Chcete vidět zlatou Prahu?

Chcete vidět zlatou Prahu?

Většina povídek, zahrnutých do výboru Chcete vidět zlatou Prahu?, vyšla poprvé před pětadvaceti lety. Knížka vychází k 75. narozeninám spisovatele, jenž od svého debutu získal proslulost vpravdě světovou. Povídky: Chete vidět zlatou Prahu? * Andělský voči * Bambini di Praga * Křtiny * Podvodníci * Kafkárna * Miláček * Jarmilka * K... celý text

Povídky: Chete vidět zlatou Prahu? * Andělský voči * Bambini di Praga * Křtiny * Podvodníci * Kafkárna * Miláček * Jarmilka * Krásna poldi * Baron Prášil * Automat svět * Dáma s kaméliemi * Prokopnutý buben * Láska méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/514/chcete-videt-zlatou-prahu-Kic-514.jpg 4.137
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

topipig

Bohumil Hrabal má JEDINEČNÝ způsob psaní, tak jak nikdo jiný. Kdybych měl srovnávat, tak u nás se přiblíží Jaroslavu Haškovi a ve světě Émiliemu Zolovi (u něho zejména ztvárněním naturalismu). Opravdu geniální a nenapodobitelný spisovatel. Tahle kniha obsahuje povídky, které už byly dříve vydány a jejich výběr je perfektní. Pro mě je nevýhodou, že když jsem knihu četl cestou do práce, tak jsem kolikrát vyprskl smíchy, zejména u povídky Bambini di Praga - cituji : " Prokristapána ," zvolal pan Tonda, " že ten bubeník tluče buben přirozením! " " Jo, to je Karel Gajdoš, taky levoboček, to dělá i o šibřinkách, " pravila porybná a řekla dojatě, " není to milý? " To je prostě nehoráznej rachot!!! I ostatní povídky jsou skvělé, ať už třeba Andělský voči, Kafkárna (Kafka by koukal, kdyby tuhle povídku četl), Podvodníci, Jarmilka, Baron prášil nebo Prokopnutý buben. Zkrátka celkový výběr se čte jedním dechem. Po povídkách na nás čeká obsáhlá stať Radko Pytlíka, který mapuje Hrabalovu tvorbu a jeho osobu od dětství do roku 1982. Na mě přijde článek, který má skoro sto stránek textu příliš odborný a filozofický a trvalo mě snad týden, než jsem ho přelouskal, musel jsem některé řádky číst vícekrát, abych pochopil. Na úplném závěru odpovídá na pár otázek i samotný mistr Bohumil Hrabal.

babicka_amalka

i já jsem většinu povídek už četla; přesto mi to souborné vydání po letech udělalo radost;

maryzka
02.12.2015

Většinu povídek člověk četl, tak nevím co na tuto knihu mám říct. Asi pro referáty ve škole je tam rozbor díla B.H.