eltondo eltondo komentáře u knih

Attila, král Hunů Attila, král Hunů Thomas R. P. Mielke

Děsná kniha. Autor chce vnést jasno do tavicího kotlíku Evropy 4.-5. století, což je ovšem nemožné. Desítky národů a kmenů, které se přesouvají, bojují hned na stejné straně hned proti sobě, spousta náboženských směrů, desítky jmen vládců, vojevůdců, politiků.
To vše je tlumočeno ústy nevzdělaného patnáctiletého hunského nomáda, který vede historické, filosofické a politické úvahy. Napětí nula, akce jedna, příběh nula. Maximálně se někam jede a po cestě se opět debatuje. Na poslední stránce sice konečně začne bitva, ale tam hned kniha končí.

14.01.2021 odpad!

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Loutkář na mne čekal od některých dřívějších Vánoc. Odrazoval mne žánr, jemuž neholduji a rovněž "bestsellerovská" ujištění na obálce. Nicméně kvůli Covidem zavřeným knihovnám jeho čas přecejen přišel. Příběh má spád, přítomné napětí a brutalitu na střídačku vyvažují odlehčené popisy soukromí a chování hlavních aktérů. V cca třetí čtvrtině je to dokonce i jazykově vtipné. Zápletka zajímavá, uvěřitelnost slabší, ale to neva. Naprosto ale nepochopím motiv hlavního padoucha, kdy se za oběti terorismu nemstí na jeho strůjcích, ale paradoxně dělá další oběti ze stejných řad.
P.S. Nevím, jak to chodí v FBI a CIA, ale nepřipadá mi, že by hlavní hrdinka během vyšetřování mohla bez povšimnutí veškeré získané informace a dokumenty obratem posílat mailem kamarádovi.

04.01.2021 3 z 5

Soudné sestry Soudné sestry Terry Pratchett

Magráta je moje favoritka. Dobrý byl i duch krále Verence. Naopak Tomjan mne moc nebavil.

21.12.2020 4 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Pokus o něco mezi Šifrou mistra Leonarda a Deseti malými černoušky. Vlastně spíš dvaceti. Anežka protivná jak osina ... víte kde. Jen jsem byl zvědavý, při kolikáté mrtvole začne být aspoň trošku nervózní.

15.12.2020 3 z 5

Faraonův soud Faraonův soud Karel Cubeca (p)

Nezvyklé je u starých Egypťanů používat naše hovorová slova jako: mimino, zdrhnout, průser, hajzl atd. Též je kuriózní propašovat do úst starého mága citát Jana Wericha a rozpačitě na mne působila i příručka o "Body language" vsunutá do obhájcovy řeči. Styl psaní pana Kostky mi připadá takový "technický". Zápletka zajímavá, ale během soudu se to vleče a příběh ztrácí grády.

14.11.2020 3 z 5

Pečeť smrti Pečeť smrti Vlastimil Vondruška

Vše je v pořádku. Diviš i přes svůj zamračený vzhled a hrozivou jizvu ve tváři je stále v jádru dobromyslný muž, Ota má stále dlouhé vlasy nakadeřené podle poslední německé módy a Oldřich má Bezděz stále ještě nedostavěný. K tomu půvabná černovlasá kejklířka a příběh může začít.

29.10.2020 4 z 5

"Historická" linka mi připomíná styl Forresta Gumpa, kdy prosťáček proplouvá životem, ale zároveň je přítomen u všemožných významných událostí a sám je jen tak mimochodem ovlivňuje.
Současná linka mi připomíná styl Miloslava Švandrlíka, kdy hrdina od začátku zažívá nekonečnou řadu bizarních situací, která se dá prodlužovat nebo ukončit dle libosti kdykoliv.
Čtení bylo vtipné a bavilo mě zhruba do půlky. Pak obliba začala rychle upadávat a poslední čtvrtina už byla jen čekání na konec. Obzvlášť ten rozplizle dlouhý a nepřekvapivý happy-end mi už lezl na nervy. Podle věhlasu, kterou tato kniha má, jsem čekal víc.

10.10.2020 3 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Zpočátku to vypadalo, že se to bude řešit jako klasická detektivka od Agathy Christie: 5 podezřelých + něco jako záhada zamčeného pokoje, ale pak to nějak sklouzlo ke standardnímu průběhu. Ten retro skok a informace o nečekané druhé manželce mne překvapily. A štěstí tady měli svědkové. Odstraněn byl snad jen jeden a hodně jich přežilo - to nebývá zvykem :)

25.09.2020 4 z 5

Den, kdy došly prachy Den, kdy došly prachy Milan Vodička

Kniha je psána neodborně a nesystematicky. Spíš je to takový ne moc uspořádaný souhrn všeho možného, co se o tématu dalo najít včetně "městských legend". Objevují se informace typu: "Jeden mladý muž o krizi prohlásil...". A jak píše lift666 nezřídka si autor protiřečí. Příklad: v jednom odstavci se popisuje, jak lidé z finančních důvodů přecházeli své zdravotní problémy, nechodili k doktorovi, neléčili nemoci atd. A hned v druhém odstavci je informace, jak markantně stoupla spotřeba léků, které doktoři předepisovali kvůli depresím, nespavosti, nevolnosti atd.

