druzickaster druzickaster komentáře u knih

Sharpův Trafalgar Sharpův Trafalgar Bernard Cornwell

Pan Sharpe na moři, proč ne. I přes vlažný začátek byl příběh zajímavý a bavil jsem se až do konce.

24.11.2017 5 z 5

Chcete vidět zlatou Prahu? Chcete vidět zlatou Prahu? Bohumil Hrabal

Budu se opakovat, nebudu originální, ale jedním slovem nádhera. Povídky vynikající, četly se jedním dechem. Doslov, chcete-li rozbor díly pana Pytlíka byl pro mne přínosem v životopisu a přehledu díla pana Hrabala do 80. let. Co se týká literáního rozboru, místy jsem uvažoval, jeslti jsme četli stejné povídky. Ani ne tak z pohledu literárního kritika, protože já jsem literární elév, ale pro mne to byly povídky smutné, veselé, melancholické, rozervané o obyčejných lidech pro obyčejného člověka jakojsem já. Tím si mne získaly a podmanily a chytly mne za srdce a jsou v mém srdci hluboko vydrápané a už tam zůstanou a jsem tomu rád, že je tam mám. Je víc, než pravděpodobné, že se ke knize ještě vrátím, ale doslov tentokráte vynechám.

21.11.2017 5 z 5

Z doby „Strany mírného pokroku v mezích zákona“ Z doby „Strany mírného pokroku v mezích zákona“ Jaroslav Hašek

Jak je psáno v ediční poznámce, ... ve výběru jsme neotiskli Haškovy populární povídky... Pravda je ta, že tvorba mistra Haška v této knize je úzce vázána jak politicky tak časově a v dnešní době nemají takový říz a ráz jako v letech jejich vzniku. I přesto nelituji času který jsem s touto knihou strávil a jsem rád, že jsem si opět rozšířil obzory.

21.11.2017 5 z 5

Sharpova pevnost Sharpova pevnost Bernard Cornwell

Klasický Cornwell, čím dál hrdina postupuje, tím je děj jednotlivých příběhů zajímavější a tak nějak akčnější. Tak budu držet panu Sharpovi palce a jdu se mrknout jak to s ním bylo vlastně dál.

18.11.2017 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Musím uznat, že v případě Saturnina, je film stejně dobrý jako kniha a to hlavně naprosto geniálním obsazením rolí. Knihu jsem přečetl na jeden zátah a i když jsem věděl co mně čeká chechtal jsem se stejně, s tím, že postavy jsem tentokrát viděl naprosto jasně. Takže kniha i film jsou nepřekonatelné a můžu jen doporučit.

18.11.2017 5 z 5

Městečko u vody Městečko u vody Bohumil Hrabal

Od mala jsem považoval Postřižiny za geniální film, kniha je předčí, vjemy jsou silnější. Krasosmutnění, nádhera, popis světa dospělých dětskýma očima je vždy dojemný a v tomto případě to platí dvojnásob, krom toho jsem se u vyprávění královsky bavil. Harlekýnovy miliony, jsem rád, že jsme tuto část četl až jako dospělý člověk, je melancholická, ale zaryje se pod kůži a donutí člověka přemýšlet a o to šlo.
Za mně bych dal * klidně i 10 pokud by to bylo možné.

17.11.2017 5 z 5

Sharpův triumf Sharpův triumf Bernard Cornwell

Být královským vojákem nebylo nic snadného. Neuvěřitelné jaké bitvy se odehrávaly a v jakých podmínkách museli tehdejší vojáci bojovat. Díky panu Cornwellovi máme tyto bitvy velmi poutavě popsané a díky seržantu Sharpovi je můžeme prožívat. Opět musím vyzdvihnout pohled z obou válčících táborů, což dodává ději na autenticitě. Nezbývá než spěchat za panem Sharpem do jeho dalších dobrodružství.

15.11.2017 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Musím uznat, že mě autor velmi mile překvapil. Když jsem knihu rozečetl, říkal jsem si, no jo robinsoniáda pro dospělé. O kousek dál jsem už mi bylo jasné, že to tak jednoduché nebude. Děj mě příjemně strhl, sem tam jsem v napětí mrkl na konec kapitoly, i když to většinou nedělám a říkám si aha, takže tak to bude... a ono to bylo nakonec všechno jinak :D Autor si se mnou pohrával jako kočka s myší a to je dobře, mám to rád a užíval jsem si. Z pohledu filozofické stránky je kniha propracovaná do detailu, je krásně vidět jak jedna krátká událost dokáže změnit, řekl bych až převrátit naruby všechny morální a hodnotové žebříčky. Spravedlnost, lidský život, síla vůle a boje o přežití to je to oč tu běží. Demokratický komunismus, proč ne. No, nechám toho, kdo přečte pochopí a tuto knihu by si mělo přečíst opravdu hodně lidí.

