S Baťou v džungli

Román vypráví o životě v exilu a o hledání spravedlnosti. Zatímco v rodné zemi komunisté budovali diktaturu, stavěl Jan Antonín Baťa v brazilské džungli nové Zlíny. Ideál nadšeného baťováka s pevně naplánovaným životem dostává na novém kontinentu úplně jiné rozměry a boj s chaosem nikdy nekončí. V románu se Jan Antonín snaží posmrtně vyprávět svůj příběh tak, jak ho prožil on, a ne jak ho líčila komunistická propaganda a její historikové. Vzpomíná na své nejbližší spolupracovníky a rádce, na vyhrané i prohrané bitvy, a nehodlá ze světa zmizet, dokud nenajde spravedlnost. Ale o starém i novém životě nevypráví sám. Hovoří o něm také ženy, které s ním žily exilový život v Brazílii — dcery Ludmila a Edita i vnučka Dolores, zeť Ljubodrag a další jeho souputníci. Suverénní vypravěčka Markéta Pilátová vystavěla na základě rodinných vzpomínek, deníků, dokumentů, Baťových prozaických i básnických pokusů neobyčejně čtivý román dvacátého století, v němž tolik jednoznačných činů lze interpretovat tolika protikladnými způsoby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330007/s-batou-v-dzungli-8sJ-330007.jpg 4.285
Romány, Literatura česká
Vydáno, Torst

Kniha S Baťou v džungli

Monises14

Popsáno z pohledu J. A.Bati a jeho dcer a vnučky na základě jejich deníků a pamětí .... oceňuji i historické detaily se kterými si dala autorka práci a prolínání téměř do současnosti.... Pro mě spousta nových informací.
Četlo se to krásně a svižně, těsím se na další knihy autorky a zároveň jsem namotivovanáhledat další knihy o Batovi :)

pavla5754

Příběh určitě zajímavý, díky této jsem objevila pro mě neznámý kousek historie. Nicméně mi opravdu vadí styl psaní, tahle mozaika příběhů se mi četla zkrátka špatně. Vidím, že ho všichni chválí, mně přesto nevyhovuje.

Nočnípták

Moc se mi tento životopisný román - neromán líbil. Proč píšu neromán? Pro mne to byl spíš takový kaleidoskop, střípky vzpomínek, náhled na různé události různými vypravěči, vzpomínky rodiny na Jana Antonína. Jeho postřehy, názory, dokonce básně (ne moc povedené, Jak sám říká).
Knihu jsem četla dlouho,po kapitolách, styl psaní mne k tomu jaksi sám vybízel. I když jsem ji vzala do ruky třeba po týdnu, vůbec jsem se v ději neztrácela.
Jediné k čemu mám trochu výhradu, to je to duchařské povídání Jana Antonína Bati. Přišlo mi to takové úsměvné. Přesto vím, že se ke knize budu vracet.

MichelleS
04.05.2019

Životopisný román, který díky množství pramenů, deníků, vzpomínek zachycuje osobnost a rodinu J. A. Bati velmi živě a věrně. Množství pohledů a informací se čtenáři dostává ústy několika vypravěčů a jak se tak postupně celý obraz skládá, ani chvilku nenudí. Autorce se velmi opravdově podařilo zachytit duch baťovského Zlína i exotickou Brazílii.

Čičolina
29.04.2019

Zas jedna povedená!!! Poutavý příběh, neznámé o známém, psané lehce a dobrou češtinou. Bylo mi líto, že jsem na poslední stránce, dál bych naslouchala J. A. Baťovi. Dolores nebo Ljubodragovi.Porovnála jejich povahy, postoje, vliv na druhé i jejich slabá místa. A zase se styděla za lidskou ubohost, závist. A zase si palčivě uvědomila zrůdnost totalitních režimů.
Moje první kniha od Pilátové, určitě ne poslední.

m.valova
28.03.2019

Zase jsem si díky knize rozšířila znalosti,našla jsem ji v knihovně,nemaje absolutně tušení,jak to bylo s rodinnými vazbami ani se samotnou firmou Baťa..i když je to kniha,která vypráví příběh a ne vyloženě fakta,určitě mi něco dala a i když mi ne vše sedělo,jsem za to ráda.

koudelu
20.02.2019

Díky knize jsem se dozvěděla spoustu zajímavých a pro mě nových informací o rodině Jana Antonína Bati. Líbilo se mi i střídání perspektiv. Není to jednotný příběh, spíš střípky mozaiky.

GrasselováL
28.09.2018

Jakožto Zlíňačka, jsem na Baťu hrdá. Miluji o Baťovcích knihy, ale spíše ty odborné. Tohle je pro lidi, co raději čtou odlehčené knihy. Zajímal by mě názor Baťů na tuhle knihu :)

Přítelkyně z domu smutku
Přítelkyně z domu smutku