Čarodějnice: Salem, 1692

Nositelka Pulitzerovy ceny za román Vera odhaluje tajemství čarodějnických soudů v Salemu. Začalo to v roce 1692 během mimořádně drsné massachusettské zimy, kdy dcera duchovního začala křičet a zmítat se v křečích. Celá záležitost skončila o necelý rok později oběšením devatenácti mužů a žen a jeden starší muž byl popraven rozdrcením. Strach se rychle šířil, zasáhl nejvzdělanější muže i významné politiky v kolonii. Sousedé obviňovali sousedy, rodiče děti, manželé manželky, děti rodiče a sourozenci na sebe navzájem podávali žaloby. Román Stacy Schiff, jenž živě zachycuje neklidnou atmosféru Ameriky sedmnáctého století, nás do této doby plné úzkosti zavádí. Ukazuje nám, jak skupina dospívajících dívek přivedla vznikající kolonii k rozkladu a jak rychle se šířila epidemie obviňování, soudních procesů a poprav, až se vymkla kontrole. Překvapující výsledky pátrání odhalují především podrobnosti, kterých si všimlo jen málo historiků. Každý detail koloniálního života pouhé desítky let po příchodu prvních osadníků – rodiny, farmaření, modlení, vedení domácností, nebezpečí života na okraji divočiny, odcizení od Anglie, tlaky života ovládaného biblickým myšlením – je líčen s jasností, která činí téměř nepochopitelné události srozumitelnými....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297867/big_carodejnice-salem-1692-RwH-297867.png 3.226
Literatura světová, Literatura faktu, Historické romány

Vydáno: , Omega

The Witches: Salem, 1692, 2015

Kniha Čarodějnice: Salem, 1692

M.C.SMITH

Tuhle knihu jsem četla asi tak tři čtvrtě roku a musím říct, že to byl boj. Strašně složité, kostrbaté a mnohokrát jsem se musela i vrátit a něco přečíst znovu, ztrácela jsem se v textu a dokonce jsem knihu i několikrát odložila s tím, že to bude první kniha, kterou nedočtu. Bylo to hrozné, ač mne kniha zajímala, musela jsem se do toho nutit.
Tohle nebude kniha, kterou bych četla ještě jednou.

LiKa00
20.07.2021

Nedočetla jsem. Bohužel v půlce knihy jsem se vrhla na jinou a tuhle jsem už nedočetla. Kniha sice zajímavá, ale ne tak, aby mě to nutilo se k ní vracet. Postavy, děj, události, všechno hrozně zpřeházené, že se v tom člověk zamotá a vůbec nevyzná. Téma je to moc zajímavé, ale prostě hrozně špatně zpracované. Přišlo mi to jako kdyby člověk něco zkopíroval a nacpal to vedle sebe, bez sebemenšího propojení. Prostě nic moc.., ale je to fakt velká škoda, protože tohle téma mě fakt moc zajímá.

Noisette73
21.08.2020

Zfanatizované davy lidí, kteří se báli neexistujících věcí o to, to celé bylo nebezpečnější a zbytečnější.

denisa7430
09.08.2020

Román je rozpracován velice detailně, čtenář k němu musí přistupovat s úmyslem „studia“ tohoto tématu, kniha vyžaduje maximální soustředění.

Starhill
20.07.2020odpad!

Nehodnotím knihu samotnou, ale naprosto příšerně krkolomný a amatérský překlad.

adaaugusta
16.06.2019

Příšerný překlad.

jiri77
08.01.2019

Pustil jsem se do čtení této knihy s nadějí,že to bude dobře napsaný román a ono ne. Je to naučná literatura se vším všudy. Nepřeberný počet informací,které mě přímo zahltily,až mě ze čtení bolela hlava. Kniha není podle mě dobře napsaná,autorka přeskakuje od postavy k postavě, takže za chvíli nevíte o kom píše,a že těch postav tam je! To samé platí o přeskakování z různých míst a časových období. Velmi těžká kniha ,se kterou si musela autorka dát hodně práce a proto jí ocením hvězdou navíc.

DominaCZ
14.11.2018

Autorka chtěla přiblížit oč se jedná, tak děj byl psaný ne vypravěčem, ale kýmsi, kdo popisuje výpisky z kronik a dokládá to i fotkami.
Protože šlo o dobu omezenou, tak lítání na čemkoliv směrem dozadu, posílání uřknutí z domu do domu pomocí křiku do vody a jiných nesmyslů činí knihu směšnou tím, že se to věčně opakuje a nikde není řešení nebo konec.
Ty procesy se táhly a hluchota "úřadů" člověka akorát tak vzteká.
V té době nebyla naděje, chápu, ale téměř totéž je v našem Kladivu na čarodějnice popsáno lépe.
Tady je to moc buranský.
Pardon.