Evina16 Online Evina16 komentáře u knih

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Knižní skvost, který jsem objevila díky Čtenářské výzvě. Nemohu říct, že je tato kniha krásná. Pasáže o hrůzách války, koncentračních táborů a toho, co člověk dokáže udělat druhému člověku, jsou strašné. Ale kniha je krásně napsaná. Veliká škoda, že paní Androniková již další knihu nenapíše. Ještě dlouho budu "slyšet" Zvuk slunečních hodin.

17.09.2018 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Kniha, ke které se ráda vrátím. Zahnala splín, ukázala, že štěstí a spokojenost může člověk najít i v obyčejných věcech a na místě, kde by to nečekal. A ten krásný text od první do poslední stránky působil - alespoň v mém případě - na všechny smysly. Přestože je leden, cítila jsem vůni babího léta, posečené trávy, dozrávajících hroznů, slyšela vítr, déšť a kostelní zvony a celou dobu jsem měla chuť na brambory vařené ve slupce, sladké hrušky a při zmínce o ryzlinku jsem už neodolala a šla hledat vývrtku.

14.01.2022 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Neuvěřitelné! Jak mohl pan Bradbury v roce 1953 popsat tak dokonale dnešní svět? Televizní obrazovky přes celé stěny, které chrlí slaboduché seriály a jednu reality-show za druhou, mluvící "mušličky" v uších, skutečnost, že si lidé už neumí popovídat o těch obyčejných, avšak krásných věcech jako je rosa v trávě, rozkvetlá pampeliška, déšť. Přestože je to totalitní praktika - zavedla bych ve škole opět povinnou četbu, a to právě této knihy, aby si alespoň některé z dětí uvědomilo, že knihy jsou důležité, že v nás probouzejí touhu po vědění, ponoukají nás k přemýšlení a počítače a jiná "konzumní" elektronika je nenahradí.

17.06.2018 5 z 5

Knihkupectví pana Livingstona Knihkupectví pana Livingstona Mónica Gutiérrez Artero

Knihkupectví pana Livingstona je povinná četba pro milovníky knih a čtení. Užívala jsem si poklidný příběh, kouzelnou atmosféru knihkupectví, citáty klasiků - Ovidia, Shakespeara nebo cestovatele Richarda Francise Burtona: "Domov je místo, kde máme uložené knihy." A také jsem opět dostala chuť přečíst si knihy, na které odkazují zmínky na jejich hrdiny, třeba Geralta z Rivie (Zaklínač - A. Sapkowski), Phryne Fisherovou (Kokain Blues - K. Greenwoodová) nebo Ebenezera Scrooge (moje oblíbená Dickensova Vánoční koleda). Co nemělo chybu, byl Štědrý večer u rodičů Johna Lockwooda. A věta knihkupce Livingstona mi mluví z duše: "Chovám se divně od té doby, co jsem se naučil číst."

03.09.2022 5 z 5

Příběh staršího bratra Příběh staršího bratra Ilona Borská

Vynikajícím způsobem vyprávěný příběh Josefa Čapka, který ač neméně obdařený talentem, přesto byl a je neustále ve stínu svého mladšího bratra Karla. Tato kniha je dle mého názoru poctou, kterou si Josef Čapek zasloužil - za svůj talent, neuvěřitelnou píli, houževnatost, postoje, své dílo v literatuře, ve výtvarném umění. Obdivuhodné, že chování jejich matky nemělo žádný vliv na vztah Josefa k bratrovi a že si "navzdory názorům matky" dokázal vydobýt své místo v životě a co všechno dokázal, třeba jen to, že v malířství šel svou vlastní cestou, a kolik krásných věcí zanechal. Není Povídání o pejskovi a kočičce prostě úžasné? Možná pro dnešní děti odchované "animovanými akčňáky o autech, Rebelkách, Ledovém království" ne, ale pro mě je to poklad.

08.03.2021 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Jedním slovem ... zvláštní. Zvláštní hrdinka, zvláštní kniha. Kniha plná rozporů - vtipná a smutná, chvílemi jsem měla pocit, že je ta kniha o ničem, ale po přečtení "je v ní všechno" - minulost, přítomnost a hlavně budoucnost. Kdo se dostane na konec knihy a občas při čtení pocítí s Eleanor "tu zvláštní spřízněnost", přeje jí ty lepší dny.

30.03.2018

Rozený svůdce Rozený svůdce Susan Elizabeth Phillips

Kniha, kterou podle názvu, obálky a anotace zařadíte mezi slaďáky, prostě červená knihovna. Ale "klame tělem", stejně jako hlavní hrdinka. Kniha je o různých podobách osamění a různých způsobech, jak se s ním vyrovnat. Takže já jsem ten "přeslazený happyend" uvítala.

29.08.2022 5 z 5

Vincentův poslední obraz Vincentův poslední obraz Marianne Jaeglé

Kniha plná pocitů, barev, bolesti, vůní, chvílemi cítíte žár slunce, vzápětí ledový mráz, vnímáte krásu slunečnic a obilných polí i hrozivou předtuchu zpodobněnou havrany, především však van Goghovo vášnivé nasazení pro malování a jeho neustálý boj se samotou, nepochopením, jeho touhu po sounáležitosti, přátelství, která však nebyla naplněna.

