Příběh staršího bratra

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Životopisné vyprávění o dětství, studiích, pozdějších letech plných tvůrčí práce - až po tragický konec v Bergen-Belsenu.
Rovnocennými protagonisty knihy jsou vedle Josefa Čapka i mladší bratr Karel a starší Helena. Zvlášť první kapitoly jsou jakoby příběhem jejich sourozeneckých vztahů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15654/pribeh-starsiho-bratra-15654.jpg 4.656
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Albatros (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (18)

Kniha Příběh staršího bratra

Přidat komentář
Felidae
02. února

Skvělý, lidský,nesmírně čtivý, životopisný román o Josefu Čapkovi. Dětství, dospělost i konečná křížová cesta po nacistických lágrech velkého člověka, staršího bratra Karla Čapka.

surikata246
26. ledna

Velmi pěkná kniha o Josefu Čapkovi výtvarném umělci a jeho smutném osudu a úmrtí v koncentračním táboře.Moc krásné malby i náhled sourozeneckých vztahů.

aralka
01.07.2018

Krásná kniha!! velký respekt paní spisovatelce!! Velmi poutavě, láskyplně a čtivě zpracovaný příběh života Josefa Čapka - "Peči". Od dětství odstrkovaný a zdravotně diskvalifikovaný a přesto v dospělosti skromný, nezahořklý, stále optimistický člověk navíc úžasný umělec, ne menší než jeho maminkou protěžovaný bratr Karel "Íček"... ještě měsíc od přečtení ve mě ta kniha rezonuje, nádhera, prostě nádhera!!!

bejan
11.04.2018

Výborně napsaná kniha, která ukazuje na autorčino pečlivé studium životopisných materiálů o bratrech Čapcích. Skvělý dojem z knihy však kazí závěrečné pasáže knihy, které podléhají dobovému ideologickému zabarvení.

e-Lisbeth
26.03.2018

Až poeticky psaný životní příběh Josefa Čapka. Autorka dokázala nastínit rodinné vztahy a cestu Josefa k malování.

Richisa
19.03.2018

Nádherná kniha. Čtení o nenápadném velikánu naší literatury i malířství. Škoda, že mu nebylo dáno přežít válku, i když možná by se ani nechtěl dožít toho co nastalo o pár let později.

Kniha je cennější o to, že je doplněna reprodukcemi jeho obrázků a tím barvitě doplňuje jeho smíšlení.

Obecně miluji životopisné knihy paní Borské pro jejich úctu k lidem a znalost daného tématu. Tahle je nejlepší co jsem četla. Mohu jen doporučit.

HelaF
15.02.2018

Nádherné čtení o velmi zajímavém člověku, všech jeho životních strastech až ke konci, který nebyl a nebude už nikdy zcela přesně doložen. Paní Borská o jeho životě psala s velkou láskou a porozuměním . Kniha dobře poslouží i k získání přehledu Josefova výtvarného díla díky množství reprodukcí a v textu i informací týkajících se jejich vzniku. S klidným svědomím ji doporučím studentům, v době kdy v literatuře berou období první republiky, jako doplnění ne vždy záživných učebnic.

harena
13.11.2017

O zivote Karla Čapka toho bylo napsano mnoho, o zivote Josefa prece jen mene. Tady se Ilona Borska zamerila hlavne na Josefa. Zadna z knih, co jsem cetla nebyla psana s takovou laskou, jako tato. Rodinne fotografie a obrazky Josefa delaji knihu jeste zajimavejsi.

MichelleS
14.05.2016

Kniha je plná informací o životě Josefa Čapka, jeho rodině, vztazích, přátelích, tvorbě... Styl vyprávění paní Borské Čapka čtenáři tak přibližuje, až mám pocit, že ho znám osobně. Škoda, že to není možné, byl to úžasný člověk. Při popisu, jak ho zasáhla bratrova smrt, jsem měla slzy v očích.
Navíc skoro na každé stránce nějaký Čapkův obrázek nebo rodinná fotografie.

TaLu
04.09.2015

Silný životní příběh Josefa Čapka, velmi dobře zpracovaný a napsaný, jak je u autorky pravidlem.
Utvrdilo mne to v obdivu k tomuto "méně slavnému bratrovi" a znovu naplnilo vědomím, že on je z té dvojice bratrů pro mne jedničkou.

mayinka
02.12.2013

Je to nadherna kniha, plna zajimavych informaci a silneho zivotniho pribehu. Skoro kazda kapitola zacina inspirativnim citatem. Kdyz jsem si ji pujcovala z knihovny, musely mi ji knihovnice vydat ze skladu :( a to je opravdu skoda.

Rafa-P
22.06.2013

Krásná kniha a nesmírně zajímavě a poutavě popsán celý život rodiny Čapkových, včetně jejich přátel.

Blíženec
23.05.2013

Čtivě a působivě popsaná životní pouť Josefa Čapka.Citlivý pohled na člověka,který neměl vůbec lehký život.Jak dětství,tak dospělost až do trpkého konce.Kniha se mi líbila.

aša
28.06.2012

Mám ráda všechny knížky Ilony Borské. Píše o lidech, kteří něco dokázali a přesto je málokdo zná. Karel Čapek je známější,ale jeho bratr Josef není horší spisovatel než on. Knížka o jeho životě je poučná, měl zajímavý život a přesto zůstává ve stínu svého bratra.

maryzka
20.05.2012

Tato kniha měposloužila jako podklad k referátu a byli tam takový informace ,který se nebrali bohužel myslím,že dnes by se to do školy asi nehodilo., ale dnes se ani k tomu nějak nevracím.

Andrys
06.10.2011

Je zvláštní, co může současné spisovatele poutat k osobnostem z antiky, starověku, středověku či současným? U některých zřejmě jen to, že žili ve stejném tisíciletí? Nebo by to mohlo být i tím, že jim jejich životy připadají zajímavé? To by mohlo býti ono.

Opakování již napsaných informací, hm, koho mi to jen připomíná?

Co by se mělo udělat dřív? Spojit jednotlivá vydání nebo psát komentáře ke každému zvlášť?

WEIL
06.10.2011

Nevím, co poutalo Ilonu Borskou k Čapkově rodině. Osobně je znát mohla sotva.
Když Karel umíral, tak jí bylo deset let.
Snad ji nadchlo jejich dílo.
V Čechách je dneska známý Karel (díky škole), ve světě díky kubismu Josef (spontánní zájemci o výtvarné umění).

O Čapcích se toho napsalo hodně, a proto se divím, že to autorka asi nečetla, či jen opakuje jiné...

WEIL
06.10.2011

Josef Čapek sám psal tak dobře, že pro některé je lepším spisovatelem než Karel.
Dlouho mi to vrtalo hlavou, proč to někteří říkají.
Po letech mi to přestalo vrtat hlavou. Konečně!
Hádejte proč?

Štítky

Karel Čapek Josef Čapek

Autor a jeho další knihy

Ilona Borská

Ilona Borská
česká, 1928 - 2007

všechny knihy autora

Kniha Příběh staršího bratra je:

v Právě čtených1x
v Přečtených76x
v Čtenářské výzvě8x
v Doporučených12x
v Knihotéce28x
v Chystám se číst32x
v Chci si koupit1x