eltondo eltondo komentáře u knih

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Velké zklamání. Moje první věc od pana Hartla. Očekával jsem vtipnou knihu, když se autor umí tak živelně smát. Bohužel tu nejsou ani vtipné situace a co je horší: ani vtipný jazyk. Vše se valí fádně beze změny rytmu na více než 400 stránkách. Okořeněno pouze všemi variantami sexu a vztahů. Po revoluci už je to vyloženě červená knihovna: TV hlasatelka, slavný fotbalista, špičkový plastický chirurg, bulvární novinářka, věhlasný gynekolog, světová modelka, asistentka hollywoodských hvězd, mistryně republiky v atletice a ocenění sbírající architekt. Takové dvě normální rodinky.

22.03.2022 1 z 5

Pět mrtvých psů Pět mrtvých psů Michal Sýkora

Příběh napínavý, jazyk nápaditý a vtipný. Líbí se mi, že mimo jiné se autor se v knize vypořádává s konkrétními věcmi, které ho na Olomoucku štvou: výšková budova u vlakového nádraží, ucpaná silnice směr Šternberk - Opava a patrně i ti nedotknutelní papaláši budou mít své reálné předobrazy. Osvobození vepřína je otřesné. Konec mírně depresivní a frustrující. Naštval mě na konci Edelweiss: jde do tuhého, děje se víte co - a on se jde dívat na nosála :/

04.03.2022 5 z 5

Conan nelítostný Conan nelítostný Thorleif Larssen (p)

Moje první kniha tohoto žánru. Když jsem si zvykl na desítky jazykolomných seversky znějících jmen a na gejzíry krve, kopy střev a mozky rozstříklé pomalu na každé stránce, tak to byl čtivý a napínavý příběh.

04.03.2022 3 z 5

Sto důležitých věcí o umění a matematice, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) Sto důležitých věcí o umění a matematice, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) John D. Barrow

Fůra krátkých kapitol. Něco obecně známé, něco jen do počtu, ale většina věcí zajímavých ba i užitečných. Bohužel skoro vše jde víceméně po povrchu, bez hlubších rozborů či důkazů.

03.03.2022 4 z 5

Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318 Radovan Šimáček

Mně se to líbilo. Ze začátku trochu odradí spousta postav, jejich vazeb a jejich minulosti, ale pak se v tom dá vyznat. Pak sice pan Ptáček jezdí až do dvou třetin knížky jen sem a tam - několikrát se úplně zbytečně vrátil na Zlenice a ztratil tak čas. Ale konec má spád, i když je něco je přitažené za vlasy (třeba fígl z kočkou :) A mírně archaická čeština se k tomu celému bezvadně hodila.

20.01.2022 4 z 5

Nebezpečné osobnosti Nebezpečné osobnosti Joe Navarro

Psáno laicky pochopitelnou formou. Celkem podrobný a názorný popis jednotlivých vadných charakterů. Bohužel pasáž "Jak se před nimi chránit" je odbytá. Protože rady typu: "Nastavte si hranice a když je někdo porušuje, tak zakročte", jsou víceméně k ničemu.
A taky se to americky všechno často opakuje, zejména výčty vlastních úspěchů. A taky ty kapitoly na začátku knihy: O autorech - Poznámka autora - Poděkování - Řekli o knize - Předmluva. A následuje kapitola Úvod :)

20.01.2022 3 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Velmi čtivá a napínavá detektivka. Reálná místa, města, dědiny, ulice. Trefný popis "separované" olomoucké čtvrti Holice - podobně mi to připadá, když se tam občas stavuji v Olympii :) Vtipná dehonestace Wabiho Daňka. Posedlost Bobem Dylanem. A velmi působivá rekapitulace života starého psa. Mínus za zbytečnou závěrečnou frašku v sokolovně. Akorát jsem se po přečtení podíval na film a odteď už budu mít místo Výrové Melíškovou :/

08.01.2022 4 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Spíš takové nemastné neslané. Střídá se tu humor, depresivní realita, trapno a nuda. A toho posledního je tu nejvíc. Humoru je tu málo (ovšem zemědělec s línou ženou, který neměl důvěru v počítače, mě pobavil). Za tu depresivní realitu bych zmínil rodinu s brutálně týranou a deptanou matkou. Za trapno je to řada zajímavě rozehraných lidských příběhů, které ovšem už dál nepokračují. A za nudu ty nekonečné přesuny busem, stavění stanu, ožíračka ... a další přesun.

