eltondo eltondo komentáře u knih

Pavoučí síť Pavoučí síť Peter Tremayne (p)

Opět perfektní detektivní příběh z údolí, kde jsou všichni navzájem bratranci. Ani jsem se nesnažil přijít na to, jak je možné, že jak strýc, tak synovec jsou oba bratranci třetí osoby :) Kromě důmyslně spletitého příběhu s hromadou vodítek pro detektiva je opět připomenuta geniálnost právního a společenského systému Irska 7. století a bigotnost římského pojetí křesťanství. Nadto jsou přítomny vybrané kapitoly z agronomie (půda tří kořenů) či botaniky (ucháč obecný vs. ucháč obrovský).
Trochu mě štvaly drobnosti jako: v temné místnosti bez oken osvětlené pouze několika lampami Fidelma jasně pozná, že další osoba má blankytně modré oči či že její blonďatě vlasy nenesou stopy šedin. Nebo: sice po stezce skoro nikdo nechodí - přesto má hostinský čerstvě navařený velký kotel jídla.

24.07.2023 5 z 5

Kufřík matematických záhad profesora Stewarta Kufřík matematických záhad profesora Stewarta Ian Stewart

Buď je úloha zbytečně zamotaná do balastního rádoby vtipného příběhu detektiva Soamese. Nebo se jedná už o vyšší level matematiky, což jsem už nestíhal - a to si myslím, že o matematice něco málo vím. Když se ale k pochopení použije derivace Riemannovy funkce zeta v bodě 2, tak to už spíš vynechávám.

09.07.2023 2 z 5

Berry Bokr aneb Čerstvé kozy denně na trh Berry Bokr aneb Čerstvé kozy denně na trh Zsolt Staník

Tohle mi nesedí. Rádoby veselé krátké příběhy ze současné vesnice. Styl, jazyk a podání ale veškerý případný vtip zabíjí.
A na autentičnosti nepřidá, když starý vesnický strejda mluví šroubovaně jako gymnaziální profesor.
Dočetl jsem to jen že setrvačnosti.

30.06.2023 1 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Příběh středověkého profi osobního strážce až zabijáka. Kromě této schopnosti se Tas s přehledem orientuje i v nepřehledné politické situaci a přesně ví, jak by měl král jednat. Ale k tomu, aby se stal oblíbeným nej správňákem (něco jako Old Shatterhand :) - tak celkem často a bez morálních zábran zabíjí. Vše jde snadno, jak už se zde několikrát psalo: je to taková dobrodružná pohádka pro dospělé. Čte se to samo.
Bavila mne víc pasáž s cholerickým Václavem, než když Hynek působil sám.
A ty krátké historické komentáře v závěru kapitol jsou bezva doplněk.

29.06.2023 4 z 5

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Zopakuju to, co většina čtenářů přede mnou: není to ani brilantní variace na slečnu Marplovou, ani ďábelsky zábavný a napínavý příběh o stáří.
Napřed jsem myslel, že fakt půjde o detektivku a že indicie budou nápaditě schované ve skleróze, vzpomínkách na mládí, neustálém odbíhání od tématu, neudržených myšlenkách a babičkovském brebentění. Bohužel příběh nějak doklopýtal tak asi do dvou třetin - a pak místo vygradování a rozuzlení zápletky přišlo ... nic.
Než příběh je to vlastně jen smutné líčení života resp. jen přežívání přestárlých lidí. Nikdo je nebere vážně, nestíhají nové věci, všechno už mají za sebou a nejsou na světě k žádnému užitku, ale už jen na dožití, personál domova se k nim nechová hezky, rodina na ně nemá čas a taky se k nim nechová hezky, každou chvilku někdo z nich umře, úctu a vděk jim nikdo nevyjádří atd. Takže jedinou šancí pro ně je žít pro sebe navzájem, pomáhat si, bavit se spolu, mít se rádi.
Shodou okolností se v současné době s tímto prostředím u nás často setkávám. A můžu říct, že pokud je v knížce popsána skutečná finská realita, tak že se čeští senioři mají v ústavech přece jen znatelně líp.
A v knihovně nahlásím, ať knížku přesunou z oddělení detektivek někam jinam :)

21.06.2023 1 z 5

Kdo skrývá tvář Kdo skrývá tvář Zdeněk Pošíval

Opět výborné čtení. Dobová atmosféra perfektně vystižená, rodinná soudržnost dojemně pevná. Jožík pátrá tentokrát spíše na vlastní pěst, rozplétání je dlouhé, složité a nebezpečné.

06.06.2023 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Podobné jako předchozí díly. Nepřekvapí, ale pořád pobaví.

