Dementi převlečení za upíry, to už snad není ani humorné. Twilight je proti tomu drsný film. 1* za nápad, ale provedení je mizerné.

03.02.2022 1 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

Je to prequel knihy Projít ohněm. Klidně to mohli vydat v opačném pořadí. Kvalita opět vysoká a komu se zdál hlavní hrdina "overpowered", tak Projít ohněm raději nečtěte :)

12.12.2021 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Vynikající technická military sci-fi. Nečekal jsem, že Čech dokáže napsat něco takového.

03.09.2021 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Chvilku trvalo než mě to chytlo, ale druhá a třetí třetina jsou utčitě nadprůměrné, zvlášť v oblasti české scifi. Určitě půjdu i do Amandy.

09.01.2021 5 z 5