Evina74

Přečtené 202Žena v okně
prosinec 2021 (15.-27.)
Žena v okně 2017, A. Finn (pseudonym)

Napínavý thriller se mi skvěle poslouchal jako audiokniha. Skvělý byl přednes Kateřiny Veselé doplněný autentickými zvuky. Závěr překvapil.


Nůž
prosinec 2021 (15.-27.)
Nůž 2019, Jo Nesbø

Další ze série o Harrym Holeovi, na kterou jsem se velmi těšila. Byla to opět čtivá kniha se strhujícím dějem. Ale dějově... Proč to Harrymu Nesbo pořád dělá? Je těžké nespoilerovat, ale tohle fakt bolelo...


Černé zlato
říjen - prosinec 2021
Černé zlato 2021, Dana Stabenow

Zatím poslední ze série detektivek o Kate Shugakové mě opět bavila. Už se těším na novinku.


Když panda tančí
listopad - prosinec 2021
Když panda tančí 2021, James Gould-Bourn

Oddechová knížka je laskavým příběhem dvoučlenné rodiny otce a syna. Snaha o normální život a o překonání synova traumatu je podaná s humorem. Vřele doporučuji všem čtenářům (obzvláště Fredrika Backmana).


Devátý hrob
říjen - prosinec 2021
Devátý hrob 2018, Stefan Ahnhem

Tohle asi nebude úplně autor pro mě. Děj mi přijde hodně překombinovaný. Hlavní vyšetřovatel mi ani v druhé knize ze série není sympatický, obzvlášť jeho chování v rodinných záležitostech mi bylo vyloženě nepřijatelné. Poslouchala jsem jako audioknihu pěkně namluvenou Pavlem Soukupem, knihu bych asi odložila.


Co vyvádí vaše kočka?
14. říjen 2021
Co vyvádí vaše kočka? 2005, Sarah Heath

Knížka pro milovníky koček.


Bretaňské světlo
14. říjen 2021
Bretaňské světlo 2019, J. Bannalec (pseudonym)

Tak tohle mě opravdu baví. Cestovat po Bretani, pít v kavárnách kávu s croissanty, v restauraci si dát skvělou večeři, užít si detektivní pátrání se sympatickým komisařem, zkrátka dozvědět se zábavnou formou o krásné části Francie. A ještě jedno při čtení čtenář dělá: googlí a googlí, protože chcete přesně vědět, kde se to komisař Dupin právě prochází :)


Doba temna
14. říjen 2021
Doba temna 2020, Adéla Elbel

Tak tohle mě dostalo. Knížka ze života, vtipná, psaná s nadhledem, i když do smíchu vždy nebylo. Doporučuju všem ženským, které mají partnerské trable a nemusí být přitom fanoušky Adély Elbel. To že Vám její humor sedí je takový bonus.


Labyrintem smrti
září - říjen 2021
Labyrintem smrti 2010, A. Franklin (pseudonym)

Kniha poslouchaná jako audiokniha. Bohužel nikde nemohu sehnat další namluvené díly. Určitě si je tedy přečtu.


Dopisy, které nikdo nečetl
září - říjen 2021
Dopisy, které nikdo nečetl 2017, Iona Grey

I když bych knihu zařadila do žánru románů pro ženy a již dlouho jsem nic z toho žánru nečetla, musím přiznat, že se mi kniha velmi líbila. Autorka velice chytře střídá kapitoly z minulosti a přítomnosti, čímž udržuje čtenáře (spíše tedy čtenářky) v napětí a vzbuzuje dychtivost k dalšímu čtení. Byla jsem velice příjemně překvapena.


Vykladačka smrti
červenec - září 2021
Vykladačka smrti 2009, A. Franklin (pseudonym)

Barvitě vylíčený středověk v Anglii. Opět jedna z knih, při kterých si po přečtení řeknete, jak je fajn žít v současné době.


Čtvrtá opice
červenec - září 2021
Čtvrtá opice 2018, Jonathan Dylan Barker

Napínavá detektivka tentokrát poslouchaná jako audiokniha. Obzvláště deník vraha-psychopata byl velice působivý. Opravdu nic pro slabší povahy.


Ztracený
červen - září 2021
Ztracený 2018, Tim Weaver

Napínavá detektivka. Určitě si přečtu i další díly.


Pod hladinou
srpen - září 2021
Pod hladinou 2020, Dana Stabenow

Aljaška a Kate Shugaková mě prostě baví. Je to jednoduché a čtivé, odehrávající se pro nás v exotickém prostředí, se sympatickými hrdiny - prostě oddychovka pro pohodové večery.