12.07.2022 5 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Po přečtení první knihy této autorky Už mě vidíš? jsem si řekla: Tak tohle je bomba, to se autorce těžko povede překonat. Mýlila jsme se, dočetla jsem třetí knihu od ní - Volavku - a podle mého názoru každá její kniha je lepší než ta předchozí. Přestože se nejedná o nějakou slabotu (myšleno počtem stránek), přečetla jsem ji na jeden zátah - v tom mi fanouškové Lacey a Joesburyho dají za pravdu, že to jinak nešlo. A pro milovníky thrillerů, krimisérií a napětí je to "povinná" četba.

18.10.2015 5 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Rozhodně to není kniha na ponuré podzimní večery, je plná bolesti. O událostech 16. července 1942 ve Vélodrome d´Hiver jsem dosud neslyšela, ale kniha na mne zapůsobila tak, že jsem si bližší informace vyhledala na internetu. Autorka sice hned v úvodu knihy uvádí, že se nejedná o historické dílo, ale pouze o "hold dětem z Vél´d´Hiv´", což se jí dle mého názoru povedlo. Klíč k minulosti je kniha, na kterou se nedá zapomenout, nedá se zapomenout na Sarah, přestože ona je fiktivní postava, do jejího životního příběhu autorka promítla obludnost holocaustu.

06.10.2013 5 z 5

Když se mnou půjdeš tajgou Když se mnou půjdeš tajgou Helena Drdlová

Mou pozornost přitáhla tato kniha zajímavou obálkou a názvem + česká autorka, které poslední dobou preferuji. Trochu jsem se zarazila u zařazení fantasy, které nečtu. Ale od první stránky mě kniha "chytla". Překrásně popsaná krajina, příběh krásně plyne a zjištění hlavního hrdiny, za co se vyplatí bojovat. Pro mne výjimečná kniha.

11.08.2023 5 z 5

Sto roků Lenni a Margot Sto roků Lenni a Margot Marianne Cronin

Krásná kniha o různých podobách lásky, o přátelství, svobodě, umírání, malování, o hvězdách, o tom, že člověk nemusí prožít spoustu let, aby zanechal krásnou, nesmazatelnou stopu v životech jiných lidí.

27.02.2022 5 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Krásná kniha. Celou dobu si kladete otázky, co je správné a co špatné, řídit se rozumem nebo srdcem? Hlavní hrdina musí volit mezi rozhodnutími, která vždy někomu ublíží. Pro mě však jedna z nejkrásněji napsaných postav, přes nepřízeň osudu si zachoval lidskost, vnitřní sílu a čest.

04.08.2018 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Skvělý detektivní příběh a úžasné propojení s minulostí vyšetřovatele. Četba pěkně odsýpala, střídání historie a současnosti nutí čtenáře číst dál a dál, aby se dozvěděl, jak to dopadne - příběh Sima současného i jeho předka.

11.03.2017 5 z 5

Nezlomný Nezlomný Laura Hillenbrand

Neuvěřitelný příběh, který jsem nemohla opustit, dokud jsem knihu nedočetla. Životní příběh Louise Zamperiniho ukáže, jak jsou některé dnešní problémy malicherné.

04.04.2016 5 z 5

Z jako Zelda Z jako Zelda Therese Anne Fowler

Krásně napsaný příběh dvou lidí, kteří nemohli žít bez sebe, ale jako kdyby nemohli žít ani spolu. Jak se píše v doslovu, kniha je z velké části fikce, ale se spoustou skutečných osob, událostí i momentů ze života manželů Fitzgeraldových. Možná je to tím, že mám slabost pro jazz, ale tento příběh z jazzového věku mě okouzlil.

21.09.2021 5 z 5

Sběratel přání Sběratel přání Mia Sheridan

Jako malá jsem milovala pohádku Františka Hrubína Kráska a zvíře, i její filmové zpracování od Juraje Herze Panna a netvor. Náhodou objevený Sběratel přání je vlastně obdobou tohoto příběhu pro dospělé. Ano, je to stále pohádka, ale právě teď jsem se potřebovala ztratit ve vyprávění, kde dobro zvítězí nad zlem, světlo nad temnotou a přestože kniha místy působí naivně a kýčovitě, obsahuje i velmi zajímavé věty k zamyšlení: "Přikládáš takovým lidem až moc velkou důležitost a malou těm, na kterých skutečně záleží."

11.04.2021

Prchavý čas světla Prchavý čas světla Whitney Scharer

Lee, Man, Paříž, láska, zrada, focení, film, ateliéry, galerie, umělci, umění, sex, alkohol, večírky, život, ta věčná fráze "bohémska Paříž" a v kontrastu s ní hrůzy války. Sice jen záblesky, o to víc působící. Podle mě skvěle napsaný román inspirovaný skutečností.

10.08.2020 5 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Skvělý příběh, krásně propletený, tajemný, udržuje čtenáře v napětí do poslední stránky. Na krátké zimní dny je dost depresivní, ale to přátelství dívek z pokoje 3C a snaha hlavní hrdinky dobrat se pravdy dodávají knize světlo.

06.01.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

U mě platilo: "Neusneš, dokud ji nepřečteš." Komentáře dávám opravdu zřídka, ale tahle krimi je tak skvělá, napínavá, originální a já se od ní nemohla odtrhnout, že to sem musím napsat. A také se těším na další případ Mii a Holgera jako ptoček ;-)

08.10.2015 5 z 5