DominaCZ DominaCZ komentáře u knih

Vyrovnat si účty Vyrovnat si účty Martina Cole

Orinka to vystihla.
Autorku moc neznám, ale je vynášena do nebes, patří ke špičce, je nej z nej, tak jsem tomu věřila.

OBECNĚ SHRNUTÝ DĚJ-MOŽNO BRÁT JAKO SPOILER aneb proč se mi to nelíbilo:
Počátek: dvě děcka mají děcko a byteček. Na každé stránce je popis toho jak je krásný on (19) i ona (17), jak má ona dokonalý byteček, jak krásně vaří a dělá domov úžasným místečkem plným lásky ( v 17-ti? nó, klobouk dolů !!). Je vážně hepy, dítě si s ním totiž přála od 13-ti let, co spolu začali chodit!!! Díky tomu, že manžela zbožňuje místní Nejvyšší, má ona prácičku, kde se nenadře a sypou se jí korunky ve dne v noci-je nám tím TOLIK sympatická !!!!
4 kg děcko vytlačila bez mrknutí oka, prostě ho na svět vyplivla zcela klidná a ve vteřině, prostě dokonalost.

Manžílek- "gangsta hoch" se vtírá do sedínky "bosse", kterej je z toho, že kluk je v 19-ti schopnej přijít včas a někoho s galancí ubít, nadšen, a tak se mají moc dobře.
Jí se vtírají ženský, jemu se vtírají zločinci postavení výš, protože není nad to se ve zcela oddané ouctě klanět devatenáctce, která dělá chviličku to samý co vy děláte už třeba 20 let žejo.
Prostě štěstíčka plná pr*del (pardon), i rodiče se s tím sžili a jsou nakonec za doživotní mrzačení lidí rukou malého bosse vděčni.
Po tomto úseku jsem notně přeskákala.

Doskákala jsem do doby, kdy on zesnul zničehožnic. Naše krásná manželka je i v žalu nesmírně krásná a každý ji chce.
Ochomejtá se okolo ní opět neméně krásný týpek...ihned se s ním vyválí a má-jak nečekané!-další děcko, och, so much lovestory ... takže jsem doskákala na konec a ten mne nepřekvapil, nešokoval, prostě suše skončil no.
KONEC.

Zjistila jsem tím pádem, že autorka píše čtivě, ale tady to bylo jak na písečku aneb čemu se obecně říká PODSVĚTÍ, GENGSTR, ZLOČINEC A BOSS:
Mám pistolku a zastřelím tě, nebo si na to někoho najmu.
Ten někdo tě buď oddělá, nebo odděláš ty jeho.
Budeš svýmu nadřízenýmu sloužit, anebo ne a sejme tě, anebo sejmeš ty jeho.
Zbacáme se navzájem železnejma tyčema a už jsme zlí !

Zaujaly mne dvě hlášky: ..."litovala, že se s ním PÁŘILA".... "když začala VRCHOLIT..."

Prostě děj, kterýho se člověk fakt bojí, když je tam prořízlá bulva a půllitr rozbitej o hlavu. Hra na gangsta věc, jenže jak říkám, plácající se jedna strana přes druhou.
Škoda.

07.12.2018 1 z 5

Jen jeden den Jen jeden den Gayle Forman

Jedna hvězda za to Česko ... jinak tak leda pro Y/a, zdaleka ne pro ŽENY.
CHci se naučit zvykat si na tupý hlavní hrdinky, ale moc mně to pořád nejde, takže proto jedna hvězda.

05.12.2018

Horké mléko Horké mléko Deborah Levy

Mně se to nelíbilo tou suchostí a hudbou sfér, která tam čišela na všechny strany.
Osoby divné, nesympatické, nic pěknýho, neosobní ... prostě divný.
Tolik povyku pro nic.

02.12.2018 1 z 5

Labyrint viny Labyrint viny Hana Přádová

NO. Chápu obsah i snahu vysvětlit podobně smýšlejícím lidem "jinou pravdu", ale já na tyhle ezo řeči o tom, že metastázy se vytvořily proto, že od sebe odháněla děti, nějak moc nevěřim no.
Čtivě podaný to je, nebýt toho příliš ezo a příliš citovýho obsahu by to bylo dobrý.

