engelmar engelmar komentáře u knih

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Tato kniha se skutečně minula s mým vkusem a stále přemýšlím, co koho na této knize mohlo bavit, od začátku do konce je tady popisovaná skupina lidí zaměstnaných v zážitkové firmě, kteří se celou dobu patlali ve svých problémech, každý sobecky řešil sám sebe, kniha plná detailních popisů intimnosti. Celou dobu jsem řešil, která postava mi je méně sympatická, která se chová více sobecky, dlouho to bylo vyrovnané, ale nakonec tomu dala korunu Andrea, která v podstatě z mého pohledu, zavinila smrt své tchyně, ani náznak sebereflexe tam ale nebyl, opět jediné , co řeší, je jaká je ona chudinka a jak využít majetek Květy. Po této kapitole jsem se opravdu nutil to dočíst, protože už mi z té knihy bylo zle a dočetl jsem to jen pro to, že málokdy knihu odkládám a chtěl jsem mít celkový pohled na knihu a možná trochu doufal, jestli tam přijde nějak zajímavé rozuzlení, což ovšem nepřišlo. Naštěstí pevně doufám, že toto je skutečně pohled na svět jen pana Hartla a co mám zkušenosti, tak v životě lidi tak špatní nejsou, dokáží myslet i na druhé a dokáží řešit i jiné hodnoty, než sami sebe.

30.03.2022 odpad!

Bílé orchideje – Gymnadenia Bílé orchideje – Gymnadenia Sigrid Undset

Docela zajímavá psychologie mladého muže, který hledá svůj prostor ve společnosti a snaží se odpovědět na otázky, co chci dělat, kde chci žít, s kým chci žít, čemu chci věřit. Byl jsem zvědav, jak se vyvine vztah s Lucy, trochu mě zklamalo, že po rozchodu to jaksi vyšumělo a postava, které byly věnované první dvě třetiny hry se ve třetí úplně vytratila. Čekal bych větší gradaci děje do závěru.

18.02.2022 3 z 5

Závod o bílý kontinent Závod o bílý kontinent Alan Gurney

Kniha mě trochu zklamala z hlediska toho, že jsem od ní čekal podstatně víc, název je podle mě zavádějící, myslel jsem, že se bude jednat o polárnické soupeření shackletona, scotta či amundsena o dobití jižního pólu, toto zde prakticky nebylo vůbec, místo toho tam byly různé historie plachetnic, velrybářství, či výpravy okolo Austrálie, které neměly nic společného s Antarktidou. Bylo tam spousta zajímavých inormací, ale trochu zmatečně poskládané, asi jako když nějaký starý pán vypravuje vzpomíná, skáče z tématu na téma, že jsem měl někdy problém poznat, jestli se mluví, ještě o tomto, nebo někom jiném, jestli se jedná o tuto událost, nebo už nějakou jinou, což je škoda, dalo se z toho vytěžit daleko víc.

23.01.2022 2 z 5

Dlouhá cesta Dlouhá cesta Sławomir Rawicz

Brilantně napsaný příběh, hvězdičku dolu za tom že se jedná pravděpodobně o fikci vydávající se za skutečný příběh,

02.01.2022 4 z 5

Občan Tom Paine / Povídky z americké revoluce Občan Tom Paine / Povídky z americké revoluce Howard Fast

Velice zajímavá kniha o revolucionáři Thomasovi Painovi, jehož příběh jsem neznal, tak alespoň to pro mě bylo překvapivé.

Díky ní jsem se dozvěděl spoustu zajímavých perliček z té doby a autor to dle mého názoru dobře popsal.

Moc ale nechápu, jak tato kniha mohla v padesátých letech vyjít, autor sice komunista, ale takový naivní a idealistický, než ten Stalinský demagogický, Taky se od komunismu po odhalení zločinů Stalinismu a potlačení Maďarského povstání odklonil. Kniha ale popisuje i Francouzskou revoluci včetně toho, jak sama revoluce může být zlá a likvidovat své vlastní revolucionáře, což se přesně dělo ve východním bloku.

Proto mě překvapuje, že v padesátých letech mohl vyjít takovýto celkem kvalitní kousek a ne jen budovatelské braky, jen proto, že to psal Americký komunista a to stačilo k vydání, ať už napsal cokoliv.

17.12.2021 3 z 5

Sobecký gen Sobecký gen Richard Dawkins

Hezky a čtivě napsaná kniha, která mi rozšířila obzory biologie a vývoje druhů. Jednu hvězdičku srážím proto, že jsem tam viděl jistou nabubřelost a zesměšňování jiných pohledů, dále pakmi tam chybí jistý návod, jak se smířit s tím, že jsme jen vehicle určený k přežití miliard genů, pro které je v tento okamžik výhodné, když tvoří nás, nebo jsem to tam alespoň neviděl.

01.12.2021 4 z 5

Objevil jsem Katyň: Unikátní zpověď Čecha, který sloužil u Wehrmachtu Objevil jsem Katyň: Unikátní zpověď Čecha, který sloužil u Wehrmachtu Jan Gomola

Docela zajímavý pohled, projít si válku s řadovým vojákem, který se dostal na docela zajímavá místa, tím že byl ve speciální jednotce.

