evilunicorn evilunicorn komentáře u knih

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Byť tahle kniha není psána vytříbeným literárním stylem a zřejmě nikdy nevyhraje žádnou cenu, o to víc má hodnotu vypovídající.To, čím si tahle rodina prošla je samo o sobě obviněním a soudem komunismu. Nezbývá než se zasadit, aby se tohle už nikdy neopakovalo. Po dotčení knihy jsem měl slzy v očích.

05.06.2021 5 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Ačkoliv nejsem absolutně,ale opravdu absolutně,cílová skupina téhle knihy, zbožňuju fantasy a jelikož mě námět docela zaujal ( a také místní hodnocení),rozhodl jsem se po ní sáhnout.No, přiznám se,jsem zklamaný.Holly Black znám ze spolupráce na Kronikách rodu Spiderwicků, takže na jistou formu dětinskosti jsem byl připraven,ale tohle.. Na můj vkus opravdu až příliš dětské, příliš jednoduché, naivní a prostinké.Průměr knihy zvedají v podstatě jen dvě scény (SPOILER!)- Překažená korunovace a odhalení původu Doubka,a to je pro mě prostě vážně málo.Navíc to věčné popisování oděvů mi už ke konci vážně lezlo krkem.Chápu,že ta kniha je v podstatě určena dospívajícím dívkám,ale když to srovnám s jinými YA knihami,tak tohle prostě neobstojí.Půl hvězdy za mapu,ty jsou moje slabina.

14.12.2020 3 z 5

Do dna Do dna Michael Thomas

Přečteno 211/437, posléze odloženo.. Samotný příběh se doslova ztrácí v přemítání hlavního hrdiny nad svým zbabraným životem..Asi to mělo vyznít filozoficky,ale mně to přišlo zbytečně zdlouhavé.Jako kdybyste hodili na papír veškeré myšlenky, které vás během dne napadnou, avšak neutříděné a naprosto bez ladu a skladu.Nehodnoceno.

25.10.2020

My, utonulí My, utonulí Carsten Jensen

Na tuto knihu jsem se velmi těšil,ale musím říct, že ve výsledku cítím rozčarování, ne-li přímo zklamání..V akčnějších částech je příběh velmi čtivý a má spád..ale pak jsou tu části, kterými jsem se velmi těžko prokousával,příběh stagnoval a jakési filozofování, které mi jindy nevadí a naopak ho vítám, mi zde vadil,a nemohl jsem se zbavit dojmu,že autor chtěl říct celou knihou ještě něco jiného,než jen vyprávět o životě třech generací.Asi bych to skousl,kdyby kniha měla třeba 300 stránek,ale u takového to množství stránek mi to požitek z knihy vysloveně otrávilo..

03.10.2020 3 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Musím ocenit opravdu originální zápletku (byť možná trochu překombinovanou) a velmi sympatické postavy detektiva a psychiatričky (výjimka mezi dnešními thrillery plnými hrdinů ze společenských trosek). Nicméně,do příběhu jsem se nedokázal plně vžít a mojí plnou pozornost si získal asi až na posledních padesáti stránkách,což je podle mě trochu málo a vlastně i
škoda.Silné,ale stále jen tři hvězdy.

04.09.2020 3 z 5

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Přiznám se,pro mě poměrně zklamání..Z mého pohledu chyběla částem z přírody hutnější atmosféra.Samotné vyšetřování sice tento handicap poměrně slušně kompenzovalo,ale ani to nedokázalo táhnout celý příběh samo.Naopak oceňuji vcelku aktuální dějovou linku týkající se šikany a minulosti postav.Překvapivé rozuzlení knihu v mých očích poněkud zvedá,ale na víc než silnější průměr to podle mě není.

11.08.2020 3 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Znovu jsem se přesvědčil,že styl psaní Stephena Kinga asi nebude můj šálek kávy.Jak moc jsem se na tuto knihu těšil,tak moc jsem jí byl zklamaný.Námět skvělý (i když v době vydání to byl asi větší úlet),ale celkově je to spíše na povídku než na celou knihu, protože,přiznejme si to,v té knize se toho nic moc neděje.Kdyby tam bylo alespoň nějaké vysvětlení,jak a proč pochod vznikl, nějaké byť sebemenší pozadí příběhu,ale takhle.. Zkuste tu knihu převyprávět,a zjistíte že se vejdete do tří vět..

