Ellis03 Ellis03 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Je to úplně jiný žánr než bezne čtu. Ale vážně se mi to dostalo pod kůži. Moc se mi líbilo, jak byla propracovaná psychologie vsech postav. Jak byly osvětleny všechny jejich reakce a bavily mě jejich myšlenkové postupy. Bylo to tak dokonale vykreslene, ze jsem postavy videla před sebou, jako bych je znala a žila tam s nimi.
Už tema haviru samo o sobě je pro mě zajimave, ale takovouto formou zpracována historie - no, kdyby se to takhle servírovalo ve škole, asi by byl dějepis můj nejoblíbenější předmět. :) uprime, jsem si ve škole nedovedla nikdy představit, co vlastně ta válka znamenala pro jiné lidi, než vojáky. Teď už tu představu mám..
Jsem autorce opravdu vděčná za doslov, kde jsem se dozvěděla to, co mi po celou dobu čtení knihy vrtalo hlavou a ještě něco navíc.

01.10.2021 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Je to opravdu mile, citlivé čtení. Souhlasím, ze je to pohlazeni na dusi. O přátelství, o lidech, o životě… a samozřejmě o knihách. A zároveň je to hluboké. Dotýká se to mnoha problematik v lidských životech… no na to, jak je to utla kniha, tak je její obsah opravdu obrovský a krásný. Rozhodne doporucuji.

24.01.2023 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Vážně senzační čtení. Příběh mě úplně pohltil a těším se až se vrhnu na další díl

23.02.2020 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Moc hezky románek.líbilo se mi, ze i když to byla taková tlustá kniha, tak mi to při čtení tak utikalo, ze mi to vůbec neprislo. Naopak se mi občas moc nelíbilo, jak byla hlavní hrdinka až moc konfliktní a hadava, na můj vkus. I když jinak mám sebevědomé hrdinky, které se nebojí za sebe postavit, rada. A tedy ten konec mě trosku mrzel. Když to už konečně dopadlo, tak dvě stránky a nic. Myslím, ze by si to ještě aspoň pět stránek zasloužilo. Nějaké vysvětlení, proč se stalo co se stalo, co na to ti její rodiče a podobne. Ale třeba se to doctu v te doplňující knize. :)
Jo a ještě bych chtěla ocenit vztah mezi hrdinkou a její matkou. Moc se mi líbilo, jak autorka toto tema zpracovala. Jak se vyvíjel i jak nad nim hrdinka premyslela a vysvětlovala které činy matky ji vedly k jakému chovani.

11.07.2023 5 z 5

Bylo to hrozne zajimave a ctive. Přijde mi skvěle, ze Tom napsal knihu, kterou takhle přiblížil obyčejným lidem úplně jiný svět, ale ještě skvelejsi je, jak nad tím všem přemýšlí. Zpětne nad vsemi svými pocity, svým jednáním a chováním, co ho k čemu vedlo a co ho kam dovedlo, ale i jeho zamyšlení nad lidmi kolem, kteří se ho nějakým způsobem dotýkali. Je to vážně uzasny počin a i když ve finále možná nebyl hlavní cíl přiblížit zákulisí natáčení snad nejslavnější filmové série, ale spíše pomoci lidem uvědomit si sami sebe, myslím, ze se mu skvěle podařilo obojí. Vážně skvěle a silne čtení. Jedine, co mi vadilo, bylo poměrně velke množství chyb v textu. Chybějící písmenka, případne písmenka navíc .. a neco jako ´abychom se mi děti necítily být pod tlakem ..’ by se podle mě do knihy ani dostat nemělo. Což ale není chyba autora a v podstatě ani překladu, tudíž určitě na hodnocení neubiram a knihu jedine doporucuji.

27.01.2023 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Za pěkným příběhem se skrývá i velký podnět k zamyšlení. Podobne jako u knihy Prebytecni. Asi každý někdy přemýšlel o tom jaké by to bylo skvěle kdyby se neumíralo. Ale zase kdo opravdu promyslel důsledky? V těchto dvou knihách je to pojaté pokaždé jinak ale pokaždé to stoji za zamyšlení.
I příběh samotný je velmi zajímavý. Aneb jak by to mohlo vypadat kdyby sama “smrt” byla zvracena. Jsem zvědavá na pokračování.

