Dudu

Pouť oběšencůPouť oběšencůPavel Hrdlička

Přestože téma oběšenců není nic hezkého, autorovi se opět povedlo, že čtenář po přečtení nebude deprimován pohledem na nějaký ten kus špagátu a raději bude myslet na to, jak by si dal nějaký ten máz ve Šmerhovské hospodě.

14. listopadu

Žebrákova pomstaŽebrákova pomstaPavel Hrdlička

Opět dobrá práce! Ladné vyprávění z drsné doby, kde invalida vezme spravedlnost do svých rukou. "To si, podrychtářskej, piš!"

02. listopadu

Smrt nosí rudé škorněSmrt nosí rudé škorněPavel Hrdlička

Ladně napsaná detektivka, kde hlavní linii příběhu lemují humorné odbočky.

Velice dlouhé schodyVelice dlouhé schodyJaroslav Velinský

Kdyby tento autor neprošel toliko povolání, tak asi by jeho knihy nebyly tak masakrálně čtivé. Vodsloň je soustružník, který dokáže v práci strhnout normu, pak hupsnout po práci na favouše a jet vyřešit zapeklitý případ. A vždycky ví, co je pro kriminalistu zhoubou...

05.12.2017

Les mytágLes mytágRobert Holdstock

Takhle nějak jsem si to představoval - les, v kterém je možné potkat kohokoli. Nejdříve se braní, ale postupně tě pustí dál, ovšem musíš si dát pozor - jen zahneš za další prastarý dub a nevíš, co tě na pěšince pod ním překvapí...

18.07.2017

Anglické listyAnglické listyKarel Čapek

Karel Čapek a Lukáš Hlavica-tomu se říká ukázková kombinace pro krásné audio, které svým ladným podáním dokáže zpříjemnit večer.

22.09.2015

Muž, který sázel stromyMuž, který sázel stromyJean Giono

Poslech tohoto díla mě utvrdil v tom, že pokud si člověk vybere cestu v souznění s přírodou, tak si začne postupně uvědomovat, co je vlastně na světě důležité.
Pro mě nezapomenutelné bylo setkání "tvůrce lesů" s lesníkem, který ho začal hned poučovat- a dokonce tvrdit, že zázrakem v té sluncem a větrem vysušené zemi vznikl přírodní cestou les... A tak si řikám-kolik podobných "bambulů v zeleném" létá i po našich lesích, dává rozumy-ale nikdy nezasadilo ani jedinou sazenici...

25.04.2015

Dražinovská horaDražinovská horaJan Vrba

Kdyby bylo více takových Vrbů v lese, tak věřím tomu, že by přestalo fungovat to otřesné hospodaření, kde les začíná být pouze polem, které jednou za čas přejede těžká technika a pokosí, odvětví a nakrájí les na požadovaný sortiment. Kde dříve lidé pracovali a žili s lesem, dnes vidíme skoro už jen stroje a po nich rozoranou zem, která se sice opět zalesní, ovšem řádění těchto těžkých mašin zůstává viditelné ještě po dlouhá léta...

01.04.2015

Škola Malého stromuŠkola Malého stromuAsa Earl Carter

Krásná kniha, jež je protkána radostí ze života v horách, kde se dozvíš, co máš sbírat v lese k jídlu, jak se vaří dobrá whisky, koho mají rádi ptáci, proč potřebují ostružiny v dubnu pár dní zimy, kterej blbec vymyslel lov zvěře jen tak pro zábavu... a pochopíš, že příroda je schopná tě uživit, aniž bys ji musel rasovat. A po tom jsou v knize také smutné stránky, které život umí stejně dobře jako ty veselé.

