DomYell DomYell komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Mel jsem problem se zacist. Musel jsem si i pomoci internetem.... Ale pak to bylo uz dobre. Zvyraznena myslenka kdy blbost ma vetsi vahu, nez inteligence je hodne priznacna kazde dobe, ve ktere inteligenci strida populismus a buranstvi.

29.12.2021 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Zadny drastak to neni, bohuzel. Vic nez jizda na horske draze to je jizda na labutich.

29.12.2021 4 z 5

Malenčí Malenčí Hana Kavurová

Za me autorka musi jeste spisovatelsky dospet. Slovni obraty, zasoba, pouzivani slov, ale i tucnost deje a jeho navaznost...

Napad je dobry, ukonceni tragicke. Byt kniha v duchu prvnich stran, rikam vam, lide dobri, nespali by jste mesic.. Ale takhle, bohuzel...

19.12.2021 2 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Trosku jinaci King, nez King byva.. Ale vlastne, co je typicky King, ze? :)

Trosku jsem v tom citil prichut H. G. Carlisle a jeji pradavne dilko: Krev me krve

Suprove pocteni pro 1-2 vecery... Neni to akcnak, krvak, napinak, pripinak a nevim, co jeste.. Ten dej se pevne line jak dalnice lesem

19.12.2021 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Tohle je tucny, jak krkovice z nejakyho pasika :D NIKDY jsem to nevidel a ani nechtel videt, nechytla ne ta manie, nejsem moc fanda do fantazie, kde jsou draci a carodejove, a asi se najde jeste tisic mych NE proc to necist... Ale... Objevilo se nam to doma, casu momentalne na rozdavani a pres ty predsudky jsem to otevrel...

A ono me to docela bavilo. Prekvapilo to mile. Teda fraze o vlasech pomazanych olejem me uz privadela k silenstvi, ale kniha zabavna, ctiva a serial vlastne stale nechci videt, abych si nezkazil svuj dojem :D

19.12.2021 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

DG ma vyborne napady, je to inteligentni clovek skvele hovorici vice jazyky... Umi knihy dobre rozjet, ale po vrcholu vzdy padaji dolu... Zacatek bych hodnotil i na plno, stred uz o hvezdu min, skoro konec jeste mene no a konec.. Skoro az skoda slov.. A je to skoda.. Ten napad a myslenka je skvela.

Dovolim si jednu myslenku. C19 zabylo 5m lidi v tuto chvili? Ale za stejnou dobu je na Zemi o 80-100mil lidi vice, nez bylo pred pandemii... Roku 2022 Zeme dosahne 8MLD zijici populace.... Porodnost v prepoctu na zenu je nizsi, ale zen je vice (samozrejme i muzu), temer vymizela detska umrtnost, stoleti lide nejsou o nic vzacnejsi, nez jahody na zimu v Bille....

Roku 1922 nebylo na Zemi ani ne 2MLD lidi a jeste pred nimi byla dalsi svetova valka... Za 100let o 6MLD lidi vice... 100let! Mozna uz my - deti revoluce -, ale zcela urcite nase deti (nar.2020 a pozdeji) budou resit problem, ktery znici jakoukoliv etiku, zazite mantinely a mozna i Zem samotnou.. - Prelidneni. V prubehu veku se zmeni pohled na valky a epidemie. Kolik lidi bude 2122 na zemi? 10-12-20-30MLD? Je tedy smrt jednotlivcu nas nepritel a nebo spojenec pred smrti spolecnosti? Vi jen budoucnost...

15.12.2021 3 z 5

Nemesis Nemesis Isaac Asimov

Neni to akcnak, krvak, bombasticke hvezdne valky... Je to klidne scificko o dvou dejovych linii, ktere se na konci elegantne spoji. Prijemne pocteni na 2 odpoledne :)

Vzdy me zajimala jedna vec, inspiruji vedci spisovatele a nebo spisovatele vedce?

11.12.2021 5 z 5

Hra Hra Leopoldo Gout

Asi to je pro mladez, asi? Popravde netusim, co mladez cte... Jednoduche, rychle cteni.. Da se stihnout za jedno odpoledne. Pribeh predvidatelny, psanou formou zadne zvlastni specifikum...

07.12.2021 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Zacatek me bavil, ale postupne jsem ztracel do knihy chut.
Mozna velka ocekavani, mozna mi jen nesedi takova kniha... Tezko rict.

