Ohnivý drak

Fantasy z pera autora Diabla – Dědictví krve nebo WarCraftu – Den draka slibuje skvělé čtení. Ohnivý drak je nádhernou fantasy, hýřící akcí a originálními nápady. Pokud hledáte knihu plnou draků, mečů a magie, tak Ohnivý drak je tou pravou… Světu vládnou dračí králové a teror, kterým likvidují lidskou rasu. Před mnoha lety p... celý text

Světu vládnou dračí králové a teror, kterým likvidují lidskou rasu. Před mnoha lety proti nim povstali mocní mágové, vedeni nejmocnějším z nich – Nathanem. Povstání však bylo krvavě potlačeno. Dračí pomstě neunikl žádný z mágů. Jedinou nadějí se tak stává Cabe – Nahthanův vnuk – žijící v poklidu a netušící, jak mocné magické nadání zdědil. Vše nečekaně změní smrt Hnědého draka – jednoho z dračích králů, který Nathana vypátral a rozhodl se ho zabít. Místo Nathana však záhadně hyne on sám… Nathan je tak proti své vůli vtažen do víru událostí a je jen otázkou času, kdy v sobě probudí ukryté magické síly. A sílu magie bude opravdu potřebovat, protože se musí postavit svému největšímu nepříteli – vlastnímu otci Azranovi! Jeho otec je totiž nejmocnější žijící mág, bohužel na straně Zla… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/388/dragonrealm-ohnivy-drak.jpg 3.8130

DragonRealm (1.)

Firedrake (1989)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Fantom Print

Theplaky

Velice příjemné a napínavé čtení. Popis soubojů popsán do posledního písmene! Co se týče fantasy světa? Dokonale vás uchvátí :-)

Zelený_Drak
06. červenceodpad!

S Knaakem jsem začala sérií Úsvit DragonRealmu a už tam jsem měla u prvního dílu problém s pocitem, že čtu hru s grafikou Warcraftu III. Nějaké knihy z původní série už jsem ale měla doma, tak jsem se po dvou letech dala do čtení.

Čekala jsem, že to bude ještě slabší a dočkala jsem se. První díl DragonRealmu pro mě představuje stejný problém jako první díl Úsvitu DragonRealmu. Navíc je vrchovatou měrou obdařen všemi chybami, které Knaak jako autor dělá. Nezachránili to ani Temný kůň, Shade a draci (a to jsem si myslela, že draci u mě vždy vylepší celkový dojem z knihy). Bohužel nemůžu zohlednit ani to, že kniha je spíš pro mladší čtenáře, protože mám zrovna rozečtené dvě další fantasy pro děti a jsou lepší.

Gwen jako rusovlasá čarodějka v zelených šatech a s přezdívkou Jantarová paní je od začátku asi tím nejkýčovitějším, co Knaak pro tento díl vymyslel. Přitom v 89. už bylo v zahraničí tohle klišé ze 70. let určitě docela známé. Jako postava je Gwen zřetelně určena jen k tomu, aby byla dobrou partií.

Cabe Bedlam je jeden ze čtyř Bedlamů, o kterých jsem už četla. První byl zakladatel rodu Wellen (neměl náhodou za ženu rusovlasou čarodějku v zeleném?), Nathan Bedlam a Azran Bedlam se představili dostatečně v tomto díle. Azran Bedlam je černou ovcí rodiny, ale jinak působí všichni Bedlamové jako klony. Těžko nějak souznít s hlavním hrdinou, když je stejný, jako jeho děd a prapraděd a je tedy úplně jedno, který Bedlam je zrovna na Temném koni.

Příběh je předvídatelný (jak je asi v DragonRealmu obvyklé, snad až na Děti draka) a hrdinové prostě jen chodí tam, kde je autor potřebuje mít. Navíc dojde na "svatbu v dohledu", což je Knaakův oblíbený tah, kterým mě ještě víc znechutil, protože už mám vážně dojem, že má na celý DragonRealm jednu šablonu, do které jen sází jiné hlavní hrdiny a nové záporáky.