02.03.2015

Čarodějův učeňČarodějův učeňOtfried Preussler

Knihu jsem četl před lety, a proto jsem si řekl, že bude dobré, když si toto krásné dílo opět připomenu. Rozhodl jsem se vydati tentokráte cestou audiopodoby. Když jsem se zaposlouchal do prvních vět od L. Hlavici, hned mi bylo jasné, že tento hlas je jako stvořený pro toto krásné-temné vyprávění. Postupně jsem se opět nořil do příběhu, jenž se odehrává na Lužici-území, které je i mým domovem. Hlavní děj knihy je hodně krutý-ale to okolo je prostě krásný odraz jakéhosi zamilování do života na tomto kusu země. Země, kde se prochází krásná kantorka, kde voní jarní les, kde se budeš těšit na konec zimy a kde možná něco dobře dopadne...

18.02.2015

Červený drakČervený drakThomas Harris

Ve formě audioknihy jsem s tímto dílem prožil pár večerů, které nebyly zakončeny upadnutím do chrnícího stavu, aniž bych před tím vypnul přehrávání na počítači-tak napínavé to bylo.

08.02.2015

Povídky z jedné kapsyPovídky z jedné kapsyKarel Čapek

Štrádoval jsem si to jednou navečer po hlavní silnici domů. Byl jsem v dobré náladě, posilněn trochou toho dobrého červeného moku, který se dělá kvašením hroznů, a vzpomínal na pěkné příběhy. A zrovna když jsem odbočil na lehce zasněženou cestu vedoucí k naším vrátkům a uviděl stopy ve sněhu, vzpomněl jsem si na tu krásnou POVÍDKU a říkal jsem si, zda bych byl stejně všímavý mizících se šlépějí, jako knižní, tuším že z restaurace jdoucí hrdina. A zda bych tento nepochopitelný jev řešil podobným způsobem, či bych prostě pouze zakroutil hlavou a řekl bych si jen: "To se ale dějí na světě věci...".

01.02.2015

Quo vadis?Quo vadis?Henryk Sienkiewicz

Je tomu už pár let, co jsem to četl-ale když někdo zmíní Quo vadis, tak si hlavně vybavím, jakým způsobem podal Sienkiewicz Petronia.

27.01.2015

Nebeští jezdciNebeští jezdciF. Jánský (pseudonym)

Cítil jsem z toho trochu Remarquea a moc se mi to líbilo.

21.01.2015

Veselá plavba k lidožroutůmVeselá plavba k lidožroutůmHakon Mielche

Tohle cestopisné dílko je tak humorné, že by až stálo za to, aby jej nějaká dobrá duše dala do podoby audioknihy. No posuďte sami-koho by napadlo vydat se ke kanibalům a vyměnit lidskou lebku za sadu klíčů velikosti "13" až "20".

27.12.2014

Mezi zlatokopyMezi zlatokopyJack London

Tato kniha nastartovala můj zájem ke čtení. Jako dítě jsem se nemohl dočkat toho, kdy přitáhnu ze školy domů, zahodím aktovku daleko pod postel a zalezu si s touto sněhem a dálkami provoněnou knihou pod peřinu. Vzpomínám si, že jsem se úplně vžil do postavy Smokea a prožíval všechna dobrodružství-od setkání s Omylem Stvořitele až po krásně komické spekulování s vajíčky.
Jestli mi některá kniha nikdy nezmizí z paměti, tak to bude jistě tato.

26.12.2014

LesLesJan Vrba

Líbí se mi, že autor-a to i přes znalost skutečného chodu života v lese-dokázal najít vždy něco hezkého nebo alespoň k zamyšlení.

20.12.2014

Nebe nezná vyvolenýchNebe nezná vyvolenýchErich Maria Remarque

"Člověk nedělá vždycky, co je správné, synu," řekl. "Dokonce ani když to ví. V tom někdy bývá kouzlo života. Chápeš?" To je přesně to, co se někdy udělat musí. Otočit kormidlem a nabrat úplně jiný směr, protože jinak se člověk stane cestujícm v jednosměrné čurgále, kde se špatně dýchá a dlouho umírá.

09.12.2014

Vzkaz v láhviVzkaz v láhviJussi Adler-Olsen

Chvílemi temná, chvílemi humorná-ale hlavně nehtůkousavě napínavá.