23.09.2020 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Kniha pro mě byla velmi zajímavá a tím jak šlo v podstatě o autobiografii, nějak i to vnímání postav a těch hrůz pro mě získávalo jiný rozměr. Najednou si člověk uvědomuje, ze to byli skuteční jedinci, kteří měli konkrétní jméno, rodinu a život…

13.09.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Ze začátku se pokaždé trosku peru s těmi jinými názvy.. ale potom se to zase neskutečne rozjelo a já se nemohla utrhnout. Do poslední stránky proste paráda. Nepatřím mezi čtenáře stoury kteří, nějak moc resi realnost v knize - když se k sobě hlavní postavy chovají hezky, tak se mi to Proste libi a nezajímá mě jestli je reálné aby se postavy z tak odlišných světu k sobě tak chovali. Knihu hodnotim jako celek - jak mě osobně baví a zajima. A tahle série mě vážně nadchla. Libi se mi, jak je napsána a vážně obdivuji fantazii autorky. Působí to na mě propracovane a promyšlene. Svět sklenaru je fascinující a plný záhad a tajemství a já se nemůžu dočkat dalšího dílu a co vše se v něm zase odhalí.

07.11.2020 5 z 5

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Bylo to skvěle. Tak nějak přiměřeně od všeho trochu - romantika, pohádka, nadpřirozeno tak akorát, aby to dávalo smysl… Ja jsem nadsena a musím přiznat ze se mi to líbilo i podstatně více než třeba V zajetí hvozdu nebo Trilogie zimní noci. Postavy byly skvěle propojené a styl napsání byl genialni. Dokonce i to, ze části malého Stepona byly psány takovým více dětským stylem. Nevím, jestli to byla hlavně práce překladu nebo autorky, každopádně dohromady to fungovalo skvěle.

Jenom mi tam chybelo ještě par stránek. Když už přišel konec, jak jsem si ho prala, klidně bych si ho ještě na par stránkách vychutnala. Stejně tak i dalších par stran o Irine by mi nevadilo.:)

23.01.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Není to prave žánr, který bezne čtu a možná nedokážu naplno docenit ty poetické popisy přírody a to splynutí s ni, ale příběh jako celek mě i tak naprosto nadchl a okouzlil.
A ten konec mě tedy i poněkud překvapil :)

01.06.2022 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Hezká a příjemná romantika. Trosku mě stval Ross, tím jak chvíli teda to chce takhle a pak zase obrat o 180 stupňů. také mě rozcilovalo, jak Izzy útrpne snasela všechny rozmary své matky a neřekla ji na to ani popel. A parkrat jsem se pristihla, jak hledam v kontextu, kdo tedy vlastně byl ten, co prave promluvil. Jinak jako pohádková oddechovka to bylo hezké. Pro mě-první kniha od autorky, ale jsem spokojena. třeba se v budoucnu podívám i do nějaké další.

23.11.2023 5 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Tohle bylo skvěle. Asi bych to nenazvala úplně reteilingem, ani bych to úplně nezaradila do čtení pro děti a mládež. Má to tolik hlubokých myšlenek… o sile lidství, jak je člověk utvářeny tím, co ho obklopuje a lidmi, kolem sebe. Jak ho ovlivňuje, co o něm říkají. O hledání sebe sama a změně úhlu pohledu na vše kolem… bylo to moc zajimave a dalo to hodně podnětu k zamyšlení. A přišel i očekávaný pohádkový závěr. Já jsem naprosto spokojena.

03.08.2022 5 z 5

Kdysi Kdysi Morris Gleitzman

Moc hezky popsany osud nevinného chlapce, který se ocitl uprostřed pekla. V knize je krasne popsána sila přátelství, důvěra, dětská najivita, obetavost, statečnost, ale i to jak rychle muže malé dite dozrat a dělat těžká rozhodnutí, když ho k tomu dotlači okolnosti.

