Endy17 Online Endy17 komentáře u knih

O myších a lidech / Plameny zářivé O myších a lidech / Plameny zářivé John Steinbeck

Kniha O myších a lidech je rozhodně klasikou, velmi silným příběhem o přátelství až za hrob. O nenaplněných snech a o radosti, kterou samotné snění přináší.
Plameny zářivé čekaly na svůj český překlad takřka půl století - možná v době svého vzniku u nás nenašly pochopení. Příběh se přelévá do tří různých prostředí, aniž by to jakkoli ovlivnilo jeho vývoj. Autor nám tak ukazuje, že není zas tak důležité ČÍM člověk je, ale JAKÝ je a jaký vede život.

30.01.2017 4 z 5

Lustrum Lustrum Robert Harris

Jednou jsi dole, jednou nahoře - nic nevystihuje Ciceronův osud lépe. Rozhodně to neměl ve své době a se svými zásadami lehké, ale určitě by byl šťastný z vědomí, že jeho odkaz přežívá i po dvou tisíciletích.

01.08.2016 4 z 5

Zvonokosy Zvonokosy Gabriel Chevallier

Popisovat Zvonokosy jako román o zbudování záchodků je stejný nesmysl, jako napsat, že Babička Boženy Němcové je o Viktorce. Humor, karikatura, satira a vzhledem k době vzniku překvapivě hodně sexu jsou leitmotivem celé knihy. Bohužel jsem měl pocit, že na posledních stránkách autorovi trochu dochází dech, ale přesto se jedná o dnes už klasické dílo, které do knihovny patří. Alespoň do té mojí určitě.

18.06.2016 4 z 5

Sharpův orel Sharpův orel Bernard Cornwell

Osmý příběh napsaný podle stále stejného scénáře. Čtenáře nečeká žádné velké překvapení, ale pro mně osobně se z Sharpa stává starý známý, ke kterému se rád vracím. Jen si mezi jeho jednotlivými příběhy musím dát chvilku pauzu.

15.11.2015 4 z 5

Po přečtení Stoletého staříka Vás Analfabetka ničím výrazně nepřekvapí. Je stejně plná absurdit a paradoxů, které s postupujícím dějem rozhodně neubývají, stejně zábavná i čtivá.
V červnu mě k moři doprovázel Alan, v září Nombeko. Z tohohle pohledu musím říct, že podzimní Jadran byl o malý kousek lepší.

10.09.2015 4 z 5

Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Autor sám sobě nasadil laťku dost vysoko - pokud jeho první historický román dosáhl takových kvalit, bude těžké navázat a nezklamat čtenáře.

02.08.2015 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Tak trochu jiný Nesbo, znatelně brutálnější, zamotanější, k čemuž trochu přispívají i pro českého čtenáře těžko stravitelná skandinávská jména. Opakované odhalování pachatele, než konečně dojde na toho pravého, mě víc unavovalo než zaujalo. Ale tradičně výborný vypravěčský styl dělá knihu čtivou. Uvidíme, s čím přijde Jo Nesbo v dalším případu Harryho Holea.
Sněhulák je další knihou, u které mě mrzí, že hvězdičky hodnocení nejdou půlit. Vybral bych tři a půl.

13.05.2015 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Drsné. A o to drsnější, že děj má reálný podklad a že to takhle ve stalinistickém SSSR asi opravdu chodilo.

07.04.2015 4 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Mé první setkání s Františkem Niedlem bylo vcelku příjemnou záležitostí. Příběh ze středověké Prahy, trochu drobrodružný, trochu detektivní. Nechtěl bych hodnotit reálnost děje, ale kniha je čtivá, stránky rychle ubývají a navnadí čtenáře na další dvě pokračování.

31.01.2015 4 z 5

Cesty rytířů Cesty rytířů František Niedl

Nabízí se otázka, jestli tímhle svazkem autor sérii končí nebo jestli vytváří prostor pro zcela novou dějovou linii.
Pane Niedle, B je správně!

08.01.2021 4 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Vyprávění mi svým stylem připomínalo Transfuzi Antona Horsta. Kniha se asi nikdy nestane úplným bestsellerem, ale to rozhodně neubírá na kvalitě románové verzi velmi zajímavého životního příběhu. Škoda ukvapeného konce, další kapitoly by určitě čtenáře neodradily.

07.10.2020 4 z 5

Mladý muž & bílá velryba Mladý muž & bílá velryba Vladimír Páral

Před pětatřiceti lety jsme Párala hltali - dnešní nostalgické ohlédnutí mě přesvědčilo o tom, že autor má co říct i dnešnímu čtenáři.

04.07.2020 4 z 5

Dvě mrtvé holčičky Dvě mrtvé holčičky Stephen King

Způsob vydávání Zelené míle mi připadal přinejmenším podivný - po přečtení celé série ho hodnotím jako geniální! Při dočítání jednoho dílu už jsem měl připravený další sešitek, do kterého jsem se okamžitě vnořil a který mě opět zcela pohltil. Čekání na vydání dalšího dílu muselo být pro první čtenáře hodně náročné, ale napětí děje se tím určitě ještě stupňovalo.

20.06.2020 5 z 5

Osmanský tábor Osmanský tábor Vlastimil Vondruška

Vlastimila Vondrušku mám rád jako člověka i jako autora. Jeho knihy jsou sázkou na jistotu a z jeho literárních postav se pozvolna stávají mí staří známí.

16.05.2020 4 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Premonstráti, dominikáni, minorité - pro běžného čtenáře není úplně jednoduché se zorientovat. Rozhodně zajímavý je ale odkaz na věrozvěsty a na tehdejší církevní popírání jejich odkazu.

16.03.2020 4 z 5

Operace Stonewall Operace Stonewall Jiří Šulc

Skutečné události druhé světové války podané snadno přístupnou literární formou a na závěr doplněné vysvětlující poznámkou autora, mimochodem neméně zajímavou.

29.02.2020 5 z 5

Příběhy z korfských uliček Příběhy z korfských uliček Pavla Smetanová

Tradičně až neuvěřitelně otevřená zpověď o životě v Kerkyře. Tentokrát Pavla zapojila také dceru Ofélii a trošku i syna Janise - nemůžu se dočkat, že v příští knížce dostane příležitost i Adonis.

29.01.2020 5 z 5

Knížka aneb Co mne jen tak napadlo Knížka aneb Co mne jen tak napadlo Jiří Suchý

Génius českého jazyka (podobně jako třeba pánové Werich nebo Svěrák, jen tak namátkou) na sebe, zdánlivě bez ladu a skladu, navršil povídky, písničky, úvahy, básničky, fejetony a říkačky, doplnil množstvím fotografií a kreseb z dílny S& Š - a vznikla z toho úžasná knížka. Veselá a smutná, poetická a naturalistická, vždy však nesmírně lidská.

18.01.2020 5 z 5

Sharpův meč Sharpův meč Bernard Cornwell

Trošku netradiční a trošku překvapivý Sharpe, který ovšem neztrácí nic na své obvyklé kvalitě.

28.12.2019 4 z 5

Falknovská huť Falknovská huť Vlastimil Vondruška

Po historických detektivkách tak trochu jiné čtení, přesto se autor nezapře.

15.10.2019 5 z 5