21.05.2023 4 z 5

Síla introvertů Síla introvertů Sylvia Löhken

Úvodní charakteristika introvertů je výborná. V první kapitole jsou rysy introvertů vysvětleny jako to úplně nejlepší, co může být. A v druhé kapitole víceméně ty samé věci jako zdroj velkých problémů :) Souhlasím s ostatními, že autorka nezná jiné pracovní prostředí než manažerské apod. Rady a návody jsou podle mne spíše obecné - konkrétního velmi málo. Moc užitečné mi to nepřipadá. (A spíše k úsměvu jsou rady typu: sepište si své překážky a do druhého sloupečku napište, co s tím můžete dělat. Tak a teď máte řešení svých překážek.)

19.05.2023 2 z 5

Svetr ze zbytků: Povídky o síle žít a odvaze vzdorovat osudu Svetr ze zbytků: Povídky o síle žít a odvaze vzdorovat osudu Milena Štráfeldová

Knihu jsem přečetl náhodně - autorku jsem předtím neznal. Povídky zajímavé a dojímavé, ale atmosféru vytvořit se nedaří. Vyprávění se doluje ze vzpomínek a vypráví se tak nějak jednoduše a rychle. To se dorovnává silou příběhů - zejména těch delších z první části knihy. Ohromný plus této knihy je to, že připomíná, kolik hnusu, hrůz a barbarství se vešlo do "moderního a vyspělého" 20. století. A další plus za to, že autorka drobně připomíná i "nepříjemné" pravdy: např. že židovští dozorci bývali krutější než ti němečtí, že čeští legionáři z první války byli vlastně dezertéři a svým způsobem zrádci atd.

01.05.2023 3 z 5

Krev na kapradí Krev na kapradí Vlastimil Vondruška

Povídky s Oldřichem z Chlumu jsou o něco málo zajímavější a propracovanější než ty zbývající, ale jinak žádná sláva. Krátké, podobné, pachatel odhalen rychle a většinou na "první pokus" . Minimálně dvě věci už se objevily i jinde.

17.04.2023 2 z 5

Symbol smrti Symbol smrti Peter Tremayne (p)

Perfektní díl. Napínavý, zajímavý a po celou dobu plný nových stop a odhalení. Příběh maximálně propletený a celkem složitý. Plně jsem chápal bratra Eadulfa, když ten pár stránek před koncem přiznal, že nemá ani tušení, co se vlastně děje :)
Historie pouze snesitelně málo. Ale k historické detektivce snad trocha historie patří, ne?
Jediné, co mě trochu mrzí, je to, že v českém vydání chybí mapka tehdejšího Irska, ačkoliv sám autor v předmluvě avizuje, že ji pro lepší přehlednost přikládá.

13.04.2023 5 z 5

Zakázané doteky Zakázané doteky Zdeněk Pošíval

Satanovy věci jsem četl v době, když jsem ještě nebyl tady na databázi. A pro mě to byl ten druh knížek, kvůli kterým se nechce jít spát. Příběhy promyšlené a poctivě vypsané. Podobně to mají i Zakázané doteky, (i když jsou - pravda - mírně slabší). A ten styl psaní mě baví nejvíc: připadá mi to dobově tak věrné, jako kdyby to fakt psal sám Jožík Bukovský na přelomu 17. a 18. století.
Docela se proto divím, že tyto knihy pana Pošívala jsou zde tak málo čtené / hodnocené.
souhlas s Galadwen, že název knihy je velmi nešikovný

30.03.2023 5 z 5

Návrat mistra Návrat mistra František Niedl

Po Spidermanovi a Supermanovi se z Lukáše v tomto díle stává James Bond pracující pro vyšší vrstvy. Snad to není žádný spoiler, když prozradím, že už na straně 29 přežije druhý pokus o vraždu. Četlo se to sice pořád dobře, ale oproti předchozím dvěma dílům už to bylo tak nějak bez šťávy. Divně působilo, že vše o své misi prozradil zbytečně nejméně dvěma ne moc spolehlivým osobám. A škoda že ani italský ani český papaláš nebyl žádný správný chlapík, který by si získal moje sympatie a kvůli kterému Lukášovi stálo za to nasazovat krk.

