Živý na vlastním pohřbu

Živý na vlastním pohřbu

Poslední román oblíbeného finského humoristy obsahuje mnohé autobiografické rysy. Hlavní hrdina Artti Tukkijänkä se (stejně jako Paasilinna) narodil za války na území, které dobyl Sovětský svaz, celá rodina utekla do finského Laponska, Artti tam vyrostl, podnikal s otcem dobrodružné výpravy do laponských pustin, vystudoval, šel na vojnu, kde vynalezl nový typ nášlapných min, oženil se a stal se novinářem. Arttiho pronásleduje už od dětství poněkud zvláštní obava, aby, až jednou zemře, byl důstojně pohřben - a proto se rozhodne, že si svůj pohřeb vyzkouší nanečisto, dokud je ještě zdravý a plný sil. Román obsahuje řadu typicky paasilinnovských gagů (bitka opilých Ježíšků, svatba na voru aj.), ale dozvíme se z něj také mnoho zajímavého jak o Finsku v druhé polovině 20. století, tak o autorovi - román můžeme číst i jako Paasilinnův svérázný životopis. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203499/zivy-na-vlastnim-pohrbu-203499.jpg 2.945

Elävänä omissa hautajaisissa (2009)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Hejkal

Devil-Ivet

Nejsem si jista, co o této knize napsat. Svým způsobem byla zajímavá. Ale svým způsobem také nudná. Ano, je to zatím nejslabší kniha, kterou jsem od Arta četla. Autora mám hrozně moc ráda, ale tahle asi upadne v zapomnění…

Makrela Liška
02.07.2016

Živý na vlastním pohřbu mě zklamal. Rychlé tempo knihy a vyprávění v minulém čase na mě působilo, jako by Paasilinna jen potřeboval rychle shrnout svůj život v románové fabulaci na pár usmolených stran a jeho bravurní hra s psychikou hlavních postav a bizarní zápletky zůstali daleko za překotným tempem strohého vyprávění. Tam, kde už rýsovali zajímavé situace, jako by se vše odbylo konstatujícím tónem a hlavní motiv knihy, jenž se měl dějem proplétat od začátku do konce, se vytratil skoro do ztracena. Nepotřebovala jsem, aby Paasilinna zas a znova obhajoval svou pověst skvělého humoristy, nicméně tady pro mě neobstál ani jako prostý vypravěč. Škoda.

aneryi
14.01.2016

Napsal už lepší knihy.

Lucopatka
19.06.2015

Kam se poděl můj milý Paasilinna? :( Tohle se vážně nepovedlo.

jasmína
03.02.2015

Ostatní knihy se mi líbily, ale u této jsme se zasmála jednou asi dvakrát, a to ještě ani ne nahlas, jako u těch dřívějších, nevím, zda je to tím, že autor čerpal ze své autobiografie, ale rozhodně ještě od něja další ráda zkusím, třeba bude lepší.

Wulfwaera
26.01.2015

Slabší, to ano, ale stále stejně čtivý s milým humorem Arta Paasiliny.

klarian
03.12.2014

Po posledních dvou knihách už budu hodně přemýšlet, jestli si koupím i nějakou další. Totální zklamání.

rose
09.09.2014

Arta Paasilinnu jsem zatím četla moc ráda. Ale tahle knížka mě totálně zklamala. Až do poslední stránky jsem vlastně nepochopila, o čem to bude. No, dejme tomu, že každý autor má nárok někdy vydat trošku nepovedené dílo. Na Paasilinnu ještě nezanevřu, počkám si na další knížku. Doufám, že tohle opravdu už nikdy víc.

MahulenaK
24.08.2014

Klasický Paasilinna, mě to prostě baví :-)

BarboraEm
03.08.2014

Autora mám hodně ráda, a proto mě mrzí, že musím napsat, že jsem z knížky zklamaná. Líbil se mi začátek, ale čím víc jsem četla, tím méně se mi kniha líbila. Za mě (i když nerada) tři hvězdičky.

martin č.
10.07.2014

Není to až tolik vtipné, jako předchozí Paasilinniho knížky, obvyklé neuvěřitelné histroky, u kterých jsem se mohl hodně zasmát, jsem našel vlastně snad jenom dvě - na začátku a na konci. Celkové vyznění knížky je přesto jako vždy velmi laskavé a jakési napětí působí i to, že čteme tak trochu autorův vlastní životopis a můžeme se dohadovat, co je a není fikce.

radynka
21.05.2014

Paasilinnu mám ráda, ale tohle bylo trochu zklamání. Docela o ničem.