E_Lan E_Lan komentáře u knih

Dráček Drápek a Cesta do Lávové hory Dráček Drápek a Cesta do Lávové hory Barbora Kvasnovská

Moc pěkná knížka na příjemné uspávací čtení dětem na hraně školy a školky. Krásná ilustrace, docela poučné a na konec jsem si tam našel i něco trochu smutného pro sebe. Rozhodně stojí za přečtení.

17.01.2022 5 z 5

Radovanovy radovánky Radovanovy radovánky Zdeněk Svěrák

Příjemné poslouchání hlasu Zdeňka Svěráka, jeho hrátek s českým jazykem, odpočinkových příběhů tak akorát dlouhých, které baví jak děti tak dospělé. Příjemné dílko.

16.01.2022 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Člověk se nemusí se všemi názory plně ztotožnit, ale přesto je to vynikající kniha, která dává velmi ucelený a děsivý pohled na stav dnešní demokracie USA, Evropě a Rusku. Doslova jsem to hltal a zároveň se tímto nepříjemně vystrašil. Bojím se, že to co zde je napsané není daleko od pravdy.

07.01.2022 5 z 5

Stejné jako první dva díly - s dětmi jsme nadšení před spaním četli, sem tam se dokonce i báli, dobře se bavili a vůbec si tenhle příběh pořádně užili. Navíc vložená časová smyčka není vůbec špatná, ani pro děti ne. Skvělé.

02.01.2022 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Je třeba si někdy přečíst klasiku. Poselství je jasné, velmi dobře sepsané. Na dobu, ve které byla kniha napsána dozajista revoluční a vděčit autorovi za “české” slovo robot je pro nás povinností. Hezky (byť nelehce) se to čte.

30.12.2021 4 z 5

Toulky minulostí Starého Spořilova Toulky minulostí Starého Spořilova Věrka Drozdová

Jako člověk žijící blízko Spořilova a milující historii a fotky starých časů přidávám jednu hvězdičku za uspokojení mých zájmů. Nicméně po stránce literární to velké dílo není. Je to faktografické popisné dílo plné více či méně zajímavých lidí, kteří žili nebo se narodili na Spořilově. Velká část knihy se ale musela přeskočit, ne všechny osudy jsou až tak zajímavé a přínosné. Rozhodně je to ale dílo, které zaslouží respekt a zachová zas další kus detailní historie pro budoucnost.

28.12.2021 3 z 5

Poloviční král Poloviční král Jan Hamouz

Co naplat, prostě jsem se výborně bavil. Ač nemám rád knížky, které přímo odkazují na druhý díl, který navíc ještě není ani napsán, tak u tohoto díla udělám výjimku. Česká fantasy, vynikající spád děje, několik příběhů, které se k sobě nenápadně přibližují a hlavně postavy, který člověk fandí i nefandí. Super kniha.

27.12.2021 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Hezký smutný příběh. Zajímavé prolínání časových linek, dobře popsaná nálada v zanikající obci a bez přehnaného dramatu zobrazené životní příběhy a někdy i chyby. Po přečtení knihy mám pocit, že tak trochu tuším co lidé kolem Temelína mohli cítit. A za to ten čas nad knihou opravdu stál.

15.12.2021 4 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Přesně takovéto originální čtení o tématu, které jsem doposavad vůbec nevnímal, jsem si oři vybírání knihy představoval. Komplexní a lehko čitelné zamyšlení nad námi a zvířaty. Sem tam obohacené zajímavými zvyky a pravidly fungování nejrůznějších tvorů v naší blízkosti.

11.12.2021 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

No, je to podivné dílo. Tak nějak divná detektivka, která chvilku baví, chvilku člověk kroutí hlavou na nesmyslným dějem, sem tam se i něco nového dozví z oblasti vědy (tedy aspoň doufám). Konec dává tomuto nevyrovnaném dílu korunu, ale nemůžu říct, že bych se nebavil. Takže “dobré”.

28.11.2021 3 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Přimhouřím obě oči a dám plný počet. Výborně jsem se celou dobu bavil. Krásné prolínání sci-fi a nedaleké historie, kousek příběhu v mých rodných Varech, láska k Praze, zobrazení mužského sobectví a dalších chyb, ve kterých jsme schopni žít. Závěr trochu překvapil, ale stojí za to. Moc hezká kniha!

21.11.2021 5 z 5

Moudrá to kniha! To je fantastické poučné čtení jak pro osobní život, tak i pro práci. Snad každou kapitolu jsem doslova hltal a divil se, jak tak stará kniha může být stále tak aktuální. Bravo!

20.11.2021 5 z 5

Praha v legendách Praha v legendách Anna Novotná

Příjemné čtení více i méně známých pověstí ze staré Prahy. Některé příběhy jsou dobře napsané, některé už hodně ztratily a pro dnešní generaci už nemají co přinést. Za zmínku stojí i velmi vkusná a originální ilustrace.

11.11.2021 3 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Znovu překrásná kniha plná fantazie a pro mě dokonce i překvapení. Opravdu originální, napínavé, zábavné a tak akorát dlouhé dílo. Nedivím se, že je tato série tak slavná. Děti, se kterými to každý večer čteme, to úplně “žerou” a to mě dodává snad ještě jednu hvězdičku navíc:-)

30.10.2021 5 z 5

Mých prvních 54 000 let Mých prvních 54 000 let Karin Bojs

Velmi zajímavé putování naší velmi dávnou historií. Začátek knihy je doslova strhující, přinášející nespočet nových informací a zajímavostí. Postupem času kniha ale trochu uvadá a na konci přímo tápe v historii rodinného klanu autorky. A to moc zajímavé není. Přesto si odnáším hodně, i když překousnout konec nebylo zrovna nejzábavnější.

24.10.2021 4 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Pro mě neskutečně poučná a zajímavá kniha. Asi hodně i díky tomu, že si sám procházím autoimunitní nemocí a nacházím se v hodně kapitolách. Rady k nezaplacení, zdravý přístup k životu a přírodě. Moc dobře se mi to četlo a dalo kupu nápověd jak dál pokračovat zas o něco lépe.

12.10.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Dobré detektivní čtení, o tom žádná. Jednoduchý a přímočarý příběh, který udrží člověka v napětí a to se cení. Na druhé straně nic víc. A nic míň.

12.10.2021 4 z 5

Noci běsů Noci běsů Kateřina Šardická

Hezké, zajímavé a nakonec napínavé počtení. Autorka rozhodně nemá nouzi o originální fantazii. Postavy nejsou nijak významně hluboké, stejně tak rozhovory. Co ale rozhodně stojí za velkou pochvalu je temná atmosféra komunity a popis nočních běsů. Velmi autentické a věrohodné.

03.10.2021 4 z 5

111 míst v Praze, která musíte vidět 111 míst v Praze, která musíte vidět Matěj Černý

Tato originální kniha o ne tolik známých místech v Praze prostě stojí za to. Hezké fotografie a hlavně poutavé (krátké) vyprávění o místech kam se normálně člověk nepodívá. Ne tak po přečtení této knihy, rázem je na co se podívat.

27.09.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Děsivě smutná sonda do alternativní historie po 89. Kvůli tomuto nápadu jsem knihu četl, ale postupem jsem se ponořil do všeobjímající deprese smutného rodinného příběhu, jednoho pozdního prozření a koloritu života plného strachu a udávání. Jak smutná představa…

19.09.2021 5 z 5