30.11.2018

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

No, jako...
Já bych to shrnula jako TREFNÝ a smutný zároveň, ale nic u čeho bych rotovala smíchy po podlaze.
Dojemný a odporný svou syrovou pravdou.
Zároveň poučný díky infu o polit. a světovém dění.

Pořád stejné děje, dny a náplně by stačily na půlku stran.
Že budou lidé, kteří jsou už dementní, jako děcka, mi bylo jasný. Co mě dost štvalo byl fakt těch financí. Oni tam byli jako náš národ dnes.

Prachy to má, ale furt to bude békat ohledně bídy a utrpení.
Ředitelka dostává desetitisíce na oděvy, zubní technik jako plat 2,5 mega ročně a 3x ročně dovolenou? To je tam fakt tak úžasně výnosný nebo naopak naprosto obyč zaměstnání?? Jak na tom jsou teda skutečně vysocí manažeři?! Prostě už před lety to byl bohatej stát žejo ale furt si to bude naříkat. Přitom kolik našich důchodců si může dovolit domov s péčí a k tomu drsný vozítko No většina ne žejo.
Takže tahle rozežraná ufňukanost mě štvala víc než to, že jsou stařecky tupí.

Jo a Evert mě taky s.al, byl trapnej s tím věčným chlastem a jakože vtípkama, co byly jen trapas.

(líbí se mi ten děda na přebalu-žádnej navrčenej dědek, ale milej dědouš, se kterým bych taky šla pomalu venčit starýho pejska.)

Dobrej okamžik byl, když Evert mu po nemoci přinesl "ovocný koš: obal od vajíček se třemi kusy kiwi a třemi mandarinkami."
Nice.

28.11.2018 4 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

..No, kniha o silné době, však víme, ale poněkud příliš útočící na city.
Astrid byla suchá, ta mladá zas neustále posedlá děckem, trénink na hrazdě mě nebral (ani atak na city v podobě vysoce kvalitní produkce člověka, kterej to nikdy nedělal, na což jsme byli autorkou neustále upozorňováni, že to nemůže být dokonalé když není od fochu, jenže ono to od prvního vystoupení dokonalé jasněže bylo...),ty citový vztahy s cirkusákama tam být nemusely a konec měl být dojímavý, ale mě jaksi nedojal ... nevím no, příběh V šedých tónech mi přijde lepší a skutečně dojímavý.
Hvězda za obálku.

27.11.2018 1 z 5

Perfektní buchta Perfektní buchta Robert Lawrence Stine

Jako jo, co by ne, jen mě štve to domněle pubertální žvanění, ten překlad...

27.11.2018 1 z 5

Záludné zlo Záludné zlo Robert Lawrence Stine

Devadesátky a jejich strach i z toho, co strašidelný není ...
Vlnící se koberec, co se valí jako horká láva ?!!
Šmarja panna!
Žeru to

27.11.2018 5 z 5

Zmizelý Zmizelý C. L. Taylor

Poprvé jsem dala 4 hvězdy.
Teď podruhé nevím kolik dát ... hlavní postavy nebyly sympatický, parchant byl na přesdržku, druhej kluk byl ožraleckej ufňukanec, Kira byla šlapka a taky zasloužila na hubu a rodiče byli slepí vůči realitě svých děcek.

"Konec" je těžkej a nerealistickej, není to vyústění, který by to uzavřelo, je to spíš takový "wtf, pubertální chyba kvůli nevěře děcek? Hm to nevadí no", a taky nikde není řečeno proč byl takový prase nebo jak se k tomu dostal, mě by to zajímalo víc než fugy a otazníky matky.

Chatová konverzace mate ohledně pohlaví pisatelů záměrně, ale zdá se mi, jako by se překladateli ztratila nit v postavách, protože jednou nick, kterej pořád fňuká, je vulgární a naopak.