Zmizela v mlze
květen - červen 2021
Zmizela v mlze 2017, Michaela Klevisová

Další detektivka ze série s českým vyšetřovatelem Josefem Bergmanem je tentokrát zajímavá prostředím vesničky u norského fjordu daleko za polárním kruhem. A opět nezklamala.


Devátá oběť
červen 2021 (02.-14.)
Devátá oběť 2019, Dana Stabenow

Detektivní příběhy z Aljašky mě moc baví. Vůbec mi u nich nechybí stupňované násilí a potoky krve. Je to oddechové čtení, nepostrádá humor a prostředí je pro nás exotické.


Prolhaný život dospělých
květen 2021 (03.-27.)
Prolhaný život dospělých 2020, Elena Ferrante

Tak přečtení této knihy mě trvalo déle, než přečtení 3x tak obsáhlejších. Asi nerozumím italské mentalitě. Jsem schopná se vžít do pocitů inteligentní -náctileté dívky, ale jak zpracovat chování a jednání její tety Vittorie? To pro mě, bohužel, pochopitelné nebylo, proto jsem knihu stále odkládala. A pranic nepomohlo, že kniha byla pěkně napsaná. Kdybych nevěděla, že mi bude vrtat hlavou, jak příběh dopadl, ani bych ji nedočetla.


Cop
březen - květen 2021
Cop 2018, Lætitia Colombani

Tenoulinká knížka nikoliv svým dějem. Silné příběhy 3 žen ze 3 kontinentů spletené v cop. Na tuhle knížku rozhodně nezapomenete. Vím, že si ji přečtu za čas ještě jednou.


Šest vran
květen 2021 (03.-27.)
Šest vran 2017, Leigh Bardugo

Ze začátku mi dělalo trochu problém zorientovat se v postavách, ale když se děj rozjel, byla to skvěle propracovaná fantasy. Všem doporučuji audioknihu, ve které asi nejvýrazněji zazněly hlasy Matouše Rumla a Terezy Dočkalové. Už se těším na druhý díl.


Mlha nad Shadow Sands
duben - květen 2021
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza

Svižně napsaná detektivky ze série o Kate Marshallové - typický Robert Bryndza


Dokonalé stopy
březen - květen 2021
Dokonalé stopy 2018, Helen Fields

Na můj vkus bylo v knize zbytečně mnoho brutality.


Černé světlo
květen 2021 (03.-27.)
Černé světlo 2017, Peter May

Další ze série detektive s Enzem v hlavní roli poslouchaná jako audiokniha čtená Davidem Matáskem. Jen škoda, že starý případ zavražděného mladého muže nebyl dořešen. Snad se v příštím díle dozvím, na čí příkaz byl zavražděn.


Chladný den pro vraždu
březen 2021 (11.-13.)
Chladný den pro vraždu 2019, Dana Stabenow

Nenáročná detektivka z atraktivního prostředí Aljašky rozhodně pobaví. Jen mi přišla trochu moc krátká, jen co jsem začala, už jsem byla na konci. Další díly si rozhodně nenechám ujít.


Dlouhá trať
13. březen 2021
Dlouhá trať 2020, Viktorie Hanišová

Přečteno téměř bez přestávky, od povídek se nedalo odtrhnout, a upřímně jsem ráda, že to mám za sebou. Témata zoufalství, beznaděje, psychických problémů a sebevražd nejen v této době nejsou úplně šálkem mé kávy. Nicméně perfektně napsáno, zřejmě odžito či odposloucháno, rozhodně k zamyšlení. Kniha určitě zůstane vryta do paměti, ale přece jen si teď raději přečtu něco veselejšího.


Faja
11. březen 2021
Faja 2017, Petra Stehlíková

Ani druhý díl mě nezklamal. Děj měl opět spád. Už se těším až vyjde třetí díl.


Šikmý kostel
únor - březen 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Při čtení mi automaticky naskakovala píseň Jarka Nohavici Kdybych se narodil před sto lety... Krásně napsaná kniha o těžkých osudech rodin z karvinské oblasti. Člověk si uvědomí, o co lehčí život v současné době vedeme. Také musím přiznat, že jsem se nikdy nezamyslela nad osudy Čechů i Poláků v této oblasti po vzniku republiky po roce 1918. O těchto událostech jsme se ve škole rozhodně neučili. Už se těším na druhý díl a další osudy hlavních hrdinů.


Naslouchač
únor - březen 2021
Naslouchač 2016, Petra Stehlíková

Ač není fantasy žánr mé obvyklé četby, tahle kniha mě chytla. Napínavě napsaný příběh, sympatická hlavní hrdinka/hrdina a propracovaný fantazijní svět. Už se těším na další díl.