18.11.2014

Loď mrtvýchLoď mrtvýchB. Traven

Námořník bez dokladů, nehynoucí byrokracie a ještě se do toho přifaří loď zralá do šrotu. A na komický příběh je zaděláno :-)

13.11.2014

BoroviceBoroviceJan Vrba

Tato kniha svou syrovostí bere vítr do plachet všem snílkům, kteří mají svou představu, jak to chodí v přírodě. Věčný boj o zrno a prostor. Ale i přes toto sobectví se autor snažil ukázat i druhou její tvář, kde se zrodí strom a člověk s ním prožívá radost ze života i strádání v nemoci.

04.11.2014

Nečekané variaceNečekané variaceGeorge R. R. Martin

Měl jsem chuť na povídky a dostaly se mi zrovna pod ruku tyto od Martina. Skutečně nadšen jsem byl z dílka Mlhy z rána klesají, jež je pro mě lahodné tím, že autor nás přivádí k zamyšlení o tom, že není dobré za vším hledat za každou cenu fakta a všemu přijít na kloub, ale nechat si v sobě kousek místa pro něco, jenž dělá život trochu tajemnější, a proto i hezčí.

22.10.2014

Prázdné křesloPrázdné křesloJeffery Deaver

Pozor spojler!!! Hmyzoun proti všem. Policisté a Lincoln versus Amélie a Hmyzoun. Banda zabijáků versus Hmyzoun, Amélie a policisté. Zkorumpovaní policisté versus Hmyzoun, Amélie, Lincoln a dobří policisté... Ke konci jsem si už tipoval, kolik zvratů mě asi ještě čeká :-)

09.10.2014

ChatrčChatrčW. P. Young (pseudonym)

Autor ukazuje cestu, kterou buduje od začátku, a nabízí možný směr, kudy se vydat, když se člověku stane něco strašného.

13.09.2014

Osud člověkaOsud člověkaMichail Alexandrovič Šolochov

Mně se vždy líbí, když člověk něčemu věří. Těžké úděly naházel život pod nohy tomuto člověku, ale on se vždy zvedl a šel dál. Osud člověka.

05.09.2014

Vyšetřování ztráty třídní knihyVyšetřování ztráty třídní knihyZdeněk Svěrák

Dle této knihy soudím, že učitelé to neměli lehké ani za starého Procházky. Oblíbená hláška : Tříďas:Ostatní mají z chování trojku, pane inspektore. Inspektor: Trojka je přeci také dobrá známka. Chlapci, dokažte, že si ji zasloužíte.

04.09.2014

Dlouhý, Široký a KrátkozrakýDlouhý, Široký a KrátkozrakýZdeněk Svěrák

Já ho znám, on tu byl, tady všude seděl... Kde sedíš ty, ty, ty a ty. Tady všude seděl.

31.08.2014

Sběratel kostíSběratel kostíJeffery Deaver

Tohle se tedy opravdu povedlo. Partička policajtů, která kousek po kousku dává dohromady profil zrůdného sběratele. Dramatické situace jsou popsané takovým způsobem, že bychom nejraději skočili do děje a mučenou postavu zachránili ze spárů trýznitele.

11.08.2014

Hladová výpravaHladová výpravaMadelon Hermine Székely-Lulofs

Tato kniha mě v knihovně nalákala svým zajímavým obalem, ovšem co se dělo uvnitř... Bože, větší hrůzu jsem snad ještě nečetl. Tudy ne, přátelé.

07.08.2014

NarrenturmNarrenturmAndrzej Sapkowski

Přestože tato část historie je velmi zlá, tak samotné vyprávění vás nenechá s koutky úst v základní poloze. Sapkowski to podal jako jeden veliký koláč, z něhož si postupně ukrajujeme kousky dobrodružství hlavních hrdinů, jenž je okořeněno i trochou fantasy a v neposlední řadě úsměvnými rozhovory, kterým kraluje vševědoucí Šarlej.

10.07.2014