DiskretniBarman DiskretniBarman komentáře u knih

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

V jednotlivých obrazech často velmi silné a působivé, jako celek ale velmi nepřehledné - špatně se mi ve střídání časových rovin a mužů hlavní hrdinky orientovalo a kvůli tomu jsem se nedokázal četbě plně oddat. Se sexuální explicitností, která zde mnohým vadí, jsem problém neměl, ale je pravda, že to není nic pro puritány. S pozdějšími knihami autorky opravdu nesrovnatelné - pokud se vám líbili Němci nebo Zuzanin dech, nečekejte, že se vám automaticky bude líbit i tohle.

10.05.2023 3 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Ach jo, tohle mi teda po Teorii podivnosti vůbec nesedlo. Znuděně odkládám po čtvrtině knihy a pochybuji, že se k ní ještě někdy vrátím. Chtělo by to méně encyklopedických faktů a více zajímavého děje a nápadů, hlavně v současné vídeňské lince. Autentická vypravěčka hlavní části z minulosti mi byla nesympatická a vypravěčka fiktivní části ze současnosti lhostejná - špatná kombinace pro udržení čtenářského zájmu.

19.04.2022 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Pro mě další z knih, které nenaplnily vysoká očekávání vyvolaná všeobecně nadšeným přijetím a vysokými hodnoceními. Má to celkem zajímavou výchozí situaci, která v člověku podněcuje fantazii, co za tím asi je, jaké metafyzično se v tom skrývá, ale po velmi pomalém rozjezdu se to asi v polovině prozradí, a pak už se to ubírá směrem, který mě tolik nebavil a byl trochu "šestákový". Dávám 75 %.

22.02.2022 4 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Dávám čtyři hvězdičky, ale jsou to takové čtyři hvězdičky ze setrvačnosti (spíš bych dal tři a půl, kdyby to šlo), protože po přečtení všech česky vydaných románů už je to pro mě takové rutinní murakamiovské čtení, u kterého mě už nic nepřekvapí a některé jeho autorské manýry mě začínají trochu nudit až štvát (prvotní okouzlení z dob Kafky na pobřeží nebo Hard-boiled Wonderland už dávno vyprchalo). Ale příští román si stejně zase přečtu.

20.12.2021 4 z 5

Sedmá funkce jazyka Sedmá funkce jazyka Laurent Binet

Tohle je mimořádná kniha, kterou docení hlavně lidi, kteří studovali lingvistiku a/nebo filozofii - postmoderní sémanticko-lingvistická detektivka, která začíná zavražděním Rolanda Barthese, jemuž přitom byl odcizen dokument s tajemnou "sedmou funkcí jazyka". Tu Barthes objevil ke stávajícím šesti funkcím popsaným Jacobsonem a tato funkce má mluvčímu zajišťovat zvláštní moc. Román se hemží postavami jako Foucault, Derrida, Deleuze, Umberto Eco, Julia Kristeva a dalšími slavnými jmény lingvistů a filozofů více či méně zapletených do případu. Po dokumentu pátrá policista Bayard, cestu mezi Paříží, Benátkami či USA mu kříží bulharská tajná služba, plány nejvyšších francouzských politiků, záhadná dvojice Japonců nebo tajné společenství intelektuálů, které pořádá souboje v rétorice (přičemž ten, kdo rétorický souboj prohraje, může přijít o prst). Krimi linka románu je spíš průměrná, ale zato se toho spoustu dozvíte (nebo si ze školy zopakujete) o sémiologii a fungování jazyka a taky o francouzské politice a atmosféře ve společnosti 80. let.
Klobouk dolů před překladem Michaly Markové, musela to být hodně náročná práce.

07.11.2021 4 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Ze tří knih, které jsem od Stančíka četl (kromě této ještě Andělí vejce a Mlýn na mumie), je pro mě tato nejslabší (ale v kontextu české literatury stále nadprůměrně originální stylem i obsahem). Bizarnost, která předchozí knihy zajímavě okořeňovala, už zde často překračuje hranice čiré magořiny. Oproti předchozím knihám mi také chybí větší hloubka postav, především té hlavní, abych s nimi jako čtenář mohl navázat nějaký vztah. Zde všichni působí spíše jen jako karikatury. Dal bych tři a půl hvězdičky, kdyby to šlo.

06.10.2021 4 z 5

Liška lovec Liška lovec Herta Müller

Hrozně dobrá kniha, která se hrozně špatně čte.

12.04.2020 3 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Bohužel mě třetí díl trochu zklamal - zatímco první dva díly jsem četl jedním dechem, tenhle už mi připadal jako pověstná nastavovaná kaše, kde se pořád dokola vysvětlovalo něco, co už jsme dávno věděli, takže mě to místy i nudilo. I proto řadím 1Q84 na svém osobním žebříčku až za Kafku a Wonderland. Aspoň že už tentokrát Odeon oproti předchozí knize neodflákl korektury...

07.02.2014 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

Starý dobrý Murakami v linii magičtějších děl jako Kafka či Hard-boiled Wonderland, které mám osobně raději než jeho realističtější díla. Čte se to jedním dechem. Jen škoda odfláknutého českého vydání - tolik chyb (překlepů apod.) by dobré nakladatelství v knize nechávat nemělo...