09.06.2020 3 z 5

Loutkář z Krakova Loutkář z Krakova R. M. Romero

Kniha mě mile překvapila.I když začátek je silně pohádkový,jak příběhově,tak stylově, postupně příběh začíná být temnější a temnější.Miluji fantasy a knih o holocaustu jsem přečetl také spoustu,ale toto spojení je v rámci žánrů ojedinělé a originální.Je to opravdu dojemný a smutný příběh,ale je zároveň i neuvěřitelně kouzelný.I některé vedlejší postavy měly svůj osud výborně vymyšlený..například příběh lakanici a její spojení s Březinkou.Určitě stojí za přečtení,když se naladíte na tu správnou frekvenci.

02.06.2020 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Jelikož jsem jako první knihu četl až třetí díl Smrt před branami,jsem Jiskrou v popelu mírně zklamán.Samozřejmě mi díky tomu spousta souvislostí došla,ale na druhou stranu jsem čekal větší "odpich", vzhledem k tomu,že to je první díl.Vrcholem knihy pro mě byla třetí zkouška.Některé věci mě vcelku iritovaly ( nerozhodnost Laily
v citech) ale jelikož je to YA a pro další vývoj příběhu je to poměrně důležitý bod,zkousnul jsem to.Stejný pocit mám i z osvobození Eliase před popravou-že by dvě otrokyně způsobily na Šerosrázu plném vycvičených zabijáků takový chaos,mi přijde opravdu neuvěřitelné.Ale je to fantasy,že ;) Jinak velmi čtivé, autorka má příjemný styl psaní.

23.09.2019 4 z 5

Blíženci z ledové pouště Blíženci z ledové pouště Zdeněk Jecelín

Umím si představit, že by tohle mohl být první díl například trilogie.Pomalejší začátek mě bavil,a musím říct,že i po zbytek knihy se mi víc líbila dějová linka odehrávající se v našem světě.Bohužel,s postupem času dostávala stále méně místa,což mě docela zklamalo.Navíc kniha otevírá spoustu témat, které ale neobjasňuje,či dějově nedokončuje.Setkala se nakonec celá rodina Smutných? Zaútočili Krunýřovci na Zemi?Co,nebo kdo byla bohyně Hekaté?Co bylo dál s Rásou? Škoda, potenciál měla kniha velký,ale podle mě nebyl zcela naplněn..

02.09.2019 3 z 5

Prvních patnáct životů Harryho Augusta Prvních patnáct životů Harryho Augusta Claire North (p)

Námět určitě zajímavý a příběh originální.Člověka při jeho čtení napadá,jak by s takovým darem(či prokletím?) naložil on sám.Samotný děj není vyprávěn zcela lineárně, přeskakuje z života do života,což mi dělalo ze začátku potíže,ale v okamžiku,kdy se vyskytne zápletka už vše do sebe výborně zapadá.Ocenil jsem také vývoj v pohledu hrdiny,kdy v podstatě z názoru že "i na životě obyčejných lidech záleží" se změní v "účel světí prostředky, důležité je zastavit konec světa a získat informace o narození"(což dokazuje například tím, že celý jeden život se věnuje dráze zločinu). Zajímavá kniha,i když konec byl předvídatelný.

19.08.2019 4 z 5

Politicky korektní pohádky na dobrou noc Politicky korektní pohádky na dobrou noc James Finn Garner

Není to špatné, párkrát jsem se opravdu zasmál,ale nemohu se zbavit dojmu,že pohádkám dost uškodila jejich délka.Několikrát mi přišlo,že byly pohádky zbytečně brzy ukončeny.Ale jako jednohubka,já to příjemné čtení.

09.06.2019 3 z 5

Síla Síla Siri Pettersen

Není to špatný závěr trilogie,ale přesto si myslím,že na první díl to nemá.Nemohu se zbavit dojmu,že byl celý ten příběh až moc překombinovaný.Navíc předpoklad,že když vrátíte všem světům Sílu získáte tím rovnováhu,mi přijde vážně dost naivní,zvlášť u takového plemene jako je Umpiri.Lehké zklamání.

