engelbert engelbert komentáře u knih

Titanic Titanic Miloš Hubáček

Kniha je tak dobrá, že dokonce šla z ruky do ruky po celé široké rodině, což se potom už nikdy nepřihodilo, a už vůbec ne u literatury faktu. Mé brožované vydání se tak změnilo na listové.

11.10.2019 5 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Mimo jiné se mi líbilo, že to nebyla žádná mnohodílná sága, ale stručný průlet dějinami jednoho místa v pohraničí. A přesto postavy byly uvěřitelné a dokázal jsem chápat všechny ty předsudky, nedorozumění, nenávisti osobní i etnické. Je mi z toho smutno.

14.04.2024 4 z 5

Satanské verše Satanské verše Salman Rushdie

Zajímalo mě, co na této knize je, že jsou muslimové ochotní kvůli ní vraždit. Můj problém spočívá v tom, že teď hned nedokážu říct, co to mělo celé znamenat. Souvisí to, možná, s mojí mentální kapacitou, nevím jestli jsem četl o nevypočitatelnosti osudu, o zastřenosti božích úmyslů, o ztracené a nalezené lásce k otci. Nevím, a je to vůbec problém?

04.07.2023 3 z 5

Macocha Macocha Petra Hůlová

Přišlo mi to jako terapeutický deník v odmašťovně. Nechápu proč by mě to mělo zajímat. Bohužel není jasné, jestli hospitalizace spojenými sílami dětí a partnera je definitivní zrada, nebo stéblo, kterého se tonoucí chytá. Dle anotace autorka překračuje četná tabu literatury. No, když mi při slavnostní večeři v restauraci naserou do talíře, tak nepochybně budou tabu překročena, ale tleskat jim asi nebude proč.

09.05.2023 2 z 5

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky Jean-Michel Guenassia

Borec, který vypadá jako holka, je heterosexuál proti vůli své lesbické matky a balí si přítelkyně v dívčím klubu. Zní to šíleně, ale vyprávění je milé, plynulé a laskavé. S decentní pointou. Jen nevíme jestli Hilda přijela.

01.02.2023 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Tak nevím. Podle anotace mělo jít o příběh dvou hráčů se smrtí. Ona nechtěla umírat pomalu v sanatoriu, tak utekla a umírala pomalu ve velké společnosti, kterou pohrdala. On si smrt nepřipouštěl, spíš byl průvodcem z atraktivního prostředí. Ona chrlila celou knihu duchaplné myšlenky, které ale nikomu neřekla a divila se, že jí nikdo nerozumí. Já taky ne.

17.02.2022 2 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Je lepší svoboda peněz? Nebo svoboda přirozenosti? Postavy jsou vybrány přesně tak, aby nemusely řešit vydělávání peněz a měly čas na samotnou zápletku. Líbí se mi, že autor neopomněl na jemné detaily, které pro mně dělají postavy uvěřitelnější. Třeba, když otec Constance hodnotí Cliffordovu tvorbu:"...vždyť v tom nic není", napadá mě co je to za člověka, že to dokáže tak rychle posoudit, a hle ke konci příběhu zjišťuji, že je to umělec, a tedy jakési oprávnění k tomu tvrzení má.

08.02.2022 4 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Na tuto knihu jsem se hodně těšil. A jsem z ní nadšen. Srozumitelně jsem se dozvěděl ledacos nejen o velkém válečníkovi, ale i o způsobech boje, ideologických nánosech , zamlčování nepříjemných pravd, všudypřítomné nejednotě husitů, nevybíravých způsobech křižáků. Také o obtížích s nedostatkem písemných pramenů nebo jejich neslučitelnosti.

09.03.2021 5 z 5

Ministerstvo strachu Ministerstvo strachu Graham Greene

Odsouzen nadosmrti k výčitkám svědomí. Hledá své místo zpět ve společnost v bombardovaném Londýně. Je lepší pamatovat si, nebo zapomenout?

28.02.2023 4 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Asi se k této knížce vracet nebudu, ale to neznamená, že by byla špatná, nebo mě nebavila. New Orleans je v knize zabydlen postavami neuvěřitelně nemožnými. Stačí se však porozhlédnout a je jich všude kolem plno. Zvláštní práci si dal autor s Ignáciem, který je neskutečně arogatní, bezohledný a zbabělý a svému okolí přináší jen potíže.

