Evina74

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Při čtení mi automaticky naskakovala píseň Jarka Nohavici Kdybych se narodil před sto lety... Krásně napsaná kniha o těžkých osudech rodin z karvinské oblasti. Člověk si uvědomí, o co lehčí život v současné době vedeme. Také musím přiznat, že jsem se nikdy nezamyslela nad osudy Čechů i Poláků v této oblasti po vzniku republiky po roce 1918. O těchto událostech jsme se ve škole rozhodně neučili. Už se těším na druhý díl a další osudy hlavních hrdinů.

11.03.2021

Smrtící bíláSmrtící bíláR. Galbraith (pseudonym)

(+ SPOILER) Tolik jsem se těšila a nebyla zklamaná. Snad jen žánrové zařazení detektivka už je skoro moc. Hrdinové vás krásně vtáhnou do děje, že i když knihu odložíte, stejně na ně musíte myslet. Nějakých 700 stran se přečte jedním dechem, i když nedochází k obrovským dějovým zvratům a netečou proudy krve. Autorka je zkrátka úžasná vypravěčka a už se těším na další díl (romantiku moc ráda nečtu, ale sláva, že už se Robin konečně zbavila Matthewa).

27.01.2020

CopCopLætitia Colombani

Tenoulinká knížka nikoliv svým dějem. Silné příběhy 3 žen ze 3 kontinentů spletené v cop. Na tuhle knížku rozhodně nezapomenete. Vím, že si ji přečtu za čas ještě jednou.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Smutný a přece krásný, citlivý příběh. Styl autorčina psaní mi naprosto vyhovuje. Byla jsem knihou nadšená a s radostí se pustím do další.

01.11.2017

Slepá mapaSlepá mapaAlena Mornštajnová

Druhá přečtená kniha spisovatelky Aleny Mornštajnové mě opět nadchla. Obyčejný lidský příběh obyčejných lidských osudů, který zanechá velký dojem. Styl autorky mi 100% vyhovuje, jednuduše vyjadřuje vše, co je nutno říci.

27.12.2017

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Tolik jsem se na novou knihu těšila a Fredrik Backman opět nezklamal. Vůbec nevadilo, že děj byl občas trochu předvídatelný. Postavy byly úžasné, každá měla svůj osud, který autor postupně odhaloval. A kvůli té spouště moudrosti si knihu hodlám přečíst ještě jednou.

31.10.2020

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Ač není fantasy žánr mé obvyklé četby, tahle kniha mě chytla. Napínavě napsaný příběh, sympatická hlavní hrdinka/hrdina a propracovaný fantazijní svět. Už se těším na další díl.

FajaFajaPetra Stehlíková

Ani druhý díl mě nezklamal. Děj měl opět spád. Už se těším až vyjde třetí díl.

Šest vranŠest vranLeigh Bardugo

Ze začátku mi dělalo trochu problém zorientovat se v postavách, ale když se děj rozjel, byla to skvěle propracovaná fantasy. Všem doporučuji audioknihu, ve které asi nejvýrazněji zazněly hlasy Matouše Rumla a Terezy Dočkalové. Už se těším na druhý díl.

27.05.2021

Zmizela v mlzeZmizela v mlzeMichaela Klevisová

Další detektivka ze série s českým vyšetřovatelem Josefem Bergmanem je tentokrát zajímavá prostředím vesničky u norského fjordu daleko za polárním kruhem. A opět nezklamala.

14.06.2021

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Už dlouho jsem nečetla tak citlivý příběh a ještě k tomu z válečné doby. Upřímně jsem ráda, že žiju nyní a nemusím řešit otázku přežití. Kniha byla čtivá, příběh poutavý, jen dočíst se mi ji nechtělo neb jsem tušila, že někdo musí zemřít...

20.10.2016

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Všechny knihy od F. Backmana mám ráda, ale tahle mě přímo dostala. Tolik různých osudů, malých i velkých událostí. Tolik charakterů a nikdo není černý nebo bílý, dobrý nebo zlý. Prostě život. I na to největším sígrovi se prostě najde kapka dobrého. Akorát to předbíhání děje vždy na konci kapitoly mě hrozně stresovalo. Knížku jsem nechtěla dočíst. Bylo stresující vědět, že někdo zemře. Nepřejete to ani jedné z postav, protože někde uprostřed knížky se většina stala vašimi přáteli... Po přečtení jsem si musela dát dva dny pauzu a nečíst vůbec nic. Ještě ve mně dozníval děj a nechtěla jsem se ještě s Medvědínem rozloučit...

19.03.2019

Oběť 2117Oběť 2117Jussi Adler-Olsen

I další kniha ze série oddělení Q byla napínavá. Tak konečně už víme, jak to bylo s Asadem. A byla to síla. Ještě dlouho po dočtení mi při vzpomínce na osud jeho nejbližších mrazilo. I přes závěr relativně pozitivní si říkám, jak fatálně ty ženy musely být svým osudem postiženy. Tenhle díl zanechal asi největší dojem.

16.09.2020

NůžNůžJo Nesbø

Další ze série o Harrym Holeovi, na kterou jsem se velmi těšila. Byla to opět čtivá kniha se strhujícím dějem. Ale dějově... Proč to Harrymu Nesbo pořád dělá? Je těžké nespoilerovat, ale tohle fakt bolelo...