Po dlouhé době jsem narazila na knihu, která mi připadá přeplácaná. Knaak nemusel na čtenáře hrnout stále nové a nové odkazy na nepřátele, co teprve budou nebo už byli a mohl věnovat více pozornosti těm, kteří jsou aktuální v Ohnivém drakovi. Snažit se ukázat v prvním díle rozsáhlé ságy vše, co mám v rukávu, je kontraproduktivní.

Běžně nemám nic ani proti "god-like-badassery", ale tady mi ta magie bez jakýchkoliv pravidel opravdu leze na nervy. Takový deus ex machina Temný kůň, to je podání, ve kterém mi nevadí, když to autor trochu přepálí a hodí ho na scénu pokaždé, když má hrdina škrábanec. Ale když jsou supermocní všichni klaďáci i záporáci, napětí se poněkud vytrácí.

Janičta
20.10.2016

Kniha je takové docela hezké vyprávění, kterému ovšem chybí hloubka. Postavy jsou docela zajímavé, ovšem nedozvěděla jsem se o nich skoro nic a tak jsem měla problém si k nim najít cestu... dělí se prostě a ty dobré a ty špatné (a ta jedna, která může být tam i tam)... nikdo moc nevyčnívá. Ale příběh pochází z nápadu který se zdá být docela slibný...

Gandalff007
13.09.2016

Je to sice v rámci žánru taková béčkovka, ale Knaaka mám celkem rád, tak trošku přidám. Publikum promine.

Emetiore
20.03.2016

Sice tak trochu tuším, že to úplně na ty tři hvězdy není, ale na Knaakovi jsem vlastně čtenářsky vyrostl, takže na mé hodnocení, prosím, vztáhněte multiplikátor x2 za nostalgii.

DoubleBreadCZE
29.09.2015odpad!

Za mě nejméně podařený díl z celé série, a to snad ve všech ohledech, což píšu zpětně po přečtení všech dílů. Každopádně Knaakovy chyby v této knize mě tehdy neodradily od přečtení zbytku série, čehož nelituji.

salkyn
09.08.2015

Velké zklamání. Jednu hvězdu přidávám za draky.

Sarri
10.06.2015odpad!

Pardon, ale tohle jsem nedal. Dostal jsem se přes stranu 200, ale víc už ne. Toto je strašně nudné a hloupé. Kdyby mi bylo 14, tak snad by mě to mohlo nějak oslovit, ale jinak ne. Kniha postrádá snad úplně všechno - děj knihy je příšerně fádní a vůbec dohromady neladí, hlavní postavy si dělají co je zrovna napadne a vůbec se nemusí snažit pro to něco udělat, Dračí svět postrádá jakákoliv pravidla a vůbec dějiny a podobné záležitosti. Teprve nyní dokážu ocenit Paoliniho knihy a jeho kvalit jako spisovatele, protože opravdu dalece převyšuje Knaaka a to svoje dílko dokončil ještě jako velmi mladý a nezkušený autor. Tímto jsem s Knaakem jako se spisovatele nadobro skoncoval. Ten chlap by měl být odstrašujícím příkladem pro následující generace spisovatelů - tudy prostě cesta nevede.

Overdead
28.12.2014

Ohnivý drak, hmmm, čo naňho povedať? Je to proste začiatok voľne naväzujúcej série s originálnymi prvkami. Na začiatok, nečakajte nič svetoborné. Kniha je jednoduchá, hlavný hrdina v podstate neporaziteľný, mágia všemocná,... Sú to v podstate veľmi primitívne prvky, avšak túto knihu mám tak rád, že jej dám 5/5. Je to jedna z prvých sérii, ktoré som z fantasy žánru čítal. Dej sa zdá byť veľmi rýchly a príliš akčný, ale podľa mňa je toto ideálna kniha pre nenáročných čitateľov, ktorý hľadajú niečo jednoduché kvôli relaxu. Je tam plno akcie a taktiež pár veľmi zaujímavých postáv (pre mňa sú to Shade a Temný kôň). Samotný svet má taktiež niečo do seba. Osobne túto sériu mám rád, i keď viem, že niektorým dielam v podstate nesiaha ani po päty. :)

