Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte)

Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte) https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/150616/bmid_sto-dulezitych-veci-ktere-nevite-a--oUG-150616.jpg 4 12 3

Některé věci o světě můžeme pochopit jen prostřednictvím matematiky. Kupodivu se to netýká jen exotických objektů typu černých děr, ale i záležitostí zcela všedních. Tato knížka vám dá odpovědi na sto takových otázek. Zjistíte, jaké paradoxy mohou nastat při výběru dezertu, proč obvykle čekáte v delší frontě nebo pomalejším dopravním pruhu. Co všechno může komplikovat tak banální proces, jako je práce s kopírkou a změna velikosti stránky? Dojde na loterie, sázení na dostizích, dělení majetku při rozvodu, na účetní triky i klopotné cesty opilců. Dozvíte se něco o Shakespearově slovní zásobě i o fungování vyhledávače Google a navrch ještě získáte několik tipů pro investování, ovšem pokud se vám podaří získat stroj času. Nebo vám matematika může alespoň některé empiricky známé jevy zdůvodnit? Třeba proč mají etnicky nebo jinak smíšená společenství automaticky vyšší tendenci k segregaci, jak vzniká davová panika či proč přírodní výběr nezařídil, aby byli lidé chytřejší.... celý text

Literatura naučná Věda Matematika a logika
Vydáno: , Dokořán

100 Essential Things You Didn't Know You Didn't Know. Math Explains Your World , 2011

eltondo
28.05.2022 4 z 5

Spousta zajímavých věcí, ale je to většinou psáno povrchně. Někde to nevadí, ale něco by si hlubší rozbor zasloužilo. Strašně moc kapitol má pouze jednu stránku. Ale celkově ok. Co se mi třeba líbilo: americký prezident, který vymyslel nový důkaz Pythagorovy věty, hledání optimálního způsobu, jak skládat různě velké věci do krabic, jak vybrat nejlepšího uchazeče, když na okamžité rozhodnutí je pouze jedno setkání atd. Některé kapitoly se ale doslova opakují v následující autorově knize (např. počet hlídačů).

xxtom
07.02.2016 3 z 5

Jednotlivé kapitoli mi přijdou dost nevyvážnené.

vitek.sk
25.09.2014 5 z 5

John Barrow je odborníkem spíše na fyziku a tak jsem měl trochu strach jak skončí jeho pokus o popularizaci matematiky. Ale mé obavy byly zbytečné, protože Barrow to opět zvládl skvěle. Kéž by bylo více podobných knih a bylo o nich větší povědomí mezi veřejností,pak by snad byly přírodní vědy populárnější a jejich prestiž by se zvýšila. Knížka je totiž napsána skvěle, dozvíte se 100 zajímavostí z oblastí, ktteré by jste ani neřekli, že může matematika ovlivňovat. Od stavebních prací, přes počasí až třeba k nejostudnějšímu fotbalovému utkání všech dob. Rozhodně dávám 100% a těším i na pokračování této knihy "100 věcí, které nevíte o sportu."

fyzika matematika

John D. Barrow
anglická, 1952 - 2020
1996  82%Teorie všeho
2008  87%Nové teorie všeho
2000  90%Pí na nebesích
2011  93%Vesmírná galerie
2013  80%Sto důležitých věcí, které nevíte (a ani nevíte, že je nevíte)