DoubleBreadCZE DoubleBreadCZE komentáře u knih

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Zprvu jsem si nebyla jistá, zda se knížky chytím, ale později tato myšlenka zcela zanikla v proudu těch Eliových. Mám pocit, že jsem četla slova lásky samotné. A ať to byla jakákoliv láska, promlouvala s hloubkou, s hladem, s vášnivostí a touhou. Kdybych neviděla film dříve než četla knížku, zřejmě bych si jen těžko dokázala představit prostředí děje nebo vzhled postav samotných, ale došlo mi, že na tom v této knize záleželo jen pramálo. Závěr mě nadchl, bylo to upřímné, reálné, Elio s Oliverem prošli mnoha změnami ve svém životě a působili mírněji a zkušeněji, přestože i v ten moment v nich stále přebývala jiskra starého ohně. Překvapivé nadšení, které mě velmi potěšilo.

Mimochodem, film je také moc povedený.

25.07.2019 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Skvělá kniha, která mě dokázala zabavit po celou dobu čtení a kterou jsem pokaždé otevírala se zvědavostí a zájmem. Velmi zajímavý příběh, na kterém si dal King záležet, stejně jako na studii životů klíčových postav, u kterých se - jak sám řekl - snažil co nejvíce držet pravdy.
Závěr mě překvapil, ačkoliv jsem z něj měla poněkud smíšené pocity. Přišel mi malinko zmatený a jaksi "zrychlený" v poměru se zbytkem knihy, i když to klidně mohlo být prostředím a náladou, ve které jsem jej četla. Každopádně i kdyby nebylo, za mě dostává kniha velice zasloužených pět hvězdiček. Po dlouhé době jsem měla možnost přečíst opravdu čtivou a poutavou knížku, která krásně vtáhne jak do děje, tak i atmosféry. Snad jen knihovnice se tvářily trochu popuzeně, když jsem si šla knížku x-krát prodloužit, jelikož jsem se jí nechtěla vzdát.

26.03.2017 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Nejspíš má nejoblíbenější. Já ani nemám slov... nepřestanu obdivovat autorovo umění převtělit se do vlka a vnímat svět z jeho pohledu. Veselé, radostné, ale i smutné a ne moc šťastné chvilky z této knihy se nedají zapomenout. Mám tu knihu moc ráda. Výborná... ale je také příkladem, jak moc může být člověk zlý.

15.12.2015 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jaehyun: Ta kniha je vše, jen ne hlouposti. Ne každý ji může pochopit. Protože každé slovo v ní je metafora :)

18.07.2016 5 z 5

Vlci Vlci Nicholas Evans

Předem upozorňuji, že knihu jsem přečetla v anglickém originálu, ale doufám, že se tolik nelišila.
Zprvu musím zmínit, že v knize se často a zejména ze začátku mluvilo o minulosti různých postav, což by někoho mohlo otravovat a mohl by vyčítat autorovi, že zdržuje od děje, ovšem v ději tyto informace později hrají svou roli. Navíc pokaždé, když jsem si už začínala říkat, že by se autor mohl vrátit k ději, opravdu se tak stalo.
Na autorovi obdivuji, jak úžasně dokáže vnímat a střídat různé charaktery postav. Nadchl mě viditelný rozdíl mezi chováním žen a mužů, Bucka Caldera a jeho syna, Helen nebo Eleanor a zvláště smutný a zajímavý charakter Lovelace mladšího pro jeho minulost. Kdo zná MBTI osobnostní typy, mohl by se nad tím zamýšlet a přirovnávat typy k různým postavám.
Kniha mi přijde čtivá, řekla bych, že tu nehrají hlavní roli ani tolik vlci, jako chování mezi postavami a vzájemné vztahy. Líbí se mi Evansovy postavy a jejich minulosti, našla jsem si zde i své oblíbence a fandila jim v příběhu.
Jediná věc co bych trošku vytkla byl pro mě moc unáhlený a trochu nedůvěryhodný konec, který mi přišel, jako kdyby byl autor už unavený a těšil se na závěr. Ačkoliv se vyplnilo mé přání a kniha skončila s jistou událostí, ve kterou jsem doufala, dopadlo to trochu jinak, než jsem očekávala, což pro mě bylo překvapení a to se mi na tom líbí.
Ve výsledku jsem spokojená a knihu doporučuji všem, kteří mají rádi nejen vlky, ale i trochu té milostné atmosféry a celkově těm, kteří si rádi přečtou i něco, kde jde také o mezilidské vztahy.

