Sto důležitých věcí o umění a matematice, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330512/mid_sto-dulezitych-veci-o-matematice-a--jDC-330512.jpg 4 6 2

Matematika je nejen jedním z pilířů vědeckého bádání, ale dokáže nám osvětlit i mnoho zdánlivě všedních jevů z každodenního života. Matematické a fyzikální zákonitosti mají překvapivé uplatnění i v říši sportovních výkonů. A totéž platí i pro umění a kulturu – i tady hraje matematika důležitou, a leckdy nečekanou roli. Víte, jak lze pomocí Archimedova zákona snadno usvědčit padělatele šperků? Proč připomíná vlajka Nepálu polovinu vánočního stromečku? Víte, proč Cageova slavná skladba, při níž nezazní jediný tón, trvá právě 4 minuty a 33 sekund? John D. Barrow nám odhaluje skryté souvislosti světa čísel a vzorců a světa umění. U mnoha obrazově či zvukově libých objektů či jevů bychom matematické pozadí vůbec nečekali; umění máme přece jen spojené spíš s inspirací, náhlými vnuknutími, fantazií a spontaneitou. A o to je čtení zajímavější.... celý text

Literatura naučná Věda Matematika a logika
Vydáno: , Dokořán

100 essential things you didn’t know you didn’t know about maths and the arts , 2014

eltondo
03.03.2022 4 z 5

Fůra krátkých kapitol. Něco obecně známé, něco jen do počtu, ale většina věcí zajímavých ba i užitečných. Bohužel skoro vše jde víceméně po povrchu, bez hlubších rozborů či důkazů.

TheRaven
26.02.2017 4 z 5

Když se do jedné knihy o třech stech stranách nasází stovka kapitol o stu zajímavostech z matematiky (lehce ve spojistosti s uměním) je jasné, že nepůjde o zrovna vyčerpávající text, minimálně v tom smyslu, že autor nemá ani zdaleka čas vše vysvětlovat a od čtenáře se vyžadují nějaké základní matematické znalosti. Vůbec to však nevadí, kdo Barrowa zná a má jeho knihy rád, tak bude nepochybně spokojen. Kdo ho nezná, tak ho pozná a užije si knihu také. Jediný problém je, že vzhledem k formátu (kapitoly na zcela odlišná a nenavazující témata) to není ideální titul pro nějaké souvislejší čtení, ale coby společník pro cesty městskou dopravou je dokonalá.

umění matematika věda

Kniha Sto důležitých věcí o umění a matematice, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) je v