Živý na vlastním pohřbu

Poslední román oblíbeného finského humoristy obsahuje mnohé autobiografické rysy. Hlavní hrdina Artti Tukkijänkä se (stejně jako Paasilinna) narodil za války na území, které dobyl Sovětský svaz, celá rodina utekla do finského Laponska, Artti tam vyrostl, podnikal s otcem dobrodružné výpravy do laponských pustin, vystudoval, šel na vojnu, kde vynalezl nový typ nášlapných min, oženil se a stal se novinářem. Arttiho pronásleduje už od dětství poněkud zvláštní obava, aby, až jednou zemře, byl důstojně pohřben - a proto se rozhodne, že si svůj pohřeb vyzkouší nanečisto, dokud je ještě zdravý a plný sil. Román obsahuje řadu typicky paasilinnovských gagů (bitka opilých Ježíšků, svatba na voru aj.), ale dozvíme se z něj také mnoho zajímavého jak o Finsku v druhé polovině 20. století, tak o autorovi - román můžeme číst i jako Paasilinnův svérázný životopis....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203499/big_zivy-na-vlastnim-pohrbu-203499.jpg 392
Literatura světová, Humor

Vydáno: , Hejkal

Elävänä omissa hautajaisissa, 2009

Kniha Živý na vlastním pohřbu

pepa4081

Trošku jiný pan Paasilinna. Spíš než vymyšlený příběh, působí kniha jako autobiografické vzpomínky na dětství a ranou dospělost. Typického humoru zde také není tolik, jako v jiných jeho knihách. Krátká knížka, které se moc hezky četla. Zajímalo by mne, jestli měl pan Paasilinna svatbu na voru.
Jestli máte autora rádi jako já, knížka se vám bude líbit. Pokud s Paasilinnou začínáte, vyberte si raději nějakou jinou.
Uspokojivé.

eltondo
10.10.2021odpad!

Nedočteno, nudné a hloupé. Nebrat - ušetříte si čas a nervy.

princeznaaura
01.08.2021odpad!

nebavilo, nedočetla.

SSTknihy
21.03.2020

Tohle není klasický Paasilinna. Pryč je černý humor, sarkasmus i originální historky. Je to román s mnoha autobiografickými prvky, kde se před očima čtenáře odehrává jeden docela obyčejný život, pěkně plynule, bez velkých emocí a zvratů. Když se jde na medvěda, najde se medvěd a uloví se medvěd. Člověk čeká, kdy to konečně přijde, ale dohromady se nestane vlastně nic. Jen ten pohřeb nanečisto zavání starými dobrými časy. Pokud to budete brát jako autorův svérázný životopis, nuda to nebude.

Rilian
04.03.2020

Kdykoliv čtu knihu od tohoto finského autora, dokáži se nechat unášet ladností a klidem, které z jeho psaní vyzařuje. Tento příběh považuji za autorovo laskavé rozloučení, kdy jakoby chtěl naposledy popsat krásný život, který vedl, akorát ho v knize místo autora prožil malý Artti. Samotného autora posléze postihla mozková příhoda a závěr jeho života již tak veselý nebyl. Nicméně právě v tomto příběhu, který je pravda velice jednoduchý a o samotný pohřeb v něm v podstatě nejde, se autor dotkl tématu, co po nás vlastně zůstane. Jelikož Paasilinna v roce 2018 zemřel, zůstalo po něm spousta popsaných stránek milého humoru a laskavého pohledu na svět. Za normálních okolností bych knize dal čtyři hvězdičky, ale je pravdou, že oproti předchozím románům se jedná spíše o slabší počin, nicméně z výše zmíněných důvodů nemohu dát méně než tři. Hezké čtení na volné odpoledne.

Kaaathy
03.01.2020

Od autora jsem četla Autobus sebevrahů a Stará dáma vaří jed. Knížky se mi moc líbily. U tohoto titulu jsem se děsně nudila a dočetla to jen proto, že jsem knížku dostala jako vánoční dárek.

Petr1977
15.04.2019

Odloženo, nedočteno. Četl jsem několik jeho románů a všechny se mi líbily, ale tento je o ničem. Ztráta času. Doporučuji sáhnout po nějakém jiném.

FANDOS
14.04.2019

Naprosto pohodová a pozitivní kniha na škaredé nedělní odpoledne.