Nezlomný

Na začátku byl malý kluk rostoucí pro polepšovnu – Louis Zamperini, syn italských emigrantů. Naštěstí ho uchvátilo běhání. Z rváče a zlodějíčka se stal nadějný běžec, který to roku 1936 dotáhl až na olympiádu v Berlíně. Zdálo se, že Louise čeká hvězdná kariéra vrcholového sportovce, jeho plány však překazila válka. Narukoval k americkému letectvu a jako bombometčík absolvoval mnoho úspěšných letů, než se jednoho osudného květnového dne roku 1943 jeho letoun zřítil do Tichého oceánu. Z deseti členů osádky se zachránili jen tři a přes čtyřicet dnů bojovali o přežití v malém člunu uprostřed nekonečné vodní plochy. Jen díky obrovské houževnatosti a schopnosti poradit si ve zdánlivě beznadějných situacích dokázal Louis překonat kruté strádání, hlad a žízeň, věčné útoky žraloků i ostřelování z nepřátelského bombardéru. Netušil, že ještě horší chvíle ho teprve čekají. Když konečně spatřili pevninu, padli do zajetí Japonců. Dva roky prožil v japonských zajateckých táborech, trýzněn hladem, otrockou prací i nelidskými dozorci. Přežil i zajetí, ale z války se vrátil zraněný na těle i na duchu. Muka válečných vzpomínek a nenávisti byla tak strašlivá, že svůj vztek začal utápět v alkoholu. Přece jen se však dokázal vzchopit a najít cestu k odpuštění. Laura Hillenbrandová vtělila do Zamperiniho románové biografie kus válečné historie. Podařilo se jí z historických faktů vytvořit nádherný dobrodružný příběh, jenž podává mimořádné svědectví o nezlomnosti lidského ducha. Režie se ujala známá hollywoodská herečka a držitelka Oscara, Angelina Jolie. Scénář k filmu napsali bratři Coenové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236315/nezlomny-236315.jpg 4.7177
Literatura světová, Literatura faktu, Válečné
Vydáno, Jota

Unbroken, 2010

Kniha Nezlomný

Ellinek

Mimořádný příběh. Upřímně, nacistická zvěrstva jsou zobrazována všude a pořád. Málokdo vypráví příběhy japonského teroru, které leckdy převýšily ty německé.

Já si čtení "užívala". Bylo to skvěle napsané a pořád jsem potřebovala číst dál. Běžecké závody mě natolik dostaly, že jsem Zampimu fandila a byla tak vynervovaná, jestli to zvládne, i když jsem věděla, jak to celé dopadne. Adrenalin ale fungoval! Přečetla jsem už spoustu válečných příběhů a nikdy mi z toho nebylo tak zle, jako když se Zampi dostal do japonského zajetí. Některé pasáže byly natolik drsné, že jsem musela knihu opravdu odložit, rozdýchat to a snažit se na to nemyslet. Snad poprvé se mi něco takového stalo.

Je to skvěle zpracovaný a zachycený příběh, nad kterým zůstává rozum stát. Jak? Jak to mohl dokázat, přežít? K tomuto člověku chovám hluboký respekt a úctu za to, co dokázal. Jen mne velice mrzí, že film dopadl tak strašně špatně. Prý se Zampimu líbil, ale já se nemůžu zbavit dojmu, že zabil úplně celý potenciál jeho příběhu.

Kniha dokonalost, film hrozný podprůměr.

Janadvorackova

Styl paní autorky je horší, než mučící techniky všech darebáků, kteří je za Druhé války používali.
Sorry, ale víc k tomu říct nejde.
Chci si to doposlechnout, snažím se. Příběh si nepřízeň nezaslouží.

Později: Doposlechnuto za cenu vlastního života.
Film od Angelíny byl spíš podprůměrný.

prochajda
02.12.2019

Obdivuhodný příběh o přežití, smekám...válka je zločin proti lidskosti.
Kniha je výborně napsaná, doporučuji i shlédnout film.

Silwia20
30.10.2019

S Louim Zamperinim sa veru zivot nemaznal, ale to ako sa dokazal tomu postavit a celit vsetkym prekazkam, je priam neskutocne.

DavidKeller
10.10.2019

PRAVDIVÝ přiběh jednoho talentu a života který překazila hruzná doba 2.Světové války. Knihu jsem prožival, někdy mě i pořadně nakopla :)

klikas
05.03.2019

Film mně zaujal, knihu jsem měl až obavy číst. To by byla chyba!!!
Kniha, která pozvedne hodnoty a činí problémy menšími. Dává východisko a příklad hodný následování, co se týče např. odpuštění.
Dávám maximum, drobná výtka, začátek knihy cca 60 str. byl pro mne takovej jalovější. Jsem rád, že jsem se přes tuto překážku po vzoru hlavního hrdiny přenesl ;)

Pechule
01.03.2019

Právě dočteno a jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky, že jsem měla možnost poznat skutečný příběh silného člověka. Několikrát jsem knihu odložila a rozdýchávala. Obdivuji všechny, kteří v sobě našli sílu na přežití, později i na odpuštění a na zvládnutí běsů, které je po válce stále pronásledovaly. Prostě si knihu přečtěte, stojí za to.

Ronnie68
20.02.2019

Mě se osobně kniha líbila více jak film (ale nic proti němu nemám .. jen názor) .... hlavně jak válka dokáže člověku zničit jho sny a totálně ho změnit ... zajímavá kniha ...