S Baťou v džungli

Román vypráví o životě v exilu a o hledání spravedlnosti. Zatímco v rodné zemi komunisté budovali diktaturu, stavěl Jan Antonín Baťa v brazilské džungli nové Zlíny. Ideál nadšeného baťováka s pevně naplánovaným životem dostává na novém kontinentu úplně jiné rozměry a boj s chaosem nikdy nekončí. V románu se Jan Antonín snaží posmrtně vyprávět svůj příběh tak, jak ho prožil on, a ne jak ho líčila komunistická propaganda a její historikové. Vzpomíná na své nejbližší spolupracovníky a rádce, na vyhrané i prohrané bitvy, a nehodlá ze světa zmizet, dokud nenajde spravedlnost. Ale o starém i novém životě nevypráví sám. Hovoří o něm také ženy, které s ním žily exilový život v Brazílii — dcery Ludmila a Edita i vnučka Dolores, zeť Ljubodrag a další jeho souputníci. Suverénní vypravěčka Markéta Pilátová vystavěla na základě rodinných vzpomínek, deníků, dokumentů, Baťových prozaických i básnických pokusů neobyčejně čtivý román dvacátého století, v němž tolik jednoznačných činů lze interpretovat tolika protikladnými způsoby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/330007/s-batou-v-dzungli-8sJ-330007.jpg 4.363
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Torst

Kniha S Baťou v džungli

MichelleS

Životopisný román, který díky množství pramenů, deníků, vzpomínek zachycuje osobnost a rodinu J. A. Bati velmi živě a věrně. Množství pohledů a informací se čtenáři dostává ústy několika vypravěčů a jak se tak postupně celý obraz skládá, ani chvilku nenudí. Autorce se velmi opravdově podařilo zachytit duch baťovského Zlína i exotickou Brazílii.

Čičolina

Zas jedna povedená!!! Poutavý příběh, neznámé o známém, psané lehce a dobrou češtinou. Bylo mi líto, že jsem na poslední stránce, dál bych naslouchala J. A. Baťovi. Dolores nebo Ljubodragovi.Porovnála jejich povahy, postoje, vliv na druhé i jejich slabá místa. A zase se styděla za lidskou ubohost, závist. A zase si palčivě uvědomila zrůdnost totalitních režimů.
Moje první kniha od Pilátové, určitě ne poslední.

m.valova

Zase jsem si díky knize rozšířila znalosti,našla jsem ji v knihovně,nemaje absolutně tušení,jak to bylo s rodinnými vazbami ani se samotnou firmou Baťa..i když je to kniha,která vypráví příběh a ne vyloženě fakta,určitě mi něco dala a i když mi ne vše sedělo,jsem za to ráda.

koudelu

Díky knize jsem se dozvěděla spoustu zajímavých a pro mě nových informací o rodině Jana Antonína Bati. Líbilo se mi i střídání perspektiv. Není to jednotný příběh, spíš střípky mozaiky.

GrasselováL
28.09.2018

Jakožto Zlíňačka, jsem na Baťu hrdá. Miluji o Baťovcích knihy, ale spíše ty odborné. Tohle je pro lidi, co raději čtou odlehčené knihy. Zajímal by mě názor Baťů na tuhle knihu :)

porcelainswan
22.07.2018

Inspirativní kniha, která Vás donutí si přečíst něco dalšího o Baťovi, a jak to celé bylo. Styl zajímavý, výpovědi různých postav, některé jsem měla ráda, těšila jsem se na jejich kapitoly, u některých jsem naopak měla co dělat, abych nepřeskakovala stránky (což se mi u málokteré knížky stává). Tak jako tak, kniha, která Vás přenese do brazilských rovin, cítíte vůni pomerančů i i dupot dobytka.

Tiffany
02.04.2018

Moc hezky napsaný příběh. S citem, stylem a atmosférou.. Snaha poctivě vystihnout osobnost, dobu, okolnosti... Je dobře, že vznikají takové knížky. Je dobré poznávat historii a nezapomenout.... 5+.

SanFrancisco2
05.02.2018

Pro toho, kdo se v historii rodiny Baťových zrovna nevyzná, byla kniha trochu nepřehledná. A taky jsem si chvílemi říkala, co by zpracování M.Pilátové řekl sám Jan Antonín. Ty duchařské návraty mi nějak neseděly.