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Kniha ma jedno minus.. A to, ze je moc kratka.
Pro nas asi nepredstavitelny zpusob prezivani a "cestovani".

02.12.2021 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Je to takovy "velkofilm", kde se pomalu sbihaji 2 proudy, az vznikne jeden silny. Ja jsem se bavil, dobre bavil.

02.12.2021 5 z 5

Návrat domů s třetí rotou kolem světa Návrat domů s třetí rotou kolem světa Vladimír Rogl

Pomerne zajimave cteni. Mozna jen muj nazor, ale rekl bych, ze Legie jsou lehce opomijeny fakt nasi historie a i castecne mytologicky upravovana jeji cast.

02.12.2021 4 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Knihu jsem odkladal pomerne dlouho... A byla lepsi, nez jsem cekal. Skvele pocteni

S Baťou v džungli S Baťou v džungli Markéta Pilátová

Urcite zajimave pocteni a pripomenuti postavy AB.

02.12.2021 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Zajimavy nejen dej, ale i jazyk a zpracovani.
Perfektni kniha!

14.11.2021 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Takze, ohledne knihy se vyrojila pomerne silna kritika ohledne autenticnosti... Je pomerne absurni hledat pisemne doklady o nekom, kdo vlastne nemel oficialne existovat. Kde vezi pravda, vi asi jen 1-2 lide.... Ale ruku na srdce, kdo se rad prokousava moderni historii, tak vi, ceho tahle chaska byla a vlastne stale je schopna a to me zavadi do taboru te strany, ktera veri autenticnosti a nebo jeji vysokou miru a tez verim, ze je mozne, ze ne vse bylo dobre pojmenovane treba i proto, ze neco jako rozhled u mlade slecny v dobe valky svetove a posvetove asi zrejme ani nemohl nabrat nejakych zavratnych vysin.

K hodnoceni dila samotneho - Kniha je ctiva, misty nechutna (zalezi na citlivosti a empatie ctenare) a nekdy za par let se k ni rad znova vratim.

23.10.2021 5 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Skvela a ctiva kniha, ale Charlie by mohla byt sestrenie Carrie.

16.10.2021 4 z 5

Útěk z tábora 14 Útěk z tábora 14 Blaine Harden

Ziji v miru v 21.stoleti...mam strechu, neni mi zima. Muzu jist, co chci kdy chci. Oblekat se podle pocasi a rikat si temer vse. Ctu casto o koncentracnich taborech ve stredni Evrope a byt je to uz nekolik generaci zpatky, stale jeste ziji lide, co to prozili a prezili. Presto ma ma generace obrousene moralni hrany filmy, serialy....

Na druhe strane planety mezitim jsou lide, co ziji, jako nekteri evropane v a po druhe svetove valce. Tem taborum se muze rict treba i farma na lidi, kdyz jsou lide vybirani, kteri spolu muzou mit deti a ty deti nikdy nemaji opustit ploty zarizeni.

Ohledne Severni Koreje mam nekolik prani. Prvni je cestovatelske a podivat se desitly let do minulosti a navstivit ji. Druhe prani je lidske, aby dynastie Kimu skoncila a lide poznali svobodu a vlastni vladu nad sebou.

Od knihy je velice tezke se otrhnout!

16.10.2021 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Absolutni kravina. Idealizovana fikce, zadna osobni a ani prenesena zkusenost.

Ctenar ziska dojem, ze Mengele byl trosku strejda morous, co kouka po vecerech na fotbal a u toho pije pivo a decka misto umirani hladem umirali nudou u pohadek.

S literarni slabosti se tomu v poslednich X letech vyrovnal jen autor Ucastniku zajezdu. Tohle vlastne ve finale taky na me pusobilo jako zajezd do Polska.

Chcete-li si usetrit jedno odpoledne v zivote, otevrete si na tohle neco zajimavejsiho a nebo napiste do velkeho bratra (google) Pamet naroda. Po precteni nekolika vypovedi prezivsich budete take zatracovat vsechny knihy zromantizovaneho holokaustu.

Odpad!

26.09.2021 odpad!

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Chtel jsem dat o hvezdu mene.... Text neni zas nejak extra surovy, ale fotogalerie na konci ze ktere beha mraz po zadech me donutila dat plne hodnoceni.

23.09.2021 4 z 5