13.09.2020 2 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Připadá mi, že tady se to z velké části vyřešilo samo - resp. mafiáni a intrikáni toho dost stihli vyřídili i bez Oldřicha. Ten si aspoň mohl vyzkoušet snad šest různých převleků.
A hlavní zloduch tedy moc potrestán nebyl.

31.08.2020 4 z 5

Dřevěný nůž Dřevěný nůž Jiří Hájíček

Působivě vykreslená atmosféra malé a spíše skomírající vesnice. Hrdinové často staří lidé vzpomínající v polistopadové době na minulost. Žádné nečekané zvraty či vygradované pointy. Vše plyne klidně - občas vlnka.

23.08.2020 5 z 5

Podle mne už ani neexistuje větší sousto, než jaké musel Oldřich z Chlumu skousnout v tomto příběhu. Nebezpečí ze všech stran.

23.08.2020 4 z 5

Z hovna bič Z hovna bič C. D. Payne

Nic moc. Danny si sice postupem času získal moje sympatie, ale nějaký výraznější vývoj a závěr mi tu chybí. Účast na zločinu v závěru - to byla zbytečná a za vlasy přitažená epizoda.
A nechápu ten český název (originál je The Unpleasant Poet = nepříjemný básník)

12.08.2020 3 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Mrtvoly jak na běžícím pásu, plno církevních i světských papalášů (biskup, zpovědník, oficiál, kancléř, 2xpurkrabí), dokonce i panoš Ota tu má nějak víc panen, které se do něj okamžitě zamilovávají. Děj zamotaný, že jsem se brzy ztratil. Místo toho jsem si všiml opět několika nesrovnalostí. Tak např. se nám dostane vysvětlení, že Oldřich v mládí navštěvoval klášterní školu v Magdeburku, kde se naučil číst, psát a hovořit latinsky a německy a spoustu jiných znalostí. Jelikož je o tomto období hned předchozí knížka (Vražda v ambitu), víme, že Oldřich zde strávil zhruba týden, přičemž hned od začátku se místo škole věnoval vyšetřování vraždy.
A taky pobaví, že celý příběh se odehrává během žní na sluncem rozpálené Hané, což je celou dobu průběžně zdůrazňováno. V závěru ovšem v krbu praskají buková polena a příjemně hřejí.
Bod za Wolfganga. Je to zábavnější postava než Diviš.

12.08.2020 4 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Oldřich z Chlumu mi připadá lepší než James Bond. Ve čtrnácti letech se dostane do cizího místa, kde nikoho nezná, nemá žádné pravomoci, žádné prostředky atd. A přesto se coby kluk snadno dokáže vypořádat s mocnými, krutými a nebezpečnými protivníky :)

12.07.2020 4 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Dojem z příběhu kazily nesmysly jako např.:
-Vyskytují se zde purkrabí Bohuslav ze Švamberka a pan Hynek Berka z Dubé. Občas (nejednou) se to ale autorovi poplete a vyjde mu z toho najednou Hynek ze Švamberka. Číst detektivku, kde se autorovi pletou jména postav je zážitek.
-Nebo: Na cestě stál Kryšpín a jeho dva pomocníci s meči v rukou. (A o dvě věty později): Kromě Kryšpína měli oba čeledíni jen sekery.
To si to po sobě autor nemůže aspoň přečíst? Navrhl bych za to buď jeho lámání v kole nebo alespoň vsazení do šatlavy ;)

02.06.2020 2 z 5

Brenda Veliká Brenda Veliká C. D. Payne

Vtipné a čtivé, ale něco tomu schází.
Nevím, jestli by si holka jako Brenda dovolila tak hrubě shazovat Dylana, který se o ni vážně zajímal. Sympatičtější mi byly Chloe a malá prsatá Zoey :)

06.05.2020 4 z 5

Ptačí vodopády Ptačí vodopády Wilbur Smith

Tohle mi přišlo slabší, co se týká akce. Místo toho nekonečné vykreslování "ušlechtilých rysů" jednotlivých členů Courtneyovy rodiny. A je to dost rozkouskované.
A ještě nalezený renonc: Generálovi je 62 let a přitom vzpomíná, jak před 50 lety s vojenským oddílem proháněl povstalce :)

10.04.2020 3 z 5

Adventní kletba Adventní kletba Vlastimil Vondruška

Líbila se mi změna, že vše se odehrávalo na jednom víceméně uzavřeném místě se stanoveným počtem osob. (Na rozdíl od předchozí Záhady zlaté štoly, kde se trajdalo tam a zpátky snad přes 20 vesnic či pražských čtvrtí).
Akorát způsob jak to pan Oldřich narafičil na kováře a šenkýře se ženou - to mi připadalo jako špinavost.

21.03.2020 4 z 5

Zlepšování paměti pro (ne)chápavé Zlepšování paměti pro (ne)chápavé kolektiv autorů

Při třetí faktické chybě jsem to přestal číst.

29.02.2020 1 z 5