22.03.2023 3 z 5

Zlaté tele Zlaté tele Ilja Ilf (p)

Na svou dobu a místo celkem odvážná satira budování komunismu - byrokracie, chaos, komise, výbory, nástěnky, nefungování, absurdity, vzpomínky na staré časy - až se divím, že to autorům ve zdraví prošlo. Jazyk originálně vtipný, plný nečekaných obratů a přirovnání, místy až lyrického líčení obyčejných věcí. Příběh mne bavil asi do tří čtvrtin - hlavně lapání jednoho podvodníka druhým. Po zbohatnutí se ovšem do té doby suverénní Ostap začal chovat jako praštěný. Konec dosti hořký. Nevím, jestli to tak autoři chtěli opravdu napsat, jestli vůbec věděli, jak to ukončit nebo jestli jen museli zvolit přijatelné morální vyznění.
Líbilo se mi ještě zahlcení knížky příběhy vedlejších postaviček, pomocí kterých se právě výtečně charakterizovala ta divná doba. Např. zoufalý monarchista Churávek, který nenáviděl sovětskou vládu, ale kterému výbory a schůze nedaly pokoj ani ve snech. Nebo patetický citový vyděrač a flákač Škopíček s tím jeho: "Barboro, tys samice! Jak hnusíš se mi!" :-)))

11.03.2023 5 z 5

Krev na lopuchu Krev na lopuchu Vlastimil Vondruška

Povídky krátké, podobné, zápletky jednoduché stejně jako řešení. Možná i půlka případů se vyskytuje i v knize Příběhy o úkladech a intrikách, kterou napsal pan Vondruška v roce 1995 pod pseudonymem Alenský.

05.03.2023 1 z 5

Rubáš pro arcibiskupa Rubáš pro arcibiskupa Peter Tremayne (p)

Výborné a čtivé. Historie, politiky, rodových vazeb atd. je zde pouze zanedbatelně málo. Od začátku jede napínavá detektivka. Fidelma sympatická a bez přešlapů, Eadulf se moc nepředvedl.
Akorát ty latinské/irské názvy věcí, míst a povolání fakt lezou na nervy. Mnohdy je překlad uvedený pouze při prvním výskytu slova a pak už ne. A mám dojem, že někdy ten překlad nebyl vůbec. A slovníček tu není. Takže jsem si zbytečně zapamatoval, že "churl" je nádeník, protože víckrát už se to slovo v knize neobjevilo. Na druhé straně "tesserarius" byl na každé druhé straně a já jsem celou dobu nevěděl, co to znamená :)
Jo a to, že v sedmém století lidé při hovoru vyjadřují čas a vzdálenost v minutách a kilometrech - to je podezřelé.

23.02.2023 5 z 5

Stříbrný orel Stříbrný orel Ben Kane

Četlo se mi i to líp než první díl, protože jsem si nemusel zvykat na autorův styl a seznamovat se s postavami. Víc se mi líbily první dvě třetiny, které byly časově kompaktní. Pak se začalo přeskakovat v čase. Chování Fabioly nelogické a pouze problémy přinášející. Romulus, Brennus a Etrusk v permanentním ohrožení života ze všech stran. A až devalvace jejich hrdinských činů. To, co by v jiných knihách stačilo na velkolepé finále, je tady jen další běžný kousek z dlouhé řady akcí.
Ale i tak se mi to četlo dobře a na pokračování se těším.

12.02.2023 3 z 5

Příběhy o úkladech a intrikách Příběhy o úkladech a intrikách Jan Alenský (p)

Připadá mi to jako trochu delší slohová cvičení. Trošku zajímavé jsou jen úvody z různých dob a různých míst naší země. Motivy zločinů se často opakují a zločinec se často přizná nebo podřekne hned v první větě.

21.01.2023 2 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Oproti první knize, která nemá konec, tak tato nemá ani začátek ani konec. A tuším, že další díly budou podobné. Knihu lze kdekoliv skončit a kdekoliv začít a ničemu to nevadí, protože jde jen o řadu srandovních situací. Jazyk je ovšem velmi vtipný a knížka pobaví. Josef je nejlepší, ostatní slabší. A pobavil i Schwarzenberg.

21.01.2023 4 z 5

Jak si hýčkat zdravá střeva Jak si hýčkat zdravá střeva Adrian Schulte

Až později v knize jsem narazil na několik nesmyslů či snad lží, které tím pádem nahlodaly důvěryhodnost knížky jako celku. (Např. že zelenina obsahuje 5 až 10% bílkovin). Autor si velmi často protiřečí. (Chov dobytka na mléko začal mnoho let před Kristem a Evropanům se kvůli tomu časem dokonce geneticky změnil způsob trávení mléka. Přesto byla spotřeba mléka a mléčných výrobků v roce 1860 0kg za rok). Navíc se autor nejspíš snaží psát zábavně a květnatě, což (nejspíš) spolu s překladem bohužel často zapříčiňuje nesrozumitelnost některých sdělení.
Škoda, že si nakladatel netroufl doslova přeložit originální název, protože se tam vyskytuje "alles scheisse" :)
A stravovat se doslova dle uvedených doporučení mi přijde jako utopie :)

11.01.2023 1 z 5