Chvíle u psycholožky byly zbytečný, ta kniha neměla být nějakým psych. ukazatelem na posttraumatickou "nemoc" ,ta psychická stránka být součástí nemusela.

SPOILER
Celýmu konci nevěřím, protože to, že matka-pozůstalá je k tomu, kdo to zavinil, i nadále citlivě příjemná a přijala to zcela klidně, je prostě ... špatnej konec.
Je to škoda, protože jsem ji přečetla za hodinu, což se mi nestává často, a tak je mi líto, že mě to zklamalo.

27.11.2018

Co Alice neřekla Co Alice neřekla T. A. Cotterell

Jak již bylo řečeno-roztahané, zalité zbytečnostmi, příběh klasický a konec na zabití.

23.11.2018 1 z 5

Ďáblův doktor Ďáblův doktor John H. Waller

Nelíbílo se mně na tom hlavně to, že to slibuje jakýsi náhled na soužití H. a tohoto terapeuta a čekala jsem popisy toho jak ho tedy masíroval a cvičil s ním ..ne politické situace.
(i když nevím si představit že by tak vysoce postaveného chlapa při masáži viděl jednat o závažných válečných věcech, že by to před ním H.jakože řešil s jinýma, ale ok no.)

20.11.2018 1 z 5

Vetřelkyně a já - Tak jsem si to nepředstavovala Vetřelkyně a já - Tak jsem si to nepředstavovala Klára Nováčková

Od první strany do asi tak páté jakoby náběh na vtipnost...poté cosi jako tlačenka drsnýho nezájmu alá "mám sice díru ( jak píše ona), ale nezajímá mě to a jsem spíš chlap ! "

Někdo tu píše, že je kniha bez vulgarit, což teda není. Zapíchla jsem to na stránce 54, kde píše slova kamarádky " jaká bunda, taká ku*da."

Autorka stále operuje tím, že nechápe, proč baby píšou sladkobolný kecy o lásečce.
Já zase nechápu, proč ona píše něco o svém pohlaví... (aha jasně, protože přece napodobuje Moranovou, kterou v knize oslavuje ..tak to pak jo.)

Kresbami je myšlena rozšklebená hlava s brýlemi a culíkem, což mi taky vtipný nepřišlo no.

Já tohle mluvení o orgánu, kterého je teď všude plno a dělá se z něj božstvo a tom, jak měla jakože těžké dětství, páč četla Bravo Girl! a rady z něj, jak na rande nezabíraly, nebo že byl problém zavádět si tampon v kleče, nějak tak nechápu.

Ale pro dnešní trendy ženušky úžo kniha, jděte do ní !
( pro nás starý to už není)

16.11.2018 odpad!

Ve stínu jakuzy Ve stínu jakuzy Shoko Tendo

Já tu knihu četla už dřív a líbila se mi, tak jsem si to chtěla zopakovat.
No a teď už se mi nelíbila.

Autorka navnadí na to, že byla obětí, ale ve skutečnosti byla smažkou, která si za vše mohla sama.
I přesto ale měla obrovské štěstí - ač byla věčně dobitá, dolámaná a hlava jí křupla, nemá žádné trvalé následky. (ani po několika letech čichání a píchání si drog-zázrak).

Vždy se našel nějaký muž, který jí za sex dával horentní sumy jen tak z radosti.
Proto nechtěla přestat a tak jsme v neustálém kruhu roztažených nohou, braní si peněz a věčného "miluju ho - nemiluju ho, nebudu s ním chodit - miluju ho i když mě mlátí a přijmu ho zpět - miluju ho i když má ženu - už má dítě, tak ho nechám být, ale byt si nechám a dám si do něj ségru, kterou vydržuju z peněz milenců " apod.

První půlka je o nezvladatelným fakanovi a druhá o sexu, penězích a "práce" jako hosteska.

Ta kniha není o tom jak to uvnitř takových kruhů chodí, ale člověk z těch pár zmínek získá dojem, že mafie je jen horda tupých zadluženců, kterým zkrachovaly firmy a kterým se může každý otevřeně do očí smát, což se mi nezdá, no ale ok.