28.12.2021 2 z 5

Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku Lovestory ve výtahu a dalších 77 povídek z fleku Miloš Čermák

Povídky vtipné, krátké, absurdní, s černým humorem atd. Aspoň čtvrtina z nich je ale pouhá vata napsaná na úkor závazku vytvořit jednu povídku denně.
I u těch ostatních se témata bohužel neustále opakují (stejně jako v autorových jiných podobných knížkách): nadpřirozené bytosti v kontrastu s moderním světem, umělou inteligencí, sociálními sítěmi atd. Např. Bůh si zakládá účet na Twitteru, anděl po domech nabízí cenově výhodný balíček štěstí, mobile monitoruje majitelovu inteligenci atd. Pointa v poslední větě. Dost často už dopředu odhadnutelná.

30.11.2021 3 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

Mimořádně zamotané. Začátek je celý na Otovi. Závěrečná politicky korektní verze řešení celé kauzy je hodně odbytá.

10.10.2021 4 z 5

Králův dluh Králův dluh Vlastimil Vondruška

Něco je tu jinak. Panoš Ota leží na lůžku s nahou chtivou ženou a se vztyčeným mužstvím ... a on nic :)

10.10.2021 4 z 5

Živý na vlastním pohřbu Živý na vlastním pohřbu Arto Paasilinna

Nedočteno, nudné a hloupé. Nebrat - ušetříte si čas a nervy.

10.10.2021 odpad!

Když loví lev Když loví lev Wilbur Smith

Oproti jiným knihám od WS je tahle v některých ohledech mírně odlišná. Asi proto, že je první.
Děj je moc rozkouskovaný. Čekal jsem, že se třeba ještě v závěru něco vyvine či vyjasní s Annou a Garrym, Hradskym atd.
Je tu podle mne až příliš mnoho červené knihovny. V jiných knihách je místo toho víc akce, dobrodružství, brutality i erotiky.
Co je milé překvapení - to je použitý jazyk. Často vtipný, ironický atd. Jinde jsem takový nezaznamenal.
A jak píše Péťa 1950: ten lov slonů mi tady připadal moc jednoduchý. V jiných WS knihách se i s jedním slonem dělají hrozné harakiri, jak je to nebezpečné. A tady je to, jak kdyby se šlo na srnce.
Pasáž se vzteklinou naopak velmi působivá.
Jo a ještě jedna věc je jinak: Chybí záporák. Jasný a rovnocenný. Tady je snad jen Hradsky. Ale to, že je přečural - to se mu ani snad nedá vyčítat. Vždyť oni mu chtěli udělat to samé.

24.09.2021 3 z 5

Velmi vtipný jazyk - neagresivní ironie v každé třetí větě. Politika je naštěstí po začátku podávána v malých dávkách - jsou to na první pohled bezelstné, ale přitom trefné a ostré rýpance. Sledovat šílené osudy a nápady nesourodé skvadry bizarních figurek je zábavné. Akorát hrnčíře mi bylo líto. Třetí čtvrtina by se dala zkrátit - tam se to dost protahuje. Ale scéna (před koncem) se slepicemi a kopáním brambor je výborná. Povinný happy-end (podobně jako ve staříkovi) trošku nudnější.