stdriverlc
02.12.2014

Fantasy literaturou žiji, ale Ohnivý drak mi přišel totálně podprůměrným začátkem ságy. Přímočaré dílo a děj nezajímavý Všechno se dalo předpokládat. Jednoduše mě kniha nebavila a nesedla mi...Přesto neházím flintu do žita a uvidíme jak na tom bude Ledový drak.

wewercak
02.06.2013

Tato kniha je příliš přímočará. Hlavní postavy pořád někam chodí, všechno berou, jako vytesané do kamene, namísto alespoň chvilkového zamyšlení či zpochybnění.

Na vlasním světu není žádná invence, všechny a rasy se už někde objevili. V podstatě tam aní nemají význam, neboť proti hlavním postavám beztak nemají žádnou šanci, 10 000 proti 1 vyhrává právě ten 1.

Propracovanost postav je vcelku nulová (snad kormě Shadea, ten jediný není úplně nezajímavý). Hlavní postava Cabe, který se má stát jedním z nejmocnějších mágů, nejdříve musí být skoroobětován, pak unesen, pak tomu únosci unesen, pak znova obětován, ... což se stane na nejrůznějších místech světa. Jantarová paní vždy někomu sekunduje a nešetří při tom plané výhružky.

Popisy nulové, např. popis bitvy o Penacles zabral asi 10 řádků. Dialogy podobné a gradace děje nulová, protože než se stačí trochu děj připravit, postava je o 5 zemí jinde.

V kostce: Podprůměrná fantasy, která na sebe kupí jednu údálost za druhou, nekteré bez sebemenší návaznosti. Určeno spíše pro nenáročné čtenáře.

Okřídlená li
03.10.2012

Ohnivý drak byl pro mě malým zklamáním. Miluju draky a čaroděje, ale tohle byl jeden veliký přehmat. Netvrdím, že se neobjevovaly zajímavosti (dračí hierarchie), které mě jako čtenáře nadchly a daly mi matný pocit, že autor nesepsal svůj svět na koleni za jeden den. Bohužel jich bylo velmi málo a já měla pocit, že stačí jenom cvrknout a celý svět se rozpadne na milion střepů. Knaak by se mohl naučit pracovat s dialogy - u nich jsem umírala nudou, a dát šťávu postavám by neškodilo. Proč nenechal více bublat vztah mezi Jantarovou paní a Cabem? Předpokládám, že čtenářům by nevadila ani nějaká malá sexuální scénka. Hlavně aby z toho měl čtenář pocit, že to plyne a vyvíjí se. Cabe jako hlavní postava mě vytáčel. Během pěti minut se z poskoka v hospodě stal mocným čarodějem, procestoval polovinu světa, povraždil několik draků, byl málem rituálně obětován a nakonec se v něm probudilo pradávné tajemství, které ani nedávalo smysl. Přišlo mi, že tím jenom proplul a prásk, v minutě se změnil k hrdinu, nad kterým by vzdychaly všechny holky světa.
Za nejlepší postavu hodnotím Shadea, přízračného čaroděje a nekromanta. Krom toho, že mám slabost pro "zombie pány" se mi líbil nápad s rozdvojením osobnosti. a to palec nahoru. Zbytek ale hrůza a děs lehce podprůměrné fantasy, která možná uspokojí nenáročného čtenáře začátečníka (pravděpodobně hráče WOW), ale pro mě byla nedostačující. I já sama bych to dokázala napsat mnohem lépe a poutavěji.

Urboš
10.09.2011

:) knížka se mi libí mám rád příběh plný mocných čarodějů a draků :) uvidíme co odhalí další díl Ledový Drak už se těším :)