27.12.2021

Muž z ostrova LewisMuž z ostrova LewisPeter May

Druhý díl trilogie byl snad ještě lepší než první. Ode mne plný počet hvězdiček, těžko co dodat, vše už bylo napsáno. Snad jen že bylo zajímavé sledovat myšlenky člověka trpícího demencí (Tormod MacDonald).

11.11.2016

Strážce nádržeStrážce nádržeZdeněk Svěrák

Krásně lidská knížka pana Svěráka plná laskavého humoru. Moc jsem se bavila, místy smála i nahlas (přezdívka manželky Měňák). Už jen ten nápad jednostranné korespondence strážce nádrže s ředitelem povodí. I když to byla jen taková rychle přečtená jednohubka, určitě se k ní ještě vrátím, až budu potřebovat zlepšit náladu.

28.01.2019

Clayův mostClayův mostMarkus Zusak

Loňský vánoční dárek a nejkrásnější kniha v tomto roce. Citlivá, zábavná, laskavá. Markus Zusack se tímto přiřadil k mým nejoblíbenějším spisovatelům.

09.06.2020

DědinaDědinaPetra Dvořáková

To tedy opravdu není můj šálek kávy. Profesionálně namluvená audiokniha mnoha herci, ale jako knihu bych ji asi odložila.

09.06.2020

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Tak tohle byl opravdu silný příběh. Nebyla to moje první kniha o holocaustu, ale zanechala silný dojem. Závěr byl pro mě dost nečekaný v rozhodnutí hlavní hrdinky a vedl k zamyšlení o vině a trestu.

23.11.2020

Podivný případ se psemPodivný případ se psemMark Haddon

Tentokrát jsem poslouchala audioknihu bravurně namluvenou Matoušem Rumlem, kterému jsem věřila každé slovo. Napůl úsměvné a napůl vážné vyprávění 15letého autisty o pátrání po vrahovi sousedčina psa nutí k zamyšlení. Život Christophera kvůli jeho handicapu není jednoduchý, obzvlášťě k přihlédnutí k jeho disfunkční rodině, ale ani jeho nejbližší to nemají lehké. Zkrátka každá mince má dvě strany.

14.12.2020

Zrcadlový mužZrcadlový mužLars Kepler

Shltnuto téměř na jeden zátah. V napínavosti si nový díl série nezadal s ostatními. Opět to bylo drsné a Joona dělal, co musel. Bráním se spoilerování, ale neubráním se - velká radost, že se v příběhu mihla i oblíbená postava z dílů minulých (a tím nemyslím Erika Mariu Barka) :)

04.01.2021

Dopisy, které nikdo nečetlDopisy, které nikdo nečetlIona Grey

I když bych knihu zařadila do žánru románů pro ženy a již dlouho jsem nic z toho žánru nečetla, musím přiznat, že se mi kniha velmi líbila. Autorka velice chytře střídá kapitoly z minulosti a přítomnosti, čímž udržuje čtenáře (spíše tedy čtenářky) v napětí a vzbuzuje dychtivost k dalšímu čtení. Byla jsem velice příjemně překvapena.

14.10.2021

Čtvrtý hrob pod nohamaČtvrtý hrob pod nohamaDarynda Jones

Opět jsem se se smrtkou Charlie dobře bavila. Někdo by mohl namítnout, že to není žádná hodnotná literatura, ale vtipných knížek není nikdy dost.

02.02.2017

Rybí krevRybí krevJiří Hájíček

Naprosto čtivě napsaný příběh od sympatického autora. Zajímavé téma vzniku Temelínu, do té doby jsem vůbec netušila okolnosti stavby. Zprvu pro mne bylo ale těžko uvěřitelné, že by 18tiletá dívka tak moc tíhla ke své vesnici a bojovala za ni. Ke konci mě mrzelo, že kniha tak rychle skončila, zajímal by mě i osud hlavní hrdinky ve světě, ale to by bylo asi na další knihu.

12.12.2018

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

Kratičký smutný příběh o životě a smrti k zamyšlení. Určitě si ho přečtu ještě jednou.

27.01.2020

Sladká pomstaSladká pomstaJonas Jonasson

Po pro mě slabším Andersovi jsem se při čtení Sladké pomsty dobře bavila. Už jen nápad podnikatelského záměru ohledně firmy zabývající se pomstou mi přišel zajímavý. Byl to klasický Johansson, za mě dobrý.

26.12.2020

Osmnáct pod nulouOsmnáct pod nulouStefan Ahnhem

Klasická severská detektivka - po dočtení máte pocit, že většina seveřanů má kostlivce ve skříni v podobě domácí mučírny, incestu či vražedných choutek.

26.12.2020

Černé světloČerné světloPeter May

Další ze série detektive s Enzem v hlavní roli poslouchaná jako audiokniha čtená Davidem Matáskem. Jen škoda, že starý případ zavražděného mladého muže nebyl dořešen. Snad se v příštím díle dozvím, na čí příkaz byl zavražděn.

Mlha nad Shadow SandsMlha nad Shadow SandsRobert Bryndza

Svižně napsaná detektivky ze série o Kate Marshallové - typický Robert Bryndza

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

Laskavý humor v silném a přece obyčejném příběhu. Víc není, co dodat - zkrátka doporučuji.

08.08.2016