Evaho73 Evaho73 komentáře u knih

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Čítať túto knihu je ako skladať puzzle...... Musíte sa sústrediť a obrniť dávkou trpezlivosti. Toto všetko sa mnohonásobne vyplatí a po poskladaní rôzných dejových a časových liniek príbehu sa odkryje jeden fenomenálny obraz života niekoľkých postáv na pozadí ťažkých časov počas druhej svetovej vojny......Odkryje sa obraz vojny z rôznych uhlov pohľadu spolu s jej následkami...... Klobúk dolu pred autorom tejto knihy, lebo nám pomáha uvedomiť si, že či na jednej alebo druhej strane vojny boli ľudia, ktorí dokázali cítiť, milovať, konať dobro alebo nenávidieť, ničiť a buráť všetko, čo im stálo v ceste.... "Svetlá, ktoré nevidíme".....

31.10.2017 5 z 5

Jen jeden den Jen jeden den Gayle Forman

Zo začiatku som bola nadšená, príbeh na mňa pôsobil tak kosmopolitne a mala som pocit, že vôbec neexistujú žiadne hranice a Londýn, Paríž alebo Berlín sú iba za rohom. Páčila sa mi aj zmienka o Bratislave alebo Prahe. Rozohral sa novodobý príbeh lásky podľa jednej Shakespearovej hry, ale to bolo zhruba prvých 100 - 120 strán. Potom prišiel zlom, príbeh sa začal zbytočne naťahovať a zase sa tam objavil kamarát gay !!! Prečo ??? Prečo nemôžu súčastní autori prestať používať vzorec on, ona a kamarát gay ( zdôrazňujem, že gayov pritom akceptujem) ? Prečo to nemohol byť iba chlapec z černošského geta, aby to nebolo otrepané? Posledných asi 80 strán sa príbeh zase pohol začínajúcim trendom, ale.... Napriek tomu si prečítam i druhý diel, ale škoda spackaného príbehu, ktorý mohol byť výnimočný.

27.10.2017 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Úúúžasnýýý a čítavý príbeh okorenený humorom, ktorý však nie je prvoplánový a nemusí každému sadnúť. V príbehu sa miešajú spomienky so súčastnosťou, smútok s humorom a všetko vďaka hundrošovi s nezlomnými zásadami, ale dobrým srdcom menom Ove. Najviac ma dostalo zvláštne priateľstvo Oveho so susedmi a samozrejme láska až za hrob.....Odporúčam !!!

25.10.2017 5 z 5

Pod tíhou života Pod tíhou života Vlasta Javořická

Vlasta Javořická patrí medzi autorov, ktorí sa vo svojich dielách vyznávali k láske ku svojej domovine a tým ju odovzdávali aj svojim čitateľom, čo už pri dnešných autoroch nenájdete........ Pod tíhou života je román, ktorý si vo svojom rebríčku zaraďujem ako klenot. Autorka na jednotlivých členoch zo sociálne slabej rodiny poukázala, ako sa môže vyvíjať život človeka pod tiahou rôznych okolností, a že ten, kto dostal do vienka najlepšie predpoklady na jeho využitie z toho často vychádza najtragickejšie. Spôsob akým je román napísaný dnes nemusí vyhovovať mladším generáciám, ale mne osobne veľmi ulahodil a zanechal vo mne trvalé nie prchavé emócie. Užívala som si ako napríklad autorka dokonale premostila jednotlivé situácie v príbehu pútavým opisom prírody alebo počasia a veľakrát som pri čítaní mala pocit, že sa tam priamo nachádzam.... Nejdem sa viac rozpisovať hoci by bolo o čom, ale radšej tento úžasný román odporúčam na prečítanie.

24.10.2017 5 z 5

Klam lásky Klam lásky Amanda Quick (p)

Knižky od Amandy Quick mám rada, lebo sa mi páči jej štýl a vždy sa odreagujem pri ich čítaní.

