Emily82 Emily82 komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Knihy této autorky jsem si zamilovala. Poprvé jsem se setkala s knihou Musím tě zradit, a to úplně náhodou. Příběh mě dostal natolik, že jsem sáhla i po další knize, a asi ne poslední. Autorka se zabývá ne zcela známými okolnostmi historie, o to se jeví prožitky lidí silnější.

19.06.2023 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Neodtrhla jsem se, dokud jsem ji neprecetla. Zajimave osudy, ocenuji praci autorky.

14.04.2020 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Hodně silné vyprávění, až se nám nechtělo věřit, čeho je lidská krutost schopna. Bohužel zločiny tohoto režimu jsou z většiny nepotrestány. Na rozdíl od těch nacistických. Přitom si v krutosti nezadají.

07.12.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Styl paní Mornštajnové mi moc sedí, krásný zralý jazyk i zajímavé příběhy.

09.07.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Působivý příběh plný smutné historie. Myslím, že knihu by si měl přečíst každý, kdo tvrdí, že Češi byli jen utlačovaní chudáci, kteří mají čisté ruce - nemají a dopustili se také mnoha zločinů na lidech, kteří nic nezavinili.
Zajímavé bylo také "převlékání kabátů" z pohledu nezávislého pozorovatele.
Smutný osud Gerty Schnirch byl dojemný, strnulý a beznadějný, přesto na konci kniha nadějně ožívá díky Blaničce, která vnese optimismus a svobodu, která je nezatížená křivdou historie.

02.09.2019 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Dojemný příběh dvou náhodně se setkajicich lidí, kteří si nesou v srdci bolest. Smutné, úchvatně napsané.

27.02.2024 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Neodlepila jsem se, osudy jsem hltala. Jsem ráda za zmínky historických souvislostí, jako je Katyň, Lebensborn apod.
Už se těším na další díl.

02.11.2021 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Naprosto skvělé vylíčení situace v Rumunsku, politické vtipy pro odlehčení.
Zavzpomínali jsme, když jsme byli s mužem v Temešváru a události 1989 na nás dýchaly na každém kroku.

10.05.2023 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nesmrtelný Shakespeare. Četla jsem tuto knihu už několikrát, v různých překladech. Shakespeara zbožňuji, nadčasový, stále aktuální, již několik století.

08.03.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Psát v ich formě jako chlap je od autorky hodně zajímavé, psát z pohledu chirurga ještě zajímavější. Příběh je nicméně takovou tou klasickou sondou do duše hlavního hrdiny.
Není tu taková ta přesná hranice dobra a zla jako ve Vránách, ale i tak jsem s Hynkem často soucítila a bylo mi ho líto.
Vrány se mi líbily právě tou polaritou, dvěma názory a tady jsem trošku doufala, že část bude vyprávět Markéta. Ale nestalo se, nedostala šanci se obhájit a tak pro mě zůstala takovou nevraživou furií, které dohnala chlapa na hranici samotného pekla.
Že je konec otevřený, se mi líbí, alespoň mohu hrdinovi fandit, aby to zvládnul :).

21.07.2021 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Kdosi tady napsal, že je kniha málo drsná...
Nevím, co si dotyčný představuje, ale silných a naprosto hrozných okamžiků tam bylo tolik, že mi mnohokrát při čtení tekly slzy - jak je možné, že tohle dopustil člověk vůči člověku?
Utrpení milionů lidí na celém světě bylo popsané realisticky a ač jsem o tomto tématu četla mnoho, při popisu Mengeleho pokusů se mi chtělo i zvracet. Co to muselo být za magora, že tohle dopustil, a proč se mu nikdo nepostavil? To zoufalství, když matce vzali děti a před očima ho usmrtili, či naopak?

Síla této knihy ve mne zůstane asi hodně dlouho.

Několik lidí mi říkalo, že něco takového by nikdy nečetli. Naopak: Takovou knihu by si měl přečíst každý. Ne proto, aby se mu dělalo nevolno, ale proto, aby se podobné události, kdy si určitá skupina lidí myslí, že je nějak víc, jaksi hodnotnější než druhá, nikdy neopakovaly.