26.08.2021 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Po přečtení názvu a prvních stránek bylo bohužel hned jasné, o co půjde a jak to dopadne. Příběh má spád. Hned od začátku naskočí na určitou úroveň - ta se ale během celé doby už nemění. Nějaké zvraty, napětí, vyvrcholení - to se tu podle mne moc neděje. Jazyk přímočarý nekomplikovaný, občas (ale ne často) povedeně vtipný. Při porovnání se staříkem je nutné si uvědomit, že Stará dáma vznikla i více než 20 let dříve.
P.S. Zajímalo by mě, jestli se na úhoře opravdu může přenést AIDS, když tento sežere nakaženého člověka :) V roce 1988 byl AIDS přece jen ještě novinkou.

20.06.2021 3 z 5

Pyramidy Pyramidy Terry Pratchett

U mně výborné. Ale přečetl jsem si anglické vysvětlivky k této knížce a poznal, že velkou část Pratchettových narážek běžný Čech nemá vůbec šanci postřehnout. Koho by třeba napadlo, že Mžilibaba je odkaz na nějaké bonbóny Jelly Babies?

20.06.2021 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Popis obléhání Mühlfordu v jakémsi praktickém duchu - to bylo zajímavé zpestření.
Ale ta jména: Smil, Purkart, Častolov, Ojíř, Dluhomil ... až mi to připadalo, jestli to není nějaká šifra.
Ota pokračuje v kariéře prostituta, kdy získává informace od vyslýchaných dívek výměnou za sex. A místo forenzní analýzy mu stačí ostříží zrak: v temné místnosti osvětlené svící a plameny z ohniště dokáže s jistotou určit že odstín hnědé barvy jediného vlasu, který s sebou nosí coby předmět doličný, je naprosto přesně shodný s barvou vlasů přítomné sklepnice.
Ale jinak mě to tentokrát moc nebavilo. Dočteno jen ze setrvačnosti.

27.05.2021 2 z 5

Valčík na přivítanou a dalších třiatřicet povídek Valčík na přivítanou a dalších třiatřicet povídek Miloš Čermák

Povídky vtipné, některé absurdní, některé hororové, něco černého humoru, hodně sexu, často na téma duchové, nebe, bilance hříchů u nebeské brány atd. Něco se skvělým nápadem, něco slabší jen do počtu. Občas se stejný nápad se opakuje častěji (např. PC zná datum smrti uživatele).

27.05.2021 4 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Udělal jsem v půlce knihy neplánovanou pauzu a pak už jsem se moc nechytal :)
Preláti, minorité, dominikáni, premonstráti, benediktíni, skriptória, bibliotékáři, diecéze, řeholníci, převorství, konventy, refektáře, celeráriové, dormitáře, presbyteria, terciáři, kvardiáni...
Akorát se tu dokonce hned dva dny po sobě potvrdilo pravidlo, že když nějaký svědek řekne Oldřichovi, že mu něco důležitého prozradí až později, tak je jasné, že se rána nedožije.

11.04.2021

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Zarazil mě na začátku nezvykle velký počet stránek knihy. Pak jsem měl za to, že je to kvůli tomu, že tentokrát bude vyšetřovat Ludmila a tím pádem to celé bude déle trvat. Škoda, že jí toho pan Vondruška nedopřál. Byl jsem velice zvědavý, jak to Ludmila zvládne, když nemá téměř žádné možnosti, pravomoci, zkušenosti, ani nikoho k sobě, kromě Wolfganga (v souvislosti s ním mě mrzí, že celkově nedostává větší prostor. Má dobrou hlavu a znalosti a navíc je legračnější než Diviš). V půlce knihy autor doslova poznamenal, že Ludmila na to nemá a že Oldřich už by s tím v tuto chvíli byl hotový. No a ten to taky v druhé půlce doklepnul. Zašmodrhané rodinné vztahy jsem se ani nesnažil pochopit.
Jo a Ota se zde mění z věhlasného svůdce žen na obyčejného prostituta, když za informace platí sexem.

14.02.2021 3 z 5