DK197 DK197 komentáře u knih

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Myšlenku to má, poselství to má... To chválím. Ale nějak se mi to nečetlo nejlíp. V pasážích jsem se vracela, abych si připomněla, co čtu. Někdy jsem se přistihla, že nevnímám, a tak trochu se těším, až bude kniha za mnou. Škoda.

30.01.2016 2 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

"Pro mne, jako pro vás, kteří máte Malého prince rádi, nebude vesmír stejný, jestliže někde nějaký beránek, kterého neznáme, spásl, nebo nespásl růži. Podívejte se na nebe. Ptejte se, spásl, nebo nespásl beránek květinu? Uvidíte, jak se hned všechno změní. A žádný dospělý nikdy nepochopí, že je to tak důležité..."

Skvělá knížka. :-)

23.01.2016 4 z 5

Skleněné děti Skleněné děti Kristina Ohlsson

Ten, kdo se chce naučit číst, nejdřív sáhne po slabikáři.
Budoucí vyznavačky Steelové budou v mladším věku nejspíš ujíždět na Stínilovi a Lanczové...
A co budoucí fanoušci Kinga a jemu podobných? Takovým dětem bych dala přečíst úžasný duchařský příběh Skleněné děti. :-)
Klobouk dolů!

22.01.2016 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Po téhle knize vzdávám snahu o bližší definici toho, jakým kingovkám dávám přednost. Ale tahle patří k mým oblíbeným. Prostě super.

Líbila se mi celá. Až na prostřední část, kde bych klidně pár stránek vynechala.
Jinak chválím jazyk překladatele. Oproti jiným českým překladům tohle bylo super.

Navíc myslím, že kniha nabízí spoustu prostoru k zamyšlení, ačkoliv se některým tématům věnuje jen několika větami. Třeba tomu, jak těžký je pro děti rozvod rodičů, nebo strach některých lidí z dospělosti... A to je taky plus. :-)

10.01.2016 4 z 5

Italské pohádky Italské pohádky Italo Calvino

Kniha byla zajímavá. Těžko se hodnotí jako komplet. Něco mi připomnělo naše pohádky, něco bylo naopak příjemnou novinkou. Některé mě okouzlily, nad jinými jsem nechápavě kroutila hlavou.

Ale hlavně byly nepřikrášlené alá bratři Grimmové. Takže pečlivě vybírat, co číst dětem, ale jinak směle do toho. ☺

10.01.2016 4 z 5

Ještě mě nezabíjej Ještě mě nezabíjej Joy Fielding

Kniha s poněkud nijakým začátkem, která mě nakonec dokonale zblbnula v tom, komu věřit a komu ne. Co je halucinace a co realita. A to napětí, jak to autorka uválí s koncem. Bude to neočekávané, nebo kýčovité? Osobně myslím, že se to ideálně smíchalo. I když pro zážitek z četby bych klidně vyškrtla poslední kapitolu. Ty poslední věty předposlední kapitoly jsou natolik úderné, jak si představuji dobrý, otevřený, byť vlastně po všech důležitých stránkách vyřešený konec. :-)

30.11.2015 3 z 5

Hra na lež Hra na lež Tess Stimson

Tato kniha byla příjemné překvapení.

Plusy:
Téma záměny dětí
Vykreslenost emocí
Ne-černobílé postavy (vážně bylo těžké vybrat si jednu oblíbenou)
Děj
Konec (mám totiž pocit, že jiný by knihu degradoval, ačkoli nebyl ideální)
Erotická linka (vážně, ty erotické popisy bylo to poslední, co bych v knize s touhle tématikou čekala)

Mínusy:
Styl vyprávění
Počáteční plitkost děje

25.11.2015 4 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Je mi přes dvacet, ale tu knížku mám ráda. Fakt jsem se u ní bavila a smála se. :-)

22.11.2015 4 z 5

Nádherné vykoupení Nádherné vykoupení Kami Garcia

V prvním okamžiku jsem byla nadšená z toho, že vyprávění se tentokrát půlí mezi hlavního hrdinku a hlavního hrdinu. Pak mé nadšení opadlo. Přišlo mi, že Lena se chová jako Ethan. Jako by mysleli najednou stejně. Jako by je autor nedokázal oddělit.

A konec asi ani komentovat nebudu. Přišlo mi, že je tam spousta věcí nedořešených. Co Link a Ridley? Co ten náboj elektřiny? Zmizel teda u všech nebo ne? Co se stalo s radou? A tak dál. Klidně by si to zasloužilo další stránky navíc, nebo nový díl.

Zklamání. Ačkoliv pojetí Onoho světa bylo super.

22.11.2015 2 z 5

Milenka mého muže Milenka mého muže Lucy Dawson

Kniha rozhodně nebyyla špatná. Plná žárlivosti a šílenosti. Jako by to na mě dýchalo. Jen bych konec nenechávala tak otevřený...