Kdyby to pojmenovala KTERAK SE POTOMEK ČLENA JAKUZY ŽIVOTEM PROFETOVAL A PROSOULOŽIL, bylo by to výstižné.
Takhle to vypadá, že je chudinkou a obětí, což ale není.

Otázkou pak je, proč se tou příslušností k tak nenáviděnému uskupení sama chlubí ukazováním toho tetování.
Teď to na mě prostě působilo negativně.
Spíš chlubička, než snaha nabídnout ukázku reálnosti jistých kruhů a hierarchie a toho, co to s člověkem dělá.
(ale něco mě to naučilo-netušila jsem že v roce 1988 tam měli lidé mobily !!)

Líto mi tam bylo té maminky ... já myslím, že otec by ji za takovou ostudu a chování už nikdy nepřijal, ale pokud jí vážně psal tak láskyplné dopisy, tak je mi líto i jeho.

16.11.2018 1 z 5

Čarodějnice: Salem, 1692 Čarodějnice: Salem, 1692 Stacy Schiff

Autorka chtěla přiblížit oč se jedná, tak děj byl psaný ne vypravěčem, ale kýmsi, kdo popisuje výpisky z kronik a dokládá to i fotkami.
Protože šlo o dobu omezenou, tak lítání na čemkoliv směrem dozadu, posílání uřknutí z domu do domu pomocí křiku do vody a jiných nesmyslů činí knihu směšnou tím, že se to věčně opakuje a nikde není řešení nebo konec.
Ty procesy se táhly a hluchota "úřadů" člověka akorát tak vzteká.
V té době nebyla naděje, chápu, ale téměř totéž je v našem Kladivu na čarodějnice popsáno lépe.
Tady je to moc buranský.
Pardon.

Labyrint strachu Labyrint strachu Hana Přádová

Ano, píše se o závažné věci, ale protože psáno ženami, tak nuceně machoisticky psaný part muže, jež se stane milujícícm tatíčkem a vrká zdrobnělinky, mi nesedl.
Je to celé ezo s mnoha poselstvími a srdíčky plnými lásečky a štěstíčka, takže sladké moc moc moc.
Toho nebylo třeba.
Ta obálka vás naláká, a zjistíte že je to spíš o vztahové krizi a ezo slovíčkách.

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Obsahuje úryvky z děje.
Je to fantasy svět, chápu. Ale bradka (typ mužských vousů), která se napřímí a vyluzuje vysoký tón, díky čemuž otevře nepřístupné dveře ??
V jednu chvíli jsme v horké Brazílii a o pár slov později se na tom samém místě brodějí sněhem, který navíc ani není na té fotce ?!
Léčivá věc - prach vyškrábaný z něčího pahýlu lokte ?
KONEC.

Takže ne, opět nelíbilo, a o fotkách ani nemluvím. Použít fotku Blavatské jako nějaké tajemné místní děsivé věštkyně, to fakt ne.

Útok z podzemí Útok z podzemí Roderick Gordon

Mně prostě představa dětiček, jak bojují na úrovni vojenských a pyrotechnických speciálů, aniž by prošli nějakým významným tréninkem ( a ne, ukázání dědouše v rozpadlé chatce, jak se řídí jeap a drží samopálek, to z nich fakt zásahovou jednotku nevychová), nesedí.
Bomby, granáty, přesné zásahy, strategie, ukryté vysílačky...
To jako ne no.

14.11.2018 odpad!

Osudné tajomstvá v podzemí Osudné tajomstvá v podzemí Roderick Gordon

Bude obsahovat trochu spoilerů.