Trochu ale přemýšlím, jak člověk čte z jiných zdrojů, co za zvěrstva naoáchali Němci, při obsazování Ruska, tak o tomto se autor vůbec nezmiňuje, přemýšlím, jestli se to u něj v jednotce jednoduše nedělo, nebo to autor po letech zapomněl,, či taktně zamlčel, místy mi to přišlo, že ta válka byla taková hra Hitlera a Stalina a obyčejní lidi a vojáci byli v podstatě všichni kamarádi a když se náhodou potkali, tak si všichni pomáhali.

08.11.2021 3 z 5

Hana Benešová Hana Benešová Petr Zídek

Paní Hany Benešové si jako osoby neskutečně vážím a proto jsem uvítal knihu, která se ji věnuje. Zajímavé na ní je, že přežila svého manžela více než o 20 let a víceméně zde byla jako odkaz našeho prezidenta, jako takový ostrůvek svobody, ke kterému lidé měli velkou úctu.

Právě tato poslední část knihy, po smrti Edvarda mě nejvíc zajímala, protože už to není tak obecně známé, jako část života, kterou prožili s Edvaredem a která se dá načíst z životopisů Edvarda Beneše.

Musím se přiznat, že jsem od toho čekal trochu víc, někde mi to přišlo, jako vaření z vody, použilo se co bylo, jestli toho obecně bylo málo, nebo se to špatně použilo nevím, ale v podstatě jediná nová zajímavá informace, byla akce STB Margot.

29.09.2021 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Také jsem knihu dlouho odkládal a popravdě řečeno jsem od ní čekal maličko víc, což je asi dáno tím, že je tak světová a nečekal jsem humoristický román, ale nějaký absurdní román ve stylu Franze Kafky.

Ze začátku mi přišlo úplně mimo, postupně, když se nabalovaly příběhy a postavy, začal se objevovat wau efekt, tohle bylo tady, tohle tamto. Vzal jsem jí na milost a dávám tři hvězdy. Nemohu si pomoci a vidím tam hodně paralel se Švejkem a černýma baronama, otázka je, jak moc je to náhodné a jak moc cílené a kdo se nechal kým inspirovat.

24.09.2021 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Výborná kniha, dostal jsem se k ní poměrně pozdě, možná proto, že jsem si děj pamatoval z literatury, ale přestože jsem pointu znal, četl jsem jí jedním dechem, v té knize je snad všechno. smutek, radost vztek, naděje, zklamání, ale hlavně láska. Postava Lucie se do mě pevně otiskla, možná právě to tajemno a neurčito, že o ní člověk prakticky nevěděl způsobilo, že i já jsem se do ní skrze knihu zakoukal a toužil po ní.

22.08.2021 5 z 5

Kentaur Kentaur John Updike

Brilantně popsaný vztah otce a syna na každodenních maličkostech, všechny detaily tam do sebe zapadaly, v tom propojování s řeckou mytologií jsem se maličko ztrácel a místy to působilo spíše rušivě.

12.08.2021 4 z 5

Určitě zajímavý nápad, sepsat život s obyčejnými lidmi, kteří žijí na Šumavě, trochu to na mě ale působí, že ani jeden z těch lidí skutečně samotář nebyl, spíš takové trochu ztracené existence, buď v tom hrál roli alkohol, nebo nějaký spiritualismus, nikde jsem necítil, že by to měl někdo promyšleno, jako životní cestu.

04.06.2021 3 z 5

Pohár císařovny Sisi Pohár císařovny Sisi Jiří Slavíček

Mám moc rád knihy pana Slavíčka, pro jejich laskavost a takovou lidskost, tady mě to malinko zklamalo, myslel jsem si, že to bude mít trochu detektivní žánr, kde bývalý policista Karel Zach vyřeší záhadu zmizelého poháru, ale působilo to na mě, jako trochu vlezlý sklerotický důchodce, který se vyptává stále na to samé, ani nevím kolikrát tam bylo řečeno, že císařovna byla krásná, že už jí ale bylo nad 50, že se nechtěla zobrazovat, že se chtěla vyrovnat se smrtí svého syna, nebo že řecký předčítač Christomanus měl hrb. Tato skleróza se projevila i u Kertésze, kde nevím, jestli už byl taky senilní, nebo jen blahosklonný ke Karlovi, ale častokrát ukončoval jeho zvídavé otázky tím, že musí něco neodkladného řešit, tak možná spíš ta blahosklonnost. Stejně tak se v románu stávalo, že různé věci byly v různých částech pojmenované jinak. Jednou se opili s se Slováky ze Zvolena, na jiném místě knihy byli ze Žiliny. Kromě toho hodně překlepů a gramatických chyb, jako kdyby tam nikdo neudělal korekturu, nebo jen velmi nedbale. Laskavost a vlídnost a takový poklid jsem tam samozřejmě našel, úplně mě láká oblast Bardejova někdy navštívit, toto mě ale dost rušilo.