27.04.2019 3 z 5

Čistý Čistý Andrew Miller

Stylem vyprávění mi to trochu připomíná knihu Bellman &Black,jen ne tak depresivní a pochmurnou.Chvílemi jsem se i zasmál,i když nevím jestli to bylo úmyslem.Předrevoluční období je zde vykresleno jako čas přicházejících změn,to mě bavilo.Jinak je kniha spíš jakýmsi deníkem hlavní postavy,o zápletce nemůže být v podstatě řeč.Asi nejslabší kniha kterou jsem četl,jenž byla oceněna cenou Costa Book Awards.

25.02.2019 3 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

Asi jedna z nejdepresivnějších knih,co jsem kdy četl.Totalitní režim je zde vyobrazen opravdu odpudivě.Nicméně,i když považuji nacismus a komunismus za zlo na stejné úrovni, nemůžu se ubránit dojmu,že kniha občas sklouzává k jakési agitaci.Ale příběh je to bezesporu velmi silný i když smutný.

18.02.2019 4 z 5

Učedník a pyramida Orků Učedník a pyramida Orků Taran Matharu

Pro mě o něco slabší než první díl.Především v první polovině je cítit až příliš velká inspirace Hrami o Trůny, taková politická fantasy,takže na samotnou Pyramidu nezbývá až tolik času kolik by si zasloužila.Oceňuji naopak konec knihy,jež opravdu skvěle graduje.Počítáno na procenta,na 80% ta kniha dosáhne s přehledem.

14.01.2019 4 z 5

Žranice Žranice Ladislav Pecháček

Kniha je psaná v podobném tragikomickém duchu jako Černí baroni.Mě nejvíc bavila část před samotným vojenským cvičením,pak jako by autorovi docházel dech a
a konec se vezl už vysloveně na sentimentální vlně.Ale jako vtipná jednohubka určitě pobaví.

05.11.2018 3 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Předně..Ke knihám, které mají už na obalu napsáno "psychothriller" jsem se naučil přistupovat s odstupem a bez nějakých větších očekávání.A myslím,že zrovna u Vdovy se mi tento přístup vyplatil,i přes doporučení od Stephena Kinga na zadní straně.Ta kniha se dá rozdělit na dvě části-před rozsudkem a po něm.Ta první je skvělá, nenechá vás vydechnout, rozvíří vám v hlavě obrazy,z nichž se vám bude dělat zle.Ta druhá..nu,vůbec nemusela být.Děj stagnuje,a je už vlastně jasné jak to celé dopadne.Kdyby ta kniha byla o třetinu kratší,dám plný počet.Tahle jsem se přiklonil k silnějšímu průměru.

29.09.2018 3 z 5

Knihovna na Černohůrce Knihovna na Černohůrce Scott Hawkins

Hravá, napínavá, neotřelá,někdy vtipná a někdy krutá a krvavá fantasy,která překračuje hranice žánru.Bavil jsem se :)

08.09.2018 4 z 5

Zlo v krvi Zlo v krvi Rhiannon Lassiter

Pozor, může obsahovat SPOILERY! Ačkoliv kniha je plná klasických hororových propriet(nefunkční rodina,starý dům, rodinná tragédie, temný les,panenka a kdo ví,co ještě) jedná se spíš o fantasy.Oceňuji zajímavý námět-vraždění knih a obětování jmen-tím ale pro mě všechna pozitiva končí.Postavy mi k srdci nepřirostly,bavila mě jediná Dalila.O tajemném a největším zlu-Požírači jmen se nic nedozvíme,dokonce ani na konci se neukáže.Dvě docela důležité postavy(Charlotta a Emily), jenž v podstatě přivedly na svět všechny přízraky,se v příběhu ukazují jen okrajově a vůbec do něj nezasahují..Celé to působí dětsky, nudně a předvídatelně.Velké zklamání,a to jsem se na tu knihu tak těšil.

22.08.2018 2 z 5