29.12.2022 3 z 5

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Jde mi z toho hlava kolem. Stále není jasné, kdo je představitelem dobra a kdo zla. Těším se na další díl, i když je jasné, že kolem nás je urrumae a nejdůležitější věci se odehrávají vskrytu.

27.06.2022 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Příběh jako dokreslení filozofického pojednání o smyslu života. Sledoval jsem jej však jakoby zúženým průzorem bez patřičného rozhledu. Dokážu tak sledovat autorovy úvahy, ale nedokážu již domýšlet jejich důsledky. Chápu jeho rozčarování nad pojetím filmového zpracování.

27.08.2021 5 z 5

Flaubertův papoušek Flaubertův papoušek Julian Barnes

Ke čtení této knihy mě vedla zvědavost. On měl Flaubert nějakého papouška? Čím se vyznačoval, že o něm někdo napíše knihu? A pak už jsem jen hltal příběh autora Paní Bovaryové vyprávěný velmi zvláštním a podnětným způsobem. Spousta myšlenek, inspirujících citátů, postřehů. Budu si muset brzy přečíst něco od Flauberta.

22.03.2021 4 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Ve škole jsme se v zeměpise učili o významu textilního průmyslu pro Brno, ale byla to jen fráze. Přece oficiální osnovy nemohly připustit jakoukoliv zásluhu těm kapitalistům, kteří utiskovali dělnickou třídu. Tato kniha do značné míry tuto informační díru zaplňuje. Jako celek mi to ale nepřipadalo ani jako román, ani jako literatura faktu.

09.12.2020 3 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Tolik křivd a hořkosti! A přitom jako by to celé vyústilo do dneška. Velmi se mi to líbilo.

16.09.2020 5 z 5

Zdivočelá země / Aukce Zdivočelá země / Aukce Jiří Stránský

Zdivočelá země mě moc bavila. Bohužel jsem dříve viděl seriál. Vůbec nepochybuji o tom, že život v pohraničí musel být drsný. Však je dodnes vidět, že ani po letech se to tam příliš nevzpamatovalo. Aukce byla obtížnější, těžko jsem se orientoval v příbuzenských a generačních vztazích. Hvězdičku jsem strhnul, protože mi poněkud vadí tak naprosto kladní hlavní hrdinové. A do toho poslouchám z televize šéfa komunistů jak nám ve sněmovně vykládá o nedostatku demokracie v naší zemi. Čert by mě mohl vzít.

14.06.2020 4 z 5

Karpatské hry Karpatské hry Miloslav Nevrlý

Není mnoho knih, o kterých bych mohl říci, že ovlivnily můj život. Tahle rozhodně mezi ně patří.

19.10.2019 5 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Slavnosti sněženek jsem četl až po mnohém shlédnutí filmu. Film je pěkný, ale výsledný dojem je diametrálně odlišný od předlohy. Kniha je, podle mého, mnohem méně veselá a poetičtější. Řekl bych až svíravě smutná.

17.10.2019

Incident v Čechách Incident v Čechách Thomas Årnfelt

Ach jo. Postavy nějak jednají, ale autor se nenamáhá jakkoliv naznačit proč, co je k tomu vede. Postavy se odebírají přemýšlet, ale nevíme o čem. Zraněný hrdina během odpoledne provede v tajnosti exhumaci, ohledání mrtvol, jejich pochování a uvedení místa do původního stavu. No, zřejmě slušný oddíl. Nakonec jsem se bavil spíše odhalováním chyb, než samotným dějem. Třeba, proč by si hrabě bral baronku, aby získal její titul? Už dost divná je existence dvou panství v jedné horské vesnici. Chci tím říct, že autor udělal hodně pro to, aby mě přesvědčil, že neví nic ani o době Rudolfa II. ani o Českém království, ani o stavbě příběhu.

09.10.2019 1 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Trochu jsem se ztrácel v té spoustě postav, vztahů. Ale je moje chyba, že jsem si nedělal poznámky.

05.10.2019 4 z 5