ErikaJ ErikaJ komentáře u knih

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

Velmi pěkná kniha o vztazích Čechů a Němců v předválečné a válečné době v pohraničí, o charakteru lidí, jejich zásadovosti, neústupnosti, ale i vypočítavosti, prospěchářství a svalování viny z jednoho národa na druhý ... Rozhodně se k ní ještě s chutí vrátím.

28.07.2021 5 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Jaderná katastrofa v Černobylu je téma, které mě velmi zajímá. Tato knížka se tímto tématem zabývá prakticky jen okrajově, nicméně příběh o vzniklém přátelství, jenž na katastrofu navazuje, je dojemný a poutavý. Sledujeme nejen rodící se přátelství dívek, ale uvědomění si sebe sama, svých hodnot a činů druhých. Velmi pěkný příběh jak pro mladší čtenáře, tak i pro dospělé.

20.07.2021 4 z 5

Sestry B. Sestry B. Milena Štráfeldová

O Lídě Baarové jsem přečetla již hodně knih a i tato mi opět potvrdila, že oproti své sestře Zorce, byla Lída sobecká, povýšená a povrchní, a vlastně až do své smrti přesvědčená o tom, že nic špatného nikdy neudělala. Nemyslím si, že stýkat se za války s Němci bylo v pořádku, zvlášť když to bylo za účelem získat z toho pro sebe co nejvíc, bez ohledu na svou rodinu. Kniha se četla velmi dobře.

15.07.2021 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Knihy Jakuby Katalpy mám moc ráda. Jen u této knížky jsem se zpočátku ztrácela v postavách. Chvílemi jsem nevěděla, na koho se soustředit. Spoustu krátkých odstavců, mnoho jmen, které se již neopakovaly a tak jsem nevěděla, na koho zaměřit větší pozornost a kdo bude pro děj příběhu důležitý. Postupně jsem se zorientovala a od té doby jsem četla knihu jedním dechem a těšila se na rozuzlení toho, jak to vlastně s Konrádem a jeho matkou bylo...

14.07.2021 4 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Spíš krimi příběh, než thriller. Četl se dobře, ale tak nějak ničím nepřekvapil. Jak už tu někdo přede mnou psal, něco tomu prostě chybělo...

03.07.2021 3 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Na knížku jsem narazila náhodou. Je určena mládeži, ale i já jsem si opravdu s chutí početla a dozvěděla se tak víc o lidech s autismem a Aspergerovým syndromem. Příběh je vyprávěn očima sestry autistického chlapce. Život s ním není jak pro ni, tak maminku vůbec jednoduchý, ale i tak chlapce obě zbožňují a snaží se předcházet situacím, které mu záchvat způsobují. Jak už zde bylo psáno, nejen život S AUTISTY, ale i život AUTISTY musí být náročný, těžký.Oni sami si ten život ale nevybrali a nemohou za to, že potřebují přesný řád, stejné zvyky atd. Určitě nestojí za odsuzování, posmívání či zesměšňování. Cítím hluboký respekt před lidmi, kteří mají v rodině někoho s podobnou poruchou a kteří se o něj dokáží s láskou postarat. Jste úžasní!!!!!!

02.07.2021 5 z 5

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Příběh o jedné rodině, ve které děti byly rozumnější a zodpovědnější, než jejich vlastní rodiče.

28.06.2021 4 z 5

Všechno nejlepší, Anno Všechno nejlepší, Anno Petra Jirglová

Příjemná oddychovka ze života, u které se člověk i s chutí zasměje.

19.06.2021 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Zajímavý detektivní příběh. Chválím autora i za to, že jsem téměř celou knihu netušila, kdo je vrah. Skvělý čtenářský zážitek mi akorát kazila přemíra postav a jmen.

05.06.2021 4 z 5

Začátek Začátek Lenka Chalupová

Lenka Chalupová zraje jako víno. Všechny povídky jsou nevšední, poutavé, dlouhé tak akorát, prostě dokonalé. Kéž by jich bylo v knížce ještě víc! Povídky úplně nevyhledávám, ale Začátek si časem znovu ráda přečtu.

31.05.2021 5 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Jak asi Eve muselo byt, kdyz se rozhodovala, zda-li Miriam poslat do Anglie, jak velikou bolest musela citit, kdyz vlak odjizdel?
Co vsechno museli lide za valky vytrpet? Kolik bolesti je clovek schopen unest? Nejen tyto, ale spoustu dalsich otazek si kladu vzdy, kdyz doctu pribeh, odehravajici se ve valecnych letech. Pekny pribeh, i kdyz smutny. Ostatne jako vsechny dalsi z teto doby.