04.06.2021 2 z 5

Čarovná hora Čarovná hora Thomas Mann

Dost náročná kniha, pustil jsem se do ní, protože je to jedna z nejuznávanějších knih, hodně paralel, diskuze dvou světů humanisty a fašistického demagoga, jejich diskuze byly dost náročné a právě díky tomu jsem se prokousával touto knihou asi dva měsíce. Bohužel si myslím, že jsem do této knihy ještě nedorost a nedokázal jsem jí ocenit, ale vzhledem k tomu, že jsem to čet v době uzávěry, bylo to docela symbolické, hlavně ty pasáže o vnímání času, který protéká mezi prsty.

19.05.2021 3 z 5

Lužinova obrana / Pozvání na popravu Lužinova obrana / Pozvání na popravu Vladimir Nabokov

Knihu jsem sháněl kvůli Lužinově obraně, nakonec mě ale víc zaujalo Pozvání na popravu, takové trochu Kavkovské, trochu Orwellovské, absurdita zatčení a trestu, kde vlastně nikdo neví, za co to bylo, myslel jinak než unifomní masa a proto byl odsouzen, brilantní a vizionářské.

14.12.2020 4 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Podle mě jedna z mála knih, které popisují události okolo roku 1917 v Rusku a převzetí moci komunisty, takové drobné příběhy a vyskládala se z toho hezká skládačka.

20.11.2020 4 z 5

Oblouk Oblouk Jiří Stránský

Mě zaualo to téma perzekuovaných lidí dvacátého století, kde Stránský popsal prostředí, které důvěrně poznal. Minus trochu bylo, že už se to ke konci dost pateticky motalo na místě, vadily mi některé chyby, jako třeba kdy zemřel Edvard Beneš a také jak stále zdůrazňoval jednovaječnost Anežky a Vojty, podle mě jednovaječná dvojčata mohou být pouze dva kluci, nebo dvě holky, kluk a holka musí být vždy dvojvaječná. Taky mik tam nevyhovovalo to intermezzo uprostřed knihy, kde autor vystoupil z románu, popsal, co už napsal a co ještě chce napsat a zase vplul do románu.

20.11.2020 3 z 5

Všechno je jenom dvakrát Všechno je jenom dvakrát Michal Přibáň

Z mého pohledu je to naprosto brilantně napsaný román, jak se občas říká o kriticích, že nejsou schopni napsat román, tak zde to na mě působí jako kritik napsal román, aby ukázal, jak se to dělá.

Precizně propracované postavy, míchání, přítomnosti s minulostí, normalizace popsaná z pohledu dětí a jejich bezstarostností, na druhou stranu i z pohledu rodičů, jejich strachů, drobných setkání.

Vždycky v té kapitole se to posunulo o rok, u malého Pavlíka, ale i u jeho otce, postupně se do dostávalo do let, které už jsme znali z vyprávění dítěte a zase to dostalo, úplně jiný rozměr, do toho rovina revoluce a současnost a problémy s rozpadlými vztahy a ztrátou rodičů.

A pak najednou strana 400 a pecka, všechno je úplně jinak, podle komentářů to hodně lidí zklamalo, mě to ale přišlo, jako naprosto brilantní posun, nemohu nikoho soudit jen sám sebe, sám jsem ten estébák, po pravdě řečeno jsem v souvislosti se dvěma Machama čekal ještě trochu jiný závěr, že malý Pavlík se bude na Karlovku stále vracet a postupně se stane mladším a starším Machem zároveň jak půjdou roky a takto se příběh propíše sám do sebe a ve stylu sto roků samoty se sám v sobě i uzavře.

Ale závěr já viním Borovičku, já strejdánka a oba se mýlíme, také není špatný, všechno je jenom dvakrát, na všechno se dá dívat z různých pohledů.

Zcela jsem z té knihy nadšen, řek bych že je to možná nejlepší český román, který jsem četl za poslední roky, komplexností a prostorovostí to od těch 100 roků samoty nemá až tak daleko.

Asi to není kniha úplně pro každého, ale pro mě v časech koronavirových neskutečný čtenářský zážitek.

24.03.2020 5 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Asi jsem tu knihu nepochopil, protože je tolik pozitivně hodnocená, mě přišlo zajímavých prvních sto stran a pak už jen prndání, kde se kdy s kým potkal, měl jsem dost problémy, abych se v tom úplně neztratil.

02.03.2020 1 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Po pravdě řečeno mě kniha dost zklamala, slyšel jsem na ní dost příznivých reakcí, tak jsem se do ni pustil, zajímavé je podle mě jen Brněnské prostředí, jinak celkem jednoduchý popisný příběh, kde nevidím nijakou vyšší myšlenku, než popis vztahu majitele. Kdyby to bylo alespoˇˇn podle zkušenosti, podobná tematika, války a Brna je i v knize Zítra bude líp, která je dl ného názoru daleko lépe zpracovaná.

02.03.2020 2 z 5