Pod tíhou života

Dosud málo známý nedoceněný dvoudílný román oblíbené spisovatelky rozvíjející se ve dvou dějových liniích. Autorka líčí životní tragédii Selmy Pazderové, která se z české služky dostává až na šikmou plochu. Dcery Helenky, která vzešla z její lásky ke Štěpánu Struhovi, se posléze zříká a ta, už jako Ilonka, je adoptována bohatou rodinou v Budapešti. Zde se začíná rozvíjet její příběh s radostnými i tragickými zvraty. Druhý díl Bratři Jiskrové přináší vyvrcholení v podobě nečekaného shledání dcery s matkou i tetou uprostřed krásné podhorské přírody, kde se po mnohých překážkách završí i Ilčino štěstí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/2561/pod-tihou-zivota-2561.jpg 4.522
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno:, Jota

Kniha Pod tíhou života

evago
11.09.2018

taková jednoduchá oddychovka...

helenkan
20.02.2018

Krásná knížka. Sice je dost smutná,plná bolesti,žalu a tragédie,ale přesto stojí za přečtení. A nebojte, všechno špatně nekončí.

Evaho73
24.10.2017

Vlasta Javořická patrí medzi autorov, ktorí sa vo svojich dielách vyznávali k láske ku svojej domovine a tým ju odovzdávali aj svojim čitateľom, čo už pri dnešných autoroch nenájdete........ Pod tíhou života je román, ktorý si vo svojom rebríčku zaraďujem ako klenot. Autorka na jednotlivých členoch zo sociálne slabej rodiny poukázala, ako sa môže vyvíjať život človeka pod tiahou rôznych okolností, a že ten, kto dostal do vienka najlepšie predpoklady na jeho využitie z toho často vychádza najtragickejšie. Spôsob akým je román napísaný dnes nemusí vyhovovať mladším generáciám, ale mne osobne veľmi ulahodil a zanechal vo mne trvalé nie prchavé emócie. Užívala som si ako napríklad autorka dokonale premostila jednotlivé situácie v príbehu pútavým opisom prírody alebo počasia a veľakrát som pri čítaní mala pocit, že sa tam priamo nachádzam.... Nejdem sa viac rozpisovať hoci by bolo o čom, ale radšej tento úžasný román odporúčam na prečítanie.

kika 13
10.04.2014

Smutný příběh plný pláče a trgédie.

zuza264
28.09.2012

Pro mě strhující kniha. Brečela jsem, brečela a brečela.

modranka
03.07.2012

Nádherný "sociálny" román, ktorý vás vráti do medzivojnového obdobia. Zavádzanie strojovej výroby zničí farbiara Pazderu. Chudoba, zúfalstvo, strastiplná cesta životom prelomí rodinu. Selma, ako jediný schopný potomok musí odísť slúžiť do mesta. A tam začína jej tragédia. Zamiluje sa do Štefana, ale jeho rodina ju odmietne hoci čaká dieťa. Aj Štefan ju zradí, z ruského frontu sa vracia s manželkou a maličkou dcérou. Selma sa zbavuje vlastnej dcéry, lebo nie je schopná uživiť seba, dcéru, otca s matkou a dvoch súrodencov. Stáva sa z nej prostitútka a pri tejto práci stretne Štefana, ktorého zastrelí. Utečie k Fany, svojej sestre, ktorá po vymretí celej rodiny našla službu v rodine Jiskrových. Tam nečakane nájde Selma aj svoju odloženú, už dospelú dcéru. V rodine Jiskrových však nachádza aj Štefanovu druhú dcéru.
Kým Helenka/Ilonka pochopí kto je Selma, tá sa udá a spácha samovraždu. Ilonka prichádza za matkou neskoro. Ale svoje šťastie predsa len nájde.

alnahu
13.09.2011

Od paní Javořické,jsem četla první román,ke knize jsem přistupovala trochu s despektem ale uchvátila mě krásnou češtinou.Takže si budu shánět další román-spisovatelka jich má opravdu dost na výběr.

Vlasta Javořická

Vlasta Javořická