28.04.2021 5 z 5

Pekař příběhů Pekař příběhů Carsten Henn

“Třeba by ses do nej mohla zamilovat znovu? To je jediná možnost, jak dlouhodobý vztah udržet. Člověk se musí do toho druhého zamilovavat stále znovu. Do toho, kterým se stava. Každý den se trochu měníme. Proto by se člověk měl každý den znovu zamilovat. Nejlepší doba na to je ráno, při vstavani.´
Krasne, krasne, krasne! Jestli Knihonos je pohlazeni po dusi, tohle je pohlazeni přímo po srdci. Líbilo se mi moc, snad ještě více než první kniha. Obdivuji jak autora tak překladatele. To, jak jsou zde slova a myšlenky poskladane, je naprosto kouzelné! Jsem nadsena a maximálně spokojena s tím, jak to všechno dopadlo.

27.10.2023 5 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Musím říci, ze jsem čekala něco trosku jiného. Čtení mě bavilo, bylo to i místy vtipne a určitě mám velká očekávání od dalšího dílu. tem, kteří nemají radi romantiku ve fantasy knihách, bych to ale určitě nedoporucila. Nějaká zápletka zabrala tak 5 kapitol z 30. To ostatní byla romantika až erotika.
Jinak ale svět určitě zajímavý a pokud se v pokračování zápletka nějak více rozvine, myslím, ze i ta by mohla stát za to. :)

07.02.2023 4 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Tohle bylo za mě snad ještě lepší než falešný polibek. Rozhodne to bylo zase jiné. Ale moc se mi libi styl psaní autorky. A to její vykreslování romantické linky mě baví. Dobre - uznávám ze kdyby k sobě byli Jase a Kazi uprimejsi a otevřenější, ušetřili by si spoustu problému, ale i tahle verze měla co do sebe. :)

15.06.2022 5 z 5

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Musím říci ze anotace je poněkud nepravdivá… ale budiž. Každopádně kniha se mi moc líbila a bavila mě. Určitě se brzy pustím do pokračování, jsem zvědavá jak se to všechno bude dal vyvíjet. Možná jsem byla trosku zklamaná. Doufala jsem, ze se bude příběh vyvíjet trošičku jinak, ale to muže ještě přijít v dalších dílech. Každopádně nápad a zpracování super a já jsem spokojena.

08.05.2022 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Tohle bylo skvěle. A drsné… hodně drsné.
Na začátku takový celkem milý, ochranitelsky a vnimavy chlapec - sice trosku sebestredny a dost cilevedomy, ale konec (hlavně ohledne Lucy Gray) byl pro mě překvapivý i přes to, ze jsem věděla jaký je z předchozí trilogie.
Bylo tady vážně skvěle zachyceno, jak a čím ho dokázali utvořit v to, čím se stal. Jak dokázali podchytit ty ´správné´ vlastnosti a pomoci jich ho zmanipulovat, Jak chtěli.
Určitě bych nenašla část, která by mi přišla nudná. Naopak - pro mě to byla jedna z mala knížek, kde jsem si užívala opravdu každou stránku a byla plna zvratu.

07.03.2022 5 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Když jsem knihu začala číst, čekala jsem ze bude tak nějak o tom jak chlapec pomalu zjišťuje co se děje vlastně kolem nej a pod či střechu se to dostal. Určitě jsem nečekala ze bude spis o tom jak postupně Hitlerovo rádoby přátelství chlapci vymyje mozek… určitě to bylo zajimave a překvapive, ale také velice smutne. Co je nevinne dite schopné udělat a nevidět, když si oblékne uniformu, ve ktere se cítí nedotknutelné a nekym důležitějším než ostatní ..

04.08.2021 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Uprime jsem si myslela ze tuhle knihu si asi nikdy neprectu. A před nedávnem mi najednou vyskočila na mysl. A říkám si - proč ne.
Páni. Vážně jsem nečekala, ze to bude plne tak hlubokých myšlenek.
Dobre se četla a zároveň nutila hodně k přemýšlení. Za mě proste paráda.

30.10.2019 5 z 5