29.08.2016 4 z 5

Mýtus a rituál v křesťanství Mýtus a rituál v křesťanství Alan Watts

Je možné, že slovo mýtus v názvu knihy by si mohl někdo mylně vyložit jako narážku na nepravdivost náboženství či poukazování na to, že je pouhou smyšlenkou. Nicméně to v žádném případě cílem knihy není. Naopak, potápí se do největších hloubek a vykládá křesťanské myšlení ve světle jeho původní mytologie a symboliky, od jakých teologie dneška trochu upouští z důvodu zjednodušení nebo jiných. Jak už psal Padrn, nevím, o kolik kniha obohatí aktivně praktikujícího křesťana (sama jím nejsem), nicméně mám pocit, že kdybych ji dala přečíst většině svých známých, kteří se za křesťany považují, dali by mi za pravdu, že zde Alan na křesťanství nahlíží způsobem přinejmenším neobvyklým - ovšem nikoliv subjektivním, nýbrž opřeným o důvěryhodné materiály a zejména Bibli samotnou.

Přestože kniha nabízí docela jasný výklad, pro snazší pochopení je dobré poslechnout si jiná autorova povídání, která se soustředí na trochu jiná témata, i když předmětem všech je opět svět duchovní a hmotný. Doporučila bych YouTube kanál Romana Kociána, který k těmto povídání píše titulky.

20.06.2019 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Film mě nenadchl. To ovšem vůbec nevadí, kniha s ním totiž nemá nic společného. Skoro bych tvrzení, že je Skleněný pokoj pro film předlohou, brala za drzost. Nejspíš jsem se ještě nesetkala s tak extrémním překroucením původního děje...

Kniha nabízí mnohé. Líbí se mi hrátky s jazykem a pocity, působí živě, uvěřitelně. Poznáme hned několik dějových linií a osudy různých postav. Občasné zdlouhavé pasáže se knize dají odpustit, vyvažuje je všechno ostatní. Chytlo mě to od začátku a bavilo do úplného konce.

20.04.2019 5 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Více než jen kniha. Mnohem, mnohem více než jen kniha. Nekonečný příběh je uměleckým dílem, kterého si budu vážit do konce svého života. A Michael Ende nechť odpočívá spokojeně, neboť nám přinesl poklad, na který by se neměl člověk dívat jen jako na knihu.

01.05.2016 5 z 5

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Knížku jsem přečetla za jeden večer, což je škoda, těch příběhů by tam mohlo být víc, ale jinak je to bezva kniha, stejně jako "Příšerné příběhy strýce Montaguea", kterou jsem již před nějakou dobou přečetla. Obě dvě mrazí v zádech, když si člověk děj představí jako obraz. Tento pocit neulehčují ilustrace, u kterých někdy musím obrázky zkoumat, abych našla děsivou věc, která se tam tajně skrývá. Určitě skvělá knížka na večerní oddechovku :)

27.12.2015 4 z 5

Star Wars - Darth Plagueis Star Wars - Darth Plagueis James Luceno

Moc se mi líbí Lucenův styl psaní, ta živost - zejména v první části knihy - a realističnost, nečekaná dravost v Plagueisově vystupování, tak odlišná od veřejných praktik Hega Damaska. Trilogie Dartha Banea byla skvělá, zde se však objevuje zcela nový prvek a je to příjemná změna, přestože rozumím tomu, že nesedne každému. Upřímně jsem věřila, že Luceno musel aspoň jednou dělat v politice, jeho schopnost vnést smysl a logiku do strategií všech korporací a politiků mi přišla obdivuhodná. Vyprávění o Sidiousově cestě k moci a sithském vrcholném obrození dějícím se za záclonami před veškerým světem, ale také o podivném prokletí sithské mysli a jejích touhách, bylo zajímavým smysluplným doplněním filmů a pojetí o této galaxii far, far away. Závěr velkolepý... a velká pohroma tiše přichází na scénu.