19.01.2014 5 z 5

Roky Roky Annie Ernaux

Další příklad knihy, která je z mnoha stran oceňovaná a oslavovaná, ale o to větším zklamáním pro mě pak je (kvůli vysokým očekáváním). Příliš mnoho neznámých francouzských reálií (typicky třeba jména televizních moderátorů nebo méně známých politiků) mě už z principu nemohlo oslovit. Ani opěvovaný autorčin styl mě nijak zvlášť nezaujal. Srovnání s Ouředníkovou Europeanou může trochu kulhat, ale kdybych se měl k některé z obou knih o 20. století vrátit nebo ji někomu doporučit, byla by to rozhodně Europeana.

11.01.2024 3 z 5

Civilizace Civilizace Laurent Binet

Přidávám se k těm, které kniha utahala přemírou historických postav a událostí, takže jsem ji nakonec ve dvou třetinách znuděně odložil. Přitom začátek s Vikingy, Kolumbem i připlutím Inků do Evropy byl díky své pestrosti slibný. Hlavní část knihy se ale záhy proměnila spíš v ubíjející učebnici (alternativního a ne moc uvěřitelného) dějepisu - jako učebnice dějepisu je sice relativně čtivá, ale jako román je nezáživná, zvlášť pokud vás dějiny přelomu středověku a novověku v Evropě moc nezajímají a nebaví, takže neoceníte ty spousty historických aluzí.

04.12.2022 3 z 5

Modrá kočka Modrá kočka Martyna Bunda

Dávám zdvořilostní 3 hvězdičky, ale po marném čekání, kdy mě kniha trochu vtáhne nebo aspoň zaujme, jsem ji ve čtvrtině znuděně odložil navždy. V záplavě historických a náboženských kulis a polských jmen a místních názvů sice občas problesklo to, co jsem si od knihy sliboval (magický realismus), ale hledat ta zrnka pro mě bylo příliš namáhavé.

06.07.2022 3 z 5

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

Mám k této skvělé knize jednu velkou výtku - měla potenciál na mnohem rozsáhlejší román. Takto působí trochu jako koncept témat a situací, o kterých bych si rád přečetl v obšírnější verzi.

24.10.2020 4 z 5

Zlaté vidění Zlaté vidění Martin Ryšavý

Po skvělých Cestách na Sibiř a pro mě nezáživném Vrači, se kterým jsem se musel hodně prát, abych ho dočetl, je tohle bohužel další kniha podobná Vrači svým nekonečným proudem vyprávění bez děje a dialogů (i když tentokrát ve formě dopisů). Navíc je mi vypravěčka nesympatická, takže prokousat se těmi 450 stranami bylo o to úmornější. Pokud vás to po 20 stranách nezačne bavit, můžete to s klidem odložit, protože zbytek je stále na jedno brdo, se stále se opakujícími motivy (zdravá výživa, naivně ezoterický pohled na život, odpor k lékařům, nevzdělanost, nedůvěra k ostatním a zvláště mužům, hledání chyb hlavně u jiných, neschopnost vydržet v jednom zaměstnání, odpor k autoritám atd. - stále dokola v každém dopise).

17.07.2020 3 z 5

Steiner aneb Co jsme dělali Steiner aneb Co jsme dělali Martin Fahrner

Jako první jsem od autora četl Bláznův kabát a ten mě zasáhl hodně, pro mě osobně jeden z nejlepších českých románů poslední doby. Ani „Steiner“ mě nezklamal, i když Bláznův kabát je přece jen vyzrálejší román. „Steiner" je spíše takový pelmel vzpomínek, které by mnohdy obstály jako samostatné povídky.

17.01.2020 4 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

Europeanu jsem hltal, Ad acta respektoval, ale tohle už mi připadalo příliš samolibé a okázale předvádivé. K dočtení jsem se musel spíš přemáhat a nic moc to ve mně nezanechalo.

25.06.2019 3 z 5

Navnaděn zdejším vysokým hodnocením knihy a přirovnáními k magickému realismu a Murakamimu (a trochu znepokojen přirovnáním k Twin Peaks) jsem od této knihy očekával víc, než mi dokázala dát. Umím si představit, že kdybych ji četl třeba někdy na gymplu, hodnotil bych ji lépe, ale už jsem na ni možná moc starý. Například pro mě nejzajímavější motiv „nakažených“ knih, v nichž se mění text, byl jen lehce naťuknutý, zatímco v knize převládající „výrony“ jednotlivých spisovatelů mě až tak nezajímaly. Ani česká jména postav ve finském prostředí mi moc nevyhovovala – evokovalo mi to spíš Harryho Pottera než magický realismus a Murakamiho.

21.01.2018 3 z 5

Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty Vytváření nepřítele a jiné příležitostné texty Umberto Eco

Po "Poznámkách na krabičkách od sirek" a "Dějinách legendárních zemí a míst" je pro mě tato kniha méně zajímavá, dost velké části jsem přeskakoval.

11.09.2017 3 z 5

Léčba neklidem Léčba neklidem Saki (p)

Suchý a místy až cynický anglický humor, který se postupně stává předvídatelným a jednotvárným.

16.11.2013 3 z 5

Sousedka ze Skalistých hor Sousedka ze Skalistých hor Blanka Solařová-Calibaba

Nechal jsme se nalákat recenzí Kláry Kubíčkové ("Kdyby existovala cena pro nejzábavnější knihu roku, získala by ji jednoznačně Sousedka ze Skalistých hor od Blanky Solařové."), ale tenhle humor mi teda moc nesedl. Navíc mi vadil neustálý negativismus a nasranost vypravěčky (ale třeba komik Louis C. K. je taky negativní a nasraný, ale aspoň je fakt vtipný...)

08.10.2013 2 z 5