22.10.2017 3 z 5

Expedície 1973 - 1982 Expedície 1973 - 1982 Július Satinský

Túto knihu - neknihu má môj syn vo svojej knižnici bezmála šesť rokov, ale vôbec ma nenapadlo ju prečítať až teraz, na základe čitateľskej výzvy 2017. Musím priznať, že nebanujem...... Nie je to literárne veľdielo, ale najdete tam svojský "bohémsky" humor Júliusa Satinského. Musím vyzdvihnúť aj dizajn knihy, ktorý evokuje pocit, že máte v rukách originál denník opisovaných expedicií spolu s ručným stručným grafickým prevedením :-).

21.10.2017 4 z 5

Varíme aj bez skúseností Varíme aj bez skúseností Elena Paulenová

Dostala som ako svadobný dar a nedám na túto kuchárku dopustiť. Je tu 563 receptov polievky, mäsové jedlá, múčniky, koláče, krémy.....
Môj TOP recept Vanilkové rožky str. 157, ktoré pečiem už pomaly 20 rokov !!!

20.10.2017 5 z 5

Povesti spod Sitna Povesti spod Sitna Jozef Horák

V mladosti som veľmi rada čítala povesti. Teraz ich čítam spolu s mojim synom - on však ako povinné čítanie :-) a ja z nostalgie ako túto knihu. Mojou srdcovkou je Studňa lásky....

20.10.2017 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Nie je to román iba o rasizme, diskriminácii, zlobe, nenávisti, pomstychtivosti, ľudskej hlúposti.........ale hlavne o ODVAHE, PRIATEĽSTVE, LÁSKE, MÚDROSTI, OBETAVOSTI, SÚDRŽNOSTI.......
Jednoznačne odporúčam prečítať !!! ⭐⭐⭐⭐⭐

19.10.2017 5 z 5

Kdo mi pomůže? Kdo mi pomůže? Judith McNaught

Oddychový romantický príbeh s detektívnou zápletkou, kde bolo násilie a vraždy opísané pre mňa v prijateľnej forme a naopak sa mi páčilo, že sa autorka zamerala skôr na opisovanie charakterových vlastností postáv a ich pohnútok. Ďalej sa mi páčilo, že príbeh mal dve ústredné dvojice, kde som si viac užívala skryté doťahovanie tej druhej. Odporúčam ako skvelé odreagovanie.

17.10.2017 4 z 5

V náruči snů V náruči snů Linda S. Howington

Páčia sa mi tieto "romantické detektívky" od LH a táto bola naviac obohatená o paranormálne javy. Násilie, vraždy a psychické napätie moc nemusím (stačí mi sledovať TV alebo okolie), a preto mi vyhovuje tento ľahší štýl. Odporúčam !!!

14.10.2017 4 z 5

Dáma s hedvábnou maskou Dáma s hedvábnou maskou Diana Norman

Rozsiahly historický román rozdelený do piatich častí, ktorý vypovedá o prerode spočiatku zatvrdilej puritánky s rečovým hendikepom na schopnú sebavedomú ženu často bojujúcu za svoj holý život a životy svojich blízkych. Na pozadí príbehu životnej lásky sú vykreslené viaceré historické udalosti ako bola morová nákaza alebo neúspešné Monmouthové povstanie, kde si robil nároky na anglický trón nemanželský syn kráľa Karola II. Na tomto románe som si uspokojila svoj čitateľský apetít a právom ho zaraďujem medzi mnou doporučené knihy, ale aby som bola objektívna 1* sťahujem za trochu zmätený úvod.

12.10.2017 4 z 5

Modlitbičky Modlitbičky Milan Rúfus

BÁSEŇ A MODLITBA

Čo sa ty v básni dozvedáš:
Keď plače oblak, to je dážď.

Keď nebo plače, je to rosa.
Keď plače lúka, je v tom kosa.

Keď plače strom, je priskyrica.

Keď ty plačeš – dve tvoje líca
sa rozprávajú o duši.

Modlitbička to osuší.

A ako Božie slniečko
zatlačí slzu pod viečko.