16.01.2020 5 z 5

Alexandre Dumas st. - Hrabě Monte Christo Alexandre Dumas st. - Hrabě Monte Christo Václav Dušek

Příhodné, potřebujete-li rychle získat přehled o ději jako školní povinnost, nikoliv však pro někoho, kdo si chce knihu vychutnat se vším všudy.

23.09.2018 3 z 5

Shade Shade Richard A. Knaak

Upřímně na to, že to byl díl, který měl ukončit hlavní sérii, mě zklamal. Příběh se mi líbil a fandila jsem tomu vztahu, který na konci vznikl (nechci prozrazovat děj, takže to necháme být). Co mne ale zarazilo ze všeho nejvíc, byla forma, kterou je kniha sepsána. Ze začátku to byl plynulý a normální děj, na který jsem zvyklá z ostatních dílů, pak však přišlo vyvrcholení a všechno najednou šlo tak rychle, že jsem si někdy přišla, jako kdybych přeskočila několik stránek. A co na tom bylo ze všeho nejhorší, zakončení knihy. Připadalo mi, že autor chtěl prostě jen rychle shrnout do jedné stránky věci, které by normálně patřily do deseti. Zkrátka, ta forma mě nepotěšila a celkově tak zkazila dojem z celé knihy. Zařadila bych ho mezi nejhorší díly z celé ságy, ale nevěším hlavu, protože knihou ,,Páni draků" Knaak prokázal, že opět nabral síly a vzešla z toho má oblíbená "Knaakova klasika".

19.10.2015 2 z 5

Dračí stíny Dračí stíny Richard A. Knaak

Bezvadné povídky. Snad se mi to jen zdálo, ale cítila jsem z ní jakýsi horrorový nádech, obzvlášť z povídky "Kůže". Pěkný, oddychový díl.

Zahalená říše Zahalená říše Richard A. Knaak

Pěkný díl. Přišel mi zajímavý, co se týče DragonRealmu. Má nejoblíbenější postava vůbec v celé sáze je Temný kůň. Zde jsem mohla vidět, jak se choval při příchodu na tento svět. Místy mě kniha díky Temnému koni - a někdy i kvůli něčemu jinému - dokonce pobavila. Ale je tu jedna věc, která mě trochu mrzí. Jsou to Strážci. Přišli mi takoví zmatení, takoví Strážci, kteří nevědí, co mají vůbec dělat. Snad jen za to ta jedna hvězdička pryč.

06.11.2015 4 z 5

Dračí koruna Dračí koruna Richard A. Knaak

Velmi napínavé. Byla jsem natěšená a pátrala jsem po odpovědi. Na Knaakově celkové tvorbě se mi líbí, jak má čtenář možnost sám nad událostmi dumat a snažit přijít na odpověď, což u této knihy nechybělo. Super.

Křišťálový drak Křišťálový drak Richard A. Knaak

Nenadchl tolik jako ostatní skvělé díly, ale i tak je velmi povedený.

29.09.2015 4 z 5

Vlčí přilba Vlčí přilba Richard A. Knaak

Za mě nejpodařenější díl z celé série.

Ohnivý drak Ohnivý drak Richard A. Knaak

Za mě nejméně podařený díl z celé série, a to snad ve všech ohledech, což píšu zpětně po přečtení všech dílů. Každopádně Knaakovy chyby v této knize mě tehdy neodradily od přečtení zbytku série, čehož nelituji.

29.09.2015 1 z 5