Mladý muž & bílá velryba

V devětadvaceti horkých červnových dnech se odehraje drama čtyř osob, dvou půvabných chemiček z Prahy, rezignovaného Viktora Pance, který urputně hájí svůj vnitřní klid, poněvadž věří, že jeho život už skončil - a mladého vášnivého Břéti, jehož naopak týrá pocit, že "málo žije" ... a který se proto vydává ze své každodennosti na "velký lov bílé velryby"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15936/big_mlady-muz-a-bila-velryba-DqR-15936.jpg 4359

Kniha Mladý muž & bílá velryba

agnesthequeen

Páralův osobitý literární styl může být zprvu nelehký až odrazující k začtení se do děje. Dílo však skvěle vykresluje stereotyp běžného života, ve kterém se čtenář najde a uvědomí si spoustu věcí. Lhostejnost, ale i hledání pozitivního východiska autor zobrazuje na kontrastu mezi dvěma hlavními postavami, letargicky žijícím Vikem a optimistickým Břeťou, usilujícího o chycení své "bílé velryby."

freejazz

toto bola pre mňa perfektná pecka. vždy som si predstavoval, že literatúra u nás by mala vyzerať aspoň takto. až po rokoch som zistil, že to bola vlastne „úlitba bohům“, aby vôbec mohol Páral publikovať. napriek tomu sa mi kniha pozdávala. a film bol ešte lepší. neopakovateľný výkon Ivana Vyskočila prekonal aj Janu Brejchovou a Zlatu Adamovskou. tuším si ho idem pozrieť...

vas
03.06.2021

Tato kniha podle mého soudu mocně rezonuje jenom s určitou generací. Nemyslím teď historickou vertikálu, ale lidi mezi dvaceti a třiceti lety, kteří se hledají. No a chudák Břeťa se skoro našel... Cynické, ale pravdivé. Vždyť všichni tak trochu lovíme tu bílou velrybu. Jenomže Physeter catodon (ať už bílý nebo ne) váží až osmdesát tun a to je na jednoho človíčka vážně trochu moc.

Pain
30.04.2021

Přečteno v rámci povinné četby na SŠ.

alois.randa
21.01.2021

dobře se to četlo, povahové vlastnosti postav jasně vylíčené, zajímavý děj i prostředí, konec však předvídatelný

ninano
23.08.2020

Moc hezký příběh, jehož poselství je aktuální i dnes.

slaska77
23.07.2020

Tato kniha byla moje první setkání s Páralem, na dlouhé roky ne poslední, jeho syrové vyprávění z dob ještě socialistických není zdaleka pro každého, ale má svoje kouzlo. Proto i po létech a přečtení prakticky všeho, co pan Páral napsal, dávám stále za 5-)

Endy17
04.07.2020

Před pětatřiceti lety jsme Párala hltali - dnešní nostalgické ohlédnutí mě přesvědčilo o tom, že autor má co říct i dnešnímu čtenáři.