10.11.2017 5 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Opět pan Cornwell pořád výborný a pokaždé jiný. Příběh o vojínu Sharpovi, je zase jiný, než o Uhtredovi. Líbí se mi pohledy z obou stran konfliktu, baví mě to. Jdu na další díl.

09.11.2017 5 z 5

Putování diletantů Putování diletantů Bulat Šalvovič Okudžava

V podstatě banánlní příběh, ale nikdy mně nepřestena udivovat jak nádherná kniha se o tom dá napsat. Popisy společnosti, morálky a vztahů carského Ruska. Zatracování všech, kteří jen trošku vyčuhují z řady atd. Kniha i autor mi učarovali a četbu můžu jen doporučit.

05.11.2017 5 z 5

Plamenonosič Plamenonosič Bernard Cornwell

Rád jsem prožil s panem Uhtredem a jeho druhy všechna dobrodružství a bylo prima, že při nich stáli všichni dobří bohové.

05.11.2017 5 z 5

Válečníci bouře Válečníci bouře Bernard Cornwell

Fakt krutá doba. Tak se jdu mrknout na závěr tohoto životního příběhu pohana bojujícího za ukřížovaného boha.

28.10.2017 5 z 5

Neznámé osudy dobrého vojáka Švejka: Švejk před Švejkem Neznámé osudy dobrého vojáka Švejka: Švejk před Švejkem Jaroslav Hašek

Klasika vydání sbírek Haškových povídek, většinu jsem už někde četl, ale jsou tam i nové, pro mne o Švějkovi neznámé povídky, což jsem kvitoval. Na druhou stranu kdo si rád nepřečte znovu i další povídky autora.

23.10.2017 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Zamjatinovo My je vskutku geniální dílo. Pokud vezmeme v úvahu dobu kdy vzniklo (1920) a jeho aktuálnost, včetně technických detailů, je to neprávem opomíjené dílo. Z počátku je styl psaní na první pohled ne zcela konzistentní, ale postupem času zjistíme, že je psán velmi rytmicky a podle mně, se podobá 3d skrytým obrázkům - sterogramům, kde se najednou zjeví obraz naprosto čistý a plastický. A přesně tak na mne děj působil a o to byl zážitek silnější. Knihu jsem přečetl v podstatě za dva večery, protože nešlo přestat.

23.10.2017 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Musím uznat, že poslední díl trilogie 1Q84 mě chytl a nepustil až do konce. Aomame si u mě celkem polepšila, Tengo stále stejně dobrý. Některých hrdinů mi bylo i líto, ale takový je holt život v realitě 1Q84.

22.10.2017 5 z 5

Prázdný trůn Prázdný trůn Bernard Cornwell

Doufejme, že trůn prázdný dlouho nezůstane. Opět jsem se bavil při dobrodružstvích dávných dob, no nic je čas na další díl.

22.10.2017 5 z 5

Pohanský pán Pohanský pán Bernard Cornwell

Už mě svrběl jazyk s nemístnou poznámkou, ale jo, kvalita pořád vysoká a těším se na další díl.

17.10.2017 5 z 5

Planina ticha Planina ticha Stanislav Vodička

Návod k použití: Letní ráno ve stínu stromu opřený o kmen, otevřít knihu a číst. Pan Vodička velmi poutavě a laskavě popisuje obyčejné lidi, přírodu a její obyvatele. Cokoli v jeho popisu se stává středobodem vesmíru. Laskavě a s humorem nám předkládá běžné životní situace a člověku je u toho tak nějak fajn.

16.10.2017 5 z 5

Smrt králů Smrt králů Bernard Cornwell

Kvalita ustálená, Uhtred pořád svůj a jedinečný. Jedine co mi vadí jsou některé pasáže/myšlenky/ které se celou sérií pořád melou dokola, o mečích a hradbě atd, ale chápu, že je to pro ty, kteří nečtou celou sérii, takže to strpím. Jde se na další díl.

13.10.2017 5 z 5

Strejček Sandro z Čegemu Strejček Sandro z Čegemu Fazyl Abdulovič Iskander

Tak tato kniha se panu Iskanderovi opět podařila. Povídky o strejčku Sandrovi chytí každého a už nepustí. Jsou tak obyčejně pravdivé, laskavé a optimistické, až mi bylo smutno, že už je konec. Pokud se chcete zasmát a prožít krásné chvíle musím knihu vřele doporučit.

13.10.2017 5 z 5