17.05.2021 5 z 5

Lada u ledu Lada u ledu Ema Labudová

První části knihy nemám co vytknout. Bylo velmi zajímavé číst, co se děje v hlavě mladé holčině, proč se bojí jíst, jak těžké je vůbec něco sníst, co na to její okolí...Navíc v době, kdy se o těchto problémech ještě moc nemluvilo. Moc jsem ji fandila, aby to zvládla a nad nemocí vyhrála. Pak se Lada vdala, já ji přestávala rozumět a konec byl takový o ničem.

13.05.2021 4 z 5

Dítě třetí říše Dítě třetí říše Mandy Robotham

I když pouze fiktivní, přesto poutavý a čtivý příběh o Evě Braunové a jejím dítěti. Člověk by lehce uvěřil, že přesně tak se to i stalo.

06.05.2021 4 z 5

Hanina hvězda Hanina hvězda Miroslav Frindt

Příběh o židovské dívce vrátivši se po válce do rodného Kubína, čelící i po hrůznych letech prožitých v Osvětimi, nenávisti některých místních lidí. Kniha se četla velmi dobře

02.05.2021 4 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Příběh jedné židovské rodiny z Polska, která měla štěstí, že se po válce shledala. Příběh o nezlomné síle, odvaze, víře a naději. Kniha podle skutečných událostí, která Vás pohltí hned od začátku, s pasážemi, jež se vám vryjí hluboko do paměti. Zcela jistě si ji ráda ještě jednou přečtu.

21.04.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Smutný, bolestivý, a přitom krásně napsaný příběh o jednom chlapci, který musel bohužel předčasně dospět a začít se spoléhat pouze na sebe. Sami víme, kolik dospělý člověk musí vynaložit sil, aby všechny životní perepetie kolikrát ustál. A co teprve takový malý kluk, s kterým se život nemazlil? Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy ze života a hlavně všem náctiletým, aby zjistili, že dětství a dospívání může být mnohem těžší, než to jejich. Třeba si pak toho svého budou i víc vážit.

18.03.2021 5 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Velmi zajímavá kniha o léčiteli Mikoláškovi, z které se dozvídáme, jak v sobě objevil léčitelské schopnosti, kdo jej naučil rozpoznávat nemoci z moči, jaký prožil život, jeho vztah k Bohu apod. Zároveň zjišťujeme, že i on měl své temné stránky a některé jeho činy jsou tedy odsouzeníhodné. Nyní bych si chtěla přečíst jeho Paměti přírodního léčitele.

16.03.2021 4 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

(SPOILER) Po dočtení této knížky jsem si říkala, že budu muset přehodnotit svoje bodováni tady na DK, protože vždy, když se mi knížka opravdu líbila, dávám 5 hvězdiček. Ale pak jsou knížky, které jsou naprosto dokonalé, ještě lepší než ty s hodnocením pět a já bych potřebovala treba šestku. Kdepak šestku!!U Mukla klidně desítku!!Protože ačkoli se mi některé pasáže četly těžce, protože krutost komunistů neznala mezí, nemohla jsem přestat číst...Obdivuji sílu a vůli obou bratrů přežít, ale ještě víc smekám před Vladimírem, který dokázal odpustit nebo spíš pochopit bratrovy činy, které je následně oba dostaly do takového pekla. Zároveň je mi smutno z toho, že za války bylo na českém lidu pácháno zvěrstvo nacisty, a po válce jsme se toho stejného, ne-li horšího dočkali od našich vlastních lidí. A také si říkám, nevytrpěl ten Vladimír za života už dost bolesti? To musel tolik trpět i při umírání? A ti, co ho tak nelidsky ve vazbě týrali, trpěli taky, když umírali? Je Bůh nebo nějaká spravedlnost? Po dočtení této knížky se vám bude v hlavě honit spoustu otázek a rozporuplných pocitů a určitě na ni budete dlouho vzpomínat

08.03.2021 5 z 5

Spálená křídla Spálená křídla Karla Kubíková

Anděla měla těžké dětství, což asi negativně ovlivnilo její povahu. Je zahleděná hlavně do sebe, nepociťuje lítost s ostatními, neumí dávat najevo lásku, stále myslí jen na své zájmy, které upřednostňuje nad rodinou. Nicméně její životní příběh je velmi zajívamý od samého začátku, a kdyby měla knížka o dalších 400 stran víc, vůbec bych se nezlobila. Velmi povedená kniha!!

05.01.2021 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla a na niž dlouho nezapomenu. Výborně napsaný příběh o konci druhé sv. války a o osudech lidí v Lověšicích u Přerova.

28.12.2020 5 z 5