Báseň a modlitba sú sestry.
Pozvi ich k sebe, stôl im prestri.

09.10.2017 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Za mňa dobre, t. j. za 3*....

09.10.2017 3 z 5

Vikingova žena Vikingova žena Shannon Drake (p)

Začala som čítať túto časť a zistila som, že som ju už prečítala :-). Ako pirátov tak aj Vikingov môžem a na tejto knihe som si zgustla, lebo sa mi páči "výpravný" štýl písania Shannon Drake.

06.10.2017 5 z 5

Abych tě milovala Abych tě milovala Johanna Lindsey

Krásna historická romanca, ktorú vrámci svojho žánru hodnotím 5*. Príbeh so zaujímavou zápletkou mal svoj spád, humor, sympatických hlavných predstaviteľov a neboli tam hluché miesta. Odporúčam !!!

06.10.2017 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Na túto knihu som sa vzhľadom na jej fantastické hodnotenia a odporúčania veľmi tešila.
Gulagy alebo koncentráčne tábory sú ťažkou témou pre knihy a je jedno, kto stojí na strane nepriateľov, či Rusi alebo Nemci. Keby som skôr nečítala knihu Ztracená manželka od Alyson Richman, ( je síce o holokauste ale s touto majú podobný námet), ohodnotila by som túto o 1* viac. Nemôžem si pomôcť, ale po prečítaní mi kniha V šedých tónech nepripadá veľmi originálna a ani jej autentickosť som nepociťovala tak ako pri čítaní knihy od Richmanovej. Chybali mi tam nejaké realistickejšie opisy.
Nakoniec som si neodpustila dať o 1* menej aj za farebné gumové medvedíky v bohom zabudnutom ruskom bufete niekde pri Omsku počas druhej svetovej vojny, tak to mi už príde ako poriadny nonsens.
Knihy hodnotím na základe mojich bezprostredných pocitov po prečítaní, nie na základe väčšinovej mienky a tie sú také aké sú.

05.10.2017 3 z 5

Západ slunce nad Edenem Západ slunce nad Edenem Elizabeth Haran

Mám rada takéto príbehy, ktoré sú zdanlivo jednoduché, ale majú v sebe ukrytý svoj večne aktuálny odkaz - zlo a pomsta plodí znovu len zlo, kdežto láska a odpustenie sú cestou k šťastiu a spokojnosti. Elizabeth Haran píše krásne príbehy ako i tento, ktorý mi znovu pripomenul starú pravdu, že človek môže byť zlý, chamtivý, násilný, pomstychtivý a prahnucí po moci celý život, ale nakoniec i tak zistí pravdu, že jeho život bol prázdný.... Dej príbehu bol napísaný tak, ako ide život - pomaly a postupne sa odkrývali minulé bolesti a tajomstvá, nebola tam prehnaná vášeň ani telesná krása, skôr sa autorka sústredila na vnútornú krásu prameniacu zo srdca a čistej duše. Možno niekomu tento príbeh pripadá nudný, ale pre mňa bol nesmierne krásny a inšpirujúci, preto ho vrelé odporúčam.

04.10.2017 5 z 5

Zloděj srdcí Zloděj srdcí Teresa Medeiros

Autorka sa príbeh snažila oživiť romantikou, ale ja osobne som po prečítaní prológu očakávala niečo iné alebo inú zápletku, napr. objasnenie pôvodu hlavného hrdinu (prečo sa jeho matka stala prostitutkou ? čo sa stalo s jeho otcom ? kto bol jeho otec ? ako s bratom žili po matkinej smrti ?). Táto zápletka mi prišla taká úplne od veci, ale to je samozrejme iba môj názor. Nejak ma tentoraz autorka nepresvedčila a pritom som od príbehu ani nič intelektuálneho neočákavala.

02.10.2017 3 z 5

Unesená nevěsta Unesená nevěsta Teresa Medeiros

Nenáročný príbeh na spríjemnenie niekoľkých chvíľ, ktorý môžem iba odporúčiť.

30.09.2017 4 z 5