Jak píše radusak.
Ani nějak nejde popsat, o co vlastně v celé té sérii nakonec šlo, protože se tady objevují ponorky, tanky, vrtulníky s americkým prezidentem jež naslouchá vyprávění našich 17ti letých přátel, atomovky, jakési...GPS dotyjkové chrámy s mapami jako Googleearth, náznak mimozemského prapůvodu, vesmírý přesun těles, pyramidy,vzniká tu nesmyslný "vývoj" něčeho co může umřít jedním jediným způsobem (spálením), přesto je zabijí jednou kulkou, i když autoři pominuli fakt, že o pár stran nazpět psali part o výzkumu kde se zjistilo, že tvoři se umí obnovit i z jednoho useknutého prstu do pův. podoby...
(o námětu kudlanek, které dávají vzniknout průhledným gelovým zabijákům, ani nemluvím...otázkou taky je čím gelový průhledňák kouše, ale ok, nechme to tak).

Hlavní hrdinové umírají v jedné vteřině, ti nejhorší se prostě vypaří a najednou je "klid". Ti, co bojovali, jsou najednou ve vládě a konec končí tak, že končí otazníkem, což je vůbec nejhorší.
Četla jsem skoro 2 000 stran proto, abych se nakonec nic nedozvěděla.
(kam zmizela Marta s jasoni? Kde byla Sazina? Dostala se Elliot z toho "světa" ? Jak to že stačilo jedno bouchnutíčko trojzubcem a planeta se dala do pohybu? Jak by mohla vajíčka ve W.přežít když vše styxské po tom úderu zahynulo ??!!!)

Éhm takže prostě nevím ...zklamání a určitý posměch autorům zaráz.
První díl (ok, tak max i druhý) mohly zaujmout ...ale tohle je už přehnaný a ... že celosvětová hysterie??? o tom velmi velmi pochybuju.
Takže tak no.

14.11.2018

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Mně se první dil nelíbil, ale když jsem se začetla do tohoto, bylo to od počátku něco jinýho.
Takže pro mě tohle čtení bylo smutný z hlediska lidských konců a vztahů, kdy jste partnerovi najednou jedno a klidně vaše věci vyháže a kašle na vás.
Z hlediska náboženské omezenosti a dávných"výchov".

Ten detektivní příběh měl jisté mezery, lze trochu pochybovat o vražedných stařečcích, navíc když asi jak víme neexistuje šance na to nechat dva svědky vraždy naživu a spokojit se jen s jejich JÁ TO NIKOMU NEŘEKNU, ale jinak to bylo velmi silné.
Tohle bych ráda viděla i jako film.
Tahle knížka bolí.
Ne dětskou chybou, ale minulostí a přítomností, která je tady na ho..o právě jako tehdy ta minulost.

14.11.2018 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

No... první kniha ze série mi byla snad až odporná. (milovníci prominou.)
Vadilo mi, že fotky až tak extra nic nebyly a o příběhu samotném moc nemluvě.
Přesto jsem zkusila další díly, protože jsem o nich neměla tucha.
Uhm...vždycky mě vytočí závěrečné podotknutí, že "některé byly digitálně upraveny."
To je asi něco jako když Paolini na konci přizná, že mu to redigovala babička a vydala vlastní rodina.
Prostě to dílo není pravda a není vlastní.

Tady navíc šlo o děj poněkud...já nevím no, prostě příběh o děckách, který konaj běh válečným Londýnem, do kterého autor zapasuje zcela zamrzlý dům (proč nebo jak zamrzl jsem v ději nenašla) nebo vlaky, za které se zachytí Stvůra svými chapadlovitými jazyky, je prostě otřesný. ( o vrtání jazykem do skály, na které bydli pes s fajfkou a brýlemi, ani nemluvím.)
( Jo a to, že se zas opakují náměty z Pottera a nacismu ,je prostě už ohrané ! To děckám vůbec nepatří do ruk.)
Čekala jsem prostě fantazii, ale jiných rozměrů.

Nejvíc mě zklamal fakt, že já taky psávala příběhy na základě fotek, ale nikdy jsem takové slávy nedošla, nepojašila jsem celý svět a nevnutila se jim s tím, že otřesnost bez logiky je úžo věc.
A protože mne toto bolí, tak se mi tento příběh (celý), prostě líbit nemůže.

Dám jednu hvězdu, a víte proč? Jen a pouze za tu lamu bez předních nožiček. Ta jediná mě zaujala.

07.11.2018 1 z 5