22.11.2015 3 z 5

Úvod do sociologie Úvod do sociologie Radomír Havlík

Pokud bych četla jen knihu, moc z dané látky nemám. Spíš by mě to nebavilo. Dá se to přečíst, ale je to trochu náročnější.

13.11.2015 3 z 5

Úvod do sociologického výzkumu Úvod do sociologického výzkumu František Zich

Já ty sociologické knížky moc nemusím, ale tohle se dalo.... :-)

13.11.2015 4 z 5

Nádherný zmatek Nádherný zmatek Kami Garcia

Pořád mi zápletka přijde originální a hlavně jsem se zamilovala do těch postav. A to tak moc, že poslední díl přečtu, i kdyby z toho časem vznikla pořádná blbost. :-) Konečně šlo hlavně o Ethana a né o Lenu! Doufala jsem, že se dočkám. :-)

09.11.2015 4 z 5

Nenech si to líbit! Nenech si to líbit! Jocelyne Robert

Super kniha návodů pro nejen bezradné rodiče, jak o jistých věcech mluvit s dětmi. Možná si ji vezmu k ruce i při výchově těch svých, nejen při psaní AP.

06.11.2015 5 z 5

Nádherná temnota Nádherná temnota Kami Garcia

Od příběhu Leny a Ethana se nějak pokaždé nemůžu odtrnout. Přes šíleně nespisovnou češtinu, nebo možná právě proto. Pro neskutečný zmatek, který se třídí s každou další stránkou, až dojdete na konec. Pro zvraty a charaktery ostatních postav, které miluji.

Oceňuju Ethana a jeho možná až přemírnou lásku a starostlivost. Kdyby i v reálu byli muži tak vytrvalí. :-)

29.10.2015 4 z 5

Stíny minulosti Stíny minulosti Amanda Quick (p)

Při popisu rodiny Gilchristových jsem si vzpomněla na dvě věci - Addamsovu rodinu a Stmívání. :D Ale žánrově ani jinak to k tomu nepřirovnávám. Naopak bylo příjemné mít v popředí atypickou rodinu, která není atypická vlivem toho, že jsou hříčkou scifi, ale prostě tím, že jsou to atypičtí lidé.

Podobnost s 50 odstíny šedi ve stylu - on vášnivý samec, ona nezkušená a křehká, mě trochu nakrkla. A málem rozesmála. Jo vím, že padesát odstínů bylo terno (podle vražené reklamy), ale to neznamená, že už nic jiného lidi nebudou chtít číst.

Jestliže však tohle pominu, kniha mě dostala. Super propojení romantiky s erotikou. Nebylo to ani nepřeslazené, ani nevkusně porno-tické.

Kniha má několik zápletek, z toho jednu podnikatelskou, a všechny se nakonec zaplétají do sebe a utvrzují člověka v tom, že vše může souviset se vším. A párkrát jsem se zasmála.

Takže ano, nadchla mě.

20.10.2015 4 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

Kniha se mi moc líbila, ačkoli jsem tam nalezla pár klišé. Většinu knihy jsem četla jedním dechem. Hlavně ten konec, abych věděla, jak to celé dopadne. :-) Zdařilé, přestože jsem pod příběhem čekala úplně něco jiného.

11.10.2015 3 z 5

Téměř perfektní Téměř perfektní Katie Fforde

Takhle si představuju dobrou knihu od této autorky. Plná děje, zápletek a zvratů. Sympatické postavy i postavy na zabití. :-) Romantika skřížená s všedním životem. Vážně moc mě to bavilo!

18.09.2015 4 z 5

Stopa v mém srdci Stopa v mém srdci Lenka Lanczová

Četla jsem to kvůli kamarádce a místo identifikace s hrdinkou jsem si říkala: "Ježíš, to mít doma a vychovávat to... " Stárnu. Za sebe 3*, ale být mladší... tak ty čtyři zasloužené! :-)

Hlavně zpočátku vtipné, z části srašidelné a tak neskutečně pubertálně typické... :-D A líbí se mi ta postupná změna. :-)

09.09.2015 4 z 5

Julie se nevzdává Julie se nevzdává Sveva Casati Modignani

Minulost propojená s přítomností, až to do sebe všechno krásně zapadne. Hlavní hrdinka nejen Julie, ale i její rodina a lidé kolem. Jejich historie předestřená na podnose. A člověka při čtení napadne, jak je život bizarní a propletený... Pěkné. Obzvlášť od druhé poloviny.

SPOILER: Ale skutečně mám pocit, že jsem v životě nečetla nic tolik naplněné pohřby a potraty. Dosti zbytečně depresivní. A je-li jedna z prvních zápletek lesbická, působí to... zvláštně.

3*.

05.09.2015 3 z 5