Králík je taky jenom člověk
únor - březen 2021
Králík je taky jenom člověk 2020, . Komára (pseudonym)

Nádherná dětská knížka, vtipná s roztomilými obrázky.


Přežít Smrt není legrace
únor - březen 2021
Přežít Smrt není legrace 2020, Sebastian Niedlich

Zajímalo mě, jaké budou další osudy Martina, kterého si vybrala Smrt jako svého nástupce. Téma velice zajímavé, ale bohužel kniha nezanechá trvalý dojem. Nicméně se hodí do čtenářské výzvy.


Provazochodkyně
prosinec 2020 - únor 2021
Provazochodkyně 2016, Simon Mawer

Čtivě napsáno, ale někdy už mě ta poválečná politika železné opony začínala nudit.


Dívka, která si říkala Tuesday
leden - únor 2021
Dívka, která si říkala Tuesday 2016, Stephen Williams

Tak tohle byl dost těžko uvěřitelný příběh. Hlavní hrdinka se sama nazývá Jamesem Bondem v sukni. I když ji v audioknize skvěle namluvila Anna Linhartová, stejně jí to nevěřím. Děj sice díky krátkým kapitolkám rychle utíkal, ale ta neuvěřitelnost zkrátka čišela z každé z nich. Doposlouchala jsem pouze proto, že mi chyběla do loňské čtenářské výzvy.


Království
leden 2021 (02.-08.)
Království 2020, Jo Nesbø

Tak tuhle knihu jsem si opravdu užila - skvělý vánoční dárek. Drsný norský venkov, vztahy mezi obyvateli vesnice Os a vůbec rodinný propletenec Opgadů. Různé pohnutky k různým skutkům (až hrůzným, jak se říká). A nejlepší (nebo nejhorší) je, že až do konce fandíte a doufáte, že to dobře dopadne. Nedopadne...nebo ano?


Zrcadlový muž
leden 2021 (02.-04.)
Zrcadlový muž 2020, Lars Kepler

Shltnuto téměř na jeden zátah. V napínavosti si nový díl série nezadal s ostatními. Opět to bylo drsné a Joona dělal, co musel. Bráním se spoilerování, ale neubráním se - velká radost, že se v příběhu mihla i oblíbená postava z dílů minulých (a tím nemyslím Erika Mariu Barka) :)


Osmnáct pod nulou
listopad - prosinec 2020
Osmnáct pod nulou 2019, Stefan Ahnhem

Klasická severská detektivka - po dočtení máte pocit, že většina seveřanů má kostlivce ve skříni v podobě domácí mučírny, incestu či vražedných choutek.


Jedno přání
26. prosinec 2020
Jedno přání 2019, Nina Laden

Dojemná veršovaná knížečka nejen pro malé děti - vánoční dárek od mých nejbližších.


Mléko a med
listopad - prosinec 2020
Mléko a med 2017, Rupi Kaur

Zajímavá, pro mě trochu neobvyklá četba. Ač nejsem zrovna příznivcem poezie, některé básně mi byly blízké, s jinými jsem se úplně neztotožnila. Rozhodně to bylo rozšíření obzorů a třeba se k autorce ještě někdy vrátím.


Sladká pomsta
listopad - prosinec 2020
Sladká pomsta 2020, Jonas Jonasson

Po pro mě slabším Andersovi jsem se při čtení Sladké pomsty dobře bavila. Už jen nápad podnikatelského záměru ohledně firmy zabývající se pomstou mi přišel zajímavý. Byl to klasický Johansson, za mě dobrý.


Úžasssná dovolená aneb Cizí neštěstí potěší!
14. prosinec 2020
Úžasssná dovolená aneb Cizí neštěstí potěší! 2003, Katarína Gillerová

Tahle kniha mě příliš nenadchla. Rádoby vtipné povídání o cestování v porevolučních 90. letech, ještě si to všichni pamatujeme.


Podivný případ se psem
listopad - prosinec 2020
Podivný případ se psem 2003, Mark Haddon

Tentokrát jsem poslouchala audioknihu bravurně namluvenou Matoušem Rumlem, kterému jsem věřila každé slovo. Napůl úsměvné a napůl vážné vyprávění 15letého autisty o pátrání po vrahovi sousedčina psa nutí k zamyšlení. Život Christophera kvůli jeho handicapu není jednoduchý, obzvlášťě k přihlédnutí k jeho disfunkční rodině, ale ani jeho nejbližší to nemají lehké. Zkrátka každá mince má dvě strany.


Máslem dolů
23. listopad 2020
Máslem dolů 2012, Petr Šabach

Audiokniha moc pěkně čtená T. Hanákem a autorem P. Šabachem se mi moc líbila. Občas jsem se smála i nahlas.


1