21.03.2019 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Také jako Ivanka83 čtu před spaním svému dítěti. Překvapilo mě, jak moc se to synovi líbilo a četli jsme celou Narnii dokonce několikrát. Tento díl se mi líbil moc.

02.09.2022 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nejprve jsem viděla minisérii na Netflixu a podle ní pak přečetla knihu. Je to úplně něco jiného a já byla ve finále zklamaná, že konec není otevřený. Bylo mi líto, že se životy postav nepropojily více. Ale i tak skvěle napsáno, dojemné čtení.

11.03.2024 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Knihu jsem sebrala ze stolku mamince a za jediný den přečetla. Skvělý příběh, oceňuji, že kniha obsahuje nejen koncentrační tábor, ale celý život hrdinky. Jen mi bylo po přečtení hodně smutno. Děj jsem musela hodně rozdýchat.

18.01.2021 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Kniha mě mile překvapila, jak dobře se četla. Možná i proto, že jsem neměla velké očekávání. Přečteno za dva dny, nic náročného.

10.04.2023 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Tohle není žádná kniha pro odreagování se. Autorčin styl se mi líbí hlavně literárně, dějově je to takové roztrhané, ale literární jazyk je naprosto jedinečný. Obdivuji slovní zásobu autorky i schopnost poskládat slova do vět tak, aby to vyznělo neotřele.

23.02.2022 4 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Ke knize jsem se dostala díky 1984 a asi jako všichni ostatní jsem si nejprve přečetla Orwellovu klasiku.
U této knihy jsem nejprve bezradně úpěla a vzhledem k humanitnímu vzdělání jsem si připadala iracionálně jako odmocnina ze záporného čísla a v hlavě mi běhala spousta neznámých x.
Přesto jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Spojitost s 1984 jsem cítila na každém kroku a i přes svou matematickou podobu jsem se jí statečně prokousala. Přestože je útloučká, trvalo mi to několik týdnů.
Vzhledem k technickým popisům je Orwell určitě čtivější, ale toto snad ještě mrazivější. Dobrotitel nebo Velký bratr, je jedno, kdo ovládá národ. Velká operace je zmaření všech posledních nadějí po protestech na náměstí Jednomyslnosti. A ten závěr...no brrr, naprostá beznaděj. Snad horší než 1984, přestože zde chybí surovosti, čtenář je v knize dost dobře vidí.

19.03.2021 5 z 5

Tuto knihu by si měli přečíst všichni a měla by být výbavou učitelů společenských věd. Pomáhá lépe pochopit, jak funguje společnost a hlavně upozorňuje na témata, u kterých většina lidí dělá, že je raději nevidí.
Autor varuje i před důsledky, jaké takový postoj může mít v budoucnu pro všechny daňové poplatníky, kteří nyní křičí, že "nemakačenkové" by neměli nic dostávat.
Sama jsem dříve učila a vím, že u dětí hodně záleží na prostředí, ve kterém vyrůstají.
Při čtení jsem si uvědomila řadu věcí. Třeba to, že jsem měla štěstí na svou rodinu, která mě podporovala, umožnila mi studovat a tím pádem nyní vydělávat poměrně slušně. A nebo taky to, že žiju v určité sociální bublině a díky této knize jsem snad i lépe pochopila voliče některých stran nebo postoje jiných skupin obyvatelstva.
Na knize je velmi znát vazba autora na USA, což ale není na škodu.

19.03.2021 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Až na nejasný konec neuvěřitelně čtivá kniha.
Ambiciózní matka se zkrátka nedokáže postavit čelem k situaci, kterou si navíc sama vybrala tím, že si adoptovala romské děvčátko. Snaží se skrývat pravdu a zamotává se do lží a kliček. Bylo mi Agnes líto, že se za ni matka nedokázala postavit, nedokázala jí být oporou, kterou potřebuje každé dítě, ať vlastní, nebo adoptované.
A klobouk dolů před autorkou, s jakým citem téma dokázala předat.

04.08.2020 5 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Skutečně drsný příběh, který ukazuje, že demon alkohol může posednout každého, bez ohledu na inteligenci, vzdělání, sociální postavení...Po přečtení jsem si musela hořce přiznat, že ani já nejsem mimo nebezpečí. Stačí málo...a kde je ta hranice mezi pitím s mírou a alkoholismem?

12.03.2020 4 z 5